• پنجشنبه / ۱۱ بهمن ۱۳۹۷ / ۱۳:۱۸
  • دسته‌بندی: کرمانشاه
  • کد خبر: kermanshah-80689
  • خبرنگار : 50182

/انقلاب اسلامی در 40 سالگی/

استاندار کرمانشاه: مشکلات اقتصادی فعلی با 40 سال "تحریم" طبیعی است/ رفع این مشکلات تنها کمی زمان می‌خواهد

استاندار کرمانشاه:
مشکلات اقتصادی فعلی با 40 سال "تحریم" طبیعی است/ رفع این مشکلات تنها کمی زمان می‌خواهد
استاندار کرمانشاه با اشاره به پیشرفت‌های بسیار کشور و نظام در بسیاری عرصه‌‎ها، گفت: تنها در بخش اقتصادی دچار مشکل هستیم که با وجود 40 سال تحریم طبیعی است و رفع آن نیز تنها کمی زمان می‌خواهد.

هوشنگ بازوند در گفت وگوی اختصاصی با خبرنگار ایسنا منطقه کرمانشاه، با تبریک چهلمین سالگرد باشکوه پیروزی انقلاب اسلامی، به دستاوردهای بسیار انقلاب در ابعاد ملی و بین المللی در عمر چهل ساله آن اشاره کرد و افزود: باید یادمان باشد که همه دستاورهای امروز کشور و نظام، با وجود 40 سال تحریم دشمنان بوده و تحت سخت ترین شرایط به دست آمده است.

وی افزود: نظام مقدس جمهوری اسلامی با وجود چهل سال فشار و تحریم دشمنان توانسته به حرکت خود ادامه داده و به بسیاری اهداف خود که در متن قانون اساسی و پیرو آن در بسیاری برنامه های بلندمدت و میان مدت کشور مطرح شده، برسد.

بازوند به ابعاد مختلف پیشرفت نظام جمهوری اسلامی در این چهل سال اشاره کرد و افزود: یکی از حوزه های پیشرقت چشمگیر نظام حوزه دفاعی است که امروز در این زمینه در دنیا حرف برای گفتن داریم.

وی افزود: بعد از انقلاب دشمن بلافاصله جنگ های داخلی متعددی را بر کشور ما تحمیل کرد و در همان روزهای ابتدایی بسیاری جنگ های داخلی توسط منافقین دراستان های مختلف به راه افتاد که با حضور و هوشیاری مردم تمامی این جنگ ها و درگیری ها به شکست انجامید. بلافاصله بعد از اتمام قائله های داخلی، دشمنان با حمایت از صدام هشت سال جنگ را بر کشور ما تحمیل کردند.

بازوند تصریح کرد: در زمان شروع جنگ تحمیلی نگرانی این بود که چگونه سیم خاردار را تامین کنیم و با دست خالی و با همت مردم و بسیج تمامی نیروها توانستیم هشت سال مقاومت کنیم و پیروز میدان باشیم وحتی یک وجب از خاک کشور را به دشمن ندهیم.

استاندار کرمانشاه افزود: در آن سالها  جهادخودکفایی در میان همه نیروهای نظامی از جمله ارتش و سپاه شکل گرفت و توانست پایه‌ای برای خودکفایی در حوزه نظامی کشور شود و اکنون کشور از روزی که نگران سیم خاردار بود به وضعی رسیده که قدرت و توان دفاعی و موشکی آن زبانزد خاص و عام است.

وی افزود: امروز کشور به پشتوانه قدرت موشکی که دارد به جزیره امن خاورمیانه تبدیل شده و قدرت ایران در زمینه موشکی از بسیاری کشورهای پیشرفته به لحاظ نوع تکنولوژی و ساخت بالاتر است و همین امر ایران را به یکی از قدرتمندترین نیروهای مسلح در منطقه خاورمیانه تبدیل کرده است.

بازوند به پیشرفت های دیگر حوزه نظامی کشور هم اشاره کرد و افزود: علاوه بر پیشرفت در ساخت تجهیزات دفاعی، در دیگر حوزه های دفاعی هم به پیشرفت های زیادی رسیده ایم و هم اکنون از تجارب نیروهای نظامی ما در دنیا استفاده می شود و نمونه آن مشاوره نظامی ایران در عراق و سوریه بود که توانست به قائله داعش پایان دهد و اگر نبود این همکاری و همراهی و مشاوره ایران، داعش همین الان در عراق و سوریه دولت قوی تشکیل داده بود.

استاندار کرمانشاه به پیشرفت های صورت گرفته در این چهار دهه در سایر حوزه های علمی و مهندسی هم اشاره کرد و افزود: یکی از مهم ترین دستاوردهای این نظام در عرصه علمی، دستیابی به دانش هسته ای است و دانشمندان ایرانی، دانش هسته ای را به حدی رساندند که دشمن مجبور شد امتیازاتی را در رابطه با غنی سازی به ایران بدهد.

وی افزود: پیشرفت ها در حوزه هایی مانند پزشکی و مهندسی هم به وضوح قابل مشاهده است، چرا که تا همین سالهای ابتدایی انقلاب پزشکانی بنگلادشی و هندی و پاکستانی درایران فعالیت می کردند، اما امروز دانش پزشکی ایران در دنیا حرفی برای گفتن دارد. به عنوان نمونه قویترین پزشکان در زمینه پیوند کبد بعد از آمریکا در ایران هستند و از بسیاری کشورهای دنیا برای تحصیل دانش پزشکی به ایران می آیند.

بازوند با اشاره به رشد تمامی حوزه های فنی در کشور گفت: در حال حاضر ما در هیچ یک از حوزه های فنی نیاز به تکنولوژی خارجی نداریم و به عنوان نمونه می توان به حوزه سدسازی ایران اشاره کرد که تا پیش از انقلاب خارجی ها برای کشور ما سد می ساختند و همین سد "دز" توسط مهندسین سه کشور خارجی طراحی شده است، اما هم اکنون ایران در جایگاه سوم سدسازی جهان است و تمام سدها بدون دخالت بیگانگان و توسط مهندسین داخلی طراحی و اجرا میشوند.

بازوند به اجرای پروژه مهار آبهای مرزی غربی کشور نیز اشاره کرد و افزود: در این پروژه حفر تونل به عمق حدود نیم کیلومتر (470 متر) در حال انجام است که کار بی نظیری است که با حفر تونلی به این عمق کار انتقال آب انجام گیرد و تمامی این کارها توسط مهندسان داخلی در حال انجام است.

استاندار کرمانشاه تاکید کرد: در شهرستان عسلویه نیز کارهای بسیار بزرگی در حوزه نفت و گاز در حال انجام است و همه مرهون مهندسینی است که بعد از انقلاب پرورش یافتند و به خودباوری رسیدند.

بازوند به مقایسه وضعیت ایران با برخی کشورهای منطقه که سرانه درآمدی بالایی دارند نیز پرداخت و افزود: همین کشورهای عربستان، کویت و امارات که سرانه درآمدی بالایی دارند، اگر به آنها سفر کنید می بینید که روستاهای اینها هنوز آب و راه ندارند و بسیاری در کپرها زندگی می کنند اما به لطف خدا و به همت این نظام در حال حاضر به بسیاری ازروستاهای کشور که سفر می کنیم مشکلات از بحث زیرساخت ها عبور کرده و مشکلی که مطرح می کنند این است که سرعت اینترنت چندان زیاد نیست.

بازوند در ادامه به مشکلات اقتصادی اخیر کشور اشاره کرد و افزود: کشوری که 40 سال است با تحریم دست وپنجه نرم می کند، آن هم تحریم هایی که برخی از آنها کمر شکن بوده، طبیعی است که ساختار اقتصادی آن با مشکل مواجه شود.

وی افزود: ما هم اکنون در شرایط تحریم هستیم و در عین حال جنگ روانی که دشمن به راه انداخته این شرایط تحریم را حمایت و پشتیبانی می کند که مقداری ساختار اقتصادی کشور را مختل کرده است.

استاندار کرمانشاه با بیان اینکه این مشکلات هم حل شدنی است و تنها نیازمند گذر زمان است، گفت: این شرایط را یک بار دیگر در دوران جنگ تحمیلی تجربه کرده ایم و به یاری خداوند و همت مسئولین و مردم مشکلات اقتصادی هم حل می شود.

وی افزود: قبول داریم وضع معیشت مردم سخت شده و دشمن هم معیشت مردم را هدف قرار داده است، اما با برنامه ریزی از این بحران هم عبور می کنیم.

دولت‌ها چیزی برای کرمانشاه کم نگذاشتند/ مردم برای توسعه باید پای کار بیایند

بازوند در ادامه در تشریح وضعیت استان کرمانشاه در سالهای پس از انقلاب گفت: خوشبختانه استان کرمانشاه نیز به عنوان قطب غرب کشور از برکات انقلاب و این نظام بهره مند شده و رشد و آبادانی را می توان در نقطه نقطه استان مشاهده کرد.

وی به مشکلات بیکاری و آسیب های اجتماعی استان اشاره کرد و افزود: یادمان باشد توسعه را دولت ها به وجود نمی آورند و این مردم هستند که زمینه ساز توسعه هستند.

بازوند تصریح کرد: نظام جمهوری اسلامی در قالب دولت های مختلف کوتاهی در رابطه با کرمانشاه نداشته است و اینکه ما نتوانسته ایم همپای استان های دیگر کشور رشد کنیم، در کنار مشکلات هشت ساله جنگ، به خاطر کوتاهی خودمان در استفاده از ظرفیت های بخش خصوصی است.

وی افزود: چرا در استان همدان که روزی یکی از فرمانداری های زیرمجموعه کرمانشاه بود و یک دهم این استان صنعت ندارد، الان باید نرخ بیکاری شش درصد باشد، اما در کرمانشاه این نرخ 18 درصد و کرمانشاه در صدر بیکاری کشور قرار دارد. علتش این است که در استان اجازه فعالیت به  بخش خصوصی داده نشده و بستر و زمینه فعالیت سرمایه گذاران را فراهم نکرده ایم.

استاندار کرمانشاه افزود: گیر عقب ماندگی استان نسبت به سایر استان های مشابه خود این است که نتوانسته ایم بخش خصوصی را جذب کنیم و سرمایه ای که به عنوان یک جریان سیال وارد استان شده آن قدر مانع سرراهش ایجاد کرده ایم که از استان خارج شده و وارد استان های دیگر شده است.

بازوند تصریح کرد: هیچ پروژه هشت هزار میلیاردی در کشور نیست که دولت سرمایه گذار آن باشد، اما شاهدیم که دولت این میزان سرمایه گذاری را  در بحث مهار آبهای سطحی در کرمانشاه انجام داده و  این نشان می دهد دولت ها به فکر استان بوده اند، اما خود ما در قبال فعال کردن بخش خصوصی کوتاهی کرده ایم.

استاندار کرمانشاه تاکید کرد: اگر در کرمانشاه عقب هستیم و این مشکلات هست، به خاطر عدم حضور بخش خصوصی و نیز به خاطر وجود کسانی است که در استان اجازه فعالیت بخش خصوصی را نمی دهند.

وی از پارلمان های محلی مانند شورای شهر به عنوان یکی از ارکان توسعه شهرها نام برد و افزود: شوراهای شهر با رای خود مردم انتخاب می شوند و وقتی همین افراد که مردم آنها را انتخاب کرده‌اند به عنوان نمونه در کرمانشاه کمک‌های دولتی برای پروژه قطار شهری را رد می کنند، چگونه باید انتظار توسعه داشته باشیم. مردم کرمانشاه این نمایندگان را انتخاب کردند و مردم اصفهان هم نمایندگان خود را و وضع موجود این دو شهر حاصل انتخاب خود مردمان آن است.

استاندار کرمانشاه با بیان اینکه باید علت بخش زیادی از مشکلات کنونی استان  را درون خودمان جستجو کنیم، گفت: اگر زمینه برای فعالیت بخش خصوصی فراهم شود، توسعه و رشد استان هم دور از دسترس نیست.

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.