• جمعه / ۱۶ آبان ۱۳۹۳ / ۱۵:۳۶
  • دسته‌بندی: هرمزگان
  • کد خبر: khalijefars-24265

پاسخ استانداری هرمزگان به گزارش کمیسیون عمران مجلس در خصوص زلزله بستک

d3fbf415aa54cdf9373d89a83ed1a740

استانداری هرمزگان در پی گزارش کمیسیون عمران مجلس در خصوص زلزله بستک پاسخ خود به این گزارش را منتشر کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه خلیج فارس، در بخشهایی از این جوابیه رسمی استانداری هرمزگان به گزارش کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی در خصوص زلزله بستک که خطاب به رئیس مجلس آمده است: ضمن قدردانی از حساسیت و ابراز نگرانی قاطبه نمایندگان محترم مجلس به ویژه اعضای محترم هیئت اعزامی کمیسیون عمرانی جهت نظارت بر فرآیند امدادرسانی به حادثه دیدگان زلزله های 12 و 19 دیماه بستک  و کیش (چیروئیه)، به استحضار می رساند گزارش قرائت شده مورخ 1393/8/3 آن هیئت در مواردی فاقد اطلاعات دقیق و مستندات است که اداره کل روابط عمومی و امور بین الملل استانداری هرمزگان وظیفه خود می داند جهت اصلاح و بهبود و تکمیل مفاد این گزارش به ذکر دقیق جزییات مواردی بپردازد که احیانا مغفول است و چه بسا موجب تشویش اذهان مردم شریف میهنمان گردد و یا موجب دلسردی شده و خستگی را بر تن امدادرسانان خدوم دستگاههای امدادرسان در زلزله مذکور باقی بگذارد. بر این اساس از ریاست معزز مجلس شورای اسلامی درخواست دارد تا نسبت به درج این جوابیه در تارنمای مجلس و طبق آیین نامه داخلی مجلس شورای اسلامی طرح آن در صحن علنی، دستور اهتمام صادر فرمایند.

در ادامه این جوابیه آمده است: درخصوص مقدمه گزارش؛ در صدر گزارش مزبور و در بیان مقدمه، اطلاعات زلزله ی یادشده به شکل ناقصی منتشر شده به نحوی که محل وقوع زلزله ی 19 دیماه را جزیره کیش قید کرده اند که لازم به توضیح است کانون زلزله مذکور منطقه چیروئیه از توابع بخش شیبکوه در 24 کیلومتری جزیره کیش بوده که طبیعتا نظر به فاصله دریایی کیش تا چیروئیه و نیز استحکام ابنیه و منازل این جزیره عملا آن را متاثر از زلزله یا ارتعاشاتی با آن شدت و حجم (5 ریشتر) نمی کرده که نیاز به اعزام هیئت و سرکشی و ... داشته باشد کما اینکه در زلزله های با شدت مشابه و یا شدیدتر پیشین استان ( زلزله گوهران- بشاگرد - در تاریخ 1392/2/21 - یک ماه قبل از انتخابات ریاست جمهوری که به بزرگی 6.2 ریشتر واقع شد) استانداری هرمزگان تا هم اکنون مشغول رسیدگی به شکایات اهالی و رفع نقایص و امداد رسانی به حادثه دیدگان آن زلزله است.

در ادامه این جوابیه بیان شده است: نکته جالبتر آنکه کمیسیون محترم عمران مجلس شورای اسلامی برای زلزله های مشابه یا با شدت بالاتر در مناطق محروم همانند هندورابی و سوزای قشم که در نیمه اول سالجاری به قدرت 5.5 و 5.2 ریشتر به وقوع پیوست هیچ هیئتی را اعزام نکرده و گزارشی قرائت نشده است. استانداری هرمزگان از هرگونه نظارت بر عملکرد خود و بیان راهنمایی به قصد دستگیری در انجام بهتر وظایف استقبال می کند اما از اعضای محترم کمیسیون عمران مجلس تقاضا می کند و انتظار دارد در رویکردهای خود جانب انصاف را رعایت کرده با معیارهای دوگانه به قضاوت عملکرد خادمان مردم ننشینند.

این جوابیه همچنین در خصوص مشکلات و نیازهای احصا شده در بررسی های میدانی آمده است : در صدر فهرست مشکلات احصا شده توسط تهیه کنندگان گزارش، غیبت استاندار در روز وقوع زلزله در استان قید شده تا آن جا که تهیه کنندگان گزارش همین گزاره خلاف واقع را مبنای قضاوت های بعدی در خصوص آن چه به زعم خود ضعف مدیریت و ناهماهنگی در امدادرسانی نامیده اند، قرار داده اند. اما آن چه عزیزان تهیه کننده مرقوم فرموده اند با واقعیت های روز حادثه مغایرت دارد. استاندار هرمزگان در روز وقوع زلزله بستک در حدود ساعت 13 ظهر روز 12 دیماه یعنی تقریبا شش ساعت و اندی بعد از زمان وقوع زلزله در فرودگاه بندرعباس حاضر و با یکی از دو چرخبال امداد هلال احمر خود را به بستک رساند. این چرخبال پس از دو ساعت طی مسافت و پرواز بر فراز منطقه آسیب دیده در حدود ساعت 15 همان روز در محل حادثه (بستک) فرود آمد و مورد استقبال نماینده حوزه انتخابیه قرار گرفت و در ادامه استاندار هرمزگان هم به بازدید میدانی از منطقه و نظارت بر عملکرد قوای امدادرسان پرداخت و نحوه مدیریت بحران و توزیع امکانات را بررسی کرد.

و استاندار هرمزگان بلافاصله در محوطه فرمانداری بستک دومین جلسه فوق العاده ستاد مدیریت بحران را در دو چادر به هم چسبیده برگزار کرد که در آن معاونت عمرانی استاندار، فرماندار بستک، مدیرکل مدیریت بحران استان، هلال احمر، بنیاد مسکن، اطلاعات، فرمانده سپاه امام سجاد(ع)، راه و شهرسازی، توزیع برق، آب شهری و روستایی، مخابرات، گروههای داوطلب مردمی، بسیجیان سلحشور و همچنین سایر مدیران دستگاههای اجرایی ارزیابی خود را از میزان خسارت و اقدام های انجام شده و امکانات مورد نیاز ارائه کردند ضمن آنکه معاونت عمرانی استاندار و مدیرکل بحران و مسئولین دستگاههای اجرایی از ساعات اولیه زلزله به مدت 3 شبانه روز در منطقه زلزله زده حضور تمام وقت داشته و پیگیر امور اجرایی و امدادی بودند.

نکته جالب تر این که در جلسه مذکور شخص نماینده غرب استان ( شهرستانهای بستک و بندر لنگه و پارسیان( گاوبندی)) نیز حضور داشتند و آن گونه هم که از مقدمه گزارش هیئت اعزامی مستفاد می شود شخص ایشان در برنامه ریزی و زمان بندی و هماهنگی بازدید هیئت محترم اعزامی نقش آفرین بوده اند.

در روز دوم حادثه استاندار هرمزگان برای دومین بار و اینبار به همراه دکتر نوبخت معاونت محترم رییس جمهور وارد شهرستان بستک شد تا ضمن دیدار مجدد با مردم و نظارت بر امدادرسانی، پیام همدردی سردار تدبیر و امید جناب حجت الاسلام دکتر روحانی را به مردم نجیب و خونگرم بستک ابلاغ کنند که ضمن دیدار از بخش های مختلف و بیمارستان بستک به دیدار رو در رو با مردم پرداختند که ثمرات و دستاوردهای این حضور ارزشمند بر همگان روشن و آشکار است و فیلم حضور استاندار هرمزگان در روز اول و دوم زلزله در آرشیو صدا و سیما و روابط عمومی استانداری هرمزگان موجود است.

در ادامه این گزارش آمده است:ذکر ضروری و کوتاه نکته دیگری در همین راستا؛ برخلاف نظر تهیه کنندگان گزارش،  سفر هیئت محترم ریاست جمهوری به استان خوزستان در تاریخ 23 لغایت 26 دیماه صورت گرفته که در متن گزارش غیبت استاندار را به دلیل همراهی با هیئت مذکور قید کرده اند.

بند چهارم بخش بیان مشکلات این گزارش نیز حاوی گزاره صحیحی است که متاسفانه به استنتاج ناصحیحی ختم شده است. در این بند آمده که: " علیرغم تامین امکانات مورد نیاز آسیب دیدگان حادثه، بسیاری از آنها در زمان بازدید، آذوقه و چادر مورد نیاز خود را دریافت نکرده بودند و بعضا از ناهماهنگی های موجود در نحوه توزیع امکانات اظهار نارضایتی می کردند."

جالب است بدانید توزیع 4465 چادر، 3154 موکت، 5643 پتو، 2296 والور، 11446 متر نایلون، 11000 قرص نان، 2945 بسته غذایی، 240 کیلو برنج، 120 بسته آبمعدنی و136 کیلو قند و شکر تنها بخشی از اقدامات و توزیع انجام شده بوده که در گزارش 25 دی ماه سازمان محترم بازرسی تایید شده و امداد رسانی را موفقیت آمیز خوانده است که قبلا نسخه ای از آن به ریاست محترم مجلس شورای اسلامی ارسال شده است.

استانداری هرمزگان صحت این گزاره را مبنی بر وجود برخی نارضایتی ها در توزیع را تایید می کند اما با نتیجه گیری و قیاس آن کاملا مخالف است چرا که عامل اساسی و علت العلل نارسایی ها و ناهماهنگی های صورت گرفته را دخالت های بیجا و غیر مسئولانه برخی افراد حتی در توزیع پتو و چادر و ...می داند.

در بخش های پایانی این جوابیه آمده است: تقدیر آیت الله نعیم آبادی امام جمعه محترم بندرعباس و عضو مجلس خبرگان رهبری (20 دی ماه 92 خبرگزاری فارس) از تلاشها و اقدامات دولت در جریان زلزله بستک و ذکر این نکته توسط امام جمعه محترم بستک که "امداد رسانی به مردم زلزله زده بستک درخشش انسانیت بود" (ایرنا14 دی ماه 92 )خود مغایر محتوای کمیسیون مجلس شورای اسلامیست.

اخیرا نیز در خطبه های نماز جمعه (9آبانماه 93) حجت الاسلام شیبانی امام جمعه محترم موقت بستک با" سیاسی و غیر منطقی خواندن گزارش کمیسیون عمران" و حسینی نژاد خطیب محترم اهل سنت نماز جمعه بستک از" حضور روز نخست استاندار در زلزله بستک قدردانی کرده" (9 آبانماه خبرگزاریهای فارس و مهر) که باز با ادعاهای مطرح شده در گزارش کمیسیون محترم عمران در تضاد و تقابل است.

استانداری هرمزگان همچنین وظیفه خود می داند از خادمان ملت در هر رده و جایگاهی که باشند تشکر و تقدیر کند و همچنین حساسیت های نمایندگان شریف مردم میهن و استانمان رادر مجلس شورای اسلامی درک کرده و آن را در راستای عمل به وظایف خود قلمداد کند.

 

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.