• سه‌شنبه / ۵ تیر ۱۳۹۷ / ۱۸:۳۸
  • دسته‌بندی: کرمانشاه
  • کد خبر: kermanshah-77622

کرمانشاه پیشتاز مبارزه با مواد مخدر

اعتياد به مواد مخدر و روان گردانها سالهاست تبديل به يك بحران اجتماعی فراملي و جهاني شده و از آن به عنوان زلزله ي خاموش ياد مي شود.

به گزارش ایسنا منطقه کرمانشاه، به نقل از روابط عمومی استانداری مصرف مواد مخدر در سال 2015 میلادی در مقايسه با سال 2006 شاهد يك رشد 23 درصدی در دنيا بوده است. همچنين تقاضا برای این مواد در بازار روند فزاينده اي داشته و شاهد رشد 700 درصدي انواع مواد مخدر و روان‌ گردان هاي جديد و شناخته شده درسال 2017 نسبت به سال 2009 ميلادي بوده ايم.

بر اساس آمار منتشر شده در سال 2015 میلادی به صورت میانگین 255 ميليون نفر (پنج و سه دهم درصد) از جمعيت 15 تا 64 ساله جهان حداقل يك بار مصرف یکی از انواع مواد مخدر یا روان گردانها را تجربه کرده اند. در كنار اين موارد شاهد افزايش توليد مواد جديد مخدر و روان ‌گردان‌ طي اين سال ها بوده ايم. اين روند بسيار نگران كننده حکایت از عدم تلاش جدی در کنترل مصرف مواد دارد و عليرغم بیش از يك قرن مبارزه، جامعه جهاني هنوز سخت گرفتار اين بلاي خانمان سوز است.

در این میان بیش از همه كانون خانواده ها به ويژه جوان ها و نوجوان ها، قشر تحصيل كرده و نيروي مولد جوامع در حال توسعه در محيط هاي صنعتي و كارگري در معرض موج تهدیدها قرار گرفته اند.

به مناسبت 5 تير سالروز جهاني مبارزه با مواد مخدر نگاهي به وضعيت مواد مخدر و روانگردان ها و تلاش هاي صورت گرفته و موفقيت هاي حاصل شده پيرامون مبارزه با اين بلاي خانمانسوز در كشور و استان كرمانشاه انداخته ايم كه در ادامه مي خوانيد.

 
اعتياد يك آسيب مهم اجتماعي در کشور

علی شمشیری دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان کرمانشاه در زمينه وضعيت همسايه شرقي كشور بيان كرد: «طي اين سال ها كشت خشخاش در افغانستان روند روبه رشدي داشته و در نتيجه تولید تریاک نیز با يك افزایش 4765 درصدی، از 185 تن در سال 2001 به بیش از 9000 تن در سال 2017رسيده که حکایت از نقش مخرب آمریکایی ها در کشور افغانستان برای ضربه زدن به جوامع بشری و به ويژه ايران دارد. 30 درصد از تولیدات افغانستان از طریق کشور ما ترانزیت می‎شود که یک معضل بزرگ برای ماست».

وی عنوان کرد: «کشور ما با تقدیم چهار هزار شهید و 12 هزار جانباز به ‎طور جدی به مبارزه با قاچاق مواد مخدر پرداخته که در اين ميان سهم استان کرمانشاه تقدیم 52 شهید و 28 جانباز بوده است».

 شمشيري افزود: «استكبار جهاني طی این سال ها تلاش های بسیاری را به منظور جلوگيري از رشد و پيشرفت ايران اسلامي انجام داده است. بخش مهمی از اين تلاش ها به منظور وارد كردن خسارت به اقتصاد كشور از طريق ايجاد تحريم هاي اقتصادي، ايجاد فقر و بيكاري و تلاش جدي براي انحطاط نسل نوجوان و جوان کشور صورت گرفته است».

وي ادامه داد: «همچنين استکبار جهاني با برنامه هاي پيچيده و هدفمند در قالب جنگ نرم و تهاجم فرهنگي به تبليغ سبك جديد زندگي، تضعيف مباني مذهبي و ترويج باورهاي غلط براي جذب نوجوانان و جوانان پرداخته است. اين عوامل و مسايل ديگري از قبيل ضعف در آموزش مهارت‌هاي زندگي و سبك فرزند پروري، ساختارهاي معيوب در عرصه‌هاي اجتماعي، فرهنگی و اقتصادي، عوامل روان شناختي (نظير اضطراب، افسردگي، توهم، بحران هويت و هيجان جويي) سبب گرديده تا اعتياد به مواد مخدر و روان گردان ها جايگاه ويژه اي را در عرصه آسيب هاي اجتماعي در سطح كشور به خود اختصاص دهد».

 
عزم جدی برای مبارزه با مواد مخدر و روانگردان ها

نظام جمهوری اسلامی طی این سال ها به درک درستی از آسیب‌ های اجتماعی و اهمیت آن ها رسیده است و اراده ي لازم برای پیگیری این موضوع در سطوح مختلف نظام و قوای سه گانه و ارگان ها مختلف ایجاد شده و اقدامات عملی و اثرگذاري نيز در این زمینه انجام شده است.

دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان کرمانشاه در اين زمينه اظهار داشت: «رهبر معظم انقلاب با نگاهي ویژه موضوع آسیب های اجتماعی را دنبال می کنند و طی سال های اخیر دیدارهای متعددی را با مسئولان تراز اول کشور پیرامون آسیب‌های اجتماعی داشته اند».

شمشيري ادامه داد: «در سطح بندی های صورت گرفته اعتياد و مواد مخدر به عنوان اولين اولويت در بين پنج آسيب اجتماعي كشور (شامل اعتیاد، طلاق، حاشیه نشینی، فساد اخلاقی و مناطق حاد و بحرانی) تعيين گرديده است و وزارت كشور، مجموعه دستگاه های درگیر و به ويژه ستاد مبارزه با مواد مخدر كشور و زيرمجموعه هاي استاني آن با جدیت تمام روند اجرايي شدن برنامه ها را دنبال می کنند».

اين مقام مسئول در امر مبارزه با مواد مخدر تاكيد كرد: «برای رفع این آسیب ها یک تقسیم کار در سطح ملی صورت گرفته و به شكل منظم نظارت های لازم انجام می شود و با توجه به اهميت موضوع، گزارش کارهاي صورت گرفته در اين حوزه خدمت مسئولان ارشد نظام ارايه مي شود».

 
دولت تدبير و اميد موفق در مقابله با اعتياد

 شمشيري با موفقيت آميز خواندن تلاش هاي صورت گرفته در اين حوزه عنوان كرد: «در زمينه مقابله با عرضه مواد شاهد افزايش 30 درصدي تعداد عمليات ها عليه قاچاقچيان (در مقايسه با مدت زمان مشابه پيش از آن) بوده ايم. اين عمليات ها به منظور سركوب عوامل مرتبط با قاچاق مواد مخدر و روان گردان ها و گسترش اقدامات اطلاعاتي هدفمند صورت گرفته است».

اين مقام مسئول در حوزه مبارزه با مواد مخدر و روانگردان ها اظهار داشت: «در مجموع این اقدامات در مقايسه با مدت مشابه منجر به افزايش 11 درصدی انهدام باندهاي مواد مخدر، افزايش 24 درصدي سلاح هاي مكشوفه از قاچاقچيان، افزايش 176 درصدي انهدام كارگاه هاي توليد ماده محرك شيشه، افزايش 14 درصدي انواع مواد مخدر مكشوفه، افزايش كشفيات مواد شيميايي پيش ساز (در توليد ماده محرك شيشه و هروئين) و افزايش 43 درصدي تعداد دستگيرشدگان در ارتباط با انواع مواد مخدر شده است».

 دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان کرمانشاه با چشمگير توصيف كردن فعاليت هاي صورت گرفته در حوزه درمان معتادان، عنوان كرد: «فعاليت بيش از 9000 مركز مجاز دولتي و غير دولتي در عرصه ي درمان معتادين و كاهش آسيب هاي اين بخش و رشد 72 درصدی مراکز نسبت به مدت زمان مشابه پیش از آن، پذيرش بیش از 820 هزار نفر معتاد متقاضي درمان در مراكز مجاز و كاهش آسيب های این حوزه با رشد 18 درصد نسبت به مدت زمان پیش از آن، تقويت و تجهيز 18 مركز در سطح استانها براي ساماندهي معتادان متجاهر و پرخطر و پذیرش 103 هزار نفری و رشد 232 درصدی نسبت به مدت زمان مشابه پیش از آن، از جمله فعاليت ها و دستآوردهاي حوزه درمان معتادين در دولت تدبیر و امید می باشد».

 توسعه مشاركتهاي مردمي تضميني براي موفقيت بيشتر

شمشيري تقويت رويكرد اجتماعي شدن امر مبارزه با هدف مشاركت آحاد جامعه را یکی از اهداف دولت تدبیر و امید معرفي كرد و گفت: «در این زمینه شاهد رشد 100 درصدي شكل گيري سازمانهاي مردم نهاد فعال در حوزه مبارزه با مواد مخدر نسبت به مدت زمان مشابه قبل بوده ایم، به گونه اي كه 2400 سازمان مردم نهاد در عرصه درمان، كاهش آسيب، فرهنگي و پيشگيري، توانمندسازي و اشتغال معتادان بهبود يافته در سطح استانهاي كشور با تلاش های شبانه روزي به دنبال جلوگيري از توسعه اعتياد در سطح كشور مي باشند. ضمن آن كه طي مدت پنج ساله اخير بيش از 195 هزار نفر از معتادان بهبود يافته از آموزش هاي فني و حرفه اي برخوردار شده و شاهد رشد 56 درصدی نسبت به مدت زمان مشابه قبل بوده ایم. در این راستا با تلاش حداکثری سعی شده تا از گرايش مجدد آنان به چرخه اعتياد جلوگيري شود».

 کرمانشاه پیشتاز مبارزه با مواد مخدر

دبير شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان اظهار كرد: «كشفيات مواد مخدر در كرمانشاه نسبت به مدت مشابه یک افزایش 100 در صدی را نشان می دهد. به گونه ای که 1398 كيلوگرم کشفیات در سال 95 به میزان 2702 كيلوگرم در سال 96 رسیده است كه حکایت از یک موفقیت چشمگیر دارد. همچنين تعداد دستگيري ها در سال 95 به میزان 8032 نفر بوده كه اين تعداد در سال 96 به 7410 نفر رسيده است. این روند يك كاهش 8 درصدي را نشان مي دهد. همچنين در سال 95 تعداد باندهاي منهدم شده 54 عدد بوده كه اين تعداد در سال 96 به 48 باند رسيده كه يك كاهش 11 درصدي را شاهد بوده ايم».

وي افزود: «انهدام كارگاه هاي شيشه از 5 كارگاه در سال 95 به 9 كارگاه در سال 96 رسيده كه نشان دهنده يك افزايش 80 درصدي در این حوزه است. همچنين در زمینه کشف مواد پيش ساز نيز شاهد افزایش 80 درصدی کشفیات در حوزه مواد جامد و رشد 30900 درصدی در حوزه مواد مایع در سال 96 بوده ايم که در مقايسه با سال قبل تر رشد بسيار چشمگيري را نشان می دهد. همچنین یکی دیگر از موفقیت های کسب شده انهدام یک کارگاه تولید هروئین در سال 96 در كرمانشاه است».

اين مقام مسئول ادامه داد: «علاوه بر این ها تعداد طرح هاي اجراي شده شامل پاكسازي نقاط آلوده، كنترل محور و ارتقاي امنيت در سال 95 شامل 1178 طرح بوده كه اين ميزان در سال 96 به 1210 طرح افزايش يافته كه يك رشد 25 درصدي را در این زمینه شاهد بوده ايم».

دبير شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان عنوان كرد: «انجام کارهای اطلاعاتي و پنهان در خصوص رصد باندهای کلان و ضربه زدن به سر شاخه ها و سرباندهای اصلی و کشف مواد در مبدأ و گلوگاه ها قبل از گستره توزیع و ورود به چرخه خرده فروشان، موجب کاهش ميزان دستگیری ها، كاهش پرونده های ورودی به دادگستری و کاهش ورودی مجرمین مواد مخدر به زندان شده است».

 شمشيري ادامه داد: «علاوه بر اين ها مرکز دوم ماده ۱۶ استان با مشارکت و محوریت شهرداری کرمانشاه ایجاد و راه‌اندازی شد که این موضوع ضمن اینکه در کشور بی سابقه بوده، نقش اساسی در پاک سازی چهره استان، کاهش چشمگیر مرگ و میر معتادان متجاهر و ... داشته است».

 شمشيري افزود: «طرح ماده 13 در استان موجب برخورد جدی و قاطع با افراد فروشنده و توزيع كننده در اماكن آلوده بوده و بازدارندگي از جرايم مذكور و توقيف و ضبط چندین مكان جرم گرديده است. از جمله ديگر دستآوردهاي ارزشمند اجراي طرح مي توان به شناسايي و پلمب 220 مكان مسكوني، تجاري، خدماتي و صنعتي به عنوان محل توليد و فروش و توزيع مواد مخدر و روانگردان اشاره كرد».

وي افزود: «آمار ورودي زندانيان مواد مخدر و روانگردان ها در زندان هاي استان در بهمن 96 در مقايسه با بهمن 95 یک کاهش 15 درصدی داشته است. همچنین آمار كل زندانيان این حوزه یک کاهش یک و نیم درصدی را در مقایسه آماری بهمن 96 با بهمن 95 نشان مي دهد».

 كاهش  شیوع اعتیاد در کرمانشاه

شمشیری با اشاره به سیر نزولی ميزان شیوع اعتیاد در کرمانشاه طي ۴ سال گذشته اظهار داشت: «در سال گذشته شیوع اعتیاد در استان کرمانشاه یک درصد بالاتر متوسط کشوري بود که خوشبختانه با تلاش هاي شبانه روزي و مستمر در زمينه ارتقا شاخص های سلامت و مقابله و کنترل، در حال حاضر به زیر متوسط کشوری رسيده ايم كه نشان از يك موفقيت بسيار چشمگير و ارزشمند در اين عرصه دارد».
 

موفقيت ها حاصل تلاش استاندار و اعضاي شوراي هماهنگي

 شمشيري موفقيت ها چشمگير به دست آمده را محصول مديريت خوب مهندس بازوند استاندار کرمانشاه به عنوان رئيس شوراي هماهنگي مبارزه با مواد مخدر و تلاش هاي بي وقفه  ديگر اعضاي اين شورا دانست و گفت: «این اعضاء با اقدامات و مجاهدت هاي شبانه روزي و مناسب، بسترساز كسب موفقيت هاي بسيار دلگرم كننده و ارزشمند در اين حوزه را فراهم كرده اند كه جاي قدرداني و سپاس بسيار دارد».

 شمشيري در پايان تاكيد كرد: «با توجه به خسارتها و پيامدهاي بهداشتي، اجتماعي، اقتصادي، فرهنگي و امنيتي قاچاق مواد مخدر و روانگردان ها و اعتياد انتظار مي رود كليه مسئولين، نخبگان و اصحاب انديشه، مراكز علمي و دانشگاهي، سازمان هاي مردم نهاد و ساير آحاد جامعه با دغدغه مستمر و مشاركت موثر و حداكثري در جهاد مقدس امر مبارزه به خصوص پيشگيري اوليه از اعتياد ايفاي نقش نموده تا با اجتماعی شدن امر مبارزه، زمينه براي تحقق فرامين رهبر معظم انقلاب اسلامي مبني بر كاهش 25 درصدي اعتياد در طول برنامه ششم توسعه ( 1400-1396) فراهم كنند و بدين ترتيب شاهد كنترل اعتياد به عنوان بزرگترين معضل اجتماعي هزاره سوم در جامعه اسلامي مان باشيم».

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.