• دوشنبه / ۳ تیر ۱۳۹۸ / ۱۲:۵۳
  • دسته‌بندی: کرمان
  • کد خبر: kerman-61277
  • خبرنگار : 50189

مدیرکل پزشکی قانونی استان کرمان در گفت‌وگو با ایسنا خبر داد:

صدور یک درصدی گواهی‌های سفید در پزشکی قانونی/هشدار نسبت به کسانی که تصادف ساختگی ایجاد می‌کنند

امیان
مدیر کل پزشکی قانونی استان کرمان از مرگ‌های سفید سخن به میان آورد و بیان کرد: در کمتر از یک درصد از ورودی جنازه‌ها به پزشکی قانونی کشور و به تبع آن در استان کرمان؛ نمی توانیم علت فوت را تشخیص دهیم که به آن صدور گواهی سفید یا مرگ سفید گفته می‌شود اما این مهم خاصه کشور ما نیست، به‌طورمثال در کشوری مانند آمریکا صدور گواهی های سفید در حدود 5 درصد می‌باشد.

دکتر "عباس آمیان" در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا منطقه کویر، ضمن گرامیداشت یاد و خاطره شهید بهشتی و هفته قوه قضاییه گفت: سازمان پزشکی قانونی یکی از قوی‌ترین و علمی‌ترین سازمان‌های کارشناسی در کشور و یکی زیر مجموعه‌های دستگاه قضا به حساب می آید.

وی با بیان این مطلب که هر کجا یک مساله پزشکی با مساله قضائی مرتبط باشد، سازمان پزشکی قانونی برای مراجع قضایی و ادارات دولتی اظهار نظر می‌کند، افزود: حدود یک سوم پرونده‌هایی که در دستگاه قضائی مطرح می‌شود، نیاز به اظهار نظر پزشکی قانونی دارند و گواهی پزشکی قانونی با یک نصف خطی می‌تواند جان فردی را بگیرد و برعکس لذا سازمان پزشکی قانونی یک سازمان مستقل است.

مدیر کل پزشکی قانونی استان کرمان از وظیفه سنگین پزشکی قانونی در احقاق حق افراد سخن به میان آورد و بیان کرد: ماهیت مجازات افراد با یک نصف خط پزشکی قانونی می‌تواند تغییر کند.

وی قدمت پزشکی قانونی را برابر با قدمت تمدن بشری دانست و عنوان کرد: در گذشته پزشکی قانونی وجود داشته اما به شکل سازمان یافته امروزی فعالیت نداشته و امروز روش‌های دستیابی به حقیقت بسیار پیشرفته شده است و به تبع آن سازمان پزشکی قانونی نیز باید متفاوت از گذشته عمل کند.

آمیان مطرح کرد: از 23 شهرستان استان کرمان حدود 18 شهرستان استان دارای پزشک قانونی است که بعضی از شهرستان‌ها پزشکی قانونی مستقل و با چند پزشک و برخی از شهرستان‌ها به عنوان پزشک همکار فعال هستند اما در کل استان حدود 38 پزشک به‌صورت رسمی، پیمانی، قراردادی و معاضدتی در پزشک قانونی مشغول به‌کار هستند.

وی ادامه داد: پزشکی قانونی استان کرمان با حدود 20 درصد ساختار تشکیلاتی که در قانون برای آن تعریف شده، در حال فعالیت است اما همکاران ما ایثارگرانه همه ماموریت‌ها و وظایف محوله را انجام می‌دهند.

مدیر کل پزشکی قانونی استان کرمان به آمار صدور گواهی‌های پزشکی قانونی اشاره کرد و افزود: در حدود 4 دهه قبل تعداد گواهی‌های که سازمان پزشکی قانونی صادر می‌کرده حدود 5 نوع بوده است اما در حال حاضر بیش از 40 نوع گواهی، پزشکی قانونی صادر می‌شود که این افزایش صدور به دلیل آن است که اطلاعات عمومی و تخصصی جامعه در رابطه با حقوق قضائی بالا رفته است.

وی از رخداد مسایل جدید و ارجاع آنها به پزشکی قانونی سخن به میان آورد و بیان کرد: در چند سال گذشته در بحث اهداء جنین و یا پیوند اعضا مشکلاتی نداشتیم اما با پیشرفت علم پزشکی و افزیش انجام اعمال پیوند، شرایط خاصی به وجود آمده و اظهار نظرات کارشناسی در این رابطه افزایش یافته که این چنین مسایلی باعث افزایش صدور گواهی‌های پزشکی قانونی شده است.

صدور 120 هزار گواهی پزشکی قانونی در سال گذشته

این مقام قضایی از افزایش 10 درصدی سالیانه فعالیت پزشکی قانونی استان به لحاظ تعداد صدور گواهی خبر داد و اظهار کرد: در سال گذشته حدود 120 هزار گواهی پزشکی در حوزه‌های مختلف در سطح استان توسط پزشک قانونی صادر شده است، به‌گونه‌ای که 6 هزار و 209 گواهی معاینات اختصاصی؛ 13 هزار و 477 مورد ارش؛ یک هزار و 755 مورد روانپزشکی؛ 60 هزار معاینه سرپایی؛ 2 هزار و 600 اجساد؛ یک هزار و 205 گواهی فوتی تصادف و 16 هزار و 487 گواهی جرحی در سال گذشته صادر شده است.

وی تغییرات در حوزه کل معاینات را مثبت ارزیابی کرد و تصریح کرد: معاینات اختصاصی حدود یک دهم درصد کاهش داشته ضمن آنکه  در بحث ارش نیز روند نزولی معاینات را داشتیم اما در معاینات روانپزشکی و ... روند افزایشی را شاهد هستیم.

آمیان از کمیسیون‌های پزشکی قانونی سخن گفت و افزود: در مواردی همچون قصور و یا در مواردی که معاینات به‌صورت معمول امکان پاسخ دهی نیست(به‌طورمثال تشخیص جنون)، از پزشکان متخصص دعوت می‌شود تا در کمیسیون های مربوطه اظهار نظر کنند که در همین رابطه برگزاری کمیسیون‌ها سالانه حدود 10 تا 20 درصد در حال افزایش بوده این در حالی است که حدود 10 سال پیش برگزاری کمیسیون‌ها سالانه صد در صد افزایش می یافتند.

وی عنوان کرد: چند سالی است که پرونده‌های قصور به دوره ثبات رسیده و تعداد آنها افزایش زیادی پیدا نمی کند و مواردی که حاصل از قصور بوده، کمتر شده است، شایان ذکر است که حدود یک دهه قبل حدود 200 شکایت علیه پزشکان مطرح می‌‌شد که 70 درصد آنها منجر به محکومیت می‌شد اما اکنون این شکایات به حدود 400 مورد در سال رسیده که 30 درصد آنها منجر به محکومیت می‌شود. اما باید مدنظر داشت که این آمار نشان دهنده کم بودن خطای پزشکی در گذشته نمی‌باشد بلکه در گذشته مردم از اینکه می‌توانند شکایت کنند یا امکان دسترسی راحت به مراجع ذیصلاح را داشتند، آگاهی کافی نداشتند.

مدیر کل پزشکی قانونی استان کرمان تشکیل سازمان پزشکی قانونی را یک اتفاق میمون بعد از انقلاب دانست و اضافه کرد: قبل از تشکیل سازمان پزشکی قانونی، پزشکی که در عدلیه کار می‌کرد از طرف وزارت بهداشت مامور به خدمت می‌شد و ممکن بود فردی که تعارض با دستگاه اداری خود داشته یا ناهماهنگ بوده؛ به پزشکی قانونی منتقل می‌شد اما در حال حاضر پزشکانی که در پزشک قانونی جذب شده‌اند، پزشکان متخصصی هستند که از لحاظ توانایی علمی، به علم روز دنیا مسلط بوده و دوره‌های تخصصی گذرانده‌اند ضمن آنکه باید عنوان کرد که پزشک قانونی کشور به لحاظ فناوری در منطقه به‌روز و سرآمد پزشکی قانونی‌های منطقه است .

وی افزود: در ایران موقعیت‌های خاصی وجود دارد به‌گونه‌ای که مسایل دینی و علمی بر جامعه حاکم است و ارتباط نزدیک مسایل دولتی و حکومتی با مسایل دینی و فقهی باعث شده جمهوری اسلامی ایران در بحث پزشک قانونی در کشورهای اسلامی پیشرو باشد و موضوعاتی که در جهان اسلام است برای آنها راه حل‌های علمی ارایه داده ایم، از جمله؛ رحم اجاره‌ای، موارد اهدا جنین، موارد اهدا پیوند و ... پزشکان قانونی و فقها دست در دست یکدیگر راه حلی برای آنها اندیشیده و از این راه حل‌ها کشورهای اسلامی نیز الگو برداری کرده‌اند.

آمیان ادامه داد: موضوع سقط جنین سال‌ها در کشور ما و در کشورهای همسایه به‌عنوان یک معضل مطرح بود و سقط جنین در تمام دنیا ممنوع است و در کشور ایران به دلیل شرع اسلام، سقط جنین به مثابه قتل نفس مطرح است اما برخی سقط جنین در مواردی همچون ناقص الخلقه بودن جنین، خطر جان مادر بیمار و ... طی همفکری‌های با فقه‌ها و پزشکان این مسایل تا حدود حل شده است این مهم اثرات بسیار خوبی در جامعه داشت و جلوی بسیاری از خطاها و افعالی که می‌توانست مشکلات روانی و اجتماعی برای جامعه ایجاد کند، رفع کرد؛ ضمن آنکه جان بسیاری از مادران نجات پیدا کرد زیرا در برخی موارد مادر شرایط سقط جنین داشت اما در این زمینه به مسایل زیرزمینی روی می‌آوردند.

علت مرگ سه خواهر و برادر چه بود؟

وی با یادآوری فوت سه خواهر و برادر در یک شب در سال گذشته و نامشخص بودن علت مرگ آنها در تحقیقات اولیه به ایسنا گفت: ترکیبات ضعیف سیانید در خون سه نفر(دو خواهر و برادر) پیدا شده و با توجه به اینکه روش‌های استفاده شده قابلیت صد در صد علمی ندارند، منوط به تحقیقات قضائی شده است.

مدیر کل پزشکی قانونی استان کرمان در پاسخ به این سوال که قصور پزشکی که توسط پزشکان همکارشان مورد بررسی قرار می‌گیرد، آیا ممکن است پزشکان، سازمان در صدور رای مراعات همکاران خود را بکنند؟ بیان کرد: پزشکان قشر فرهیخته ای بوده که از اعتبار خاصی برخوردارند. شغل پزشک قداست است و در کمیسیون‌های سازمان افراد متعهد، خوش‌نام و متخصص دعوت می‌شوند و معمولا کسی که در جایگاه قضاوت قرار می‌گیرد سعی می‌کند، قضاوت خود را عادلانه انجام دهد و همچنین پزشکان برای حفظ حرمت پزشکی و اعضای کمیسیون خود باید خطای صورت گرفته را اعلام کنند و این مهم هرچند تنبیه است اما در کنار آن باعث پیشگیری و کاهش قصور پزشکی خواهد شد.

کاهش 30 درصدی در دگرکشی در استان

آمیان به تبیین آمار موارد پرونده‌های ورودی به پزشکی قانونی پرداخت و مطرح کرد: بیشترین پرونده‌های ما در حوزه معاینات ضرب و جرح است، اما خوشبختانه در سال گذشته 30 درصد در دگرکشی کاهش داشتیم؛ شایان ذکر است که آمار دگرکشی معمولا در جنوب استان بیشتر از شمال استان است.

مرگ سفید

وی از مرگ‌های سفید سخن به میان آورد و بیان کرد: در کمتر از یک درصد پزشکی قانونی کشور و به تبع آن در استان کرمان نمی توانند علت فوت را کشف کند که به آن گواهی سفید یا مرگ سفید گفته می‌شود اما این مهم خاصه کشور ما نیست به‌طورمثال در آمریکا حدود 5 درصد می‌باشد.

این مقام مسئول به تصادفاتی که فرد عمدا خود را جلوی خودرویی می‌اندازد و سپس با خودزنی از راننده خسارت دریافت می‌کند اشاره و به ایسنا گفت: این معضل فقط مختص کشور ما نیست و در استان کرمان نیز شاهد چنین اتفاقاتی هستیم اما خوشبختانه افرادی که در استان کرمان دست به این اقدام شوم می زنند، بومی استان نیستند و در همین راستا به کلیه پزشکان قانونی استان بخشنامه‌ای در خصوص دقت در بررسی پرونده‌هایی که در مناطق خاص، زمان و در مکان‌های غیرمتعارف صورت می‌گیرد، ابلاغ کرده ایم.

وی بیان کرد: این شیادان روز به روز اطلاعاتشان بیشتر می‌شود و با اعتماد به نفس جواب سوالات پزشکان را می‌دهند لذا تشخیص ساختگی بودن آن مشکل خواهد بود و مدارک لازم را نیز دارند اما برخی موارد فرد شیاد ناشی‌گری می‌کنند که تشخیص آن آسان است.

مدیر کل پزشکی قانونی استان کرمان یادآوری کرد: در استان کرمان و در سنوات گذشته 23 نفر در همین رابطه دستگیر شدند اما این شیادان امروز تغییر رویه داده و دیگر خودشان را جلوی ماشین دیگران نمی‌اندازند بلکه با وسایل نقلیه خود تصادف ساختگی درست می‌کنند.

وی در ادامه گفت و گوی خود با خبرگزاری ایسنا منطقه کویر درباره زیرساخت های پزشک قانونی استان کرمان نیز گفت: ظرف 5 سال گذشته برای حدود 6 شهر استان شامل عنبرآباد، رودبار جنوب، فهرج، ریگان، بردسیر و راین ساختمان پزشک قانونی دایر کرده ایم که امیدواریم بتوانیم با تامین اعتبارات لازم در تمامی شهرستان های استان شاهد راه اندازی ساختمان پزشکی قانونی باشیم.

این مقام قضایی اظهار کرد: همچنین ساختمان مرکز پزشکی قانونی شهرستان سیرجان با 680 متر مربع زیربنا افتتاح شده، همچنین در شهرستان بافت ساختمانی با حدود 300 متر زیربنا خریداری و ساختمان پزشکی قانونی شهرستان زرند نیز دارای پیشرفت فیزیکی 95 درصد و ساختمان شهرستان رفسنجان با پیشرفت فیزیکی 80 درصد در هفته دولت افتتاح خواهند شد.

آمیان خاطرنشان کرد: متاسفانه در گذشته مرکز پزشکی قانونی کرمان ساختمان آزمایشگاهی تخصصی و معاینات تخصصی نداشت که در سال 93 و 94 با حدود 13 میلیارد تومان اعتبار در کرمان چنین ساختمانی ساخته شد که با تجهیز آن به تجهیزات انجام آزمایش DAN می‌توانیم همه آزمایشاتی که در کل کشور در حال انجام است رت در این مرکز داشته باشیم و کرمان را به قطب پزشکی قانونی جنوب شرق کشور تبدیل کنیم.

گفت‌و‌گو از «سارا سلطانی» خبرنگار ایسنای منطقه کویر

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.