• شنبه / ۲۰ آبان ۱۳۹۶ / ۱۲:۵۵
  • دسته‌بندی: کرمانشاه
  • کد خبر: kermanshah-73267
  • خبرنگار : 50180

رئیس دانشگاه صنعتی کرمانشاه:

این دانشگاه به سمت تخصصی شدن می‌رود

1
 رئیس دانشگاه صنعتی کرمانشاه با تاکید بر ضرورت تخصصی شدن دانشگاه‌ها، گفت: این دانشگاه به سمت تخصصی شدن می‌رود.

به گزارش خبرنگار ایسنا منطقه کرمانشاه، دکتر علی‌اکبر اختری با حضور در دفتر این خبرگزاری جمعیت دانشجویی دانشگاه صنعتی کرمانشاه را نزدیک 2100 نفر اعلام کرد و افزود: از این تعداد بین 170 دانشجوی ارشد و بقیه دانشجویان مقطع کارشناسی هستند.

اختری تعداد رشته های مقطع کارشناسی دانشگاه صنعتی را با توجه به ادغام های صورت گرفته در برخی از رشته‌ها در حال حاضر 10 رشته عنوان کرد و افزود: در حال حاضر این دانشگاه در هفت رشته کارشناسی ارشد نیز دانشجو دارد.

رئیس دانشگاه صنعتی کرمانشاه اضافه کرد: در حال حاضر پتانسیل اضافه کردن پنج رشته کارشناسی، هفت رشته کارشناسی ارشد و سه رشته دکترا در دانشگاه صنعتی کرمانشاه وجود دارد.

اختری در ادامه اشاره ای هم به چشم انداز دانشجویی دانشگاه صنعتی کرمانشاه داشت و بیان کرد: این دانشگاه برای سال 1400 افزایش چهارصد نفری جمعیت دانشجویی را در برنامه دارد و در تلاش است تا جمعیت دانشجویی خود را از 2100 دانشجو به 2500 دانشجو افزایش دهد.

وی سپس با بیان اینکه دانشگاه صنعتی کرمانشاه در حال حاضر سه دانشکده دایر دارد  گفت: تا سال 1400 تعداد دانشکده های دانشگاه صنعتی به چهار دانشکده خواهد رسید.


اختری با تاکید بر اینکه در حال حاضر نسبت دانشجو به استاد در دانشگاه صنعتی کرمانشاه 34.5به یک است، گفت: با وجود محدودیت ها برای ارتقای این شاخص برنامه‌ریزی شده و در تلاشیم تا این شاخص رابه 31 و یا حتی 30 برسانیمکه برای رسیدن به این هدف لازم است تا سال 1400 تعداد 30 عضو هیات علمی با مقطع دکتری استخدام ویا از سایر دانشگاه ها به دانشگاه صنعتی کرمانشاه منتقل شوند.

رئیس دانشگاه صنعتی کرمانشاه با اشاره به در دست بررسی بودن 10 پرونده جذب هیات علمی در این دانشگاه، اظهار کرد: دانشگاه صنعتی کرمانشاه در حال حاضر 48 عضو هیئت علمی دارد که این تعداد تا پایان امسال به 50 و یا 51 نفر افزایش پیدا خواهد کرد.

دانشگاه صنعتی کرمانشاه با تکمیل فاز چهارم کمبود جدی فضای آموزشی ندارد

وی با بیان اینکه در حال حاضر دانشگاه صنعتی کرمانشاه 16 هزار و 500 مترمربع فضای آموزشی دارد، اضافه کرد: با بهره برداری از فاز چهارم توسعه دانشگاه، فضای آموزشی دانشگاه به22  هزار و 500 مترمربع خواهد رسید.

رئیس دانشگاه صنعتی کرمانشاه با اشاره به پیشرفت فیزیکی 90 درصدی فاز چهارم پروژه دانشگاه صنعتی اظهار کرد: این فاز با مساحت هفت هزار مترمربع پیش بینی می شود تا بهمن ماه سال جاری  به بهره برداری برسد.

این مسئول تغییر تامین بودجه‌های این پروژه از نقدینگی به اوراق مشارکت را در به تعویق افتادن بهره برداری از این پروژه اثرگذار ارزیابی کرد و افزود: فضاهای این پروژه قابل بهره برداری بوده و فقط تجهیز به هوارسان ها باقی مانده که برای تکمیل به اعتبار یک میلیارد تومانی نیاز دارد.

وی اضافه کرد:عملیات ابنیه این فاز کاملا به پایان رسیده وبهره برداری از این فاز تا بهمن ماه قطعی است ولی سلف سرویس  وبعضی از فضاهای آن هم اینک نیز جهت بهره برداری در شرف آماده سازی است.

رئیس دانشگاه صنعتی کرمانشاه با بیان اینکه ظرف یک ماه آینده کلنگ سوله دانشگاه صنعتی کرمانشاه برای راه اندازی آزمایشگاه ها و کارگاه های سنگین دانشگاه به زمین زده می‌شود، گفت: قرار است این پروژه در زمینی به مساحت 1300 مترمربع و شامل سه باب سوله ساخته شود که یکی از این سوله ها امسال و دو سوله دیگر در سال آینده ساخته خواهد شد.

اختری سرانه آموزشی دانشگاه صنعتی کرمانشاه را 10 مترمربع عنوان کرد و افزود: با بهره برداری از فاز چهارم  کمبودی جدی  از نظر فضای آموزشی نداریم، هرچند این فضاهای آموزشی هنوز تخصصی نشده‌اند.

دانشگاه صنعتی کرمانشاه کمبود جدی خوابگاه دارد

اختری با اشاره به داشتن مشکل خوابگاه در دانشگاه صنعتی کرمانشاه، گفت: از حیث تامین خوابگاه با مشکل مواجه بوده و به ناچار از خوابگاه های خصوصی استفاده می‌شود که در عین حال که ازکیفیت کافی برخوردار نیستند، متمرکز نبوده و هزینه‌های بیشتری را هم به دانشگاه و دانشجویان تحمیل می‌کنند.

وی با بیان اینکه امکان استفاده از ظرفیت پروژه‌های مسکن مهر به عنوان خوابگاه به لحاظ سکونت خانوارها در برخی از واحدهای آنها را نداریم، افزود: اگر می‌شد که از ظرفیت مسکن مهر برای تامین خوابگاه‌های دانشگاه استفاده شود هزینه‌ها به مراتب از هزینه احداث کمتر می‌شد.

دانشگاه صنعتی کرمانشاه  مشکل صندلی خالی ندارد

وی با اشاره به حذف دوره شبانه از دوره های دانشگاه صنعتی کرمانشاه از سال 92 عنوان کرد: به محض اینکه احساس کردیم ممکن است دانشگاه با بحران صندلی خالی مواجه شود اقدام به حذف دوره شبانه از سال 1392  کردیم.

وی اضافه کرد: در دانشگاه صنعتی کرمانشاه از ظرفیت 410 نفری اعلام شده برای پذیرش دانشجو در سال تحصیلی جاری، 370 نفر ثبت نام کردند و می توان گفت دانشگاه صنعتی بحران صندلی خالی به آن معنا ندارد.

وی افزود: برای تکمیل ظرفیت نیز اعلام ظرفیتی از سوی دانشگاه صنعتی کرمانشاه صورت نگرفت.و ثبت نام 90 درصد ورودی ها منطقی است.

اختری اظهار کرد: درسال تحصیلی جدید  370 دانشجوی کارشناسی و 60 دانشجوی کارشناسی ارشد در دانشگاه صنعتی کرمانشاه پذیرش شدند.

برای حل بحران صندلی خالی، باید دانشگاه‌ها را به ماموریت‌های اصلی خود بازگردانیم

رئیس دانشگاه صنعتی کرمانشاه سپس تعداد صندلی های خالی دانشگاه های سراسر کشور در سال گذشته را 700 هزار صندلی خالی دانست و افزود: این تعداد امسال به 450 هزار صندلی رسیده، لذا در حال حاضر میزان عرضه از تقاضا بیشتر بوده و دانشگاه ها ظرفیت خالی دارند.

وی وجود صندلی خالی را ناشی از اشتباه در تعریف ماموریت دانشگاه ها عنوان کرد و افزود: باید دانشگاه ها را به ماموریت های اصلی خود بازگردانیم، چراکه با بازگشت دانشگاه‌ها به تعریف اولیه و یا با بازتعریف جدید از ماموریت‌ها می توان معضل صندلی خالی در دانشگاه ها را حل کرد.

اختری عنوان کرد: باید دانشگاه‌ها به ماموریت اصلی خود بازگردند، به عنوان مثال دانشگاه هایی که با هدف ارائه آموزش های ضمن خدمت و مقطعی و کوتاه مدت ومهارتی  راه اندازی شده و این دانشگاه ها قطعا در ماموریت های اصلی خود چون گذشته موفق تر می باشند. همچنین ماموریت دانشگاه های خصوصی را باید در دور ه‌هایی که منجر به مدرک میشوند ندانست بلکه  آموزش های ساعتی را در دستور کار این دانشگاه ها قرارداد و این دانشگاه ها عامه مردم را در جهت آموزش های نوین مثل تجارت الکترونیک، بانکداری الکترونیک و....را آموزش دهند.

دانشگاه‌ها باید به سراغ صنعت بروند

رئیس دانشگاه صنعتی کرمانشاه در ادامه با بیان اینکه دانشگاه صنعتی بر اساس سیاست‌های خود باید تا پایان برنامه ششم توسعه بتواند 30 درصد منابع مالی خود را از درآمدهایش کسب کند، بیان کرد: برای رسیدن به این مهم باید دانشگاه به سمت حل نیازهای بخش صنعت برود.

وی با اشاره به اینکه در یک و نیم سال گذشته بالغ بر 25 طرح از صنعت در دانشگاه صنعتی کرمانشاه داشتیم، عنوان کرد: از استان های لرستان و ایلام نیز طرح هایی در دانشگاه صنعتی اجرایی شده اند و به دنبال ایجاد پل ارتباطی با استان کردستان هستیم.

دانشگاه‌ها نباید با موازی کاری بودجه‌های ملی را هدر دهند

رئیس دانشگاه صنعتی کرمانشاه در ادامه با اشاره به اجرایی شدن طرح آمایش آموزش عالی در وزارت علوم عنوان کرد: در این طرح قرار است برای دانشگاه‌ها ماموریت‌های متفاوتی تعریف شود. به این معنا که به عنوان مثال دانشگاه رازی کرمانشاه با قدمت زیاد به عنوان یک دانشگاه با ماموریت های ملی فعالیت کند که با این دید موازی کاری دانشگاه ها از بین خواهد رفت.

اختری با تاکید بر اینکه دانشگاه‌ها نباید با موازی کاری بودجه‌های ملی را هدر دهند، بیان کرد: دانشگاه ها باید از پذیرش و تربیت دانشجو در رشته هایی که بازار کار ندارد، فاصله بگیرند.

اختری از دانشگاه صنعتی کرمانشاه به عنوان یکی از دانشگاه های  ملی استان کرمانشاه یاد و عنوان کرد: این دانشگاه در تلاش است تا با تعریف رشته‌های متناسب با بازار کار جای خود را در استان باز کند.

وی با اشاره به اشباع شدن برخی رشته های علوم پایه، اضافه کرد: دانشگاه صنعتی به دنبال آوردن رشته های علوم پایه نیست.

اختری با اشاره به اینکه دانشگاه صنعتی کرمانشاه به دنبال توسعه رشته‌های بین رشته‌ای است، بیان کرد: دانشگاه صنعتی کرمانشاه به سمت تخصصی شدن پیش‌ می‌رود.

رئیس دانشگاه صنعتی کرمانشاه جهت‌گیری دانشگاه صنعتی کرمانشاه را به سمت رفع نیازهای بازار دانست و افزود: اگر بتوانیم در افق 1400 دو یا سه رشته را در این راستا در دانشگاه صنعتی کرمانشاه ایجاد کنیم، می توانیم بگوییم در رسیدن به اهداف خود موفق عمل کرده ایم.

وی با اشاره به رسیدن راه آهن به کرمانشاه، اضافه کرد: به دنبال راه اندازی رشته‌های مرتبط با بهره برداری، مهندسی راه‌آهن وماشین های ریلی، مهندسی خط وسازه های ریلی، رشته صنایع غذایی و مهندسی انرژی  در دانشگاه صنعتی هستیم.

اختری همچنین با تاکید بر لزوم توسعه دولت الکترونیک، اضافه کرد: در دولت الکترونیک دیگر کسی برای خرید کردن، انجام کارهای بانکی و... بیرون از خانه نخواهد رفت و همه خدمات را به صورت الکترونیکی دریافت خواهد کرد که  ورود به این حوزه به عنوان یک ماموریت دانشگاهی در دانشگاه صنعتی جای کار دارد.

وی اضافه کرد: اگر قرار باشد دولت الکترونیک داشته باشیم که این مهم را در برنامه ششم توسعه  داریم باید سطح نفوذ کارها به صورت الکترونیک بالا برود که در این صورت نیاز به تربیت هزاران نفر در این زمینه احساس می‌شود.

کار در حوزه فرآوری و ماشین آلات و صنایع تبدیلی غذایی، مدیریت انرژی و ساختمان‌های هوشمند از دیگر اولویت های دانشگاه صنعتی کرمانشاه است که اختری از آنها یاد کرد

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.