• سه‌شنبه / ۱۵ مرداد ۱۳۹۲ / ۰۸:۳۹
  • دسته‌بندی: هرمزگان
  • کد خبر: khalijefars-15440
  • خبرنگار : 50173

با حضور هنرمندان حوزه های مختلف صورت گرفت؛

آسیب شناسی فرهنگ و هنر هرمزگان در ایسنا خلیج فارس

آسیب شناسی فرهنگ و هنر هرمزگان در ایسنا خلیج فارس

چهار هنرمند هرمزگانی با حضور در دفتر خبرگزاری ایسنا منطقه خلیج فارس به بررسی چالش ها و آسیب ها عرصه فرهنگ و هنر در طول هشت سال دولت نهم و دهم و راهکارهای برون رفت از آن ها در دولت یازدهم پرداختند.

به گزارش خبرنگار سرویس فرهنگی هنری خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) منطقه خلیج فارس، در این نشست سعید آرمات (فعال حوزه ادبیات) ، احمد کارگران(فعال حوزه هنرهای تجسمی)، مجید سرنی زاده(فعال حوزه تئاتر) و بهروز عباس دشتی(دبیر ستاد هنرمندان دکتر روحانی در استان هرمزگان) به بیان نقطه نظرات خود پرداختند.

آرمات: به جای برطرف کردن معضلات به افزایش آن ها کمک می کنیم

این فعال حوزه ادبیات گفت: نمی توان در برهه زمانی کوتاه به سر و سامان وضعیت فرهنگ و هنر پرداخت و این تغییر وضعیت به زمان و برنامه هدفدار نیازمند است.

سعید آرمات افزود: در طول هشت سال گذشته اتفاقات خوشایندی در حوزه فرهنگ و هنر در استان هرمزگان به وقوع نپیوست به گونه ای که وضعیت اکثر حوزه ها نشان دهنده این سخن بنده است.

وی با بیان اینکه در طول دولت های نهم و دهم شاهد از بین رفتن بسیاری از محافل و جلسات فرهنگی و هنری در سطح استان هرمزگان بودیم، اظهار کرد: در حالی که در دهه هفتاد هرمزگان می توانست به مجموعه شعرها و داستان های منتشر شده خود ببالد و به نویسندگان آن افتخار کند اما در دهه هشتاد نه تنها هیچ اثر در خور شأنی شاهد نبودیم بلکه آن محدود آثاری هم که جا برای تعریف داشتند با برخی جابه جایی ها به آثار بی محتوا تبدیل شدند و به نوعی سبب خارج از گود کردن هنرمندان شدیم.

این هنرمند برحسته هرمزگانی هنر امروز را هنری مصرفی و تولید آن را به روز دانست و عنوان کرد: برخی نویسندگان و شاعران همچون بنده چون پوستمان کلفت شده بود، در مقابل تمامی نامهربانی ها توانستیم گلیم خود را از آب بیرون بکشیم اما آن نسل جدیدی که شاید ظرافت در قلمش نمایان و شرم و حیا در ذاتش بود با این ناملایمت ها نتوانست سازگار باشد و به همین دلیل به خانه نشینی روی آورد تا پدید آوردن اثری جدید.

آرمات با اشاره به نمونه ای از عدم توجه به مقوله فرهنگ و هنر در استان هرمزگان، خاطرنشان کرد: به طور مثال در بندرعباس شهرکی به نام “زعفرانیه” نامگذاری شده که به اقتباس از شهرهای دیگر کشور بوده اما در همان شهرک، کوچه ها با نام کهور و کنار که واژه های محلی می باشد، تعیین شده که مردم را دچار سردرگمی کرده که به نوعی بومی زدگی را در کنار بومی گرایی قرار داده ایم و نوعی آسیب را به وجود آورده که حال می توان این نکته کوچک را به کل مقوله فرهنگ و هنر استان تعمیم داد.

وی در بخش دیگری از سخنانش مهمترین اولویت دولت تدبیر و امید در مقوله فرهنگ و هنر را به آسیب شناسی تخصصی در حوزه های مختلف دانست و عنوان کرد: این آسیب شناسی به منظور جبران ضعف ها و آگاهی کامل از تمامی حوزه ها باید صورت بگیرد.

این فعال حوزه ادبیات مشکلات حوزه فرهنگ و هنر را در دو معضل اساسی قلمداد و اضافه کرد: مهمترین معضل عدم فرهنگی بودن مدیران حوزه فرهنگی است که بهترین حالت در طول هشت سال گذشته غیر فرهنگی بودنشان و بدترین حالت آن ضدفرهنگ بودنشان بود و دیگر ضعف موجود نداشتن تعامل در بین مدیران با جامعه فرهنگ و هنر است.

آرمات در پایان با اشاره به اینکه همچون گذشته به نگاه انتقادی خود ادامه خواهد داد، گفت: باید دولت یازدهم به بازکردن فضای فرهنگ و هنر کمک نماید تا آسیب ها و مشکلات پیدا شده و برطرف کردن آن ها در قالب یک برنامه مدون بپردازیم.

کارگران:باید به جامعه فرهنگ و هنر اعتماد شود تا نتیجه بهتری بگیریم

این فعال حوزه هنرهای تجسمی گفت: باید ریشه حل مشکلات موجود در فرهنگ و هنر استان هرمزگان را در سه مقوله مدیریت فرهنگی، هنرمندان و فضای فرهنگی جست و جو کرد.

احمد کارگران افزود: در بخش مدیران فرهنگی در طول هشت سال گذشته شاهد حضور مدیرانی بودیم که به هیچ وجه تخصصی در زمینه فرهنگ و هنر نداشته و به جای تعامل سبب تخریب آن شدند و مانع حرکت اهالی فرهنگ و هنر شدند.

وی با بیان اینکه هرچه به جلوتر پیش رفتیم وضعیت بدتر از گذشته می شد، اظهار کرد: در حالی که در گذشته بر طبق اساسنامه انجمن ها، ریاست آن ها با اجماع و رأی گیری انتخاب می شد شاهد انتصاب مدیران با توجه به سلیقه و خواست مدیران بودیم بدون آنکه نظر جامعه هنر در این بین مهم باشد.

کارگران با اشاره به اینکه در حوزه هنرمندان به گونه ای وضعیت پیش رفت که به آثار هنرمندان نگاه تخصصی صورت نمی گرفت، خاطرنشان کرد: برای فکر و اندیشه هنرمندان نگاه تخصصی و تدبیر درستی صورت نگرفت تا هنرمند خاک خوردن آثارش را به انتشارش در چنین وضعیتی ترجیح دهد.

این فعال حوزه هنرهای تجسمی این چنین وضعیتی را باعث دو نکته دانست و عنوان کرد: نکته منفی آن در خانه نشین شدن هنرمندان و عدم ظهور پدیده و نسل جدید است و نکته مثبت در جنگیدن هنرمندان برای بقای خود است که سبب شدن روی پای خود ایستادن را یاد بگیریم.

وی با اشاره به اینکه در زمینه فضاهای فرهنگی نه تنها استفاده درستی از آن ها نشد بلکه حتی کم شده و یا از بین رفته است، تصریح کرد: فرهنگسرای آوینی را تخریب می کنیم و به جای آن فرهنگسرای طوبی را بوجود می آوریم که استفاده ای ده منظوره داشته و تنها شاید استفاده 5 درصدی از آن به هنرمندان اختصاص یابد در حالی که بخش خصوصی به درآمدزایی از آن مشغول است در صورتی که وعده های دیگری داده شده بود!

کارگران با انتقاد بر اینکه بیشتر بودجه های فرهنگی به سمت سلیقه مدیران رفته تا برنامه مدون، اضافه کرد: در طول هشت سال گذشته فضای مطالعه استان به پایین ترین حد ممکن رسیده و تنها کنکوری ها به آن مراجعه می کنند و اگر تلاش های هنرمندان نبود اکنون شاهد تخریب یک آثار با قدمت تاریخی و ماندگار به نام کتابخانه شهدا بندرعباس بودیم.

این فعال حوزه هنرهای تجسمی اولویت دولت یازدهم را در انتخاب یک فرد مدیر و متخصص در حوزه فرهنگ و هنر دانست تا دیگر اصحاب این حوزه نخواهند زمان زیادی را برای توجیه یک مدیر صرف نمایند و عنوان کرد: نمی دانم ظرف این سال ها شورای فرهنگ عمومی استان در جلسات خود چه مصوباتی داشته اند که نه ما از آن خبری داریم و نه گام مثبتی بر توسعه آن در سراسر استان دیده ایم که اگر کمی به جامعه فرهنگ و هنر اعتماد شده و یا به عنوان مشاور از آن بهره ببریم اکنون شاهد این وضعیت نبودیم.

سرنی زاده: شاهد از بین رفتن تفکر انتقادی در تئاتر هرمزگان هستیم

این فعال حوزه تئاتر گفت: مهمترین مشکل حوزه فرهنگ و هنر چه کلی و چه  جزیی نبود مدیر متخصص در رأس امور بود که حتی به انجمن ها نیز با سوءتدبیرها این موضوع انتقال پیدا کرده بود و افراد کاردان کنار گذاشته شده بودند.

مجید سرنی زاده افزود: اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان هرمزگان  به صورت جزیره ای عمل کرده و تنها به اجرای خواسته ها و اهداف مدیرکل می پرداخت در حالی که این نهاد متولی فرهنگ و هنر از دارا بودن بیش از 5 درصد نیروی متخصص بی بهره بود.

وی با بیان اینکه فعالیت انجمن ها در طول هشت سال اخیر با تعطیلیشان تفاوتی نداشت، اظهار کرد: مدیران اجرایی فرهنگ و هنر خود را مجری قانون نمی دانستند بلکه به نوعی قانون گذار دانسته و همین موضوع لطمه بزرگی بر پیکره فرهنگ و هنر استان هرمزگان وارد کرد.

این فعال حوزه تئاتر با اشاره به اینکه زمانی به عمق فاجعه پی می بریم که قانون را بدانیم، خاطرنشان کرد: هیچ کس در حوزه فرهنگ و هنر استان در جای خود حضور ندارد و همین موضوع در تئاتر نیز وجود دارد و متأسفانه شاهد از بین رفتن تفکر انتقادی در تئاتر هرمزگان هستیم.

سرنی زاده اضافه کرد:در حال حاضر تنها تئاتر مستقل رشد پیدا کرده و براساس توانایی هایشان تواسنتند در جشنواره های بین المللی و کشوری حضور پیدا کنند و شاهد عدم رشد نسلی جدید و تازه در این بین هستیم.

وی با اشاره به اینکه زندگی در شرایط سخت ما را به آرمان هایمان نزدیکتر کرد، بیان کرد: در این بین بسیاری از فعالین عرصه فرهنگ و هنر از صحنه خداحافظی کرده و زمینه های اقتصادی را برگزیدند.

این فعال حوزه تئاتر با انتقاد از صرف بودجه های کلان اختصاص یافته به انجمن ها صرف حقوق و اصافه کاری کارمندان اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان و برگزاری جشنواره های بی کیفیت و بی هدف، تصریح کرد: شاید از بودجه اختصاص یافته به اهالی تئاتر یک دهم آن هم صرف خود تئاتر استان نشد.

سرنی زاده با اشاره به اینکه بودجه تخصیص یافته جهت احداث فضاهای فرهنگی استان در طول هشت سال اخیر به اعطا تهسیلات به راه اندازی تالارهای جشن و عروسی شده است، ابراز کرد: اول قانون، دوم قانون و سوم قانون را باید ملاک کار در دولت یازدهم قرار دهیم و از مدیران باتجربه و متخصص بهره ببریم تا شاهد برنامه ریزی اصولی و رسیدن به سند چشم انداز باشیم.

وی در پایان گفت: واگذاری امور به هنرمندان می تواند تا حدودی بر بخش اعظمی از مشکلات موجود فائق آید زیرا تجارب جامعه هنر گرانبها و دست نیافتنی است.

عباس دشتی: عملی شدن برنامه های "روحانی" سبب بهبود وضعیت موجود می شود

دبیر ستاد هنرمندان دکتر روحانی در استان هرمزگان گفت: با توجه به احساس نگرانی در وضعیت موجود حوزه فرهنگ و هنر، برخود واجب دانستم که با توجه به برنامه های دکتر روحانی به ستاد مرکزی وی رفته و ستاد هنرمندان را متشکل از اساتید برجسته تشکیل داده و تمامی تلاش خود را برای حضور دکتر روحانی در مسند ریاست جمهوری به کار ببندیم تا شاهد اجرای کارآی برنامه هایش در دولت یازدهم باشیم.

بهروز عباس دشتی افزود: در طول هشت سال گذشته وضعیت فرهنگ و هنر استان هرمزگان به وضعیت اسفباری دچار شد و داشته های که سال ها باعث بالیدن آن در سطح کشور بود از بین رفت و شاهد افول فرهنگ و هنر و کنار گذاشتن هنرمندانی باشیم که برای رسیدنشان به این جایگاه هزینه و تلاش صرف شده بود.

وی با بیان اینکه کنگره شعر و قصه جوان و جشنواره استانی تئاتر از مهمترین برنامه های مطرح حذف شده در طول سالیان اخیر بوده است، تصریح کرد:جلسات فعالان حوزه ادبیات که بیش از پنجاه سال قدمت داشت به یکباره از بین رفت و باعث شد تا شاهد عدم رشد فعالان و نسل جدید در این حوزه باشیم همانطور که در جشنواره فیلم و عکس اردیبهشت با ایجاد اختلاف عمیق بین هنرمندان سبب افت کیفی آن شده ایم.

این هنرمند با اشاره به اینکه نه تنها به داشته های فرهنگی مان در طول هشت سال اخیر افزوده نشده بلکه همان داشته ها مانند فرهنگسرای دوراهی ایسینی اکنون به برگزاری کلاس های رزمی از جمله کونگ فو تبدیل شده است، اضافه کرد: زمانی که تهیه کنندگان برجسته موسیقی در آمریکا و انگلیس در روزنامه های معتبر به تمجید از قنبر راستگو(نوازنده هرمزگانی ساز جفتی) می پردازند اما در استان هرمزگان نه تنها توجهی به او نمی شود بلکه فضا برای انتقال تجربه این هنرمند به نسل جدید فراهم نمی شود، چه گونه انتظار داریم فرهنگ و هنر هرمزگان به رشد و پیشرفت برسد.

عباس دشتی خاطرنشان کرد: اکنون در دولت یازدهم انتظار داریم کابینه دولت تدبیر و امید برنامه های دکتر روحانی را به اجرا در آورده و به انتظارات جامعه فرهنگ و هنر هرمزگان جامه عمل بپوشانند تا این ضعف ها و مشکلات به حداقل ترین مقدار ممکن برسد.

وی در پایان گفت: امیدوارم وعده ها تبدیل به آرزو نشود بلکه عملی شده و اعتماد از دست رفته جامعه هنر را بار دیگر بازگردانیم و شاهد ایجاد طراوت در بین هنرمندان شویم که به طور قطع با شناختی که از رئیس جمهور دارم می توان این هدف را در عملی شدنش طلب کرد.

به گزارش ایسنا، این خبرگزاری در راستای رسالت خود این آمادگی را دارد تا پاسخ های نهادهای حقوقی و افراد حقیقی به صحبت های منتشر شده را انعکاس دهد.

////////////

تهیه و تنظیم از خبرنگار ایسنا منطقه خلیج فارس: امیرحسین طالبی

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.