• چهارشنبه / ۱۰ بهمن ۱۳۹۷ / ۱۵:۵۳
  • دسته‌بندی: کرمانشاه
  • کد خبر: kermanshah-80680
  • خبرنگار : 50182

مدیرکل استاندارد کرمانشاه:

تمام "آسانسورهای" ساختمان‌های دولتی نواقص عمده و بحرانی دارند/ آسانسور بیشتر بیمارستان‌ها "ناایمن" است

تمام "آسانسورهای" ساختمان‌های دولتی نواقص عمده و بحرانی دارند/ آسانسور بیشتر بیمارستان‌ها "ناایمن" است
مدیرکل استاندارد استان کرمانشاه اعلام کرد: با بررسی‌های صورت گرفته مشخص شد تمامی آسانسورهای ساختمان‌های دولتی دارای نواقص عمده و بحرانی هستند.

به گزارش خبرنگار ایسنا منطقه کرمانشاه، محمودرضا نیازی در شورای استاندارد استان که امروز (10 بهمن) با حضور رییس سازمان ملی استاندارد برگزار شد از صدور 58 پروانه کاربرد علامت استاندارد جدید در حوزه‌های صنایع غذایی و کشاوزی، ساختمانی و معدنی، شیمیایی، خودرو و نیروی محرکه خبر داد وافزود: صدور این تعداد پروانه نشان میدهد که نسبت به برنامه ابلاغی سازمان (صدور 45 پروانه) تحقق 128 درصدی داشته ایم.

به گفته نیازی صدور هر پروانه استاندارد حداقل یک اشتغال جدید را تحت عنوان "مدیر کنترل کیفی" به دنبال دارد.

وی با بیان اینکه شرط تمدید پروانه کاربرد علامت استاندارد، استقرار نظام کیفیت، حفظ، استمرار و بهبود کیفیت در فرایند تولید محصولات و ارائه خدمات می باشد، گفت: در همین راستا از ابتدای امسال 97 پروانه استاندارد مربوط به 102 فرآورده تولیدی استان تمدید شده است.

نیازی خاطرنشان کرد: در راستای صیانت از حقوق مصرف کننده و جلوگیری از عرضه کالاهای بی کیفیت درسطح استان نیز از ابتدای سال جاری 42 پروانه کاربرد علامت استاندارد تعلیق و تعداد 43 پروانه نیز ابطال شده است.

مدیرکل استاندارد استان کرمانشاه در ادامه از پیگیری برای تدوین استاندارد محصولات بومی خبر داد وافزود: در حال حاضر در راستای حمایت از محصولات بومی استان بویژه در حوزه صنایع دستی و کشاورزی، یازده استاندارد بومی از جمله استانداردهای زیرگیوه پارچه ای، گلیم هرسین، گیوه زنانه، تنبور( دو  مورد)، نان برنجی، نان خرمایی، اسانس چویر (مورد استفاده در روغن حیوانی)، ارغوان بافی (سبد)، چاقوی سنتی کرند و جوانه نخود توسط کارشناسان اداره کل استاندارد کرمانشاه تدوین و اجرا شده است.

وی افزود: همچنین تاکنون دو واحد تولید کننده نان برنجی به عنوان برند استان کرمانشاه موفق به اخذ پروانه کاربرد علامت استاندارد شده‌اند.

وی با اشاره به وجود 70 درصد کل ذخایر قیر طبیعی کشور در معادن استان کرمانشاه، گفت: در همین راستا پیرو تقاضای تجار و صاحبان این معادن مبنی بر نبود استاندارد بین المللی و متضرر شدن آن ها از این موضوع ، پیشنهاد تدوین استاندارد بین المللی برای قیرطبیعی را از طریق سازمان ملی استاندارد به سازمان ایزو ارسال کردیم و اگر مجوز لازم در این زمینه صادر شود قطعا افتخار بزرگی برای استان خواهد بود و تاثیر بسیاری در امر اشتغال و پیشگیری از خام فروشی این محصول خواهد داشت.

وی با اشاره به راه‌اندازی اولین پژوهشگاه استاندارد منطقه غرب کشور در استان، گفت: این پژوهشگاه خدمات رسانی به چهار استان دیگر از جمله همدان، کردستان، ایلام و لرستان را برعهده دارد و بحث بودجه آن مسکوت مانده که امیدواریم این مشکل به زودی مرتفع شود.

نیازی با بیان اینکه 562 واحد تولیدی و خدماتی استان تحت پوشش استاندارد به صورت مستمر، بازرسی، نمونه برداری، آزمون و مورد ارزیابی کیفی قرار می‌گیرند، گفت: در سال جاری بیش از 1100 بازرسی فنی از واحدهای تولیدی و خدماتی استان توسط کارشناسان انجام شده است.

وی افزود: همچنین در راستای حمایت از مصرف کنندگان و ارزیابی انطباق فرآورده‌های تولیدی با استانداردهای مربوطه، در 10 ماهه امسال، 1055 مورد نمونه برداری و آزمون جهت تطبیق کالا با استانداردهای ملی مربوطه انجام شده است.

نیازی تاکید کرد: با انجام این اقدامات اعلام میکنیم ضریب نفوذ استاندارد در واحدهای خدماتی و تولیدی استان صد درصد است و در وضع مطلوبی قرار داریم.

نیازی در ادامه به مشکل استاندارد آسانسورهای منصوبه در استان اشاره کرد و افزود: آسانسورهای برقی مورد استفاده در تمامی ساختمان‌ها ازجمله ساختمان‌های شخصی، مکان های عمومی، بیمارستان‌ها، دستگاه های دولتی و ... بر اساس مصوبه شورایعالی استاندارد مشمول مقررات استاندارد اجباری است.

وی افزود: یکی از الزامات صدور پروانه پایان کار ساختمان‌های دارای آسانسور از سوی شهرداری‌ها، ارائه تاییدیه ایمنی استاندارد آسانسور صادرشده توسط اداره کل استاندارد استان، از سوی بهره برداران و مالکان به شهرداری‌های مناطق مربوطه می باشد و در صورت عدم ارائه تاییدیه استاندارد آسانسور، پروانه پایان کار ساختمان از سوی شهرداری ها صادر نمی شود.

نیازی تصریح کرد: تاکنون حدود 2700 تاییدیه ایمنی استاندارد برای آسانسورهای برقی استان صادر شده است و تمامی آسانسورهای منصوبه می بایست مورد بازرسی و آزمون ادواری استاندارد قرار گیرند و در همین راستاکارفرمایان و مجریان پروژه های عمرانی موظفند فقط با شرکت‌های دارای پروانه طراحی و مونتاژ که اسامی آنها در سایت اداره کل استاندارد کرمانشاه قرار دارد، قرارداد منعقد کنند.

وی افزود: متاسفانه با انجام بیش از 230 مورد بازرسی رایگان از آسانسورهای منصوبه در ساختمان‌های دولتی در دو سال گذشته، مشخص شد این آسانسورها دارای نواقص عمده و بحرانی هستند.

نیازی تصریح کرد: در همین راستا بانک اطلاعاتی از دستگاه های دولتی دارای آسانسورتهیه شده و فرایند استانداردسازی تعدادی از این آسانسورها شامل ساختمان استانداری، سازمان مدیریت و برنامه ریزی، کمیته امداد، هلال احمر، اداره کل امور مالیاتی و دانشگاه رازی انجام و تأییدیه ایمنی استاندارد صادر شده است.

نیازی افزود: همچنین با انجام حدود 100 بازرسی ادواری از آسانسورهای منصوبه در بیمارستان های امام رضا (ع)، امام حسین (ع(، امام علی (ع)، امام خمینی (ره)، ساختمان پزشکی درمانی (از جمله ساختمان اجلالیه، مهدیه و ...)، پاساژها و هتلها )مانند پاساژ ارگ) مشخص شد که آسانسورهای منصوبه در این مکانها بسیار ناایمن می باشند که علی رغم اخطارهای مکرر، تاکنون موفق به اخذ تأییدیه ایمنی استاندارد نشده اند.

وی یادآور شد: در حال حاضر آسانسور بیمارستان های آیت الله طالقانی، بیمارستان صحنه و بیمارستان معتضدی موفق به اخذ تاییدیه ایمنی استاندارد شده اند.

نیازی در ادامه به وضعیت آسانسورهای منصوبه در پروژه های مسکن مهر هم اشاره کرد وافزود: از مجموع تاییدیه‌های ایمنی استاندارد آسانسور صادره توسط این اداره کل، حدود 320 مورد آن مربوط به مسکن های مهر می باشد.

وی افزود: به دلیل استفاده برخی از ساکنین مجتمع‌ها از آسانسورهای منصوبه فاقد استاندارد از ابتدای سال جاری، تعداد 87 بلوک از آسانسورهای مسکن های مهر استان با حکم دادستانی شهرستانهای (روانسر، صحنه، پاوه ، سنقر وسرپلذهاب) تا زمان اخذ تاییدیه ایمنی آسانسور پلمب شد .

نیازی تصریح کرد: در همین راستا به منظور حفظ ایمنی شهروندان و جلوگیری از بروز حوادث احتمالی، هیئت مدیره تعاونی های مسکن مهر استان  از طریق مراجع قضایی ملزم به خاموش نمودن آسانسورهای این مجتمع ها تا زمان دریافت تاییدیه ایمنی هستند.

مدیرکل استاندارد استان کرمانشاه به فعالیت های این نهاد در مناطق زلزله زده استان هم اشاره کرد و افزود: از توفیقات مهم این اداره کل در امر کنترل کیفیت مصالح ساختمانی در بازسازی مناطق زلزله زده این است که بعد از وقوع زلزله اخیر 6.4 ریشتری آذرماه سال جاری در استان، خوشبختانه تمام ساختمان های نوساز و بازسازی شده، مقاومت مطلوبی از خود نشان داده و کمترین آسیب را دیدند که نشان دهنده نظارت مستمر این اداره کل بر تولید و عرضه مصالح ساختمانی در سطح مناطق زلزله زده بوده که منجر به افزایش کیفیت ساخت و مقاومت مصالح ساختمانی در امر بازسازیها شده است.

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.