• شنبه / ۲ شهریور ۱۳۹۸ / ۱۴:۱۷
  • دسته‌بندی: کرمانشاه
  • کد خبر: kermanshah-83523
  • خبرنگار : 50181

استاندار کرمانشاه:

امیدواریم به‌زودی با 4500 نفر دیگر از مالباختگان "گلیم و گبه" تسویه شود/ شاخص‌های اقتصادی رو به بهبود است

01
استاندار کرمانشاه گفت: با پیگیری‌های انجام شده امیدواریم به زودی مطالبات 4500 نفر دیگر از مالباختگان پرونده "گلیم و گبه" تسویه شود.

به گزارش خبرنگار ایسنا منطقه کرمانشاه، هوشنگ بازوند در نشست خبری امروز (دوم شهریور) که به مناسبت هفته دولت برگزار شد، درباره آخرین وضعیت پرداخت مطالبات مالباختگان پرونده موسوم به گلیم و گبه، با بیان اینکه تسویه مطالبات نزدیک به پنج هزار نفر از مالباختگان این پرونده هنوز باقی مانده است، اعتبار مورد نیاز برای پرداخت مطالبات این افراد را نزدیک به 60 میلیارد تومان برآورد کرد.

بازوند با اشاره به اینکه درخواست تامین این 60 میلیارد تومان در سفر اخیر رئیس بانک مرکزی مورد موافقت قرار گرفت و این درخواست در مرحله بعد به سران سه قوه ارجاع خواهد شد، گفت: امیدواریم این درخواست به زودی به تصویب سرانه سه قوه برسد و بتوانیم بدهی 4500 نفر از مالباختگان را به صورت کامل تسویه کنیم.

به گفته بازوند، با پرداخت این مبلغ مطالبات 90 درصد مالباختگان پرونده گلیم و گبه تسویه خواهد شد و  برای 500 نفر باقی مانده نیز باید ساز و کار دیگری در نظر گرفته شود.

از نظر دولت جمهوری اسلامی بازگشایی مرز "خسروی" حتمی است

استاندار کرمانشاه در ادامه اشاره‌ای هم به بازگشایی مرز خسروی داشت و عنوان کرد: باز شدن این مرز از نظر جمهوری اسلامی قطعی است و شواهد و قرائن نشان می‌دهد در اربعین امسال زوار می‌توانند از این مرز تردد داشته باشند.

بازوند با بیان اینکه شرایط و زیرساخت‌ها از سمت جمهوری اسلامی فراهم شده است، یادآور شد: چهار یا پنج استان نیز به عنوان معین کرمانشاه برای بحث اربعین انتخاب شده اند.

وی ادامه داد: طرف عراقی هنوز روی برخی موارد بحث‌هایی دارد که به زودی در سفری به عراق این موارد را نیز حل و فصل می‌کنیم.

بازوند بازگشایی مرز خسروی را یکی از مطالبات جدی مردم کرمانشاه اعلام کرد و افزود: این بازگشایی در مسائل اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و ... استان اثرگذار است و تلاش می‌کنیم برای بازگشایی مرز خسروی مراسم افتتاحیه نیز برگزار کنیم.

استاندار کرمانشاه با تاکید بر لزوم آمادگی استان برای پذیرایی از زوار اربعین، اظهار کرد: باید طوری برنامه‌ریزی کنیم که مدیریت زوار از ورودی استان تا مسیر کربلا به دست خود مردم و موکب‌داران باشد و کارها دولتی نشود.

برای بسته شدن "سومار" بهانه دست عراقی‌ها ندهیم

وی ضمن قددرانی از دولت برای رسمی شدن مرزهای سومار، شیخ صله و شوشمی، خاطرنشان کرد: البته مرز سومار اکنون با مشکلاتی مواجه است که بخشی از آن به مشکلات خود ما برمی‌گردد.

بازوند با اشاره به اینکه گاهی طرف مقابل برای بستن مرز دنبال بهانه است و ما نباید این بهانه را به آنها بدهیم، اضافه کرد: برای مثال وقتی که واردات کالایی به عراق ممنوع است، تجار ما نباید با صادر کردن این کالاها و زیر پا گذاشتن قوانین، باعث بسته شدن مرز بشوند.

به گفته استاندار کرمانشاه، موضوع دیگر این است که طرف عراقی درخواست دارد که تخلیه و بارگیری در سمت عراقی مرز سومار از طریق نیروهای عراقی صورت گیرد که این موضوع نیز خواسته نابجایی نیست.

وی از پیگیری رفع این مشکلات در دیدار با استاندار دیالی عراق خبر داد و عنوان کرد: قرار است به زودی تفاهم‌نامه‌ای برای رفع این مشکلات در استانداری دیالی منعقد کنیم  تا مرز سومار دوباره بازگشایی شود.

بازوند با بیان اینکه سومار در ایام اربعین بخشی از بار صادراتی مرزهایی مانند خسروی و حتی مهران را نیز بر عهده دارد، گفت: باید تا قبل از این ایام و حتی زودتر شاهد بازگشایی سومار باشیم.

به گفته مدیر ارشد استان کرمانشاه، مردم عراق هم موافق بسته ماندن این مرز نیستند، زیرا معیشت و اقتصاد آنها با مرز سومار در ارتباط است.

 قرارگاه خاتم‌الانبیا برای احداث پالایشگاه آناهیتا پای کار است

استاندار کرمانشاه از آخرین وضعیت پروژه پالایشگاه آناهیتا هم یاد کرد و با بیان اینکه قرارگاه خاتم‌الانبیا(ص) برای اجرای این پروژه اعلام آمادگی کرده، افزود: اختلافات جزیی وجود داشت که حل و فصل شد.

وی با اشاره به اینکه بر اساس وعده معاون اول رئیس جمهور و وزرای مربوطه مقرر شده 70 درصد منابع احداث پالایشگاه از محل صندوق توسعه ملی تامین شود، اضافه کرد:  صندوق توسعه ملی اعلام کرده که به جای پول می‌تواند نفت خام به خریدار بدهد که قرارگاه خاتم‌الانبیا این موضوع را پذیرفته و حاضر است در ازاء دریافت نفت خام پای کار بیاید که اکنون به دنبال حل کردن ساز و کارهای مربوطه هستیم.

اختلافی با معاون اقتصادی استانداری بر سر پتروشیمی چهارم ندارم

استاندار کرمانشاه درباره پتروشیمی اسلام آبادغرب نیز اظهار کرد: این پتروشیمی با سرمایه گذاری 1.8 میلیارد دلار پروژه‌ای بسیار عظیم است که اجرای آن از فرصت‌های خوب برای کرمانشاه به شمار می‌رود و توجیه اقتصادی بالایی هم دارد.

وی با بیان اینکه سهام‌داران فعلی قادر به اجرای این پتروشیمی نیستند، گفت: رایزنی‌هایی با هلدینگ خلیج فارس برای اجرای فاز اول این پتروشیمی انجام و پیش‌نویسی هم در این زمینه تهیه شده است.

بازوند ابراز امیدواری کرد با مجموع این اقدامات، در آینده نزدیک شاهد آغاز عملیات اجرایی این پتروشیمی باشیم.

وی با بیان اینکه به دلیل مباحث مطرح شده در این پروژه اختلافی با تیم اقتصادی خود ندارم، شایعاتی که در زمینه اختلاف با معاون امور اقتصادی وجود دارد را رد کرد و افزود: بنایی برای تغییر تیم اقتصادی استانداری ندارم.

استاندار کرمانشاه خاطرنشان کرد: اختلافی با آقای حاتمی-معاون اقتصادی استانداری- وجود ندارد و وی از نیروهای قوی و توانمند است.

علائم مثبتی از رونق تولید داریم

بازوند در ادامه از بهبود شاخص‌های اقتصادی استان هم یاد کرد و افزود: در سالی که با نام رونق تولید نامگذاری شده و علی رغم مشکلات ناشی از تحریم‌ها که در کل کشور با آن مواجهیم، علائم خوبی از رونق تولید و بهبود شاخص‌های اقتصادی در استان مشاهده می‌کنیم.

وی با بیان اینکه هنوز با شاخص‌های ایده‌آل فاصله داریم، ادامه داد: با کمک سه سند رونق تولید، سند اشتغال و سند اقتصاد مقاومتی بنا داریم وضعیت شاخص‌ها را باز هم بهتر کنیم. برای مثال در حوزه نرخ بیکاری تا پایان سال کاهش سه درصدی بیکاری را در استان رقم بزنیم.

استاندار کرمانشاه بر لزوم کاهش بروکراسی اداری در دستگاه‌ها و ساختار بانکی هم تاکید کرد که عامل اصلی نامناسب بودن شاخص فضای کسب و کار در استان است.

وی اظهار کرد: البته اصلاح این ساختار یک شبه انجام نمی‌شود و زمان‌بر است.

بازوند با بیان اینکه نباید فضا را برای ورود سرمایه‌گذار به کرمانشاه تاریک کنیم، ادامه داد: این امر باعث می‌شود سرمایه‌گذاران به استان‌های دیگر بروند.

استاندار کرمانشاه از تاثیر حضور سرمایه‌گذاران در همه ابعاد اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و ... در استان یاد کرد و افزود: برای مثال در استانی مانند اصفهان سرمایه‌گذاران سالانه 70 تا 80 میلیارد تومان در زمینه فوتبال هزینه می‌کنند، اما هیچ کس نیست در کرمانشاه بابت یک تیم ورزشی پول بدهد.

 بازوند معتقد است، تا زمانی که جذب سرمایه‌گذار نداشته باشیم نمی‌توانیم به توسعه همه جانبه و سریع استان امیدوار باشیم.

زمین به مستاجران زلزله زده تعلق می‌گیرد

استاندار کرمانشاه از آخرین وضعیت مناطق زلزله زده هم یاد کرد  و ادامه داد: اکنون در شهر سرپل‌ذهاب شرایط بازسازی به خوبی پیش می‌رود، اما شوک گرانی مصالح روند کار را کمی کند کرده است.

وی از پیگیری برای افزایش اعتبارات برای کمک به بازسازی مناطق زلزله خبر داد و یادآوری کرد: البته در سرپل ذهاب به ازاء 6400 واحد تخریبی که داشتیم 12 هزار و 400 واحد ساخته شده که این یک فرصت سازی برای مناطق زلزله زده بود.

بازوند از مقاوم سازی واحدهای مسکن مهر سرپل ذهاب هم خبر داد و گفت: این مقاوم سازی معادل تخریب و بازسازی واحدها برای ما هزینه داشت، اما هم زمان کوتاهتری صرف آن شد و هم اثر بدی در روحیه مردم نداشت، زیرا اگر قرار بود بلوک‌های مسکن مهر را تخریب کنیم و دوباره بسازیم صورت خوبی بین مردم نداشت.

استاندار کرمانشاه اطمنیان داد که مقاوم سازی به بهترین شکل صورت گرفته و نگرانی برای مردم وجود ندارد.

وی درباره وضعیت مستاجران مناطق زلزله زده نیز گفت: اگرچه مدام عنوان می‌شود که ارائه تسهیلات به مستاجران زلزله زده کرمانشاه این توقع را برای شرایط بحران در دیگر استان‌ها نیز ایجاد می‌کند، اما در نهایت به این مصوبه رسیدیم که 40 میلیون تومان برای ساخت و ساز به مستاجران داده شود.

بازوند افزود: استنباط من این است که مستاجران نمی‌توانند با این رقم ساخت و ساز کنند، پس به دنبال آن هستیم که با اضافه کردن رقمی به این تسهیلات، بتوانیم آن را به ودیعه مسکن تبدیل کنیم.

استاندار کرمانشاه خاطرنشان کرد: اگر هم این کارها انجام نشود، حتما زمین خالی به مستاجران داده خواهد شد.

وی بر لزوم جمع آوری کانکس‌ها از معابر و پارک‌های شهری مناطق زلزله زده هم تاکید کرد و گفت: برخی از کانکس‌ها مربوط به افراد غیربومی است که در این مناطق مستقر شده‌اند و اگر نیاز باشد حتی با همکاری قوه قضاییه نسبت به جمع آوری آنها اقدام می‌کنیم.

از دولت شهید رجایی الگو بگیریم

وی در پایان اشاره‌ای هم به هفته دولت داشت و با گرامیداشت یاد شهیدان رجایی، باهنر و سایر شهدای دولت، گفت: دولت شهید رجایی کوتاه، اما به دلیل ویژگی‌هایی مانند ساده زیستی، صرفه جویی، حفاظت از بیت المال، رسیدگی به محرومین و... بسیار اثرگذار بود.

بازوند عنوان کرد: امروز ما در کشور به این شیوه مدیریت نیاز داریم و البته اگر می‌خواهیم به توفیق در امور مدیریت کشور برسیم باید خود مردم را نیز در امور دخالت دهیم.

وی از مدیران خواست عملکرد خود را از طریق رسانه‌ها با مردم در میان گذاشته و در معرض نقد بگذارند و افزود: با مدیرانی که پاسخگو نباشند، برخورد می‌شود.


  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.