• شنبه / ۱۸ بهمن ۱۳۹۳ / ۱۰:۰۷
  • دسته‌بندی: کرمانشاه
  • کد خبر: kermanshah-48300

یک تحلیلگر بازار سرمایه:

انتظار داریم روند صعودی بازار سهام آغاز شده باشد

1
یک تحلیلگر بازار سرمایه گفت: با توجه به افت قیمت طلا و دلار، انتظار داریم روند صعودی بازار سهام آغاز شده باشد.
 
محمد ماهیدشتی در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)منطقه کرمانشاه، در تحلیلش از بازار سرمایه و نوسانات این بازار در ماه‌های اخیر، با اشتباه دانستن مرتبط کردن افت شاخص بازار سرمایه با کاهش قیمت نفت، اظهار کرد: شاخص کل بورس تهران از 18 مرداد 1391 که معادل 23 هزار و 767 واحد بود تا 16 دی 1392 که بالاترین رقم یعنی 89 هزار و 723واحد را تجربه کرد در روند صعودی بود. بدین ترتیب شاخص قیمت و بازده نقدی در مدت 17 ماه 278 درصد رشد کرد و 3.78 برابر شد. این در حالی بود که قیمت هر بشکه نفت خام در این مدت از 92 دلار و 84 سنت به 94 دلار و 60 سنت رسید، یعنی نفت خام کمتر از 2 درصد افزایش یافت.

وی افزود: در روند نزولی شاخص نیز که تا 4 بهمن 1393 ادامه داشت و شاخص کل به 64 هزار و 784 واحد رسید و نزدیک 28 درصد افت کرد، اولاً هر بشکه نفت خام به 44 دلار و 36 سنت رسید و بیش از 53 درصد کاهش یافت، دوماً نزول قیمت نفت بیش ازشش ماه پس از سقوط بورس تهران اتفاق افتاد. بنابراین کاهش قیمت جهانی نفت به سه دلیل نمی‌تواند دلیل سقوط بورس تهران باشد: اولاً اینکه در این صورت باید علت رشد بورس تهران نیز افزایش قیمت جهانی نفت می‌بود، حال آن که در زمان رشد بورس تهران، افزایش قیمت نفت به نسبت خیلی ناچیز بوده است. دوماً کاهش قیمت نفت خیلی بعدتر از سقوط بورس تهران رخ داده است، سوماً درصد تغییرات این دو شاخص تناسبی با یکدیگر ندارند. بنابراین باید به دنبال علت اصلی افزایش شاخص کل بورس تهران بود.

ماهیدشتی تصریح کرد: رشد 4 برابری قیمت تنها شامل بازار سهام نبود، بلکه پیش از آن ابتدا بازار طلای 18 عیار داخلی از هر گرم حدوداً 33 هزار تومان به هر گرم 153 هزار تومان رسید. قیمت دلار نیز از حدود هزار تومان به 3940 تومان رسید. قیمت مسکن نیز از این قاعده مستثنا نبود، بنابراین بورس نیز دنباله‌روی سایر بازارها بود.

وی ادامه داد: براساس آمارهای رسمی بانک مرکزی حجم پول از حدود 68 هزار میلیارد تومان در سال 1383 به حدود 300 هزار میلیارد تومان در سال 1389 رسید. بنابراین این ضرب‌المثل معروف اقتصادی یعنی "همیشه پای پول در میان است" در اقتصاد ایران مصداق پیدا کرده است. پس اولین دلیل شکل‌‌گیری حباب قیمتی در تمام بازارهای دارایی، اجرای سیاست‌های پولی انبساطی بیش از ظرفیت تولیدی داخلی است. به نحویکه مجموع رشد تولید ناخالص داخلی ایران در این بازه‌ زمانی حدود 31 درصد بوده، اما رشد نقدینگی 429 درصد است، پس طبیعی است که مابه‌التفاوت این رشد نقدینگی به رشد قیمت‌ها تبدیل می‌شود.

وی گفت: دومین اشکالی که در بازار سهام وجود داشت این بود که مسئولان دولتی از طریق رسانه‌های ملی و عمومی از مردم دعوت کردند که در بازار سهام سرمایه‌گذاری کنند. بر اساس تجربه و تئوری‌های علمی مردم خودشان به این بازار می‌آمدند و قیمت‌ها رشد می‌کرد، اما این سؤال وجود دارد که مسئولان دولتی چرا درباره‌ی بازار طلا، دلار و ملک این کار را نکردند؟ مسئولان یا از حبابی بودن بازار سهام اطلاع نداشتند که نقص دانش آن‌ها را نشان می‌دهد، یا آن که دانسته در هیجانی شدن این بازار مشارکت کردند که در اینجا قصد آن‌ها  از دعوت مردم به بازار سهام مورد سؤال است.
 
این کارشناس مسائل اقتصادی تصریح کرد: 10 درصد ارزش کل بازار سرمایه‌ ایران تحت مالکیت هلدینگ تأمین اجتماعی(شستا) است که یک شرکت سهامی خاص است و بازیگران بزرگ دیگری مانند سازمان تأمین اجتماعی نیروهای مسلح دارد. به عنوان مثال در فروردین سال 1389 خبر واگذاری سهام شش نیروگاه و شرکت پتروشیمی به ساتا در مقابل بدهی‌های دولت منتشر شد. بر اساس آن مصوبه سازمان خصوصی‌سازی مجاز شده بود به وکالت از ساتا سهام آن شرکت‌ها را عرضه کند، اما ساتا برای رسیدن قیمت سهام این شرکت‌ها به "ارزش واقعی" با فروش این سهم‌ها در آن مقطع زمانی مخالفت کرد.

وی گفت: سومین اشکال تصمیمات ناگهانی مجلس شورای اسلامی در افزایش نرخ خوراک پتروشیمی‌ها و افزایش نرخ بهره‌ی مالکانه شرکت‌های معدنی بود. بازار وقتی دچار حباب می‌شود، منتظر یک بهانه برای ترکیدن است و این بهانه را مجلس به خوبی به دست بازار داد. بازار سهام، یک بازار با سررسید نامحدود است و تغییر ناگهانی مقررات منجر به نوسان شدید در آن می‌شود.

ماهیدشتی افزود: مشکل چهارم به سیستم بانکی با سود علی‌الحساب ثابت برمی‌گردد. در حالیکه یک سرمایه‌گذار بانکی اصل سرمایه‌اش تغییر نمی‌کند و در واقع ریسکی را نمی‌پذیرد، نسبت P/E سرمایه‌گذاری او 5 است، یعنی حدود 20 درصد سود سالانه دریافت می‌کند. این در حالیست که نسبت P/E سرمایه‌گذاری با ریسک و مولد برای برخی سهام‌های بورسی به زیر 4 رسیده است. یعنی نرخ سود بانکی بسیار بالا است. در حالی که تمام بازارها حداقل 40 درصد از رشد خود را بازگشت کرده‌اند و رشد اقصادی در حد مطلوبی نیست، نرخ بهره‌ی رسمی و سود بانکی همچنان بالا و ثابت است. بنابراین چگونه می‌توان انتظار افزایش سرمایه‌گذاری، رونق اقتصادی و توسعه‌ی بازار سرمایه را داشت؟

این مدرس دانشگاه اشکال پنجم را مربوط به سازوکار بازار سهام دانست و گفت: در بازارهای مالی از دو مکانیزم حد مجاز نوسان یا توقف معاملات برای تزریق اطلاعات جدید به بازار استفاده می‌شود. این در حالی است که از هر دو مکانیزم به طور همزمان در بازار سهام ایران استفاده می‌شود. گذشته از این که استانداردی برای مدت توقف نماد وجود ندارد، حد مجاز نوسان به صراحت نظام عرضه و تقاضا و کشف قیمت آزادانه را مختل می‌کند. در روند نزولی به نفع فروشندگان و به ضرر خریداران عمل می‌کند و در روند صعودی بالعکس.
 
ماهیدشتی گفت: مسأله‌ بعدی عدم دسترسی سهامداران به اطلاعات مربوط به عمق بازار است، این در حالی است که کارگزاری‌ها به این اطلاعات دسترسی دارند. اگر افراد بدانند تمام سهامی که در قیمت‌های مختلف در یک لحظه در حال عرضه و تقاضا است چقدر است، قطعاً تصمیمات منطقی‌تری اتخاذ می‌کنند.
 
وی افزود: نهایتاً شاخص کل رشد بازار را بیش از واقع و افت آن را کمتر از واقع نشان می‌دهد. در واقع شاخص قیمت خالص منتشر نمی‌شود، در حالیکه یک شاخص اقتصادی ضروری است.

وی در ادامه گفت: به طور کلی بازار سهام اگر می‌خواهد بر اساس عرضه و تقاضا قیمت‌ها را تعیین کند باید تمام ویژگی‌های بازار رقابت کامل را داشته باشد. یعنی سهم همه‌ فعالان بازار برابر و در مقابل کل بازار ناچیز باشد، در حالیکه در بازار سهام ایران بازیگران مسلط بسیاری وجود دارند. به علاوه اطلاعات باید متقارن باشد، این در حالی است که علاوه بر اینکه نمی‌توان دسترسی برخی افراد به اطلاعات نهانی شرکت‌ها را رد کرد، اطلاعات مربوط به عمق بازار نیز برای همگان در دسترس نیست. قیمت نیز اجازه‌ تغییر آزادانه را ندارد و این به نقدشوندگی بازار لطمه می‌زند. دولت هم نباید در بازار مداخله کرده و به عنوان مثال از مردم دعوت به سرمایه‌گذاری کند یا کف و سقف بازار را مشخص کند.

ماهیدشتی در خصوص تاثیر مذاکرات بر آینده بازار سرمایه نیز گفت: توافق احتمالی در مذاکرات هسته‌ای یک متغیر بنیادین برای بازار سهام است، بنابراین نمی‌توان بر اساس آن محاسبات تکنیکی انجام داد. البته قطعاً اعلام خبر توافق منجر به ایجاد شوک مثبت در بازار سهام می‌شود. اما می‌دانیم که رشد بازار سهام به خاطر خوش‌بینی‌های سیاسی نبوده، چه آن که در آن زمان، تحریم‌های جدید یکی پس از دیگری برعلیه ایران تصویب می‌شد، اما قیمت سهم‌ها رشد می‌کردند. بنابراین هیجانات مثبت ناشی از توافق هسته‌ای در مدت زمان نه خیلی طولانی تخلیه خواهند شد.
 
وی افزود: باید در آن زمان دید چه مقدار نقدینگی جدید به بازار تزریق می‌شود. ضمن اینکه تأثیرپذیری سود شرکت‌ها از توافق سیاسی متفاوت است و ممکن است حتی سود برخی شرکت‌ها با توافق سیاسی کم‌تر شود. البته باید دید رفع تحریم‌ها چقدر واقعی و سریع خواهد بود.

این کارشناس مسائل اقتصادی در پیش بینی‌اش از آینده بازار سرمایه، گفت: با توجه به اینکه طلا، ارز، سهام و ملک جانشین یکدیگر هستند و دلار از 3582 تومان در 3 دی 1393 سقوط کرده و هر گرم طلا 18 عیار نیز از 106 هزار و 770 تومان در اول بهمن 1393 افت کرده و شاخص بورس در 64 هزار و 870 واحد در 4 بهمن 1393 حمایت شده، انتظار داریم روند صعودی بازار سهام آغاز شده باشد. ضمن اینکه در بازار ملک نیز تا زمانی که حدود 40درصد از رشد بزرگ اصلاح نشود معتقد به نزول قیمت هستم.

وی در پایان گفت: نباید برخی با مصاحبه‌های غیرعلمی دلایل اصلی سقوط بازار سهام را کتمان کنند، بلکه باید از بحران اخیر درس گرفت و بدانیم که خیلی از مردم ما ضررهای هنگفتی را در این بحران تجربه کردند. البته به نظر می‌رسد از نظر تکنیکی دوره‌ی رکود بازار بورس تهران به پایان رسیده است، هر چند تجربه‌های جهانی از جمله سقوط بازار سهام امریکا در بحران مالی سال 2008 نشان داده که در آن زمان فدرال‌رزرو در چندین مرحله به بازار سهام پول تزریق کرد تا مجدداً اعتماد به بازار برگردد. جا دارد که از سازوکارهایی مانند گسترش اعتبارات در بازار سهام استفاده کرد تا بهبودی و رونق سریع‌تر به دست بیاید، چرا که اگر بازار ثانویه رونق نداشته باشد، نمی‌توان انتظار رونق بازار اولیه و افزایش سرمایه‌ شرکت‌ها و  رونق تولید را داشت.

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.