• چهارشنبه / ۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۸ / ۱۰:۰۷
  • دسته‌بندی: کرمانشاه
  • کد خبر: kermanshah-82127
  • خبرنگار : 50182

کزازی:

"خیزشی فرهنگی" در ایران شروع شده/ ایرانیان آینده پیوندی تنگ با "شاهنامه" خواهند داشت

13
پژوهشگر و محقق زبان فارسی معتقد است، خیزشی فرهنگی در ایران شروع شده که دامنه ای گسترده خواهد یافت.

میرجلال الدین کزازی به مناسبت روز پاسداشت زبان فارسی و بزرگداشت "حکیم ابوالقاسم فردوسی" (25 ادریبهشت) در گفت و گو با خبرنگار سرویس «فرهنگی و هنری» ایسنا منطقه کرمانشاه، از شاهنامه؛ این اثر باشکوه فردوسی، به عنوان نامه بنیادین ایرانی یاد کرد وافزود: این نامه نامیِ گرامی تنها شاهکاری ادبی نیست و دامنه کارکرد آن بسیار فراختر و فراتر از شاهکاری ادبی است.

کزازی تاکید کرد: ما ایرانی بودن خود را از نگاهی فراخ در گروِ شاهنامه‌ایم و اگر شاهنامه در یکی از باریکترین، دشوارترین روزگاران در تاریخ ایران سروده نمی‌شد، به گمان بسیار ما اکنون خود را ایرانی نمی دانستیم، به زبان پارسی با هم سخن نمی گفتیم.

این استاد زبان و ادبیات فارسی تاکید کرد: شاهنامه؛ نامه‌ای است فرهنگ پرور، منش گستر و روزگارآفرین. از همین رو است که به درستی گفته می شود که اگر شاهنامه نمی بود ایرانیان خویشتن را، پیشینه فرهنگی و منشی و نیاکانه خود را از دست می دادند.

وی افزود: در این زمینه شایسته می دانم که تنها نکته ای بسیار نغز را بیان کنم، هرچند چندین بار از این نکته سخن رفته است، ارزش این نکته در آن است که کسی بر آن انگشت نهاده است که ایرانی نیست!

کزازی تصریح کرد: چندین سال پیش در گفت و گویی که «حسنین هیکل»؛ سرجستارنویس روزنامه "الاحرار" مصر؛ پرآوازه ترین روزنامه تازی زبان با یکی از فرهیختگان ایرانی داشت، سخن بدانجا رسید که چرا ایرانیان توانسته اند زبان و فرهنگ خویش را پاس بدارند اما مصریان که آنان نیز فرهنگی درخشان و دیرینه داشته اند آن را از یاد برده اند؟ آن ایرانی فرهیخته پاسخی بدین پرسش میدهد که پسندیده حسنین هیکل نمی افتد.

وی افزود: در ادامه حسنین هیکل خود پاسخی دیگر در میان می نهد، پاسخی ژرف اندیشانه و هوشمندانه و می گوید: اگر شما ایرانیان توانسته اید زبان و فرهنگتان را از گزند روزگار پاس بدارید، از آن است که این بخت بلند را داشته اید که "فردوسی" را در دامان خویش  بپرورید و او شاهنامه را بسراید.

کزازی در ادامه به پیوند ناگسستنی ایرانیان با شاهنامه اشاره کرد وافزود: فردوسی همواره از هنگامی که شاهنامه را سروده است تاکنون در دل و جان ایرانیان جایی والا داشته است و دارد. پیوند ایرانیان با شاهنامه پیوندی است که به راستی شگفت انگیز است و همانندی در جهان برای آن نمی‌توان یافت. هیچ شاهکاری ادبی مانند شاهنامه در نهاد هیچ مردمی کارگر نیفتاد و هنوز شاهنامه این کارکرد شگرف خود را پاس داشته است.

این استاد زبان و ادبیات فارسی یادآور شد: سنجه پیوند ایرانیان با شاهنامه شهرهایی مانند تهران نیست؛ شهرهایی که در خود گم شده اند؛ شهرهایی که کمترین پیوند را با جهان ایرانی دارند، اما هرچه به شهرهای دیگر نزدیک بشوید، چندی در آنها بمانید، می بینید که شاهنامه هنوز در آن شهرها زنده و تپنده است، ویژه در تیره های ایرانی، تیره هایی مانند کُردان، بلوچان و لُران.

وی افزود: کارکرد شاهنامه در فرهنگ ایرانی، در دل و جان ایرانیان است و در روزگاران کنونی هم که روزگار از خود بیگانگی است، شاهنامه همچنان بیشترین اثرگذاری را دارد.

این استاد زبان و ادبیات فارسی در ادامه از شروع "خیزشی فرهنگی" در ایران خبر داد و افزود: زمانی است کوتاه که خیزشی فرهنگی در ایران پدید آمده است و بیشتر در شهرهای بزرگ که با شاهنامه بیگانه شده است.

وی افزود: این خیزش از دید من دامنه ای گسترده خواهد یافت و پایدار خواهد ماند، زیرا خیزش از کودکان ایرانی آغاز گرفته است. من در شهرهایی چند گواه بودم که کودکان خُرد که به دبستان هم نمی روند بیت هایی از شاهنامه را درست، سنجیده، آیینی، هنری بر زبان می آورده اند و داستان هایی از شاهنامه را به نمایش.

کزازی تصریح کرد: از سوی دیگر پایه ریزان این خیزش، زنان ایرانی اند، زیرا آموزگاران و پرورندگان در سالیان کودکی و رده های آغازین آموزش و پرورش زنانند. زنان در کاری که بدان باور دارند بسیار پیگیرتر و پایدارترند.

وی افزود: این ایرانیان خُرد در سالهای آینده که به بُرنایی و به برومندی می رسند، ایرانیانی خواهند بود در پیوندی تنگ با شاهنامه. پیوند با شاهنامه بی هیچ گمان پیوند با ایران است، با چیستی ایرانی، با منش و فرهنگ و پیشینه نیاکانی.

 

 

 

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.