• یکشنبه / ۵ خرداد ۱۳۹۸ / ۱۵:۱۷
  • دسته‌بندی: کرمانشاه
  • کد خبر: kermanshah-82287
  • خبرنگار : 50182

رقابت 3 سرمایه گذار بر سر "گلخانه" حیدرآباد/ بیمارستان "ویانا" پایان خرداد کلنگ زنی می‌شود

1
  نشست ستاد سرمایه گذاری خارجی استان کرمانشاه با رقابت سه سرمایه گذار برای ساخت گلخانه 30 هکتاری حیدرآباد همراه بود که در نهایت مقرر شد از توان هرسه سرمایه گذار جهت ساخت گلخانه در استان استفاده شود.

به گزارش خبرنگار ایسنا منطقه کرمانشاه، نشست ستاد سرمایه گذاری خارجی استان کرمانشاه، امروز (5 خرداد) با دستور کار تعیین تکلیف سرمایه گذار گلخانه حیدرآباد هرسین کار خود را شروع کرد.

در این جلسه سه شرکت "ایستاتیس"، "رویال فدک" و "موسسه مالی ملل" به عنوان سه سرمایه گذار بخش خصوصی برای سرمایه گذاری جهت ساخت گلخانه در 43 هکتار از اراضی حیدرآباد اعلام آمادگی کردند.

شرکت «ایستاتیس» که قرار است با سرمایه گذاری 100 میلیارد تومانی کار خود را برای ساخت این گلخانه استارت بزند اعلام کرد که کار خود را طی سه فاز و طی چهار تا پنج سال به اتمام می رساند.

مدیران این شرکت تاکید کردند که سازه های این گلخانه همگی از کشور هلند وارد می شود و  کشت آنها هم میوه های خارج از فصل و انواع صیفی جات خواهد بود.

این شرکت بازار هدف خود را کشور روسیه تعریف کرد و مدیران آن تاکید کردند که در صورت گذشت شش ماه از شروع ساخت پروژه، چنانچه به نتیجه نرسیدند دولت می تواند تمام سرمایه گذاری آنها را به نفع خود مصادره کند.

طبق گفته مدیران شرکت ایستاتیس مساحت خالص گلخانه آنها حدود 30 هکتار خواهد بود.

سرمایه گذار بعدی شرکت رویال فدک بود که قرار است با همکاری یک شرکت هلندی کار سرمایه گذاری در این گلخانه را انجام دهد.

مدیران این شرکت عنوان کردند که تجهیزات گلخانه همگی از کشور هلند وارد می شود و علاوه بر این بذر و سموم مورد نیاز هم از این کشور وارد خواهد شد.

نکته قابل تامل دراین میان درخواست شرکت هلندی برای بهره برداری پنج سال اول این گلخانه تحت مدیریت آنها بود و آنطور که شرکت هلندی مدنظر دارد محصولات این گلخانه به کشورهای عربی و روسیه صادر می شود.

شرکت رویال فدک همچنین در کنار ساخت گلخانه در حدود بیش از 30 هکتار از زمین حیدرآباد، در نظر دارد در کنار آن یک نیروگاه برق 20 واتی هم تاسیس کند.

موسسه مالی ملل هم که به عنوان سرمایه گذار سوم دراین جلسه حضور داشت از آمادگی کامل برای سرمایه گذاری در این پروژه خبر داد.

در این نشست هرسه سرمایه گذار تاکید کردند که نیازی به استفاده از تسهیلات دولتی ندارند و می توانند با سرمایه ای که دارند کار ساخت گلخانه را پیش ببرند که این امر موجب شد انتخاب بین این سه سرمایه گذار قدری دشوار شود و درنهایت تصمیم بر این گرفته شد که با دقت و تامل مدیران اقتصادی و جهاد کشاورزی استان، یکی از این سه سرمایه گذار برای ساخت گلخانه حیدرآباد انتخاب شود.

هوشنگ بازوند استاندار کرمانشاه در این جلسه بر استفاده از ظرفیت هر سه سرمایه گذار در استان تاکید کرد و از مدیران جهاد کشاورزی استان خواست تا دو زمین دیگر - مشابه شرایط زمین حیدرآباد- را در اختیار دو سرمایه گذار که موفق به سرمایه گذاری در این پروژه نمی‌شوند، قرار دهد.

نوربخش حاتمی رییس جهاد کشاورزی استان کرمانشاه نیز دراین نشست با بیان اینکه ظرفیت کار برای سرمایه گذاران در حوزه ساخت گلخانه فراهم است، تاکید کرد: اگر 10 سرمایه گذار دیگر هم پای کار بیایند، فضا برای سرمایه گذاری در زمینه ساخت گلخانه فراهم است.

وی افزود: در صورت انتخاب یکی از سرمایه گذاران برای ساخت گلخانه حیدرآباد، در زمین های "محمودآباد" و "بابا ولی الدین" هم شرایط مطلوب برای ساخت گلخانه فراهم شده که از ظرفیت دو سرمایه گذار دیگر در این زمین‌ها استفاده می‌شود.

حاتمی تصریح کرد: این زمین ها هریک با هم حدود 10 تا 12 کیلومتر فاصله داشته و در مناطق خوش آب و هوای استان قرار دارند و ظرفیت و شرایط کار در هر سه یکسان است.

موافقت با ساخت کارخانه "گونی بافی" و تولید "خوراک آبزیان" دراستان

ساخت کارخانه گونی بافی دستور کار بعدی این جلسه بود که سرمایه گذار این پروژه با اشاره به نیاز مبرم استان به ساخت این کارخانه، گفت: "گونی" یکی از نیازهای اساسی استان است و بجز استان همدان تقریبا در استان های همجوار کارخانه گونی بافی نداریم.

این سرمایه گذار با اشاره به فعالیت یک کارخانه گونی بافی در استان تاکید کرد: این کارخانه از 10 سال پیش تنها برای پتروشیمی کرمانشاه کار می کند و این درحالی است که بسیاری واحدهای صنعتی ما نیازمند گونی هستند.

این سرمایه گذار با بیان اینکه پنج واحد تولید آرد و خوراک دام دارد، گفت: تنها برای رفع نیاز این واحدها سالانه به 800 هزار تخته گونی نیاز داریم و با راه اندازی این کارخانه علاوه بر تامین نیاز این واحدها و سایر واحدهای تولیدی و صنعتی استان، می توانیم این گونی ها را به کشورهایی ماند عراق و سوریه و افغانستان صادر کنیم.

این سرمایه گذار کارخانه گونی بافی اعتبار لازم برای راه اندازی این کارخانه را 60 میلیارد تومان اعلام و تاکید کرد: باتوجه به سرمایه گذاری در پروژه دیگر، توان تامین 25 میلیارد تومان از این اعتبار را داریم، اما برای تامین 35 میلیارد تومان دیگر نیازمند استفاده از تسهیلات هستیم.

به گفته این سرمایه گذار ساخت این کارخانه اشتغالزایی 100 تا 120 نفری را به همراه دارد.

او از راه اندازی واحد تولید خوراک آبزیان و میگو به عنوان دیگر پروژه سرمایه گذاری خود یاد کرد و افزود: در حال حاضر یک واحد تولیدی با زیربنای 60 هزار مترمربع در جاده سنندج که ورشکست شده بود را خریداری کردیم و بعد از بازسازی، کار تولید خوراک دام در این واحد را شروع کردیم.

وی افزود: در حال حاضر در نظر داریم واحد تولید خوراک آبزیان و میگو را هم در همین محل راه اندازی کنیم که راه اندازی این واحد نیازمند تامین اعتبار 40 میلیارد تومانی است که می توانیم 20 میلیاردتومان آن را تامین کنیم و برای تامین 20 میلیارد تومان دیگر آن نیازمند تسهیلات دولتی هستیم.

استاندار کرمانشاه بعد از صحبت های این سرمایه گذار با استقبال از ساخت این دو پروژه، از حمایت کامل استانداری برای راه اندازی این دو کارخانه خبر داد و از معاون اقتصادی استانداری و نیز مدیرکل شرکت شهرک های صنعتی استان خواست تا هر زمینی که دلخواه این سرمایه گذار است را در اختیار او قرار دهند.

بازوند همچنین بر تامین تسهیلات مورد نیاز این سرمایه گذار جهت ساخت این دو پروژه تاکید کرد.

بیمارستان "ویانا" پایان خردادماه کلنگ زنی می شود

ساخت بیمارستان ویانا هم به عنوان دستور کار پایانی این جلسه مطرح شد که طی آن استاندار کرمانشاه با انتقاد از تاخیر عملکرد سرمایه گذار این پروژه، خواستار تسریع در روند از سرگیری ساخت این بیمارستان شد.

محمدی مدیرکل اقتصاد و دارایی استان اما از آغاز به کار ساخت این بیمارستان تا پایان خرداد ماه خبر داد و تاکید کرد: قرار است نقشه های نهایی این بیمارستان توسط وزارت راه و شهرسازی نهایی شود و بعد از تایید آنها با شهرداری به توافق می رسیم و با حضور سرمایه گذار پروژه در ایران که هم اکنون در خارج از کشور به سر می برد، بیمارستان ویانا اواخر خردادماه امسال کلنگ زنی می شود.

 

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.