• چهارشنبه / ۲۳ مرداد ۱۳۹۸ / ۱۴:۴۲
  • دسته‌بندی: کرمانشاه
  • کد خبر: kermanshah-83394
  • خبرنگار : 50181

رئیس اتاق بازرگانی کرمانشاه:

با رشد نقدینگی سالانه 500 هزار میلیارد تومانی، هر 40 سال باید 4 صفر از پول ملی برداریم

با رشد نقدینگی سالانه 500 هزار میلیارد تومانی، هر 40 سال باید 4 صفر از پول ملی برداریم
رئیس اتاق بازرگانی استان کرمانشاه گفت: تا زمانی که سالانه 500 هزار میلیارد تومان نقدینگی در کشور تولید می‌شود، باید هر 40 سال یکبار چهار صفر از پول ملی حذف کنیم.

به گزارش خبرنگار ایسنا منطقه کرمانشاه، کیوان کاشفی در نشست خبری که امروز (23 مرداد) برگزار شد با بیان اینکه در کشور چالش‌های اقتصادی فراوانی داریم، اظهار کرد: حذف چهار صفر یکی از سطحی‌ترین مسائل اقتصادی کنونی کشور است.

وی با تاکید بر لزوم جلوگیری از تولید پول و نقدینگی در کشور که به ایجاد تورم دامن می‌زند، ادامه داد: سالانه 500 هزار میلیارد تومان نقدینگی در کشور تولید می‌شود که با این روند هر 10 سال یک صفر جدید به پول ملی اضافه می‌شود و 40 سال دیگر دوباره باید همین طرح حذف چهار صفر از پول ملی را اجرا کنیم.

به گفته عضو هیات رئیسه اتاق بازرگانی ایران، برای حل این مشکلات ابتدا باید جلوی تولید پول را بگیریم و برای این منظور  هم باید ساختار بانکی کشور اصلاح شود.

کاشفی همچنین رفع سایر مشکلات اقتصادی کشور را نیازمند تصمیمات بزرگ دانست که باید از رده‌های بالا آغاز شود و گفت: برای اجرای چنین تصمیماتی باید به سرمایه اجتماعی که در کشور داریم، تکیه کنیم.

رئیس اتاق بازرگانی کرمانشاه بر لزوم استفاده از ظرفیت بخش خصوصی و تشکل‌های اجتماعی در کشور هم تاکید کرد و افزود: باید این نگاه که منتظر بمانیم دولت برای ما کاری انجام دهد را کنار بگذاریم.

وی با بیان اینکه دولت با محدودیت‌های مالی و... مواجه است و بیش از سه میلیون کارمند دولتی روی دستش مانده، عنوان کرد: دولت باید در شرایطی که با محدودیت مواجه است، فضا را برای فعالیت تشکل‌های خصوصی و اجتماعی بازتر کند.


سند رونق تولید در حال ملی شدن است

رئیس اتاق بازرگانی استان کرمانشاه اشاره‌ای هم به بخشی از اقدامات اتاق بازرگانی کرمانشاه در سال جاری داشت و افزود: با استفاده از نظر کارشناسان و فعالان بخش خصوصی، در سال جاری سند یکساله رونق تولید استان را تدوین کردیم که تاکنون این سند چند بار در جلسات کشوری هم ارائه شده و هم اکنون در حال تبدیل شدن به یک الگوی سراسری برای کل کشور است.

کاشفی با بیان اینکه در این سند از کلی‌گویی پرهیز شده و وظیفه هر دستگاه در آن مشخص است، یادآور شد: اتاق بازرگانی و سازمان برنامه و بودجه استان مسئول پایش اجرای این سند هستند و امیدواریم بتوانیم در پایان سال، سند اختتامیه را نیز تدوین کنیم.

وی با بیان اینکه پایش برخی از شاخص‌های اصلی اقتصادی از جمله فضای کسب و کار و ... نیز اکنون بر عهده اتاق‌ بازرگانی است، تاکید کرد: اخیرا نیز از سوی اتاق ایران عملکرد دستگاه‌های اجرایی مرتبط با حوزه اقتصادی در سطح ملی و استانی سنجش شد که متاسفانه کرمانشاه در این زمینه جایگاه خوبی نداشت و جزو دو، سه استان آخر کشور بودیم که باید فکری به حال این موضوع کرد.

پیگیر راه‌اندازی انجمن صاحبان مطبوعات استان هستیم

وی از راه‌اندازی دو تشکل زیر مجموعه اتاق بازرگانی هم خبر داد و گفت: یکی از این تشکل‌ها انجمن تولیدکنندگان و صادرکنندگان روغن حیوانی بود.

رئیس اتاق بازرگانی استان کرمانشاه از ظرفیت‌های روغن حیوانی کرمانشاه یاد کرد که باعث راه‌اندازی این تشکل شد و ادامه داد: تیم کارشناسی در حال کار کردن بر روی روغن حیوانی هستند و اگر بتوانیم استانداردهای بین‌المللی این روغن را کسب و آن را در چند نمایشگاه خارجی عرضه کنیم، حتما جایگاه روغن حیوانی متحول می‌شود و به جای آن دلار وارد کرمانشاه خواهد شد.

کاشفی از راه‌اندازی انجمن صنایع دستی استان هم خبر داد و اضافه کرد: احساس کردیم صنایع دستی استان نیز باید از حوزه دولتی خارج و به متولیان امر سپرده شود.

وی اظهار کرد: به دنبال راه‌اندازی انجمن جوانان کارآفرین استان نیز هستیم که با استقبال خوبی مواجه بوده است.

عضو هیات رئیسه اتاق بازرگانی ایران با اشاره به پیگیری برای راه‌اندازی انجمن صاحبان مطبوعات کرمانشاه، افزود: یکی از دلایل تاخیر در راه‌اندازی این انجمن تعیین چارچوب‌ها و ساختار کلی آن و تلاش برای حضور نشریات و مطبوعات معتبر و تایید صلاحیت شده در این انجمن بود که کار اکنون به خوبی پیش رفته است.

کاشفی خاطرنشان کرد: به علاوه راه‌اندازی این انجمن را نیازمند کار کارشناسی دقیق‌تری دانستیم و از همین رو از تعجیل در راه‌اندازی آن پرهیز کردیم.

وی با بیان اینکه هدف از راه‌اندازی این انجمن عمدتا تقویت بعد اقتصادی نشریات و مطبوعات است، گفت: هر اقدامی در راستای این انجمن بخواهد انجام شود، با همکاری فعالان عرصه مطبوعات خواهد بود.


رسانه‌ها به کمک توسعه استان بیایند

رئیس اتاق بازرگانی استان کرمانشاه در ادامه از نقش مهم رسانه‌ها در توسعه همه جانبه اقتصادی، اجتماعی،  فرهنگی و ... نیز در استان یاد کرد و ادامه داد: رسانه‌ها واسطه اصلی بین مردم و مسئولین هستند و باید با استفاده از ظرفیت هر دو بخش به توسعه استان کمک کنند.

وی معتقد است، این توسعه، ایجاد اشتغال، ثروت، رفاه و ... را نیز به دنبال خواهد داشت.

کاشفی خواستار توجه بیشتر رسانه‌ها به مسائل اقتصادی خصوصا در شرایط فعلی کشور شد و عنوان کرد: امروز مردم نوسانات اقتصادی که عمدتا هم به سمت منفی شدن است را با جدیت و حساسیت دنبال می‌کنند و رسانه‌ها وظیفه دارند با انتشار نظرات علمی و منطقی به کمک جامعه بیایند.

وی با بیان اینکه نشریات مکتوب طی یکسال اخیر به دلیل گرانی کاغذ، زینک، فیلم و ... با مشکلات زیادی مواجه بودند، ابراز امیدواری کرد این مشکلات هرچه زودتر مرتفع شود تا مطبوعات بتوانند بدون دغدغه به رسالت اصلی خود که نشر اطلاعات صحیح برای مردم است، بپردازند.


با حذف ارز 4200 تومانی ثبات به بازار کاغذ می‌آید

عضو هیات رئیسه اتاق بازرگانی ایران در ادامه اشاره‌ای هم به مشکلات کاغذ داشت و افزود: در یک مقطع زمانی توزیع کاغذ درگیر مشکلات و مافیایی شده بود که اختصاص ارز 4200 تومان برای واردات این محصول نیز به مشکلات دامن می‌زد.

کاشفی معتقد است، تخصیص ارز 4200 تومانی برای کاغذ باعث شد بسیاری از واردکنندگان معتبر دیگر سراغ واردات کاغذ نروند و این امر نیز به مشکلات حوزه کاغذ دامن می‌زد.

وی با اشاره به تصمیماتی که برای حذف ارز 4200 تومانی برای کاغذ وجود دارد، افزود: این امر اگرچه ایجاد سطوح قیمتی را به دنبال دارد، اما به ثبات بازار که از قیمت مهمتر است کمک می‌کند و امیدواریم با این روند به زودی شاهد ثبات بازار کاغذ باشیم.

باید به سمت تجمیع چاپخانه‌ها برویم

رئیس اتحادیه چاپخانه داران کرمانشاه کرمانشاه تاکید کرد: به هر حال یک نکته را نباید فراموش کرد که به هر حال چاپ کاغذی و صنایع وابسته به ورق و کاغذ دیر یا زود با مشکلاتی مواجه می‌شوند، زیرا کاغذ در حال حذف شدن از گردونه بسیاری از ارتباطات است و کم کم جای خود را به فضای مجازی می‌دهد.

کاشفی راهکار حفظ صنایع مرتبط با چاپ  و کاغذ در این شرایط را تجمیع چاپخانه‌ها دانست.

وی با بیان اینکه موضوع تجمیع چاپخانه‌ها چندین بار در استان کرمانشاه مطرح اما اجرا نشده است، ادامه داد: باید همه چاپخانه‌های استان در قالب هفت، هشت چاپخانه بزرگ و مدرن تجمیع شود که در این صورت هم امکان سرمایه‌گذاری و تهیه تجهیزات تا چند 10 میلیارد تومان برای این واحدها وجود خواهد داشت و هم می‌توانیم به قطب ارائه خدمات در زمینه صنعت چاپ در غرب کشور تبدیل شویم.

کاشفی خاطرنشان کرد: کار کردن در صنعت چاپ با سبک و سیاق کنونی چاپخانه‌ها و دستگاه‌های قدیمی و معمولی دیگر توجیه ندارد.  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.