• سه‌شنبه / ۱۳ آبان ۱۳۹۳ / ۱۰:۴۲
  • دسته‌بندی: هرمزگان
  • کد خبر: khalijefars-24233
  • خبرنگار : 50173

شكوه 13 آبان را پاس مي‌داريم

7316

سيزدهم آبان‌ماه روزي بزرگ در تاريخ انقلاب اسلامي ايران محسوب مي‌شود، روزي كه سه واقعه مهم و تاثيرگذار در آن به‌وقوع پيوسته و با ثبت در تقويم و پاسداشتي كه هر سال براي آن برگزار مي‌شود، جاودانه شده است.

به گزارش خبرنگارخبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه خلیج فارس، اولين واقعه در اين روز تاريخي، تبعيد حضرت امام(ره) در سال ‌١٣٤٢ رقم خورد و چهارده سال پس از آن، در سيزدهم آبان ‌٥٧ تجمع و تظاهرات اعتراضي صدها تن از دانش‌آموزان و دانشجويان كه با تعطيل كردن كلاس‌ها به سمت دانشگاه تهران حركت و مقابل ورودي اين دانشگاه تجمع كرده و شعار درود بر خميني را سر دادند، توسط سفاكان به خاك و خون كشيده شد.

سومين واقعه مهم اين تاريخ، به بعد از پيروزي انقلاب اسلامي باز مي‌گردد و حركتي كه دانشجويان خط امام(ره) آن را پايه‌گذاري كرده و حماسه‌اي آفريدند كه امام راحل آن را انقلاب دوم ناميدند. تسخير لانه جاسوسي آمريكا، به حركتي جهاني تبديل شد تا امپرياليسم اولين سيلي را از جوانان هوشيار اين مرز و بوم، خورده و با افشاي دخالت‌هايش در سرنوشت مردم و كشور ايران، در مقابل جهانيان رسوا شود.

به گزارش ايسنا، سيزدهم آبان ماه ‌٥٧، ساعت يازده صبح مأموران ابتدا چند گلوله گاز اشك‌آور در ميان دانش آموزان و دانشجويان پرتاب كردند. اجتماع كنندگان در حالي كه به سختي نفس مي‌كشيدند، صداي خود را رساتر كرده و با فرياد دشمن‌شكن "الله اكبر" لرزه بر اندام مأموران مسلح شاه افكندند. در اين هنگام تيراندازي آغاز شد و لاله‌هاي انقلاب يكي پس از ديگري در خون غلتيدند، جوانان با فرياد الله اكبر و با شعارهاي مرگ برآمريكا و مرگ بر شاه به شهادت رسيدند و انقلاب خونين اسلامي‌شان را تداوم بخشيدند و دشمنان اسلام را بيش از پيش به رسوايي و شكست كشاندند، آن روز ‌٥٦ تن شهيد و صدها نفر مجروح شدند.

يكي از شاهدان عيني مي‌گويد: "شنبه ‌١٣ آبان سال ‌١٣٥٧ ساعت ‌١١ صبح، هزاران دانش‌آموز و دانشجو و ديگر طبقات مردم در محوطه دانشگاه تهران گرد آمده و عده‌اي سرگرم تماشاي نمايشگاه عكس بودند و گروهي به سخنراني گوش مي‌كردند كه ناگهان يك كپسول گاز اشك‌آور در هوا چرخيد و روي زمين دانشگاه فرود آمد.

او در تشريح واقعه گفت: عده‌اي سراسيمه به سوي در ورودي دانشگاه دويدند، ولي در همين موقع صداي تيراندازي بلند شد، سربازان از پشت ميله‌هاي دانشگاه به سوي مردم شليك كردند. هنوز فريادهاي "نترسيد تيراندازي هوايي است" بلند بود كه دانشجويي به زمين افتاد، از اين لحظه به بعد دانشگاه و خيابان‌هاي اطراف آن مبدل به صحنه جنگ و گريز شد.

دانشجويان و دانش‌آموزان قصد داشتند آن روز به سوي منزل مرحوم آيت‌الله طالقاني راهپيمايي كنند. درست هنگامي كه عزم خروج از دانشگاه را كردند با تيراندازي نيروها مواجه شدند و به دنبال آن دانشگاه صحنه برخوردهاي خونين شد. مجروحان توسط دانشجويان به بيمارستان منتقل شدند."

به گزارش ايسنا، آن روز و در همان ساعات اوليه نيروهاي ضربت وارد دانشگاه شدند و دانشجويان و دانش‌آموزان براي مقابله با اين حمله آتش افروختند و به دنبال آن مأموران پس از چند متر پيشروي در دانشگاه، آنجا را ترك كردند.

با شدت گرفتن تظاهرات، مأموران حكومت نظامي خيابان‌هاي اطراف دانشگاه و قسمتي از خيابان انقلاب را بستند و دانشجويان و دانش‌آموزان در خيابان‌هاي اطراف پراكنده شدند. تظاهر‌كنندگان در چند نقطه خيابانهاي جمهوري اسلامي و ولي عصر(عج) و خيابان‌هاي اطراف آن آتش افروختند و با فرياد الله‌اكبر و لااله‌الا‌الله خود را از حملات ددمنشانه مأموران نجات مي‌دادند.

ساعت دو بعداز ظهر مجدداً سربازان حكومت نظامي بر روي دانشجويان و دانش‌آموزان كه در داخل دانشگاه بودند، تيراندازي كردند كه در همان لحظات اول عده‌اي از دانشجويان به زمين افتادند و در خون غلتيدند. دانشجويان و دانش‌آموزان با پلاكاردهايي كه در آن شمار كشته‌شدگان دانشگاه را نوشته بودند با شعار الله‌اكبر، خميني رهبر به راهپيمايي پرداختند. جنگ و گريز مأموران نظامي با دانشجويان و دانش‌آ‌موزان تا پاسي از شب ادامه داشت ..."

امام خميني(ره) در پيامي كه به همين مناسبت از پاريس براي امت قهرمان ايران فرستادند، فرمودند: "عزيزان من صبور باشيد كه پيروزي نهايي نزديك است و خدا با صابران است. ايران امروز جايگاه آزادگان است. من از اين راه دور چشم اميد به شما دوخته‌ام. صداي آزادي‌خواهي و استقلال‌طلبي شما را به گوش جهانيان مي‌رسانم."

به گزارش ايسنا، روز سيزده آبان، روز شگفتي است! روزي كه حوادث بزرگ و سرنوشت‌ساز اين ملت را در پيشاني خود حك كرده است و چه عجيب كه ردپايي ثابت در تمام اين حوادث به چشم مي‌خورد، ردپاي استكبار جهاني در تبعيد امام(ره) در سال ‌٤٢، در كشتار دانش‌آموزان و دانشجويان در سال ‌٥٧ و در نهايت مهر بطلاني كه دانشجويان خط امام(ره) با تسخير سفارت آمريكا بر دخالت و دست‌اندازي‌هاي استكبار جهاني در ميهن اسلامي‌مان زدند.

دانش‌آموزاني كه هنگام تبعيد امام راحل در سال ‌٤٢ خردسالاني بيش نبودند ‌١٥ سال بعد غيور‌مرداني در اين خاك شدند كه بر ظلم و بيداد شوريدند. آنان درس را نه در پشت نيمكت‌هاي چوبي كلاس و بر تخته سياه آن كه بر صفحه سپيد پيشاني مردمان زجركشيده در كوچه و بازار آموختند.

آنان خود را مجزا از جريان انقلاب نمي‌دانستند، آن روزها همه از پير و جوان، زن و مرد و كودك در اعتصاب‌ها و راهپيمايي‌ها شركت مي‌كردند. در آن روزها حتي گفت‌وگوهاي كودكان خردسال نه بر سر بازي‌ها و بازيچه‌ها كه از ظلم شاه و راهپيمايي‌ها بود.

دانش‌آموزان چنان سهمي در اين جريان داشتند كه اگر صفحه‌ايي از اوراق خونين انقلاب به نام آنان رقم نمي‌خورد، بر زحمات، رشادت‌ها و تلاش‌هاي آنان جفا شده بود، آن روزها دانش‌آموزان، اعلاميه‌هاي امام(ره) را رونويسي و پخش مي‌كردند، شب‌ها خطر حكومت نظامي را ناديده مي‌گرفتند و با خط‌هاي ابتدايي و ناپخته خود ديوارهاي شهر را به شعارهاي انقلابي مزين مي‌كردند.

چگونه نوجواني كه در ابتداي زندگي است، به بلوغ فكري و عقيدتي مي‌رسد و خود را در جريان انقلابي وارد مي‌كند كه لازمه آن شناخت است؟

اينها را بايد در فضاي فكري آن عصر و به ويژه در كلام امام(ره) جست كه اعتراضات فروخفته در درون ملت را كه عمري به درازاي تاريخ داشت را با ايمان و اعتقاد مردم گره زد و از ميان آن پرشورترين انقلاب قرن را ساماندهي نمود. در آن روزها شعاري برگرفته از امام شهيدان و آزادگان، امام حسين (ع ) ورد زبان همگان بود و متفكران بزرگي چون شريعتي و مطهري هم از اين پيام به خوبي بهره مي‌جستند، "ان الحياه عقيدة و جهاد".

امام(ره) نيز در تبيين اين شعار فرموده است" زندگي، يعني آرمان و مبارزه در راه آن. ان الحياه عقيدة و جهاد. مطلبي كه از نظر شيوه تفكر اسلامي هيچ جاي ترديد در آن نيست، اين است كه مرگ از اين زندگي ذلت بار بهتر است.( صحيفه نور ، ج ‌١٣، صص ‌١٨-217)

امام(ره) خود در رأس مبارزه قرار مي‌گيرد نه اينكه خود گوشه‌ نشيني اختيار كرده، مردم را به مبارزه فراخواند. امام(ره) گام اول مبارزه را بر مي‌دارد و بر آمريكا، اسرائيل و رژيم پهلوي كه دست نشانده اولي و حامي دومي است، فرياد مي‌زند و خود رنج تبعيد را شجاعانه تحمل مي‌كند و مي‌گويد، "من از آن آدم‌ها نيستم كه يك حكمي اگر كردم، بنشينم چرت بزنم كه اين حكم خودش برود، من راه مي‌افتم دنبالش. اگر خداي نخواسته يك وقتي ديدم كه مصلحت اسلام اقتضا مي‌كند كه يك حرفي بزنم، مي‌زنم و دنبالش راه مي‌افتم و از هيچ چيز نمي‌ترسم بحمدالله تعالي."(صحيفه نور)

نوجواني كه امام(ره) مرجع تقليد او و خانواده اوست، قدم در راه وي مي‌نهد، كلام امام(ره) را كه برگرفته از كلام‌الله است، به گوش جان مي‌شنود، قل انما اعظكم بواحده ان تقوموا لله مثني و فرادي(قرآن كريم ، سبا/‌٤١)

امام همانند ديگر رهبران سياسي نمي‌گويد: برويد حزب تشكيل دهيد، طرفدار جمع كنيد بعد قيام كنيد؛ امام نهيب مي زند اگر مسلمانيد بر شما واجب است كه تك تك يا دو به دو با ظلم مبارزه كنيد.

اين اساس انديشه امام در مبارزه عليه ظلم ستم شاهي است و مي بينيم چون ازجان برخاسته بر دل مردم مي‌نشيند و آنان را از كوچك و بزرگ وارد عرصه مي كند. امام ترس از مبارزه را در ميان مردم انقلابي اينچنين از بين مي‌برد:" خون شما به پاي نهال دينتان فرو مي‌رود و همراه دينتان بالا مي آييد كه : و لا تحسبن الذين قتلوا في سيبل الله امواتا بل احياءٌ عند ربهم يرزقون... "ثار" شما كه خونبهاي دين خداست هرگز از بين نمي‌رود، زيرا خود به همراه خونبها زنده مي شود و خونبهاي شما "لقاءالله" است و دين خدا زنده مي‌شود و بركت آن مي‌ماند(بنيان مرصوص، صص ‌٣ و ‌٣١)

در سايه اين تعاليم است كه نوجوان روزهاي انقلاب، دانش آموز روزهاي پرشور مبارزه و حماسه، از راهپيمايي‌ها، مبارزات و شعارها بيش از درس‌هاي مدرسه، تعليم يافته و براي فراگيري بيشتر در روز ‌١٣آبان ‌٥٧ مدارس را به تعطيلي مي‌كشاند و راهي دانشگاه تهران مي شود.

در آن روز دانش آموز مسلمان ايراني در خون خود وضو گرفت و به امام خود اقتدا كرد و در قيام نماز تنها خدا را بزرگ و لايق بزرگي خواند و نمازش را، رودرروي معبود و در بهشت او سلام داد.

**تسخير لانه جاسوسى

"تاريخ اين روز را هيچ‌گاه از حافظه خود پاك نمي‌كند، روزي كه در آخرين واقعه، دانشجوياني كه خود را پيرو خط امام مي‌ناميدند، قدمي بلند در افشاي آمريكا برداشتند، نقاب را از چهره امپرياليسم كنار زده و چهره واقعي‌اش را براي جهان نمايان ساختند.

آن روز و در واكنش به اخباري كه از سوي رسانه‌هاي وابسته به امپرياليسم منتشر مي‌شد، امام موضعي مقتدرانه اتخاذ فرموده و تاكيد كردند:

سفارتخانه‏ها حق ندارند كه جاسوسى كنند، توطئه بكنند و اينها جاسوسى مى‏كردند. ملتى كه براى خدا قيام كرده و شهادت طلب مى‏كند از هيچ نمى‏ترسد.

ما مدعى هستيم كه اينجا سفارتخانه نيست، اصلش قضيه سفارت در كار نبوده و ما مدعى هستيم كه اين آدم‌هايى كه در اينجا بودند، اينها اجزاء سفارتخانه نبودند، به اسم سفارتخانه شما يك چيزى درست كرديد كه لانه جاسوسى است و بيايند ببينند كه آيا اين چيزهايى كه در اين سفارتخانه هست، اينها اسباب دست جاسوس‌هاست ‏يا وسايلى است كه سفارتخانه لازم دارد؟"

سخنان امام، پشتگرمي دانشجويان بود تا با قدرت به‌ دنبال كشف اسناد مجرمانه ديگري از جاسوس‌خانه آمريكا باشند، مركزي كه به اسم سفارت، هزاران فكر و نقشه پليد در آن طراحي و اجرا مي‌شد تا ايران زير يوغ استكبار بماند.

امام آن‌روزها تاكيد كردند:

"ما كه مركز جاسوسى را گرفتيم نه سفارتخانه را اينها اگر هم يك وقت‏ بى عقلى كنند و فرض كنيد بريزند به ايران، اين جوان‌هاى ما آنها را با چنگ و دندان از بين مى‏برند، نمى‏گذارند اينها يكيشان هم بروند.

اگر هم اين كارى كه كرده بود رسيده بود به آنجايى كه بيايند در تهران و بيايند در اين لانه جاسوسى آن وقت مى‏فهميدند كه با چه اشخاصى طرف هستند. در هر صورت من از شماها تشكر مى‏كنم كه خودتان بدون اينكه غير از خدا يك كسى وادارتان بكند (اين چيزى است كه از مبدا الهى جوشش پيدا كرده) خودتان وارد اين ميدان شديد."

حضرت امام در واكنش به نامه پاپ فرمودند:

"اين دفعه دومى است كه آقاى پاپ براى من كاغذ مى‏دهند و اشخاص را مى‏فرستند. دفعه اول براى آن لانه جاسوسى بود كه جوان‌هاى عزيز ما اطلاع پيدا كردند كه اين مركزى كه در ايران به اسم سفارت امريكا هست‏ سفارتخانه نيست و اشخاصى كه در آنجا هستند اشخاص ديپلمات نيستند بلكه جاسوسانى هستند كه در مركز جاسوسى متمركز هستند و براى ضرر ملت ما، و كشور ما در آنجا مجتمع هستند و آقاى پاپ شايد ندانسته توصيه كردند براى آنها و من در آن وقت مفصل تنبهاتى به ايشان دادم."

ايشان در سال‌روز تسخير لانه جاسوسي آمريكا نيز فرمودند:

"ما بايد هر چه فرياد داريم به سر اينها بزنيم و امروز كه سالروز لانه جاسوسى است، من به ملتمان تبريك عرض مى‏كنم و اين عملى كه دوستان اسلام، مجاهدين اسلام انجام دادند، اگر اين لانه جاسوسى در اينجا بود، شايد ايران را به تباهى مى‏كشيد.

دانشجويان مسلمان و مبارزى كه لانه جاسوسى را اشغال كرده‏اند با عمل انقلابى خودشان ضربه‏اى بزرگ بر پيكر امريكاى جهانخوار وارد نمودند و ملت را سرافراز كردند."

امام دهم آبان ‌ماه سال ‌٥٨ به مناسبت ‏سيزده آبان و روز دانش‌آموز پيامي ماندگار براي مردم ايران صادر فرمودند، پيامي سراسر درس، ايشان آن روز در پيام خود آوردند:

بسم الله الرحن الرحيم

روز سيزده آبان، روز هجوم وحشيانه رژيم منحوس به دانشگاه و كشتار دسته جمعى دانشجويان عزيز ماست.

رژيم مخالف با تمام مظاهر تمدن و پيشرفت كشور، يك روز به مدرسه فيضيه و مدارس علوم اسلامى در سراسر ايران حمله ور مى‏شد و يك روز به دانشگاه تهران و مدارس و دانشگاه‌هاى سراسر ايران، اين مراكز دانش و دانشمندان. اكنون كه سالروز حمله به دانشگاه است، براى پيوستگى بيشتر لازم است روحانيون عزيز قم و تهران و ساير شهرستان‌هاى نزديك به تهران در مراسمى كه در دانشگاه تهران است، شركت نمايند و همچنين روحانيون تمام شهرهاى ايران در دانشگاه هر نقطه از ايران كه بدين مناسبت مجلس بزرگداشتى برقرار كرده‏اند، شركت نمايند و با حضور در دانشگاههاى سراسر ايران و پيوستن به دانش آموزان و دانشجويان و استادان عزيز، توطئه‌هاى جدايى افكنانه بين اين دو نيروى مترقى را خنثى كنند.

دشمنان ما در هر فرصت‏ خصوصاً در اين روز از هيچ توطئه‏اى دست‏بردار نيستند و با هر وسيله ممكن مى‏خواهند آرامش را از ملت عزيز سلب كنند.

بر دانش آموزان دانشگاهيان و محصلين علوم دينيه است كه با قدرت تمام حملات خود را عليه امريكا و اسرائيل گسترش داده و امريكا را وادار به استرداد اين شاه مخلوع جنايتكار نمايند و اين توطئه بزرگ را بار ديگر شديداً محكوم كنند. بر دانش آموزان، دانشگاهيان و محصلين علوم دينيه است كه با تمام نيرو وحدت خويش را حفظ و از انقلاب اسلامى خود طرفدارى نمايند و بر ملت است كه از اين دو جناح عزيز با تمام قدرت پشتيبانى كنند. دست‏خدا به همراه همگى باد.

به گزارش ايسنا، روز سيزدهم آبان براي ملت ايران سراسر خاطره جانفشاني و ايثار و فداكاري است، سراسر افتخار، نشانه‌اي از حضور همه اقشار در همه عرصه‌هاي انقلاب، حضوري آگاهانه و با بصيرت، بصيرتي كه بايد به آن بيفزاييم تا در مقابل توطئه‌هاي متعدد دشمن، همچون گذشته، سرافراز، مقاومت كرده و پيروز شويم.

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.