• شنبه / ۹ شهریور ۱۳۹۸ / ۰۷:۳۹
  • دسته‌بندی: کرمان
  • کد خبر: kerman-62060
  • خبرنگار : 50189

گزارش ایسنا از ماجرای قدرالسهمی که اشتباهی است!!

8745
در قانون اصلاح ماده 101 قانون شهرداری‌ها مصوب مجلس شورای اسلامی (قانون مذکور مشتمل بر ماده واحده در جلسه علنی روز یکشنبه مورخ بیست و هشتم فروردین ماه یکهزار و سیصد و نود مجلس شورای اسلامی تصویب و در تاریخ 90/2/7 به تأیید شورای نگهبان رسید)، عنوان شده املاک دارای مساحت زیر پانصد مترمربع و دارای سند ثبتی ششدانگ از پرداخت قدرالسهم شهرداری معاف اعلام شده‌اند این درحالی است که شورای شهر کرمان مصوبه‌ای مغایر این قانون تصویب و شهرداری براساس آن از مردم این حق‌السهم را می‌گیرد.

به گزارش ایسنا منطقه کویر، ماده 101 قانون شهرداری ها می گوید «ادارات ثبت اسناد و املاک و حسب مورد دادگاه‌ها موظفند در موقع دریافت تقاضای تفکیک یا افراز اراضی واقع در محدوده و حریم شهرها، از سوی مالکین، عمل تفکیک یا افراز را براساس نقشه‌ای انجام دهند که قبلاً به تأیید شهرداری مربوط رسیده باشد. نقشه‌ای که مالک برای تفکیک زمین خود تهیه نموده و جهت تصویب در قبال رسید، تسلیم شهرداری می‌نماید، باید پس از کسر سطوح معابر و قدرالسهم شهرداری مربوط به خدمات عمومی از کل زمین، از طرف شهرداری حداکثر ظرف سه ماه تأیید و کتباً به مالک ابلاغ شود» و در تبصره 3 این ماده نیز به صراحت اعلام شده است که «در اراضی با مساحت بیشتر از پانصد مترمربع که دارای سند ششدانگ است، شهرداری برای تأمین سرانه فضای عمومی و خدماتی تا سقف بیست و پنج درصد (25%) و برای تأمین اراضی موردنیاز احداث شوارع و معابر عمومی شهر در اثر تفکیک و افراز این اراضی مطابق با طرح جامع و تفصیلی با توجه به ارزش افزوده ایجادشده از عمل تفکیک برای مالک، تا بیست و پنج درصد (25%) از باقیمانده اراضی را دریافت می‌نماید. شهرداری مجاز است با توافق مالک قدرالسهم مذکور را براساس قیمت روز زمین طبق نظر کارشناس رسمی دادگستری دریافت نماید» که حال در شورای شهر 2 هفته گذشته کرمان بحث عمل خلاف قانون شهرداری مطرح شد که از مالیکن زیر 500 مترمربع نیز این قدرالسهم اخذ می شود!!

حال چون رسانه‌ها حلقه رابط بین مردم و مسئولین و چشمان همیشه بیدار جامعه هستند، ایسنا به دنبال چرایی تصویب این مصوبه، مخالف قانون رفته است.

مشرفی: برخی از عوارض بیش از حد افزایش یافته است و بنده مخالف این افزایش هستم

"علی‌اکبر مشرفی" عضو شورای شهر کرمان در گفت‌و‌گو با خبرنگار ایسنا منطقه کویر، در خصوص این مصوبه گفت: طبق قانون نباید این قدرالسهم را از املاک زیر پانصد متر گرفته شود و شنیده‌ها حاکی از آن است که شهرداری براساس مصوبه شورای شهر این قدرالسهم را می‌گیرد.

وی ادامه داد: شورای شهر اکنون به این نتیجه است که این مصوبه درست نیست و آن را به کمیسیون شهرداری برای بررسی بیشتر ارجاع داده است.

این عضو شورای شهر کرمان با اشاره به افزایش برخی از عوارض خطاب به مردم کرمان گفت: هزینه‌های شهرداری بالا رفته است و یکی از درآمدهای پایدار شهرداری عوارض‌ها است اما به نظر بنده افزایش برخی از این عوارض بیش از حد بوده و باید کمتر شود که امیدواریم با همفکری همه اعضای شورای شهر مقداری از افزایش‌ها را تعدیل کنیم.

وی در پاسخ به این سوال که چون هزینه‌های شهرداری زیاد شده است باید مردم تاوان آن را پرداخت کنند؟ عنوان کرد: شهرداری برای تامین ریالی هزینه‌های خود باید راه‌های دیگر ایجاد کند هرچند شهرداری راه‌هایی را تاکنون رفته اما آن مسیرها نتوانسته‌اند هزینه‌های شهرداری را جبران کنند لذا عوارض بیش از حد افزایش یافته‌ که شورا اکنون به این نتیجه رسیده که برخی عوارض را مرحله‌ای کاهش دهد و امیدوارم که شورای شهر کرمان بتواند این‌کار را انجام دهد.

زهرا ایرانمنش: وقتی کمیسیون تخصصی قانونی را تصویب می‌کرد ما نیز با آن موافقت می‌کردیم

"زهرا ایرانمنش" عضو سابق شورای شهر کرمان(این مصوبه در زمان ایشان به تصویب رسیده) در خصوص این مصوبه شورای شهر گفت: مسایل مربوط به عوارض در کمیسیون بودجه شورای شهر بررسی می‌شد و وقتی کمیسیون قانونی را تصویب می‌کرد ما نیز با آن موافقت می‌کردیم.

وی در پاسخ به این سوال که جزء افراد موافق یا مخالف این مصوبه بوده‌اید یا خیر؟ بیان کرد: اکنون حضور ذهن ندارم و یادم نیست اصلا در آن جلسه حضور داشتم یا خیر اما در این خصوص در کمیسیون مربوطه بنده ای مصوبه ای را امضا نکردم.

معصوم‌زاده: بنده و سه نفر دیگر مخالف این طرح بودم

"ماه‌بانو معصوم‌زاده" عضو سابق شورای شهر کرمان(این مصوبه در زمان ایشان به تصویب رسیده)در ارتباط با این مصوبه به ایسنا گفت: بنده چندین بار در شورا نیز مطرح کردم که ما نمایندگان مردم هستیم که در شورا می‌نشینیم و نماینده شهردار نیستیم.

وی افزود: املاک زیر 500 متر می‌تواند باعث رونق ساخت و ساز در شهر کرمان می‌شود که این امر باعث افزایش تراکم در شهر کرمان خواهد شد و ارایه خدمات به مکان‌ها پر تراکم راحت‌تر از ساختمان‌های با تراکم کمتر است، بنابراین باید به این رونق کمک کنیم.

این عضو سابق شورای شهر کرمان با بیان این مطلب که به همین جهت بنده با این مصوبه مخالفت کردم و در ادامه در پاسخ به این سوال که چند نفر از اعضای شورای شهر با این مصوبه مخالفت کردند، گفت: دقیق یادم نیست اما تصور می‌کنم سه یا چهار نفر مخالف این طرح بودند.

کامیاب: این قانون برای جلوگیری از سودجویی، سوءاستفاده کنندگان است

"محمدجواد کامیاب" دیگر عضو شورای شهر کرمان نیز در رابطه با این مصوبه شورای شهر به ایسنا گفت: براساس قانون مجلس از املاک زیر 500 متر نباید قدرالسهم شهرداری اخذ شود اما شهرداری به چند نامه استناد کرد که برخی افراد از این قانون سوءاستفاده می‌کنند و زمین‌های خود را به قطعات زیر 500 متر تفکیک و از طریق ثبت اسناد و املاک، سند تک برگ برای زمین خود اخذ می‌کنند بنابراین دیگر عوارض تفکیک به شهرداری نباید پرداخت کنند.

وی افزود: شهرداری با استناد به نامه‌هایی که از وزارت کشور استعلام کرده بودند و وزارت کشور پاسخ داده بود که قطعاتی که به این شکل رفتار می‌شوند به‌نوعی سودجویی است و از این افراد سودجو عوارض، نه حق تفکیک اخذ شود؛ بنابراین شهرداری پیشنهادش این بود که حق تفکیک از این افراد گرفته شود.

این عضو شورای شهر کرمان عنوان کرد: اکنون شورای شهر به دنبال چاره‌اندیشی برای جلوگیری از سوءاستفاده برخی از افراد است و در کنار آن قانون نیز رعایت شود.

وی در پاسخ به این مطلب خبرنگار ایسنا که شهرداری در حال حاضر از همه این حق‌السهم را دریافت می‌کند، تصریح کرد: شهرداری براساس مصوبه‌ای که از شورا دریافت کرده این حق‌السهم را دارد می‌گیرد.

کامیاب با بیان این مطلب که از منظر قانون به آن نگاه کنیم، مخالف قانون است اما از منظر دیگر نیز باید به آن نگاه کرد که برخی افراد سوء استفاده می‌کنند و باید جلوی این سوء استفاده را گرفت، اظهار کرد: باید راهکاری پیدا کنیم تا آنهایی که از گذشته زمین آنها زیر 500 متر بوده از افراد سود جو تفکیک شوند تا حقی از کسی مردم عزیز کرمان ضایع نشود.

وی خاطرنشان کرد: به دنبال آن هستیم که در شورای شهر مصوب کنیم که هر شخصی که از ابتدای سال جاری این عوارض را به ناحق پرداخت کرده، شهرداری پول آنها را بازگرداند.

منصور ایرانمنش: موافق لغو این قانون هستم

"منصور ایرانمنش" عضو شورای شهر کرمان نیز به ایسنا گفت: موافق لغو این قانون هستم و شورا به دنبال اصلاح این مصوبه است.

وی به دلایل تصویب این قانون پرداخت و بیان کرد: متاسفانه شاهد بودیم بسیاری از افرادی که زمین‌های بزرگ داشتند، حقوق شهرداری را پرداخت نمی کردند و زمین‌های خود را به قطعات کوچک تفکیک و سند تک برگ دریافت می کردند و از این خلاء قانونی برای دور زدن قانون استفاده کردند و شهرداری نیز معتقد است از این افراد باید عوارض گرفته شود.

این عضو شورای شهر کرمان با تاکید برآنکه این مصوبه ارتباطی با درآمد کم شهرداری ندارد، تصریح کرد: در جلسات کارشناسی این موضوع در حال بررسی است و نباید این قانون شامل اسناد قدیمی زیر 500 متر شود.

ارجمندکرمانی: پس از بررسی در جلسات شورا، پاسخ می‌دهم

"رامین ارجمندکرمانی" نایب رییس شورای شهر کرمان نیز به ایسنا گفت: این قانون هنوز در حال بررسی در شورای شهر است.

وی در پاسخ به این سوال که اگر در حال بررسی است، چرا شهرداری در حال دریافت این حق‌السهم است؟ اظهار کرد: این مصوبه شورا است اما اکنون دارد بررسی می‌شود و تا بررسی نشود دیگر هیچ پاسخی نمی‌دهم.

علی بهرامی: فرمانداری باید پاسخگو باشد

"علی بهرامی" عضو سابق شورای شهر کرمان(در زمان حضور ایشان در شورا این قانون مصوب شده است) در گفت‌وگو با ایسنا با بیان این مطلب که اصلا حضور ذهن درباره این مصوبه شورای شهر ندارم، می‌گوید: اگر مصوبه‌ای در خصوص کمیسیون اجتماعی بود، اکنون دقیق جزییات آن را برایتا مطرح می‌کنم اما قوانین کمیسیون شهرسازی را یادم نیست.

وی ادامه داد: فرمانداری موظف است که مصوبات شورای شهر را با قانون تطبیق دهد و اگر مغایر قانون نبود، تصویب نهایی کند و اکنون فرمانداری باید پاسخگو باشد.

این عضو سابق شورای شهر کرمان با بیان این مطلب که شورا یک نهاد مردمی است و امکان ندارد که اعضای شورا به همه قوانین و علوم تسلط داشته باشند، تصریح کرد: شورا براساس نیازهای مردم قوانینی را تدوین می‌کند اما تطبیق با قانون و تایید آن برعهده فرمانداری است.

خدادادی: مخالف بودم؛ زیرا مغایر قانون مجلس بود

"علی خدادادی" عضو دیگر شورای شهر کرمان در خصوص این مصوبه شورای شهر به ایسنا گفت: در روزهای آینده مصوب می‌کنیم که شهرداری این حق‌السهم را اخذ نکند.

وی در پاسخ به این سوال که آیا شما در ابتدا موافق یا مخالف این طرح بودید و علت مخالفتتان چه بود؟ اظهار کرد: ماده 101 قانون شهرداری‌ها مجلس شورای اسلامی این اجازه را به ما نمی‌داد و بنده نیز در صحن علنی شورای شهر به صورت شفاف با این طرح مخالفت کردم.

این عضو شورای شهر کرمان عنوان کرد: افرادی که این حق‌السهم را پرداخت کرده‌اند، شهرداری موظف است، پول آنها را پس دهد یا به عنوان بستانکاری در حساب این افراد اعمال کند.

فرشاد: یکشنبه تصمیم نهایی اعلام می‌شود

"محمد فرشاد" رییس شورای شهر کرمان نیز در خصوص این مصوبه به ایسنا گفت: مقرر شد این قانون اصلاح شود و در هفته جاری جلسه کارشناسی برای این مصوبه خواهیم داشت و تصمیمی اتخاذ خواهیم کرد تا مغایر قانون نباشد.

رییس شورای شهر کرمان در خصوص اینکه تکلیف افرادی که تا کنون این حق‌السهم را پرداخت کرده‌اند، چیست؟ بیان کرد: اگر مقرر شد که حق‌السهم از مردم گرفته نشود، شهرداری مبالغی که تا کنون دریافت کرده را پس می‌دهد اما در مجموع فردا یکشنبه این موضوع را در صحن شورای شهر کرمان اعلام خواهیم کرد.

به گزارش ایسنا، آقای میرحسینی دیگر عضو شورای شهر کرمان جواب تماس‌های خبرنگار ایسنا را نداد و آقای چناریان عضو دیگر شورای شهر نیز به دلیل حضور در مکه مکرمه نتوانست نظرات خود را در این باره منعکس کند.

گزارش از «سارا سلطانی» خبرنگار ایسنا منطقه کویر


  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.