• یکشنبه / ۱۴ بهمن ۱۳۹۷ / ۱۰:۲۸
  • دسته‌بندی: کرمانشاه
  • کد خبر: kermanshah-80722
  • خبرنگار : 50181

/انقلاب اسلامی در 40 سالگی/

تحولات صنعت آب کرمانشاه در این 40 سال

آب+و+فاضلاب
با گذشت 40 سال از انقلاب اسلامی ایران، یکی از مهمترین زیرساخت‌هایی که برای مردم فراهم شده تامین آب آشامیدنی سالم برای روستاها و شهرها است، به گونه‌ای که اکنون کمتر شهر و روستایی را می‌توان دید که آب شرب سالم در اختیار نداشته باشند.

به گزارش خبرنگار ایسنا منطقه کرمانشاه، آب یکی از اصلی‌ترین نیازهای مردم است که شاید چون همیشه برای اکثر افراد به آسانی در دسترس است، آنطور که باید مورد توجه قرار نمی‌گیرد، اما نباید فراموش کنیم در چند دهه قبل وضعیت آب سالم لوله‌کشی به این شکل نبود و همه مردم آب کافی و سالم در اختیار نداشتند.

توسعه‌ای که در شبکه آبرسانی کشور صورت گرفته در درجه اول مرهون ساخت سدهای عظیم و متعدد برای ذخیره و تامین آب است، در چند دهه قبل جز چند سد در برخی از شهرها، اکثر استان‌ها از داشتن سد مخزنی محروم بودند، اما اکنون سدها هم آب شرب و هم صنعت و هم کشاورزی را تامین می‌کنند، به گونه‌ای که تعداد کل سدهای جمهوری اسلامی ایران از 19 سد در ابتدای انقلاب اکنون به 177 سد رسیده است.

در پایین دست سدها نیز خطوط انتقالی به طول چند صد هزار کیلومتر ساخته شده که آب را به شهرها و روستاها می‌برد و به صورت مویرگی بین تمام مشترکان توزیع می‌کند و تعداد مشترکان شهری و روستایی نیز در سراسر کشور چند برابر شده است.

حالا حتی دورافتاده‌ترین روستاها در مناطق صعب العبور نیز به شیوه‌های مختلف به آب آشامیدنی سالم دسترسی دارند، یا مجتمع‌آهای آبرسانی و خطوط انتقال آب برای آنها ساخته شده و یا حداقل روزانه و هفتگی با تانکر آبرسانی سیار می‌شوند.

در استان کرمانشاه نیز وضعیت به همین شکل است و تاسیسات و سازه‌های آبی نسبت به 40 سال قبل تغییرات قابل توجهی داشته است.

 کرمانشاه در این 40 سال صاحب 9 سد شد

به گفته مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان کرمانشاه این استان در سال‌های قبل از انقلاب حتی یک سد در دست بهره‌برداری هم نداشته است.

بهرام درویشی با بیان کرمانشاه در سال 57 یک سد مخزنی هم نداشته، گفت: هم اکنون 9 سد مخزنی در دست بهره‌برداری در کرمانشاه داریم که آب مورد نیاز شرب، کشاورزی و صنعت را تامین می‌کند.

وی افزود: هم اکنون از ظرفیت سدهای استان در بحث گردشگری و آبزی پروری(برای سدهایی که مصرف شرب ندارند) هم استفاده می‌شود.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان کرمانشاه ظرفیت این 9 سد را نیز یک میلیارد و 176 میلیون مترمکعب اعلام کرد.

درویشی با بیان اینکه برنامه‌ریزی برای ساخت سدهای دیگری هم در استان وجود دارد، تاکید کرد: هم اکنون 21 سد در دست مطالعه نیز در کرمانشاه داریم.

 آب حاصل از این سدها آب چند صد هزار مشترک شهری و روستایی را تامین می‌کند و به علاوه آب مورد نیاز چندین هزار هکتار اراضی کشاورزی و صدها واحد صنعتی استان را تامین می‌کند.

رشد بیش از 199درصدی مشترکان آب شهری کرمانشاه

وضعیت آبرسانی به شهرها و روستاها نیز در این چهار دهه در کرمانشاه تفاوت قابل توجهی داشته است، به گونه‌ای که اکنون شهری در استان نداریم که از آب آشامیدنی سالم برخودار نباشد.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب شهری استان کرمانشاه نیز درباره تفاوت وضعیت تامین آب مناطق شهری از زمان انقلاب تاکنون گفت: اگرچه این شرکت از سال 72 افتتاح شده، اما در این مدت تعداد مشترکان آب شهری در استان کرمانشاه از حدود 130 هزار مشترک به بیش از 390 هزار مشترک رسیده و رشد بیش از 199 درصدی داشته است.

علیرضا تخت‌شاهی با بیان اینکه در زمان تاسیس این شرکت فقط 16 شهر در استان کرمانشاه تحت پوشش تامین آب بودند، افزود: تعداد شهرها اکنون به 30 شهر رسیده است.

وی با اشاره به افزایش آب تولیدی و فروش آب در استان نسبت به سال 72، خاطرنشان کرد: میزان آب تولیدی از 96 میلیون مترمکعب به 155 میلیون مترمکعب و میزان فروش آب از 63 میلیون مترمکعب به 98 میلیون مترمکعب رسیده است.

به گفته مدیرعامل آبفای استان کرمانشاه، در سال 72 تعداد چاه‌های در مدار بهره‌برداری 93 حلقه بوده که با 119 درصد افزایش اکنون به 204 حلقه رسیده است.

تخت‌شاهی افزود: در سال 72 طول خطوط انتقال و شبکه توزیع آب 1758 کیلومتر بوده که با 103 درصد افزایش به3574 کیلومتر رسیده است.

وی تعداد مخازن آب در دست بهره‌برداری را 85 مخزن در سال 72 اعلام کرد که این تعداد در سال 97 با یازده درصد رشد به 94 مخزن آب رسیده است.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب شهری استان کرمانشاه اظهار کرد: تعداد ایستگاه‌های پمپاژ آب در دست بهره‌برداری با 105 درصد رشد از 19 ایستگاه در سال 72  به 39 ایستگاه د در سال 97 رسیده است.

تخت‌شاهی تعداد تصفیه‌خانه‌های آب را با 300 درصد رشد، از یک واحد در سال 72  به  چهار واحد در سال 97  و تعداد آزمایشگاه‌های آب را نیز با 700 درصد رشد، از یک واحد در سال 72  به 8 واحد در سال 97  اعلام کرد.

27 شهر کرمانشاه صاحب تاسیسات فاضلاب شد

وی درباره وضعیت فاضلاب شهرها نسبت به زمان تاسیس این شرکت نیز گفت: در سال 72 هیچ شهری در سطح استان دارای انشعاب فاضلاب نبود واکنون تعداد شهرهای دارای انشعاب فاضلاب به 27 شهر رسیده است.

مدیرعامل آب و فاضلاب شهری استان کرمانشاه با بیان اینکه این شرکت در سال 72  فاقد مشترک فاضلاب در سطح استان بود، تاکید کرد: تعداد مشترکین فاضلاب اکنون به بیش از  351 هزار مشترک رسیده است.

به گفته تخت‌شاهی در سال 72 استان کرمانشاه فاقد خطوط انتقال و شبکه جمع آوری فاضلاب بوده و اکنون 2891 کیلومتر خطوط انتقال و شبکه جمع آوری فاضلاب در شهرهای استان ایجاد شده است.

وی خاطرنشان کرد: در بدو تأسیس شرکت آبفای استان کرمانشاه، هیچ تصفیه‌خانه فاضلابی در سطح استان وجود نداشت و این آمار در سال 97 به هشت واحد رسیده است.


پوشش 94 درصدی روستاهای کرمانشاه

وضعیت مشترکین روستاهای استان و تامین آب آنها نیز در این 40 سال تغییر قابل توجهی کرده و کمتر روستایی اکنون از آب آشامیدنی سالم و لوله کشی بی‌بهره است.

مدیرعامل آب و فاضلاب روستایی استان کرمانشاه نیز با بیان اینکه در سال 57 فقط 128 روستای استان با 9600 خانوار دارای شبکه آب آشامیدنی بود، گفت: اکنون 2195 روستا با بیش از 146 هزار خانوار تحت پوشش این شرکت هستند.

فرامرز شوهانی اظهارکرد: جمعیت تحت پوشش این شرکت در روستاهای استان نیز از حدود 50 هزار نفر اکنون به بیش از 468 هزار نفر رسیده است.

به گفته این مسئول، میزان بهره‌مندی جمعیت روستایی استان از آب شرب سالم و آشامیدنی از 11.8 درصد در سال 57 اکنون به 94.09 درصد رسیده است.

وی با اشاره به افزایش منابع آب در اختیار برای تامین آب روستاهای استان نیز خاطرنشان کرد: در سال 57 فقط 45 چاه و 83 چشمه داشتیم و اکنون از 274 حلقه چاه، 294 چشمه و 58 منبع آب سطحی استفاده می‌شود.

مدیرعامل آب و فاضلاب روستایی استان کرمانشاه از رشد قابل توجه خطوط انتقال آب در روستاهای استان هم خبر داد که از 769 کیلومتر در سال 57 اکنون به 8197 کیلومتر رسیده است.

شوهانی یادآوری کرد: از نظر تجهیزات نیز پیشرفت قابل توجهی داشتیم، به گونه‌ای که قبل از انقلاب فقط 47 ایستگاه پمپاژ داشتیم، اما اکنون 389 ایستگاه پمپاژ و بیش از 300 دستگاه کلرزنی داریم.


  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.