• سه‌شنبه / ۱ مرداد ۱۳۹۸ / ۱۶:۵۵
  • دسته‌بندی: کرمان
  • کد خبر: kerman-61606

رييس جهاددانشگاهی استان و مجری تدوين برنامه جامع تالاب جازموريان خبر داد:

اختصاص اعتبارات تالاب جازموریان به دستگاه‌های ذیربط بر مبنای برنامه جامع مدیریت و احیاء تالاب

اختصاص اعتبارات تالاب جازموریان به دستگاه‌های ذیربط بر مبنای برنامه جامع مدیریت و احیاء تالاب
رييس جهاددانشگاهی استان و مجری تدوين برنامه جامع تالاب جازموريان، از اختصاص اعتبارات تالاب جازموریان به دستگاه‌های ذیربط بر مبنای برنامه جامع مدیریت و احیاء تالاب خبر داد.

دکتر "رضا کامياب مقدس" در گفت و گو با خبرگزاری ايسنا منطقه کوير،
با بيان اينکه تالاب جازموريان يکی از تالاب های فصلي و مهم اکولوژيکی کشور است اظهار کرد: حوزه آبريز جازموريان با مساحتي بالغ بر 69 هزار کيلومتر مربع و در ارتفاع 300 متری از سطح دريا به عنوان يکی از تالاب هاي فصلي مشترک بين سيستان و بلوچستان و کرمان واقع شده است. اين تالاب در مواقع پرآبی 3300 کيلومتر مربع و در مواقع کم آبی به طور متوسط 2500 کيلومتر مربع آبگيری می شده است. اين تالاب به وسيله ده‌ها رودخانه فصلی و دو رودخانه دائمی هليل رود و بمپور تغذيه میشود، افزون بر اين دو رودخانه، در اين حوضه آبريز ۹۱ رودخانه کوچک و بزرگ جريان داشته است اما تالاب جازموريان اين روزها به بياباني بیآب و علف و محل چرای شترها و دام‌هاي مردم محلی تبديل شده است.

رييس جهاددانشگاهی استان کرمان با اشاره به وجود 17 شهرستان در حوزه آبريز تالاب با جمعيتي بالغ بر يک ميليون و 260 هزار نفر اظهار کرد: يکی از مهمترين تاثيرات جازموريان تنظيم اکوسيستم منطقه و در مرحله دوم تامين معيشت مردم در جنوب استان کرمان و سيستان و بلوچستان بوده است.

وی با اشاره به اينکه اين تالاب از معدود تالاب های آب شيرين کشور می‌باشد که در گذشته مرکز تامين علوفه جنوب شرق کشور بوده و همچنين آب مورد نياز دام‌های منطقه را تامين می‌کرده است اظهار کرد: تالاب جازموريان تا چند دهه قبل به واسطه بارش مناسب نزولات جوی در اين منطقه در ماه های زيادی از سال مرطوب و آبگيری می‌شد به گونه ای که شاهد پوشش گياهی و تنوع زيستی و جانوری مناسبی در اين منطقه بوديم و همين امر سبب ايجاد اثرات اقتصادی و اجتماعی مثبتی در پيرامون اين تالاب شده بود.

مجري تدوين برنامه جامع تالاب جازموريان با بيان اينکه تالاب جازموريان زيستگاه مناسب گياهي و جانوري است اظهار کرد: در تالاب جازموريان پوشش گياهي شامل درختچه هايي از قبيل گز، کلير و کهور و گونه هاي بوته اي که در حاشيه منطقه قرار گرفته و همچنين گياهان علفي يکساله که پس از خشک شدن قسمت هايي از تالاب رشد مي‌کنند، محيط و مامن مناسبي جهت لانه سازي پرندگان خشک‌زي و کنار آبزي بوجود مي آورد. همچنین در اين تالاب گونه هاي جانوري شامل گراز، گربه وحشي و جنگلي، خرگوش، خدنگ و غيره و پرندگان آبزي و کنار آبزي از قبيل فلامينگو، گلاريول، انواع مرغابي، سانان، گيلانشاه، فالاروپ، آبچليک، سليم، تليه، چاخ لق، ديدومک، چوپ پا، آووست، کاکايي و غيره و پرندگان خشک‌زي مانند هوبره، انواع باقرقره، شبگرد بلوچي، انواع چک چک و چکاوک، فاخته، قمري و غيره و همچنين گونه هاي مختلف خزندگان مشاهده شده است.

مجري طرح تدوين برنامه جامع تالاب جازموريان با بيان اينکه تالاب جازموريان همواره يک کانون اقتصادي و اجتماعي در پيرامون خود به همراه داشته است اظهار کرد: متاسفانه در چند دهه گذشته اين تالاب به دلايل متعددي از جمله کاهش نزولات جوي و خشکسالي حاکم بر منطقه، وجود بيش از 11 هزار حلقه چاه غيرمجاز، عدم معيشت مبتني بر واقعيت اکولوژيکي منطقه، عدم رهاسازي حقابه در زمان مناسب و ساير موارد ديگر رو به خشک شدن رفته و پوشش گياهي خود را نيز از دست داده است.

کامياب مقدس به آثار سو ناشي از خشک شدن تالاب جازموريان اشاره کرد و گفت: ريزگردها يکي از اثرات سو بسيار مهم ناشي از خشک شدن تالاب جازموريان مي باشد به گونه اي که براساس برخي آمار تالاب جازموريان منشاء بيش از 20 درصد از ريزگردهاي کشور مي باشد که بخش هاي وسيعي از استان کرمان و استان هاي همجوار را تحت تاثير قرار مي دهند و باعث بروز آسيب هاي متعددي در جامعه از جمله مسائل بهداشتي، مهاجرت، اثرات منفي اجتماعي و اقتصادي و ... در منطقه گرديده است.

رييس جهاددانشگاهي استان کرمان با اشاره به بارش هاي ابتداي سال جاري در اين منطقه گفت: خوشبختانه امسال با توجه به بارش هاي اخير در اين منطقه وضعيت تالاب نسبت به سنوات گذشته بهتر شده اما با توجه به ميزان تبخير بالا در اين منطقه بارش ها به تنهايي کمکي در راستاي حيات دوباره تالاب نخواهد کرد. آنچه که در تالاب جازموريان مطرح است بحث احياي پايدار اين تالاب بوده که لازم است با مديريت علمي و همه جانبه در راستاي حفظ و احياي اين تالاب استراتژيک در منطقه و کشور؛ اقدامات لازم صورت گيرد.

وي در بخش ديگري از گفت و گوي خود با خبرگزاري ايسنا به تبعات ناشي از خشک شدن تالاب جازموريان و حساسيت مديريت استان براي حل مشکلات ناشي از اين بحران اشاره و اظهار کرد: احياي تالاب جازموريان يکي از دغدغه هاي مهم مديريت استان و محيط زيست بوده و اين مهم با رويکرد ملي در حال پيگيري است به طوري که از سال 95 بدنبال پيگيري هاي مسئولين استاني به صورت جدي تر احياي اين تالاب در دستور کار سازمان محيط زيست کشور قرار گرفت.

رييس جهاددانشگاهي استان کرمان با اشاره به اينکه برنامه مديريت جامع تالاب هاي کشور در واقع يک سند و مرجع کاري براي شرايط کنوني تالاب ها و چشم اندازي از وضعيت بلند مدت آن بوده و ابزاري براي تحليل عملکردهاي زيست محيطي، اجتماعي و اقتصادي تالاب و اولويت بندي اهداف مي باشد ادامه داد: در همين راستا و در پي برگزاري جلسات متعدد با مديران و کارشناسان سازمان محيط زيست کشور و اداره کل حفاظت محيط زيست استان کرمان مقرر شد در گام اصلي و مقدماتي به منظور احياي اين تالاب و کاهش ريزگردها با منشاء اين تالاب، برنامه جامع و مدوني با انجام اقدامات اصولي، علمي و با توجه به شناخت وضعيت منطقه و ذينفعان تالاب صورت گيرد.

وي با بيان اينکه برنامه تدوين طرح جامع احياي تالاب جازموريان از سال 96 با تعيين اعتبار 210 ميليون توماني توسط جهاددانشگاهي استان کرمان آغاز شده است اظهار کرد: اين طرح داراي يک شرح خدمات جامع ملي است که با نظارت سازمان حفاظت محيط زيست کشور در حال انجام است و در چند مرحله از جمله شناسايي وضعيت فعلي تالاب، شناسايي ذينعفان مرتبط، احصاء و تعيين اقدامات اولويت دار تالاب، پايش اقدامات، تعيين ساختار اجرايي مديريت طرح و تهيه نقشه پهنه بندي نقاط حساس تالاب در حال اجرا مي باشد.

مجري طرح تدوين برنامه جامع تالاب جازموريان ادامه داد: همچنين در قالب قرارداد ديگري با مبلغ 200 ميليون تومان اعتبار با اداره کل محيط زيست استان کرمان، مقرر گرديد جهاددانشگاهي يکي از اقدامات اولويت دار احصاء شده از برنامه جامع مديريت تالاب از جمله «مطالعه و اجراي طرح هاي کنترل و بهره برداري از سيلاب هاي حوزه» «انجام مطالعات بيلان جامع آبي حوزه آبخيز» را اجرا کند.

رييس جهاددانشگاهي استان کرمان با تاکيد بر اينکه تدوين اين سند مبتني بر مديريت از پايين به بالا بوده که براي تصويب به مراجع بالاتر ارايه مي گردد اظهار کرد: در همين راستا نيز به دنبال جلب مشارکت همه گروه هاي ذينفع از جمله کارشناسان، مديران، دوستداران محيط زيست، سازمان هاي مردم نهاد و مردم بومي منطقه هستيم که در همين زمينه نيز 4 کارگاه با مشارکت و استقبال بسيار خوب دستگاه هاي اجرايي شمال و جنوب استان کرمان و استان سيستان و بلوچستان از جمله ادارات کل محيط زيست، فرمانداران شهرستان هاي حوزه آبريز، شرکت آب منطقه اي، سازمان مديريت و برنامه ريزي، منابع طبيعي، جهادکشاورزي، امور عشايري، هواشناسي، مديريت بحران استانداري، دانشگاه تحصيلات تکميلي و نمايندگان کشاورزان و سازمان هاي مردم نهاد و با موضوعات «تعيين ذينفعان»، «تدقيق ذينفعان و تعيين محدوده اثر آنها، تعيين کارکردها و مشکلات تالاب»، «تعيين اقدامات اولويت دار» و «پايش اقدامات و تعيين ساختار اجرايي مديريت تالاب» در شهرهاي کرمان، قلعه گنج و چابهار همراه با بازديد ميداني از تالاب برگزار شد.

وي با اشاره به اينکه در بحث تالاب جازموريان ديدگاه هاي بسيار متناقضي وجود دارد اظهار کرد: در اين کارگاه‌ها متخصصين اظهار نظرهاي مختلفي از وضعيت و روند احياي اين تالاب مطرح کردند اما در نهايت با اتکا به آمار و ارقام و نظر متخصصان جمع بندي هاي خوبي تاکنون صورت گرفته و اين برنامه در مراحل نهايي تدوين کار قرار دارد که معتقديم يک برنامه عملياتي با پشتوانه بسيار غني از نظرات کارشناسان و مشارکت ذينفعان واقعي خواهد بود.

رييس جهاددانشگاهي استان کرمان با تاکيد بر اينکه روش پيش گرفته شده براي تدوين طرح جامع احياي تالاب جازموريان يک روش علمي، مدون و منطبق بر متدهاي احياي ساير تالاب هاي کشور بوده است افزود: اين طرح با نظارت مستقيم سازمان محيط زيست کشور و با مشارکت تنگاتنگ اداره کل محيط زيست استان کرمان در حال انجام است که در همين راستا و از دل اين برنامه مديريتي، 2 طرح از اقدامات اولويت دار احصاء شده شامل «تعيين نياز آبي تالاب جازموريان با منشا گرد و غبار» و «طرح تدوين و اجراي برنامه معيشت پايدار جايگزين سازگار با تالاب جازموريان» هم اکنون توسط دانشگاه تحصيلات تکميلي و علوم پيشرفته کرمان و مرکز تحقيقات کشاورزي استان کرمان در حال اجرا مي باشد. ضمن آنکه براساس همين نقشه راه تدوين شده و با پيگيري هاي مستمر اداره کل حفاظت محيط زيست استان کرمان،  اعتبار قابل ملاحظه ای به منظورانجام برخي اقدامات اولويت دار از جمله «تدوين و اجراي طرح مديريت گردشگري پايدار تالاب»، «مرمت و بازسازي سازه هاي حفاظتي در حوزه آبريز»، «تجهيز دبيرخانه هاي مديريت زيست بومي تالاب در شهرستان هاي قلعه گنج و روبار جنوب» در راستاي احياي تالاب جازموريان در سال جاري به سازمان های ذیربط اختصاص داده شد.

کامياب مقدس ادامه داد: احياي نهايي تالاب تا حصول نتيجه مطلوب مستلزم اختصاص اعتباراتي بيشتر به ادارات کل جنوب استان جهت انجام تمامي اقدامات اولويت دار تدوين شده در برنامه مي باشد که با درايت و نگاه مثبت مديران کشوري و استاني اين مهم در سال هاي آتي محقق خواهد شد.

وي در بخش پاياني صحبت هاي خود به موضوع لزوم حساس سازي وضعيت تالاب به منظور توجه بيشتر مسئولين کشوري به احياي اين تالاب اشاره کرد و گفت: حساسيت سازي و در واقع مشخص کردن اهميت موضوع از درجه بسيار بالايي برخوردار است. احياي تالاب امري بسيار مهم و ارزشمند است و از سوي ديگر بايد معضلات و مشکلات خشک بودن اين تالاب براي همگان مشخص گردد که معتقديم با مشارکت همه مسئولين، دستگاه هاي اجرايي و شهروندان حوزه آبريز در 2 استان کرمان و سيستان و بلوچستان مي توانيم اين موضوع را به سرانجام خوبي برسانيم.

رييس جهاددانشگاهي استان کرمان با تاکيد بر اينکه بايد براساس اطلاعات و روش هاي علمي برنامه جامع و عملياتي براي احياي تالاب جازموريان تدوين کنيم اظهار کرد: نبايد تحت تاثير جو و در واقع اظهارنظرهای غیرعلمی قرار بگيريم. مباحث نظیر تالاب جازموريان بسيار پيچيده و داراي ابعاد اجتماعي، اقتصادي و فرهنگی گسترده اي است اما ما بايد  به عنوان محقق، کار واقعي خودمان را انجام دهيم و به عنوان مثال اگر قرار باشد معيشت بخش هايي از استان تغيير کند اين موضوع بايد با جرات اعلام شود.

وي ادامه داد: متاسفانه در گذشته تنها به دنبال آن بوديم که بسياري از مشکلات را با مسئله آب حل کنيم. براي حل مشکلات اشتغال، اقتصاد، جلوگيري از مهاجرت و ... به آب پناه مي برديم و معيشتي را شکل داديم که در طول ساليان گذشته به شدت مبتني بر آب بوده اما امروز اين نوع معيشت با واقعيت هاي حال و نزولات جوي و تغييراتي که در بارش ها و اقليم منطقه رخ داده؛ ديگر سازگاري ندارد بنابراين از اينکه روش هاي جايگزيني براي معيشت اعلام شود نبايد واهمه داشته باشيم.

رييس جهاددانشگاهي استان کرمان با تاکيد بر اينکه بايد به دنبال معيشت هاي جايگزين باشيم اظهار کرد: بايد اين واقعيت را بپذيريم که در مناطقي از استان کرمان و حتي کشور، ديگر کشاورزي به روش سنتي توجيه اقتصادي ندارد اما مي توان در همان مناطق از روش هاي نوين آبياري استفاده کنيم. يا دربرخي مناطق استان کرمان بايد به صورت جدي به مقوله چاه هاي غير مجاز ورود پيدا کرده و يا به بحث حقابه توجه ويژه داشته باشيم. در واقع قضاوت ها و برنامه ريزي ما بايد مبتني بر روش هاي علمي و استفاده و بهره گيري از نظرات کارشناسانه باشد و اجازه ندهيم ساير ديدگاه هاي غیرعلمی دخالتي در کارمان داشته باشد. گرچه اين کار سخت بوده و مقاومت هاي زيادي را به همراه خواهد داشت ولي ما بايد متعهد باشيم يک کار علمي براي استان و کشور انجام داده که نتايج آن براي مردم خوب، مفيد و ثمربخش باشد.

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.