• سه‌شنبه / ۴ دی ۱۳۹۷ / ۱۵:۱۵
  • دسته‌بندی: کرمانشاه
  • کد خبر: kermanshah-80146

نگاهی به عملکرد سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری کرمانشاه

نگاهی به عملکرد سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری کرمانشاه
قریب 14 ماه از شروع فعالیت سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری کرمانشاه می گذرد، سازمانی که با تولد آن فعالیت های فرهنگی و اجتماعی در شهرداری پررنگ تر شد.

این سازمان در مدت کوتاه فعالیت خود، علاوه بر برگزاری برنامه‌های متعدد، توانسته تعامل خوبی با بسیاری از فعالین فرهنگی، هنری و اجتماعی و همچنین دستگاه‌های فعال در این حوزه ها برقرار کند.

مهدی عبدالمالکی که تا چندی پیش ریاست این سازمان نوپا را  عهده دار بود در خصوص چگونگی تاسیس این سازمان به خبرنگار ایسنا منطقه کرمانشاه گفت: مهر ماه سال گذشته ابلاغ راه اندازی تاسیس این سازمان از سوی مهندس رضایی شهردار وقت زده شد و از همان زمان کارهای مقدماتی نظیر تدوین برنامه عملیاتی صورت گرفت، زیرا اعتقاد داشتیم این سازمان اگر می خواهد تاثیر گذار باشد باید برنامه محور عمل کند و با شناخت از شرایط موجود فرهنگی و اجتماعی کرمانشاه، در نهایت برنامه عملیاتی 300 صفحه ای تدوین کردیم که در آن سمت و سو و اهداف فعالیت سازمان مشخص بود. در کنار آن ساختار سازمان را نیز شکل دادیم و در نهایت از ابتدای فروردین امسال سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری رسما کار خود را آغاز کرد.

البته از قبل از تاسیس رسمی این سازمان نیز در کنار تدوین برنامه و ساختار سازمانی، برنامه هایی توسط این سازمان در سطح شهر برگزار شد. همچنین با برنامه ریزی که صورت گرفته بود نوروز امسال توانستیم با همکاری دیگر دستگاه ها همچون انجمن نمایش، اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی و میراث فرهنگی حدود ۲۰۰ برنامه نوروزی در ۱۴ پارک سطح شهر اجرا و فضایی با نشاط برای شهروندان کرمانشاه و مسافرین نوروزی ایجاد کنیم.

وی گفت: از همان ابتدا دنبال این نبودیم که کارها را راسا برگزار کنیم، زیرا اعتقاد داشتیم برنامه ها باید توسط خود اهالی فرهنگ و هنر اجرا شود. ما تنها بدنبال تسهیل کردن شرایط برای حضور این افراد و گروه ها بودیم و هدفمان این بود فعالین این عرصه خودشان بازیگر اصلی باشند که در این راه موفق بودیم و عمده برنامه ها طی این مدت در تعامل با خود اهالی فرهنگ و هنر و انجمن های فعال این حوزه ها برگزار شد.

در یک سال گذشته بیش از ۱۱۰ برنامه شامل برنامه های عمومی در حوزه نشاط اجتماعی، همایش پیاده روی، نمایشگاه های خیابانی، مسابقات و.... برگزار شده که عموم آنها با همکاری هنرمندان و فعالین این حوزه ها بوده است.
 
عبدالمالکی اظهار کرد: همچنین مبنای فعالیت سازمان نوپای فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری را تعامل با سایر حوزه های فرهنگی و اجتماعی شهر و ایجاد همگرایی و هم افزایی بیشتر در راستای ارتقای فعالیت های فرهنگی با محوریت توسعه فرهنگی شهر و رساندن کرمانشاه به جایگاهی که استحقاق آن را دارد، قرار دادیم و تعامل مناسبی را بین شهرداری و دیگر دستگاه ها برقرار کردیم که باید از همه دستگاه‌هایی که در اجرای این برنامه ها با ما تعامل و همکاری داشتند، قدردانی کرد.

در این راستا طی این مدت برنامه های مختلفی را در تعامل با دستگاه های فرهنگی، هنری، اجتماعی و... برگزار کردیم که برنامه قصه های شیرین کرمانشاه(پنجشنبه های قصه گویی) در هشت مرکز کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، کتابخانه های عمومی و فرهنگسراهای شهرداری به مدت دو ماه در تابستان امسال، برگزاری جشنواره خون و قلم خوشنویسی - آثار شهدا شهر کرمانشاه- با همکاری بنیاد شهید انقلاب اسلامی، انجمن خوشنویسان، حوزه هنری و معاونت فرهنگی و اجتماعی سپاه حضرت نبی اکرم(ص)،  اجرای پنج رویداد بزرگ فرهنگی(جشنواره های ملی عکس، پوستر و کاریکاتور کرمانشاه و جشنواره های استانی تئاتر عروسکی و فیلم کوتاه نیلوفر) در قالب تفاهم نامه مشترک با اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان و سازمان میراث فرهنگی به صورت مشترک، برگزاری نمایشگاه بزرگ "از کربلا تا شام" - بازسازی نقش مردم کرمانشاه در دفاع مقدس با همکاری سپاه حضرت نبی اکرم(ص)، دانشگاه آزاد و فرمانداری کرمانشاه به مدت ۲ ماه در پارک شاهد، برگزاری جشنواره نمای سبز(تراس سبز، بام سبز، پنجره سبز، حیاط سبز) با  همکاری دانشکده کشاورزی دانشگاه رازی و سازمان منظر و سیمای شهری،  برگزاری کمپین " از خود شروع کنیم" با همکاری معاونت اجتماعی نیروی انتظامی، راهور، حوزه هنری و هیات دوچرخه سواری و اسکیت از جمله این برنامه ها است.

همچنین در این مدت  برپایی و شروع بکار دو کانون سلامت محلات جنوب شهر و محله ۲۲ بهمن با همکاری معاونت اجتماعی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه،  برگزاری طرح بزرگ سیتی استیج (مربیگری زندگی)  در ۱۰ هفته در محل پارک کوهستان با همکاری بهزیستی، اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی و معاونت اجتماعی نیروی انتظامی، برگزاری مراسم تجلیل از مشاهیر فرهنگی شهر کرمانشاه در هتل پارسیان با همکاری اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی، حوزه هنری، آموزش و پرورش و اداره کل کتابخانه های استان،  تعامل و همکاری با بیش از ۱۰ تشکل فعال غیر دولتی در جهت برگزاری برنامه های مختلف و متنوع آموزشی و فرهنگی و  تعامل در برگزاری همایش ملی کرمانشاه و زندگی شهری با همکاری دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه رازی را داشتیم.


عبدالمالکی کمک به ارتقای فرهنگی عمومی را از دیگر برنامه های سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری عنوان کرد و گفت: یکی از اهداف مهی که در سازمان دنبال می کردیم ارتقاء فرهنگ عمومی و فرهنگی شهروندی بین جامعه بود. به واقع در تمام برنامه هایی که اجرا می شد نگاهمان به این موضوع نیز بود و سعی بر این بود با زبان هنر، فرهنگ شهروندی را به مخاطبین انتقال دهیم.
 
ارائه و برگزاری بیش از ۴۵ عنوان سرفصل دوره های آموزش شهروندی در قالب ارائه سرفصل های مهارت های زندگی، مهارت های اجتماعی و مهارت های رفتاری و بیش از ۴۰ عنوان سرفصل دورهای مهارت تخصصی در سه فرهنگسرای کوثر، شهر و گل نرگس،  برگزاری بیش از ۸۵ کارگاه آموزشی در قالب و موضوعات مختلف با حضور اساتید برجسته استان با در نظر گرفتن مخاطبین خاص در فرهنگسراهای سه گانه، اجرای طرح بزرگ "شهریاران فرهنگ" با همکاری نواحی سه گانه آموزش و پرورش و ایجاد ۹ کانون تخصصی هنرهای نمایشی، قرآن و عترت، خوسنویسی، نقاشی، موسیقی، هنرهای دستی، گرافیک و سرود با هدف ارتقاء سطح تخصصی دانش آموزان و با ارائه آموزش های مهارت شهروندی و کمک به تبدیل آنها به عنوان سفیران فرهنگی شهر برای تاثیر در گروه های همسال و خانواده ها از جمله برنامه های اجرا شده در راستای ارتقای فرهنگ عمومی است.

وی به پروژه های زیرساختی صورت گرفته نیز اشاره کرد و گفت: یکی از مشکلاتی که با آن مواجه بودیم کمبود فضا برای اجرای برنامه های مد نظر بود که در این راستا نیز اقداماتی صورت گرفت که افتتاح اولین نگارخانه شهرداری در فرهنگسرای شهر به عنوان مجهزترین نگارخانه غرب کشور و برگزاری بیش از ۱۵ نمایشگاه مختلف در آن،  اخذ مجوز تاسیس پنج سرای محله در مناطق حاشیه ای ملاحسینی، آقاجان، حکمت آباد، صادقیه و دولت آباد که سرای محله دولت آباد در شرف تاسیس است و پیگیری و اتمام اقدامات لازم جهت افتتاح چهارمین فرهنگسرای شهرداری از جمله این اقدامات است.

وی با بیان اینکه برنامه های بسیاری برای فعالیت های آینده این سازمان پیش بینی شده، گفت:
 کرمانشاه پایتخت نوروز ایران، کرمانشاه شهر خلاق موسیقی،  تبدیل مجموعه‌ میلاد به مرکز گردشگری استان،  طرح درخت من(کاشت یک درخت با تولد هر نوزاد کرمانشاهی و نامگذاری درخت به نام نوزاد)، اجرای طرح هویت‌سازی ۸۸ محله‌ شهر، اجرای طرح بزرگ استعدادیایی ورزشی (پهلوان اول)، تدوین کتاب اطلس مشاهیر کرمانشاه، پیگیری ایجاد سراهای مطالعه، برپایی کلاس‌های متنوع در عرصه‌ حقوق شهروندی، تولید محتوا در حوزه فضای مجازی و بهرگیری از انیمیشن‌های آموزشی، اجرای طرح تابلوی خانه مشاهیر و المان های مربوطه، اجرای برنامه های روز فرهنگی کرمانشاه، اجرای طرح  نشان افتخاری شهروند کرمانشاه،  پیگیری تاسیس پارک مشاهیر و پارک هنرمندان و پیگیری تاسیس پنج ایستگاه مطالعه جدید به نام مشاهیر محلات در مناطق مختلف از جمله این برنامه ها است.

عبدالمالکی با تاکید بر اینکه بدون توجه به فرهنگ رسیدن به توسعه میسر نیست، گفت: متاسفانه عدم نگاه و باور به فعالیت های عمیق فرهنگی در برخی حوزه های مدیریت شهری وجود دارد و همین نگاه در این مدت منجر به عدم حمایت (مالی و معنوی) از برگزاری برنامه های فرهنگی شد. چالش دیگری که  با آن مواجه بودیم  محدودیت شدید در حوزه نیروی انسانی متخصص در حوزه فرهنگی و هنری سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری بود. ضن اینکه گاها فشارهای غیراصولی از سوی عوامل خارجی را نیز شاهد بودیم.

وی گفت: معتقد بوده و هستم که از رهگذر نگاه به فعالیت های فرهنگی و هنری می توان برای کرمانشاه درآمدزایی نیز داشت و به توسعه اقتصادی استان کمک کرد و این هدف را در سازمان دنبال می کردیم. اجرای رویدادهای فرهنگی و هنری در کرمانشاه می تواند کرمانشاه را به محوریت توسعه گردشگری فرهنگی و هنری تبدیل کند که توسعه اقتصادی را نیز برای کرمانشاه به ارمغان خواهد آورد.
  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.