• یکشنبه / ۱۸ آبان ۱۳۹۳ / ۱۵:۲۸
  • دسته‌بندی: کرمانشاه
  • کد خبر: kermanshah-46559
  • خبرنگار : 50182

مدیرکل بیمه سلامت کرمانشاه خبر داد:

افزایش پوشش بیمه‌ای داروهای بیماران خاص

11

مدیرکل بیمه سلامت استان کرمانشاه از افزایش پوشش بیمه ای داروهای بیماران خاص خبر داد و اظهار کرد: در حال حاضر بیشتر داروهای این بیماران تحت پوشش بیمه قرار گرفته است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه کرمانشاه، امید قادری در نشست خبری امروز (18 آبان ماه) با اشاره به اجرایی شدن طرح تحول نظام سلامت به دنبال ابلاغ سیاست های کلی سلامت توسط مقام معظم رهبری از ابتدای اردیبهشت ماه سال جاری اظهار کرد: خوشبختانه در این زمینه دولت یازدهم مساعدت خوبی انجام داد و سلامت را در اولویت های کاری خود قرار داد.

وی با بیان انیکه در دولت یازدهم بحث سلامت از حاشیه به متن آمد، اظهار کرد: در دولت های گذشته بحث سلامت در اولویت های پایین تری قرار داشت، اما خوشبختانه در این دولت به جرات می توان گفت اگر سلامت اولویت اول نباشد، جزء پنج اولویت اصلی دولت قرار دارد.

قادری با اشاره به تاثیر تحریم ها بر بخش سلامت اظهار کرد: متاسفانه تحریم ها موجب افزایش هزینه خدمات درمانی و نیز از طرفی کمبود برخی اقلام دارویی شده بود که خوشبختانه به دنبال اجرایی شدن طرح تحول نظام سلامت بسیاری از این مشکلات مرتفع شد.

وی ابراز رضایتمندی 73 درصدی مردم ایران از اجرای طرح تحول نظام سلامت را تایید موفقیت اجرای این طرح دانست و افزود: قطعا با اجرایی شدن مرحله سوم این طرح میزان رضایتمندی مردم افزایش بیشتری نیز خواهد یافت.

قادری با بیان اینکه طرح تحول نظام سلامت از ابتدای اردیبهشت ماه سال جاری با شروع بیمه کردن تمام ایرانیان فاقد بیمه پایه توسط بیمه سلامت ایرانیان آغاز شد، افزود: از 15 اردیبهشت ماه نیز بسته های مختلف این طرح که توسط وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تدوین شد، به اجرا درآمد.

وی تصیرح کرد : این بسته ها دولت را مکلف کرد تا در کنار رایگان کردن هزینه های زایمان طبیعی، 90 درصد هزینه بستری بیماران در بیمارستانهای دولتی را نیز پرداخت کند.

این مقام مسئول افزود: همچنین دولت در این طرح مکلف است برای دارندگان بیمه روستایی 95 درصد هزینه های بستری در بیمارستانهای دولتی را پرداخت کند.

قادری بهبود هتلینگ و نیز ماندگاری پزشکان و بویژه متخصصان در مناطق محروم را از دیگر مزایای این طرح عنوان و تصریح کرد: در طرح تحول نظام سلامت ارتقاء و بهبود کیفیت فضای بیمارستانی و تجهیزات اتاق بیماران نیز لحاظ شده است و حق پرداختی پزشکان در مناطق محروم افزایش چشمگیری یافته است.

وی تصریح کرد: در این طرح همچنین بسته دیگری با عنوان راه اندازی کیلینک ویژه درمان در بیمارستانهای مشمول طرح تدوین شده است.

مدیر کل بیمه سلامت استان کرمانشاه افزود: در این کلینیک ها تمامی پزشکان طرح کادر و  عضو  هیات علمی دانشگاه باید مطب های خود را تعطیل کرده و دو شیفت صبح و بعد از ظهر را در این کلینیک ها مستقر باشند.

به گفته قادری ویژگی و مزیت این کلینیک ها در این است که تعرفه آنها دولتی بوده و مردم برای مراجعه به متخصص فقط 3200 تومان پرداخت می کنند که این امر موجب کاهش پرداختی بیماران سرپایی می شود.

قادری با بیان اینکه اقدامات مذکور تنها در مرحله نخست طرح تحول نظام سلامت صورت گرفته اظهار کرد: در مرحله دوم طرح تحول نظام سلامت تمرکز اصلی بر بیمه شدگان روستایی و طرح پزشک روستایی صورت گرفته است.

وی با بیان اینکه طرح پزشک روستایی از سال 1384 در کشور اجرایی شده اظهار کرد: در این طرح پزشکان در روستاها مستقر شده و از محل سرانه ای که سازمان بیمه در اختیار شبکه های بهداشت قرار می دهد، به روستاییان خدمات می دهند.

وی به افزایش 4.5 برابری سرانه سلامت روستاییان اشاره و تصریح کرد: در سال گذشته سرانه هر روستایی بیمه شده در استان 16 هزار تومان بود که خوشبختانه به دنبال اجرای طرح تحول نظام سلامت این میزان سرانه به 4.5 برابر افزایش و به مبلغ 83 تا 87 هزار تومان رسید.

وی با بیان اینکه در حال حاضر 640 هزار بیمه شده روستایی در استان وجود دارد، اظهار کرد: قطعا افزایش این سرانه می تواند تاثیر چشمگیری در ارائه خدمات درمانی به روستاییان داشته باشد.

قادری افزود: همچنین در این طرح حقوق پزشکان مشمول طرح پزشک روستایی به 4.5 برابر افزایش پیدا کرده و از رقم حدود دو تا سه میلیون تومان به هشت تا یازده میلیون رسیده است.

به گفته قادری کل هزینه های این طرح تا آخر آبان ماه از طرف سازمانهای بیمه ای در اختیار مراکز بهداشتی استان و دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه قرار داده شده است.

وی خاطر نشان کرد: دراین طرح مراکز بهداشتی موظفند علاوه بر خدمات رسانی از ساعت 8 صبح تا 16 بعد ازظهر، مراکزی را نیز برای خدمات دهی شبانه روزی به بیماران تعیین کنند.

وی تصریح کرد: همچنین این مراکز باید در داروخانه های خود داروهایی را که بر اساس تفاهم نامه میان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و مدیر عامل بیمه سلامت نمعقد شده داشته باشند.

وی تصریح کرد: همچنین امکانات آزمایشگاهی و رادیولوژی نیز باید برای روستاییان در نظر گرفته شده باشد و برخی مکمل ها بصورت رایگان در اختیار مادران بارار و سالمندان قرار داده شود.

قادری اظهار کرد: همچنین در این طرح باید خدمات دندانپزشکی بصورت رایگان به مادران باردار و کودکان زیر 14 سال داده شود و برای مادران باردار دو بار سونوگرافی رایگان نیز انجام شود.

وی با اینکه سازمان بیمه سلامت ایران بر طبق تفاهم نامه انعقادی میان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و این سازمان کار نظارت بر اجری این طرح را بر عهده دارد، اظهار کرد: در حال حاضر تیم هایی در سطح استان کار پایش و نظارت بر اجرای طرح را بر عهده دارند.

قادری به اجرای مرحله سوم طرح تحول نظام سلامت از اواخر مهرماه سال جاری اشاره و تصریح کرد: در این طرح برخورد با معضل زیر میزی مورد توجه قرار گرفته است.

مدیر کل بیمه سلامت استان کرمانشاه با بیان اینکه برای تعرفه گذاری هر رشته تخصصی ضریبی با نام ضریب K لحاظ می شود، اظهار کرد: متاسفانه کتابچه تعرفه گذاری در ایران تقلیدی از یک کتاب در آمریکا بود و همین مساله موجب مشکلاتی در بحث تعرفه گذاری شده بود.

وی تصریح کرد: این کتابچه از 30 سال پیش تاکنون تغییر نکرده بود و نمی توانست برای تعرفه گذاری خدمات جدید کارایی داشته باشد و به نحوی تعرفه ها در آن واقعی نبود.

قادر با اشاره به تدوین کتاب جدید تعرفه گذاری اظهار کرد: از ابتدای مهرماه تعرفه گذاری بر اساس این کتاب به مدت سه ماه بصورت آزمایشی انجام خواهد شد تا بتوان طی این مدت مشکلات احتمالی آن را پیدا کرد.

به گفته قادری در تدوین کتاب جدید تعرفه ها تا حد زیادی واقعی شده و میزان تعرفه ها افزایش 120 تا بیش از 300 درصدی داشته است.

وی با بیان اینکه افزایش تعرفه ها باری را به دوش مردم اضافه نخواهد کرد، افزود: این افزایش تعرفه از محل طرح تحول نظام سلامت تامین خواهد شد و دولت این افزایش تعرفه ها را متقبل می شود.

به گفته قادری با اجرای این طرح نظارت بر پدیده زیرمیزی افزایش پیدا خواهد کرد و برخورد ها نیز با پزشکان متخلف با شدت بیشتری صورت خواهد گرفت که بسته به میزان تخلف از سه ماه تا پنج سال محرومیت و حتی محرومیت دائم و لغو پروانه پزشکی نیز برای آنها لحاظ می شود.

مدیر کل بیمه سلامت استان کرمانشاه اظهار کرد: برای رسیدگی به شکایات در این زمینه سامانه ای طراحی شده که افراد می توانند شکایات خود را با شماره تماس 1690 در میان بگذارند.

وی در ادامه با بیان اینکه برخی بیمارستانها همواره از پرداخت دیرهنگام پول خود از بیمه شکایت داشتند اظهار کرد: در حال حاضر این روند معکوس شده و سازمانهای بیمه حتی در برخی موارد بصورت علی الحساب پول را به بیمارستانها پرداخت کرده اند تا کار آنها به مشکل برنخورد.

وی به تسهیلات ویژه بیمه سلامت برای بیماران خاص نیز اشاره و تصریح کرد: از مرداد ماه سال جاری بسیاری داروهای بیماران خاص که تحت پوشش بیمه نبودند پوشش بیمه ای گرفتند و در حال حاضر تمام برندهای داروهای آن برای شرکت های بیمه ای قابل قبول است.

قادری در ادامه با بیان اینکه یک میلیون و 138 هزار و 348 نفر در استان تحت پوشش بیمه سلامت هستند، اظهار کرد: در حال حاضر این آمادگی را داریم که به تمامی افراد فاقد دفترچه بیمه، دفترچه بدهیم.

وی با بیان اینکه از ابتدای اردیبهشت ماه سال جاری در راستای اجرایی شدن طرح تحول نظام سلامت، طرح پوشش بیمه ای تمامی افراد فاقد بیمه پایه در دستور کار قرار گرفت، اظهار کرد: از ابتدای این طرح 279 هزار نفر در استان کرمانشاه در سامانه مربوط به بیمه سلامت ایرانیان ثبت نام کردند.

وی تصریح کرد: از این تعداد برای 232 هزار نفر دفترچه بیمه صادر و پرونده 23 هزار نفر دیگر نیز در مراحل تایید قرار دارد.

قادری خاطر نشان کرد: از این تعداد همچنین 24 هزار نفر به دلیل همپوشانی بیمه ای فاقد شرایط دریافت این دفترچه بودند.

 

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.