• یکشنبه / ۱۴ اردیبهشت ۱۳۹۳ / ۰۸:۱۲
  • دسته‌بندی: هرمزگان
  • کد خبر: khalijefars-20798
  • خبرنگار : 50173

گفت و گویی سه ساعته با کاپیتان هرمزگانی پدیده مشهد؛

روشنگر:عشق به آلومینیوم در رگ هایم جاری است/طالب لو باعث رفتنم از شاهین بوشهر شد/ جای رحمتی در تیم ملی خالی است

IMG_8260

مجتبی روشنگر دروازه بانی که چهره سبزه اش نشانی از جنوبی بودنش و تعلق به سرزمین آفتاب هرمزگان است. این دروازه بان رودانی 33 ساله توانست پس از مدتی درخشش در تیم آلومینیوم هرمزگان لقب عقاب هرمزگان را به خود اختصاص دهد هرچند مصدومیت شدیدش در شاهین بوشهر می رفت او را از پرواز همیشگی سرنگون کند ولی پشتکارش مانع آن شد  اما حضور در تیم پدیده، بستن بازوبند کاپیتانی این تیم و دیدار برابر شهرداری بندرعباس حواشی زیادی را به همراه داشت که شاید کمی دلگیری اش را بتوان در صحبت هایش حس کرد.

به گزارش سرویس ورزشی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) منطقه خلیج فارس، پس از توافق با تیم پدیده در فصل آینده و تمدید قراردادش به پای صحبت های کسی نشستیم که مهدی رحمتی را بهترین دروزاه بان ایران و نبودش در تیم ملی را اجحاف در حق سنگربان استقلال می داند. حاصل این گفت و گو سه ساعته در متن زیر آمده است:

*به عنوان سوال نخست از کجا به دروازه بانی روی آوردی و به این پست در ورزش فوتبال علاقه مند شدی؟

در کنار خانه مان در شهرستان رودان زمین خاکی تیم ستاره انقلاب قرار داشت که بعدها به نام برق رودان تغییر نام یافت، هشت ساله بودم که در کنار دروزاه بانان بزرگ آن زمان رودان به نام های مجید رضایی، حبیب کریمی و حسن عباس زاده فنون دروازه بانی را یاد گرفتم و توانستم پله های ترقی را یکی پس از دیگری طی کنم تا جایی که به تیم منتخب جوانان هرمزگان راه یافتم و همین حضورم باعث علاقه بیشترم به فوتبال شد. حضور تیم منتخب امید استان پل بعدی برای موفقیتم بود تا اینکه به خدمت سربازی در بندرعباس رفتم و در تیم آزادی مشغول به بازی شدم.

*پس از آزادی بود که تیم خطیف رودان تشکیل و توانست با بهره گیری از بازیکنان بومی راهی مسابقات کشوری شود...

بله، تیم خطیف رودان با حضور بازیکنان بومی تشکیل و پس از قهرمانی در لیگ استان، لیگ دسته سوم راهی مسابقات لیگ دسته دوم شدیم که بنا به برخی اتفاقات با حکم کمیته انضباطی از صعودمان به لیگ یک جلوگیری شد و همانجا بود که تصمیم به کناره گیری از دنیای بازیگری گرفتم.

*علت این تصمیم چه بود؟

دیگر روشنگر جوان نبودم، بلکه باید به سرکار رفته و درآمدی کسب می کردم تا بتوانم خرجی خانواده را تأمین کنم به همین واسطه به استخدام شرکت فولاد هرمزگان درآمدم که از قضا تیمی به نام فولاد هرمزگان در لیگ استان با حضور کارمندان این شرکت که عمومأ بازیکنان بزرگ استان از قبیل حمید ناصری، حمید رضایی و بسیاری دیگر بود، تشکیل شده بود و توانستم باز دیگر با حضور در دروازه این تیم به فوتبال بازگردم.

*پس کناره گیری تان عمر چندانی نداشت؟

نه بلکه توانست انگیزه ام را دوچندان کند زیرا با فولاد قهرمان استان، لیگ دسته سوم، دسته دوم و جواز حضور در مسابقات لیگ یک را کسب کردیم و دیگر فوتبال به یک حرفه اصلی برایم تبدیل شده بود و در تصمیم دو راهی کناره گیری از کار و چسبیدن به فوتبال یا بالعکس مانده بودم.

*در این راه کسانی در تلاش عوض کردن تصمیمت بودند؟

بله، در فصل نخست حضور با آلومینیوم هرمزگان در لیگ دسته اول کشور عباس سرخاب سرمربی وقت تیم آلومینیوم از من خواست کارم را رها و تنها به دروازه بانی بپردازم زیرا توانایی فوتبال حرفه ای را داری و من هم پس از مدتی کلنجار رفتن همین کار را انجام دادم و توانستیم در لیگ یک با بازوبند کاپیتانی آلومینیوم روزهای خوشی را سپری کنم و در نیم فصل دوم دیداری در بوشهر با تیم شاهین انجام دادیم که توانستم درخشش خیره کننده ای داشته باشم که همانجا پیشنهاد حضورم در فصل آینده در تیم شاهین بوشهر داده شد هرچند از تیم فولاد خوزستان هم پیشنهاد داشتم.

*که با لیگ برتری شدن شاهین بوشهر تصمیم به رفتن به این تیم و حضور در لیگ برتر را گرفتید...

بله برای پیشرفتم در فوتبالم حضور در تیم شاهین بوشهر خیلی پیشنهاد مناسب و دو سال گرانبها بود که هیچگاه محبت های مردم این شهر و تجربه ای که در تیم شاهین کسب کردم را فرامخوش نمی کنم.

*وضعیت تیم شاهین بوشهر در زمان حضورت چگونه بود و آیا از امکانات این تیم راضی بودی؟

اوایلی که رفتم بوشهر کمتر از 25 روز از تشکیل تیم شاهین گذشته بود و زمان برای برگزاری اردوی آماده سازی نبود اما یک مربی خارجی که وظیفه کمک کللی فر را به دوش می کشید در همان شهر بوشهر اردوی بدنسازی بسیار عالی برگزار کرد که موجب تحلیل بدن بازیکنان شد و نتوانستیم در پنج بازی ابتدایی عملکرد مناسبی داشته و 13 گل دریافت و سه امتیاز کسب کردیم.

*که این ننایج حکم برکناری کللی فر و آمدن یاوری را امضا کرد...

بله، با آمدن یاوری فشار تمرینات کاسته شد و تیم شاهین بوشهر جان تازه ای گرفت و توانست بازی ها قابل قبولی ارائه کند و حتی پرسپولیس را در آزادی متوقف کند و در انتهای نیم فصل دوم جزء بهترین خطوط دفاعی باشیم و خودم عنوان پنجمین دروازه بان لیگ برتر را کسب کنم.

*فصل بعد با آمدن استیلی جایگاهت در شاهین چگونه بود؟

با آمدن استیلی بازیکنان زیادی دوست داشتند که به شاهین بیایند از جمله ابراهیم میرزاپور که تا پای میز مذاکره آمد اما استیلی گفت که باید ذخیره روشنگر باشی که میرزاپور تصمیم به رفتن از شاهین گرفت و این نشان از اعتقاد استیلی به من بود و همین عامل در کنار حمایت هواداران بوشهری تصمیمم را برای ماندن در شاهین دوچندان کرد. در نیم فصل نخست 9 گل دریافت کردم و عملکرد خیره کننده ای داشتم و حتی زمزمه های حضورم در تیم ملی شنیده می شد اما عین بدشانسی در بازی نخست نیم فصل دوم که قبل از جام ملت های آسیا برگزار شد، با برخورد شدید صورت گرفته با مرتضی هاشم زاده بازیکن تیم صبا باطری از ناحیه جفت استخوان ها دچار شکستگی و در اوج آمادگی هشت ماه بالاحبار از میادین ورزشی دور ماندم.

*پس از پشت سرگذاشتن این مصدومیت شدید در حالی که بازیکن محبوبی بین هواداران بوشهری بودی، سراز آلومینیوم و لیگ یک درآوردی...

پس از پشت سرگذاشتن مصدومیت و در حالی که قصد داشتم فصل را شاهین بوشهر آغاز کنم به ناگاه تیم شاهین به بانک صادرات واگذار و وحید طالب لو به این تیم پیوست که یکی از شروطش رفتن مجتبی روشنگر بود که حمید درخشان با این شرط موافقت کرد و این موضوع باعث شد علی رغم میل باطنی از شاهین بوشهر جدا شوم.

*آیا موفق به گرفتن مطالباتت از تیم فوتبال شاهین بوشهر شدی؟

فصل اول تمامی پول خود را دریافت کردم اما فصل دوم تنها 30 درصد کل قراردادم را گرفتم و تاکنون 250 میلیون طلب دارم و این درحالی است که اداره مالیات بوشهر از پول نگرفته ام خواستار مالیات شده و اگر این مالیات را نپدازم ممنوع الخروج می شوم.

*دلیل فروپاشی شاهین بوشهر و تنزلش به لیگ سه را در چه می دانی؟

در شهر بوشهر سرمایه مناسب مانند عسلویه، نفت و گاز وجود دارد اما پولش همچون استان هرمزگان در استان های دیگر خرج می شود و کسی توجهی به سرمایه گذاری در ورزش بوشهر نداشت و ندارد.

*واگذاری بدون پشتوانه به بانک صادرات و آوردن سرمایه هنگفت نیز موجب فروپاشی شاهین نشد؟

سالی که بانک صادرات اقدام به حمایت از تیم شاهین کرد با پول زیادی آمد که البته این پول ها به تمامی بازیکنان تعلق نمی گرفت بلکه به بازیکنانی خود آقایان آورده بودند، واگذار می شد به طور مثال برخی روز اول 50 درصد قراردادشان را دریافت کردند اما برخی از سال قبل طلب داشتند و به طور کلی تا زمان مدیریت کنگانی مشکلی نبود اما حضور هیأت موسین شاهین بوشهر و آمدن اشرافته به صندلی مدیریت شاهین بنیان فروپاشی شاهین بوشهر را کلید زد.

*هنوز هم هوادارن بوشهری به یادت هستند؟

بله، هنوز به مردم این شهر علاقه مندم و با تماس با هواداران در جریان اتفاقات پیرامون شاهین هستم و باید اعلام کنم که همان اتفاقاتی که باعث شد شاهین سقوط کند مانع از حضور ایرانجوان به لیگ برتر شد و امیدوارم به خاطر مردم بوشهر هرچه زودتر مسئولان این استان به فکر برطرف کردن مشکلات مالی و مدیریتی باشند.

*از شاهین که عبور کنیم چه عاملی دوباره روشنگر را به تیم آلومینیوم بازگرداند؟

آلومینیوم را تیم خودم می دانم زیرا با این تیم از پایه شروع و از لیگ استان به لیگ یک رسیدیم و تعصب خاصی روی نام آلومینیوم دارم و هرجا بودم عشق خود به این تیم را اعلام کرده ام و حتی باخث برابر فجرسپاسی در پلی آف صعود به لیگ برتر درحالی که در بوشهر بودم باعث شد چند روز در تمرینات شاهین شرکت نکم. پس از اتفاقات بوشهر از تیم شهرداری بندرعباس هم پیشنهاد داشتم اما به تیم آلومینیوم رفتم زیرا تیمی مدعی با حضور میثاقیان دیدم که می تواند هرمزگان را پس از سال ها دارای نماینده ای لیگ برتری کند.

*آیا از حضورت در آلومینیوم راضی هستی؟

با آلومینیوم به لیگ برتر رسیدم و این موضوع مرا بسیار خوشحال کرد هرچند در فوتبال حاشیه وجود دارد و چه در لیگ یک و چه لیگ برتر برخی دست های پشت پرده می خواستند مانع از موفقیتم شوند اما پشتکارم همه را مجاب به حضور در ترکیب ثابت کرد و یک نیم فصل از دروازه آلومینیوم حراست کرده و در حضور این تیم در لیگ برتر سهم بسزایی را ایفا کردم.

*با شروع لیگ برتر همه انتظار حضورت در آلومینیوم داشتند که سر از مس کرمان درآوردی!

پس از آنکه وضعیت نامشخص آلومینیوم را دیدم به تیم مس کرمان رفتم و حتی قرارداد داخلی بستم اما با اصرار مدیریت باشگاه و کادرفنی به تیم آلومینیوم بازگشتم و حتی 30 میلیون تومان بابت رضایتنامه از جیب پرداخت کردم.

*آغاز تیم آلومینیوم برای حضور در لیگ برتر با مشکلات زیادی روبه رو بود...

بله، از ابتدای حضور در لیگ برتر با مشکلات زیادی دست و پنجه نرم کردیم، برای شروع لیگ یک اردویی 20روزه  در تهران و کمپ تیم ملی برگزار کردیم در حالی که در لیگ برتر اردویی 15 روزه در کرج و در خوابگاه دانشجویی و در مشهد حضور پیدا کردیم که این موضوع عدم آمادگی لازم برای حضور در لیگ برتر را نشان می داد. تیم دیر بسته شد و عدم تأمین هزینه ها و شایعه عدم تیمداری آلومینیوم  مشکلاتی مانند رفتن بازیکنان تأثیر گذار فصل گذشته را به همراه داشت که باعث عقب افتادگی آلومینیوم از سایر تیم های لیگ برتر شود و بازیکنان باب دل کادرفنی جذب نشد.

*پس به ضعف کادرفنی اعتقاد نداری؟

بسیاری مربیان را زیر سوال می بردند در حالی که مشکل عدم حمایت مدیران کارخانه بود که باعث شد تا کادرفنی بازیکنان دلخواهش را جذب نکند و حتی در نیم فصل بازیکنانی نظیر مجتبی زارعی، ایمون زاید و ریاد دمیچ که هیچ تأثیری نداشتند جذب شدند و تنها میلاد میدوادی به درد مشکلات آلومینیوم خورد که او به تنهایی نمی توانست کار را به جلو ببرد و به نوعی تعویض میثاقیان باعث شد تا کادرفنی بعدی با تصمیمات اشتباهشان باعث سقوط آلومینیوم به لیگ یک شوند.

*برخی از مشکلاتت با لوئیز فرناندو دروازه بان برزیلی آلومینیوم سخن می گفتند. تا چه اندازه این موضوع صحت دارد؟

من با هیچ رقیبی مشکل نداشتم بلکه همیشه با همه دوست بودم؛ چه برسد به فرناندو که یک بازیکن خارجی و غریبه در ایران بود و حتی او را به خانه خود برده و همیشه باهم بودیم و بیرون می رفتیم و هرکس این حرف را می زند دنبال حاشیه سازی بوده و هیچ هدف دیگری نداشته است. البته در لیگ برتر مدیرعامل کارخانه برای روحیه دادن به فرناندو یادم نمی رود گل خوردنم از تیم پرسپولیس را مضحکانه خواند در حالی که نمی دانم خودش تا چه اندازه سابقه دروازه بانی داشته است!

*با سقوط آلومینیوم به لیگ یک شایعات زیادی از رفتنت به راه آهن تا تمدید قراردادت با آلومینیوم شنیده شد اما به یکباره سر از پدیده تیم تحت هدایت میثاقیان درآوردی!

از ابتدا قرار بود به راه آهن بروم و حتی با مسئولان باشگاه راه آهن از جمله آقای رئیسی کیا جلسه ای هم برگزار و توافقات لازم را کسب کردیم اما مسئولان باشگاه آلومینیوم اصرار به ماندنم و بستن یک تیم لیگ برتری کردند تا اینکه با راه آهن قراردادی نبسته و به بندرعباس آمدم و حتی تا پای بستن قرارداد هم پیش رفتیم اما هر روز یک حرفی زده می شد و وضعیت نامشخصی تیم آلومینیوم را فراگرفته بود یک روز میثاقیان سرمربی بود و یک روز مظلومی و زمانی که وضعیت را در این بی ثباتی دیدم و اینکه دو گلر همسطح مانند من و فرناندو در کنار هم باعث افت یکی دیگر می شود و نمی خواستم مانند سال گذشته یک نیم فصل نیمکت نشین باشم.

*پس قید حضور در آلومینیوم را زدی؟!

از تیم های صنعت نفت آبادان وا ایرانجوان بوشهر پیشنهاد داشتم اما با توجه به شناخت از کادرفنی پدیده و امکانات باشگاهی آن تصمیم به حضور در پدیده گرفتم و از انتخابم پشیمان نیستم.

*پس از رفتنت به پدیده حرف و حدیث های زیادی از ارتباطت با میثاقیان گفته شد...

حرف و حدیث که زیاد است اما از زمانی که میثاقیان از آلومینیوم جدا شد با او یک تماس هم نداشتم و حتی می توانید پرینت تماس هایم را بگیرید و به هیچ وجه اهل باندبازی و کارهای غیراخلاقی نیستم هرچند برای میثاقیان احترام زیادی قائلم و به توانایی های فنی اش اعتقاد دارم.

*رفتن به مشهد چگونه بود؟

ابتدا رفتنم به مشهد حسابی مرا تحویل گرفتند و حتی ماشین شخصی در فرودگاه برایم فرستاند و تمامی امکانات فراهم و اردوهای مناسبی برگزار کردیم در حالی که شروع فصل نتایجی بد کسب کردیم اما رفته رفته بهتر شده و توانستیم خود را در جدول ثابت کرده و به حق خود که همان اولی و حضور در لیگ برتر است دست یابیم.

*خیلی ها تیم پدیده را تیمی غیر مردمی و بدون طرفدار می دانند...

با توجه به اینکه مشهد دارای تیمی باقدمت همچون ابومسلم است تیمی مثل پدیده که فصل نخست حضورش را تجربه می کند به طورحتم طرفداران محدودی دارد اما رفته رفته می تواند خود را در بین مردم محبوب کند.

*میانگین هزینه بستن تیم پدیده را چه مقدار می دانی؟

همانطور که مسئولان اعلام کردند بین 5 تا 6 میلیارد تومان.

* قراردادت را هم با این تیم تمدید کردی...

پس از آنکه یک فصل خوب و موفق را در تیم پدیده مشهد سپری کردم اکنون شرایط را برای ادامه فعالیتم در این تیم مناسب دیدم. شرایط در باشگاه پدیده حرفه ای و تمامی امکانات مهیاست و پس از صحبت با مسئولان باشگاه و توافق با آن ها قراردادم را به مدت یک فصل دیگر با این تیم تمدید کردم. امیدواریم با درایت مسئولان و کادرفنی بتوانیم فصل موفقی را در مسابقات لیگ برتر سپری کنم و بتوانیم نماینده ای شایسته برای شهر مشهد در لیگ برتر باشیم.

*آیا روشنگر از مدیربرنامه سود می برد و بحث این روزهای فوتبال ایران در خصوص دستمزدها را چطور ارزیابی می کنی؟

در حال حاضر هیچ مدیر برنامه ای ندارم و اینکه بسیاری به مبحث قرارداد بازیکنان وارد می شوند تنها در فوتبال ایران است و به اعتقادم ورزشکار علاوه بر شاد کردن دل مردم سختی های زیادی را می کشد و هرلحظه ممکن است مصدومیت سختی سراغش بیاید و نمی دانم چرا مسئولین تنها روی دستمزد ورزشکاران زوم کرده اند در حالی که بسیاری از صنوف میلیاردها بیشتر از فوتبالیست ها درمی آورند و کسی حتی علت آن درآمد را جویا نمی شود پس پولی که ورزشکاران می گیرند حقشان است و خون دل های زیاد و زحمات بسیاری کشیده اند تا اینکه بتواند در عمر مفید ده ساله ورزشی خود به این درآمد برسند و به جای انگیزه در بین روزشکاران سعی در خراب کردن چهره ورزشکاران داریم.

*در خصوص ورود بازیکنان دو رگه به ویژه دانیال داوری به فوتبال ایران چه نظری داری؟

اعتقادی به دورگه بودن بازیکنان ندارم زیرا همان بازیکن هم خون ایرانی در رگ هایش جاری است و اگر بتواند باعث افتخار فوتبال ایران شود باید از او استفاده شود اما باید بگویم ایران گلرهای بسیاری دارد که باعث نیمکت نشینی گلرهای خارجی شده اند. مهدی رحمتی، رحمان احمدی، سوشا مکانی، حامد لک و دانیال داوری همگی خوب هستند.

*خط خوردن نام رحمتی از تیم ملی را عادلانه می دانی یا خیر؟

جای رحمتی در تیم ملی خالی است زیرا زحمات زیادی برای تیم ملی و رسیدنش به جام جهانی کشید و به نظرم بهترین گل ایران مهدی رحمتی است اما عملکرد داوری را زیاد رصد نکرده ام و نمی توانم در خصوص این دروازه بان نظر  دهم هرچند به اعتقادم رحمان احمدی هم می تواند در تیم ملی به طور فیکس بازی کند.

*آیا خودت شانسی برای حضور در تیم ملی داری؟

سنم به حضور در تیم ملی نمی خورد هرچند تلاشم را می کنم ولی سال هایی که در هرمزگان گذراندم باعث عقب افتادگی ام از فوتبال شد و نه من بلکه خیلی ها در هرمزگان در عین شایستگی به دلیل نبود امکانات از سطح اول فوتبال کشور دور مانده و نتوانسته اند استعداد خود را شکوفا کنند.

*از پرویز کریمی دروازه بان رودانی تیم استقلال صنعتی اهواز شناخت داری؟

پرویز کریمی را از سن نوجوانی می شناسم که به یزد و تیم شهید قندی رفت و معلوم بود به دنبال پیشرفت است و آن هم خیلی دیر خود را جمع و جور کرد و به دلیل فیزیک بدنی و عکس العمل های عالی اش اگر کمی زودتر به سطح اول فوتبال کشور می رسید اکنون جایگاهی بالاتر بود.

*در خصوص اتفاقات دیدار برابر شهرداری بندرعباس و آن شعارهایی که علیه روشنگر در ورزشگاه خلیج فارس بندرعباس شنیده شد، چه نظری داری؟

زمانی که تیم شهرداری به مشهد آمد به سرپرست پدیده گفتم هر کمکی که نیاز داشتند را برآورده کنید و حتی برای تمرین زمین ثامن مشهد به تیم شهرداری داده شد و پس از بازی تمامی بازیکنان و کادرفنی بومی شهرداری را به خانه دعوت کردم تا رسیدیم به بازی برگشت در بندرعباس و با وجود اینکه یک هرمزگانی بودم از طرف باشگاه پدیده تمامی هماهنگی ها در بندرعباس به من سپرده شد و حتی برای هتل از من نظر خواسته شد و به همگی قول دادم که در بندرعباس کوچکترین حاشیه ای هم نخواهیم داشت زیرا مردمی میهمان نواز و خون گرمند اما نمی دانم به کدام گناه نکرده محکوم شدم که آن شعارهای زشت و ناپسند را شنیدم و این برخورد از سوی هواداران در بازی برابر شهرداری بندرعباس بریم جای سوال داشت و از همین جا اعلام می کنم اگر در بازی برابر شهرداری باعث ناراحتی کسی شده ام عذرخواهی می کنم زیرا از تیم پدیده پول دریافت کرده و بازیکن این تیم هستم و نمی توانم شرافت خود را زیر پا بگذارم و به دلیل بازی کردن رو به روی یک تیم هرمزگانی نمی توانم عملکردم را زیر سوال ببرم.

*پس از این دیدار از سوی مسئولان باشگاه شهرداری تماسی گرفته شد؟

پس از بازی افرادی که خود را از روابط عمومی باشگاه شهرداری بندرعباس معرفی می کردند طی تماسی بابت اینکه از طرف من از هواداران عذرخواهی کنند می خواستند اجازه بگیرند که من مانع شدم زیرا من کاری نکرده ام که بخواهم عذرخواهی کنم.

*به عنوان سوال پایانی اگر حرف خاصی داری آماده شنیدن آن هستیم...

بازهم می گویم که دلم برای فوتبال هرمزگان و تیم آلومینیوم می تپد و باوجود اینکه این فصل در تیم پدیده بازی می کنم اما همواره برای موفقیت فوتبال هرمزگان دعا می کنم.

تهیه و تنظیم از خبرنگار ایسنا منطقه خلیج فارس: امیرحسین طالبی

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.