• یکشنبه / ۳ شهریور ۱۳۹۸ / ۰۷:۵۱
  • دسته‌بندی: کرمانشاه
  • کد خبر: kermanshah-83532

کهن آواهای تنبور برگزیدگانش را معرفی کرد/هم‌نوایی تنبورها در روستای بان‌زلان

کهن آواهای تنبور برگزیدگانش را معرفی کرد/هم‌نوایی تنبورها در روستای بان‌زلان
سومین دوره جشنواره کُهن آواهای تنبور طی دو روز در خانه تنبور برگزار شد تا در نهایت برگزیدگان این دوره معرفی شوند.

به گزارش ایسنا، به نقل از روابط عمومی سومین جشنواره کُهن آواهای تنبور، سومین دوره جشنواره کُهن آواهای تنبور و موسیقی مناطق کردنشین در روزهای ۳۱ مرداد و یکم شهریور ۱۳۹۸ در خانه تنبور ایران واقع در روستای بان‌زلان دالاهو (استان کرمانشاه) برگزار شد.

این جشنواره در دو بخش گروه نوازی و تکنوازی با هدف حفظ و اشاعه موسیقی مقامی و کردی؛ شناسایی استعدادهای جوان وحمایت و قدرشناسی از تلاش‌های موثر هنرمندان برگزار می شود.

در سومین دوره این جشنواره ۳۹ گروه و ۱۷۸ تک نواز شرکت کرده بودند که از این میان ۱۳ گروه و ۵۱ تکنواز به مرحله نهایی راه یافتند.

استان‌های آذربایجان غربی، ایلام، کردستان، خراسان رضوی، لرستان، قزوین، مرکزی، کرمانشاه، همدان و البرز در این جشنواره نمایندگانی داشتند.

شرکت‌کنندگان در این جشنواره در دو روز اجراهایشان را در خانه تنبور ایران و در مقابل داوران به صحنه بردند. از نکات مهم این جشنواره حضور مردم و علاقه‌مندانی بود که طی دو شبانه‌روز حضوری مستمر داشتند و به جشنواره رونق داده بودند.

این جشنواره مبارزه با تهاجم فرهنگی است

مراسم اختتامیه این جشنواره در خانه تنبور برگزار شد.

در این مراسم علی اکبر مرادی پایه گذار جشنواره کُهن آواهای تنبور و موسس خانه تنبور در سخنانی گفت: دولت گذشته به ما گفتند نمی‌شود و نگذاشتند جشنواره کُهن آواهای تنبور شکل بگیرد، دولت آقای روحانی هم ۱۰ روز مانده به آغاز جشنواره به ما می‌گوید که نمی‌توانیم بودجه بدهیم.

وی ادامه داد: من می‌دانم که کشور با مشکلات اقتصادی رو به روست و تحریمی گریبان‌گیر ما شده که ناجوانمردانه است. اما آیا همین بودجه‌ای که در مملکت موجود است، به صورت عادلانه تقسیم می‌شود؟ اگر برای جشنواره تنبور پول نیست، پس باید برای هیچ برنامه دیگری پول نباشد. اگر برای برنامه های دیگر پول خرج کردید پس در حق ما جفا کرده‌اید.

این نوازنده  تنبور گفت: همه یکی هستیم. اگر نیست پس برای همه‌مان نیست. اگر جاده منطقه ما سال هاست که بدترین وضعیت را دارد و شما به علت نبود بودجه، این جاده را بازسازی نمی کنید، پس جاده های دیگر را هم درست نکنید.

مرادی تاکید کرد: این جشنواره به صلاح مملکت است. در واقع برگزاری این جشنواره همان مبارزه با تهاجم فرهنگی است. با چنین جشنواره‌هایی می‌شود در مقابل تهاجم فرهنگی ایستاد. با حرف زدن و شعار دادن هیچ تهاجمی مهار نمی‌شود. از مسئولان می خواهم که از جشنواره کُهن آواهای تنبور حمایت کنند تا بچه هایمان را به این راه هدایت کنیم. ما همه خدمت‌گزاریم و هیچ انتظاری از کسی نداریم.

مبادا موسیقیدانان محلی و سنتی روبه‌روی هم قرار بگیرند

بخش دیگری از مراسم اختتامیه سومین جشنواره کُهن آواهای تنبور به سخنرانی علی اکبر شکارچی اختصاص داشت. شکارچی به عنوان نماینده هیات داوران پیش از صحبت هایش گوشه «رامکلی» در آواز ابوعطا و «روح الارواح» در آواز بیات ترک را آواخوانی کرد تا به نوعی به اشتراک های موسیقی مقامی و موسیقی دستگاهی اشاره کند. در ادامه متن صحبت های علی اکبر شکارچی را می خوانید:

«می خواستم بگویم که موسیقی نواحی و موسیقی دستگاهی ما چقدر با هم همخون هستند. عشق، مهربانی، عصیان و شگفتی همه در دل این موسیقی ها هستند.

ای مردم بیایید نگاهتان را از زمینیان به آسمان ببرید نگاهتان را به دل خودتان ببرید. برگزاری این جشنواره دو پند داشت؛ یکی برای مسئولان وزارت ارشاد و دیگری برای مسئولان خانه تنبور.

مسئولان وزارت ارشاد طی بیست روز گذشته آنچنان ما را فرسوده کرده‌اند که من با معاون وزیر تماس گرفتم و گفتم درست است که می خواهید برخی از جشنواره ها را حذف کنید و هزینه اش را به کارهای پژوهشی اختصاص دهید. اما علی اکبر مرادی و جشنواره تنبورنوازی وزنه بزرگی در موسیقی کشور است. تنبور نوازی در موسیقی ما جایگاهی دارد که با هیچ چیز دیگری قابل مقایسه و معاوضه نیست. این اصلا درست نیست که شما بودجه این جشنواره را حذف کنید و بودجه اش را به پژوهش دیگری اختصاص دهید؛ اصلا کدام پژوهش؟ مگر تا کنون در زمینه پژوهش چه کرده اید؟

بیایید بدون هیچ تحلیل سیاسی و اجتماعی، رها کنیم آنچه را به آن دل بسته بودیم. این جشنواره درسی به آقای مرادی داد که نشان می دهد این جشنواره علی رغم اینکه یک ریال از ارشاد استان کرمانشاه و وزارت ارشاد کمک نگرفته است  اما با همت مردم چقدر باشکوه تر برگزار شد.

موقعی که معنویت و انسانیت در اینجا موج می زند، مگر می شود جماعتی برای موسیقی‌شان دستشان خالی بماند. خداوندگار موسیقی نمی گذارد شما تنها بمانید.

مسئولان وزارت فرهنگ و ارشاد و مسئولان ارشاد استان کرمانشاه اگر افتخار کردند و برای موسیقی هزینه کردند، واقعا ممنونشان هستیم. اگر حاضر به هزینه کردن نشدند، نباید منتظرشان بمانیم.

شاید من دیگر نفسی نداشته باشم که برایتان صحبت کنم. اینهایی که می گویم نصیحت نیست، وصیت است.

ما دوره های سختی را در عرصه موسیقی پشت سر گذاشته ایم. وقتی من استاد دانشگاه بودم سازم را در کیسه می گذاشتم و با خودم به دانشگاه می بردم. امروز امکانات خوبی داریم که حاصل طی کردن مسیری دشوار طی حدود نیم قرن گذشته است.

اکنون که شرایط فراهم شده است مبادا که موسیقیدانان محلی و سنتی روبه روی هم قرار بگیرند. این هم پندی است که من به عنوان یک گوشزد بیانش می کنم.

غیبت کردن و بدگویی کردن از یکدیگر باعث نشود که از همدیگر یاد نگیرید. نگذارید بحران های اقتصادی، اجتماعی و بحران های خانوادگی موجب شود که از همدیگر دور بمانید. بیایید با خودمان تمرین نیستی کنیم؛ این تمرین مبارزه خوشایندی است بین بیرون و درون. بیایید از هنرمندان بزرگی مانند علی اکبر مرادی، حیدر کاکی، کرمی، بهزاد مرادی و بازگیر که دست به دست همدیگر داده اند و موسیقی را سرفراز کرده اند، سپاسگزار باشیم.

وقتی موسیقی تنبور را می شنوم انگار ایران را بر روی دستان این جوانان و بر فراز قله دماوند می‌بینم؛ از این بهتر هم مگر چیزی هست.

خانه تنبور با دشواری بسیار برای شما فراهم شده است. مرادی مانند درختی است که به شوق زیستن از دل سنگ می روید. شما مردمی که امشب اینجا هستید بار و بر این رویش هستید.

هیات داوران از حضور پررنگ بانوان در جشنواره تشکر می‌کند و خرسندی خودش را از حضور جوانان اعلام می کند.

ای دوستان جمعتان جمع باد، تنبور و موسیقی تان نگابان فرزندانتان باد، شوق آموختن موسیقی پیوسته در درونتان جوشان باد، دست حمایت و پاسداری تان از کُهن آواهای این سرزمین هرگز کوتاه نباد.»

در بخش پایانی مراسم اختتامیه سومین جشنواره کُهن آواهای تنبور، برگزیدگان این جشنواره به شرح زیر معرفی و تقدیر شدند:

تکنوازی تنبور ـ گروه سنی الف:

«رها افضلی از دالاهو ـ سارا کاکایی از کرمانشاه ـ ایوب عباسی از قصرشیرین»، مشترکا رتبه اول

«کیان ناصری از  کرمانشاه ـ گل رخ شاه ابراهیمی از صحنه ـ اهورا رضایی از سرپل ذهاب»، مشترکا رتبه دوم

«سارا رستمی از سرپل ذهاب ـ آریاناز اله وردی از ایلام»، مشترکا رتبه سوم

تکنوازی تنبور ـ گروه سنی ب:

«بنیامین گراوندی از ایلام»، رتبه اول

«رومینا نوروزی از همدان»، رتبه دوم

«فرهاد فتاحی از کرمانشاه ـ سیدفرهاد فرهادی از دالاهو ـ هاتف مرادی خانی از کرمانشاه»، مشترکا رتبه سوم

تکنوازی تنبور ـ گروه سنی پ:

«پویا عباسی از کرمانشاه» - رتبه اول

«مهدی مریدی از ساوه ـ تارا افضلی از دالاهو»، رتبه دوم

«وریا کریمی از دالاهو»، رتبه سوم

تکنوازی تنبور ـ گروه سنی ج:

«علی مومیوند از کرمانشاه»، رتبه اول

«حامد ناجی از قزوین»، رتبه دوم

«بهزاد کرمی از سرپل ذهاب»، رتبه سوم

مقام خوانی ـ گروه سنی الف:

«بردیا اکابری از قصرشیرین»، برگزیده

مقام خوانی ـ گروه سنی ب:

«کسری کاکایی از کرمانشاه»، رتبه اول

«آریان عزیزی از قصرشیرین»، رتبه دوم

«متین محمودیان از دالاهو»، رتبه سوم

مقام خوانی ـ گروه سنی پ:

«حسین اعظمی از دالاهو ـ جهاندار ملکی از کرمانشاه»، رتبه اول

«مهدی مرادی از قصرشیرین ـ پدرام ظاهری نیا از قصرشیرین» ، رتبه دوم

« سیدروزبه مهرابی از کرمانشاه» ، رتبه سوم

مقام خوانی ـ گروه سنی ج:

«سعید کرمی راد از کرمانشاه ـ مراد مرادی از قصرشیرین»، رتبه اول

«سجاد علایی فر از دلاهو ـ سیدعابدین حسینی از سرپل ذهاب»، رتبه دوم

«آرش شیرویی از دالاهو»، رتبه سوم

سازهای بادی – نرمه نای:

«آروین دباغی از بوکان»، رتبه اول

«مژگان سیدی از بوکان»، رتبه دوم

سازهای بادی ـ شمشال:

«عبدالباسط مرادی از جوانرود ـ اسماعیل غفوری از بوکان»، رتبه اول

«شهرام مهدوی از روانسر»، رتبه دوم

گروه نوازی:

«گروه الوند از کرمانشاه»، رتبه اول

«گروه سی رود از قصرشیرین ـ گروه کوپسار از البرز»، رتبه دوم

«گروه سیمرغ از  لرستان ـ گروه ققنوس از قصرشیرین»، رتبه سوم

در بخش گروه نوازی، «گروه سوارو از بوکان» نیز به عنوان گروه برگزیده جشنواره معرفی شد.
  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.