• سه‌شنبه / ۱۸ دی ۱۳۹۷ / ۱۰:۳۰
  • دسته‌بندی: کرمانشاه
  • کد خبر: kermanshah-80345

گام بلند کرمانشاه برای جذب سرمایه‌گذاری

همایش سرمایه گذاری کرمانشاه
۱۷ دی ماه ۹۷ شبی به یادمانی برای اقتصاد و سرمایه‌گذاری کرمانشاه بود و یکی از بزرگترین رویدادهای سرمایه‌گذاری  کرمانشاه رقم خورد.

به گزارش ایسنا منطقه کرمانشاه، از حدود یکسال قبل برنامه‌ریزی های متعددی برای برپایی یک همایش بزرگ برای معرفی توانمندی ها و فرصت‌های سرمایه‌گذاری استان کرمانشاه آغاز شد، همایشی که بتوان با کمک آن مزیت‌ها و زیرساخت‌های سرمایه‌گذاری استان را برای علاقمندان تشریح کرد.

بعد از چند بار به تعویق افتادن، در نهایت این همایش شب گذشته (۱۷ دی) در هتل اسپیناس پالاس تهران برگزار شد و بیش از ۵۰۰ مهمان داخلی و خارجی در آن حضور داشتند.

از برجسته‌ترین مهمانان این همایش می‌توان به علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی و بیژن زنگنه وزیر نفت اشاره کرد، به علاوه تعدادی سرمایه‌گذار خارجی نیز در بین مهمانان حضور داشتند.

در محل برگزاری همایش میزهای خدمتی برپا شده بود که دستگاه های اجرایی به تشریح خدمات و حمایت‌های خود از سرمایه‌گذاران می پرداختند و فرصت‌های سرمایه‌گذاری که در بخش آنها وجود دارد با تمام جزئیات به علاقمندان معرفی می‌شد. 

به علاوه کتابچه و بروشورهای متعددی از مزیت‌های سرمایه‌گذاری و پروژه های قابل واگذاری به بخش خصوصی در کرمانشاه تهیه و در اختیار شرکت کنندگان قرار می‌گرفت.

بیش از ۵۰ پروژه در بخش‌های کشاورزی، صنعت، معدن، بهداشت و درمان، عمران شهری و ... با سرمایه‌گذاری بیش از ۱۰ هزار میلیارد تومان به سرمایه‌گذاران معرفی شد.

در ابتدای همایش کیوان کاشفی دبیر همایش و رئیس اتاق بازرگانی استان کرمانشاه از مزیت‌های استان گفت و افزود: کرمانشاه با وجود زیرساخت های مختلف و پتانسیل‌های طبیعی استانی جذاب برای سرمایه‌گذاری است.

وی از وجود چهار هزار اثر تاریخی، ظرفیت‌ها کشاورزی، صنعتی و معدنی استان یاد کرد و ادامه داد: این مزیت‌های سرمایه‌گذاری در کرمانشاه را سودآور خواهد کرد.
وی تاکید کرد: در استان نیز شرایط برای جذب سرمایه‌گذاران به خوبی فراهم است.

در ادامه رئیس مجمع نمایندگان استان کرمانشاه نیز از این استان به عنوان سکوی پرش سرمایه‌گذاران یاد کرد.

حجت الاسلام و المسلمین سید جواد حسینی کیا افزود: تلاش می‌کنیم سرمایه‌گذاران با خیال راحت و امنیت خاطر به کرمانشاه بیایند و قدمی برای اشتغال استان بردارند.

وی از ظرفیت‌های کرمانشاه در بخش‌های مختلف هم یاد کرد و ادامه داد: کرمانشاه با داشتن بیش از هزار واحد صنعتی می‌تواند قطب صنعتی غرب کشور خصوصا در زمینه قطعات خودرو و صنایع پایین دستی پتروشیمی باشد.

به گفته این نماینده مجلس، سدها، حوزه کشاورزی، معادن ، صنایع تبدیلی، دامپروری، تجارت مرزی و .... همه از مزیت‌های دیگر کرمانشاه است.

استاندار کرمانشاه  نیز در این همایش گفت: کرمانشاه بهشت واقعی برای سرمایه‌گذاران است و همه شرایط را در استان برای حمایت از آنها فراهم می‌کنیم.

وی از سهم ۷.۸ درصدی کرمانشاه از آبهای سطحی کشور، وجود بیش از دو هزار کیلومتر رودخانه و آبراهه، ۱۶ سد که ۹ مورد آن به بهره‌برداری رسیده، سامانه عظیم گرمسیری که با اعتبار هشت هزار میلیارد تومان در آینده نزدیک به بهره‌برداری می‌رسد و سه مرز رسمی و پنج بازارچه مرزی استان نیز به عنوان دیگر مزیت ها یاد کرد و ادامه داد: ماهانه بیش از ۲۸ هزار کامیون در این مرزها تردد دارند و در سال جاری رشد ۵۴ درصدی صادرات استان را شاهد بودیم.

به گفته وی بیش از هزار واحد صنعتی، سه پتروشیمی و امکان توسعه صنایع پایین دستی آن، بیش از هزار هکتار اراضی صنعتی آماده واگذاری، شهرک های صنعتی با معافیتهای مالیاتی و ... از دیگر مزیت های کرمانشاه است.

استاندار کرمانشاه خاطرنشان کرد: استان کرمانشاه راه آهن، بیش از ۱۲۰ پرواز هفتگی و زیرساخت‌های خوب دیگری نیز در حوزه حمل و نقل دارد.

بازوند از مزیت‌های گردشگری کرمانشاه هم یاد کرد و ادامه داد: پتانسیل‌های گردشگری اورامانات هریک به منزله یک چاه نفت است.

وی تاکید کرد: کرمانشاه در زمینه توریسم سلامت هم برای سرمایه‌گذاری بسیار جذاب است.

استاندار کرمانشاه با بیان اینکه کرمانشاه می‌تواند مرکز ارائه خدمات به غرب کشور باشد، افزود: استان ما حتی می‌تواند عراق را هم پوشش دهد.

استاندار کرمانشاه با اشاره به اینکه حمایت‌های خوبی از سرمایه‌گذاران در استان نیز خواهد شد، یادآوری کرد: ۱۰۴ میلیارد تومان کمک فنی و اعتباری برای کاهش سود تسهیلات بانکی سرمایه‌گذاران داریم و برای مناطق مرزی نیز مشوق های بیشتری در نظر داریم.

علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی نیز با اشاره به همایش فرصت‌های سرمایه‌گذاری استان کرمانشاه داشت و عنوان کرد: قبلا تجاربی در زمینه نشست مسئولان استان‌ها با سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی در استان‌های دیگر کشور داشته‌ایم که باعث جذب تعدادی از سرمایه‌گذاران شده است.

رئیس مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: برپایی این همایش اقدامی ارزشمند برای جذب سرمایه‌گذاران به استان کرمانشاه است که در ایام دفاع مقدس تمام‌قد پای کار بودند و اکنون استحقاق این را دارند که همه به کمک آنها برویم و شرایط زندگی آبرومند را برای آنها فراهم کنیم.

وی معتقد است استان‌های دیگر نیز باید مشابه چنین همایشی را برای استان‌های خود برگزار کنند.

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه سال گذشته در چنین موقعی همه نگران وضعیت زلزله کرمانشاه بودیم تا مسائل مردم حل شود، خاطرنشان کرد: امروز به مرحله‌ای رسیدیم که همه گرد هم جمع شدند تا برای آینده کرمانشاه گام‌های بلندتری بردارند.

لاریجانی از مزیت‌های خوب استان کرمانشاه هم یاد کرد و ادامه داد: یکی از مهمترین این مزیت‌ها وجود مرز طولانی با کشور عراق هم با بخش اقلیم و هم بخش مرکزی عراق است که در شرایط کنونی تحریم می‌توان از این فرصت به خوبی استفاده کرد.

وی گفت: کرمانشاه در زمینه ارتباطات هوایی، حمل‌ونقل ریلی، آثار تاریخی، قرار گرفتن در مسیر عتبات عالیات، صنایع، کشاورزی، گیاهان دارویی، سدها و غیره نیز ظرفیت‌های زیادی دارد.

رئیس مجلس شورای اسلامی از موقعیت خوب جغرافیایی استان کرمانشاه هم یاد کرد که در مسیر جاده قدیم ابریشم قرار داشته و هم‌اکنون نیز شرق به غرب و شمال غرب به جنوب غرب را متصل می‌کند.

لاریجانی در پایان تاکید کرد: در مجلس آماده حمایت از کرمانشاه هستیم و نتیجه این همایش و پیشنهاداتی که در حوزه سرمایه‌گذاری برای کرمانشاه مطرح می‌شود را تا جایی که بتوانیم حمایت خواهیم کرد.

بیژن زنگنه وزیر نفت از مزیت های کرمانشاه یاد کرد و گفت: کرمانشاه پتانسیل خوبی در حوزه صنایع پایین دست نفت و پتروشیمی دارد.

وی افزود: کرمانشاه با داشتن مرکزیت غرب کشور در بسیاری از زمینه ها، اگر قرار است به توسعه برسد باید در کنار سایر استان های غرب کشور دیده شود.

وزیرنفت بر لزوم راه اندازی نهضت مهارت آموزی در کرمانشاه هم تاکید کرد و ادامه داد: ما هم هر حمایتی که لازم باشد از این استان انجام خواهیم داد.

بعد از پایان سخنرانی ها تفاهمنامه های از پیش تعیین شده‌ای در اختیار سرمایه‌گذاران قرار گرفت و همچنین تفاهمنامه شش پروژه مهم با سرمایه‌گذاری سه هزار میلیارد تومان و اشتغالزایی حدود ۱۲ هزار نفر به امضا رسید.

سرمایه‌گذاران نیز با مسئولان بخشی که علاقمند به سرمایه‌گذاری در آن هستند نشست های تخصصی داشتند.

حالا قرار است دبیرخانه دائمی این همایش در اتاق بازرگانی کرمانشاه برقرار شود و در سال‌های بعد نیز شاهد برپایی این همایش با حضور سرمایه‌گذاران بیشتری خصوصا از خارج کشور باشیم.

همه امیدوارند این رویداد بزرگ و باشکوه سرآغازی برای ورود بیشتر سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی به کرمانشاه و رونق اقتصادی و ایجاد شغل در استان باشد. 

گزارش از: فاطمه کمانی، خبرنگار ایسنا منطقه کرمانشاه
  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.