• یکشنبه / ۱۸ آبان ۱۳۹۳ / ۱۷:۵۰
  • دسته‌بندی: هرمزگان
  • کد خبر: khalijefars-24301

اخبار فرهنگی و هنری شهرستان ها:

برگزاری نمایشگاه کتاب به مناسبت ماه محرم در شهرستان جاسک

 به همت اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان جاسک نمایشگاه کتاب محرم درمحل بازارچه شهرداری این شهرستان برگزار شد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) منطقه خلیج فارس، سرپرست اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی جاسک با اشاره به فرموده مقام معظم رهبری مبنی بر این که کتاب باید وارد زندگی مردم شود، هدف از برگزاری این نمایشگاه در ماه محرم را اشاعه و ترويج فرهنگ عاشورايی وآشنایی مردم به ویژه نوجوانان و جوانان با پیام و فلسفه قیام عاشورا دانست و گفت: برگزاری نمایشگاه‌های کتاب و عرضه آن ها به علاقمندان کتاب می‌تواند راه گشای نهادینه کردن فرهنگ کتاب و کتابخوانی باشد.

عبدالرحمن لشکری زاده افزود: کتاب مهم ترین منبع ثبت و ضبط اندیشه ها در طول اعصار و زمان های مختلف می باشد و برگزاری چنین نمایشگاه هایی با موضوع های خاص گنجینه ای از اطلاعات را در اختیار مردم می گذارد.

گفتنی است: این نمایشگاه از اول محرم با یک هزار و 200 جلد در حوزه های مذهبی، احادیث، پزشکی، ادبی، کودکان و نوجوانان و هم چنین ارائه محصولات فرهنگی تا پایان محرم و هفته کتاب و کتابخوانی دایر می باشد.

 

برگزاری نمایش تعزیه در دهه ماه محرم در شهرستان جاسک

 

به همت گروه های تعزیه حسینیه های امام جعفرصادق(ع) و سیدالشهدا(ع) در دهه ماه محرم مجالس تعزیه خوانی به مدت 10 شب در شهرستان جاسک اجرا شد.

 

سرپرست اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان جاسک هدف از برگزاری مجالس تعزیه را آشنايی جوانان و نوجوانان با فرهنگ عاشورا و زنده نگه داشتن نهضت عاشورا و تقويت روحيه شهادت و ايثار دانست و گفت: تعزیه، هنری تأثیرگذار و بیان گر آلام، دردها، رشادت ها و سلحشوری های یاران ابا عبدالله الحسین(ع) است، عبدالرحمن لشکری زاده افزود: تعزیه، نمایشی روایتگرانه و بیانگر اوج شجاعت و از خود گذشتگی خاندان پاک پیامبراکرم(ص) در مقابل بیدادگری ها وظلم هایی است که ظالمان تاریخ بر شیعیان علی(ع) روا داشته اند.

وی اظهار کرد: تعزیه نمایشی ایرانی و اسلامی است که با الهام و برگرفته از واقعه جانگداز عاشورا و اتفاقاتی که در این رابطه رخ داده به وجود آمده و محرم ماه پیروزی خون بر شمشیر است.

سرپرست اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان جاسک با اشاره به این که شهرستان جاسک یکی از مراکزی است که هنر تعزیه خوان در آن از قدمت بسیرا زیادی برخوردار می باشد، تصریح کرد: مراسم تعزیه در این شهرستان به مدت ده شب برگزار و با استقبال گرم محبان اهل بیت اعم از شیعه وسنی همراه بود.

 

برگزاری نمایشگاه عکس محرم درشهرستان جاسک

 

به همت اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی و با همکاری کانون فیلم و عکس، نمایشگاه عکس محرم در محل اداره ارشاد دایر شد.

عبدالرحمن لشکری زاده هدف از برگزاری این نمایشگاه را ماندگاری نهضت بزرگ عاشورا دانست و افزود: امام حسین(ع) در عاشورا با جوانمردی خود درس آزادگی  به ما آموخت و باعث شد این نهضت تا همیشه تاریخ جاودان و ماندگار شود.  

سرپرست اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان جاسک بهترین راه برای مقابله با دشمنان اسلام را چنگ زدن به نهضت عاشورا و امام حسین(ع) دانست و بیان کرد: در دنیای کنونی که از همه طرف دشمنان اسلام هجوم آوردند؛ پیروی از راه امام حسین(ع) بهترین راه شکست دادن دشمنان است .

وی افزود: هنر عکاسی یکی از بهترین روشهای ثبت و ضبط عزاداری مردم در ایام محرم می باشد و نمایش آن تأثیر به سزایی در اشاعه و گسترش فرهنگ عاشورا دارد.

گفتنی است: در این نمایشگاه 30 قطعه عکس با موضوع عاشورا و محرم به مدت دو هفته به نمایش درآمده است و بازدید برای عموم آزاد می باشد.

همایش عظیم شیرخواگان حسینی در شهرستان سیریک

سرپرست نمایندگی فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان سیریک حضرت علی اصغر(ع) را بزرگ ترین سند مظلومیت و درخشان ترین چهره کربلا عنوان و اظهار کرد: تاریخ هیچ واقعه ای و شهادتی به این سنگینی ندیده است.

مصطفی کریمی زاده هدف اصلی برگزاری این همایش را اعلان سندمظلومیت اباعبدالله به جهان و جهانیان دانست و افزود: شهادت این طفل شیرخواره از مصائب بزرگ عاشورا بود.

وی یکی دیگر از اهداف برگزاری این همایش را انتقال فرهنگ عاشورای حسینی به نسل های آینده دانست و گفت: حضرت علی اصغر(ع)، شیرخواره معصوم امام حسین(ع)، آشکارکننده حق و باطل و رسواگر جبهه باطل در قیام عاشورای حسینی است.

سرپرست نمایندگی فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان سیریک افزود: با توجه به این که یکی از عاطفی ترین واقعه های عاشورای حسینی، شهادت مظلومانه این سرباز خردسال امام حسین(ع) است که در این همایش عظیم سعی بر آن داشتیم تا فرهنگ حسینی و پیام عاشورا از طریق این مراسم نمادین به جهان مخابره شود.

کریمی زاده به عمده برنامه های اجرا شده در همایش شیرخوارگان حسینی اشاره کرد و گفت: إهدای چفیه به شیرخوارگان، سخنرانی با موضوع محرم و هم چنین نقش مادر در حسینی شدن فرزندان، مرثیه سرایی و مداحی از مهم ترین برنامه های این همایش بود.

گفتنی است: این همایش برای نخستین بار در مرکز شهرستان سیریک و در مسجد صاحب الزمان (عج) این شهرستان برگزار شد که مورد استقبال بی نظیر ارادتمندان به سید الشهداء و اهل بیت قرار گرفت.

نمایشگاه واقعه عاشورا در شهرستان سیریک برپا شد

سرپرست نمایندگی فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان سیریک گفت: تجسم و بازسازی صحنه های واقعه عاشورا در آشنایی نسل جوان با قیام عاشورا اهمیت ویژه ای دارد.

مصطفی کریمی زاده ضمن اشاره به این که برای رسیدن به شناخت فرهنگ عاشورا باید از لحاظ فرهنگی تلاش زیادی صورت گیرد، افزود: تبیین و تعمیق واقعه عاشورا و شخصیت ممتاز حضرت اباعبدالله الحسین(ع) از جمله اهداف برگزاری این نمایشگاه بوده است.

وی با بیان این که این نمایشگاه از 10 بخش تشکیل شده است، عنوان کرد: نمایشگاه از ابتدا تا انتهای واقعه عاشورا را برای بینندگان روایت می کند که بخش های آن شامل تل زینبیه، شط فرات، گودال قتلگاه، کمینگاه حرمله، کاروان اسرا، خیمه یزید، تنور خولی و صحنه قتل حضرت علی اکبر(ع) توسط شمر ملعون و ... است.

سرپرست نمایندگی فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان سیریک اظهار داشت: در این نمایشگاه از نظر فرهنگی اقدام های ارزنده ای انجام گرفته و هم از لحاظ کیفیت توجه ویژه ای به آن شده است و هم در جهت شناخت و معرفت افزایی نسبت به واقعه بزرگ عاشورا توانسته بسیار خوب عمل کند.

کریمی زاده تأکید کرد: برگزاری نمایشگاه ها و مراکز فرهنگی که نشان دهنده فرهنگ عاشورا و عزای امام حسین(ع) است موجب می شود که عزاداری ها به صورت هرچه پرشورتر برگزار شود و از لحاظ محتوایی معرفت بخش باشد.

وی خاطرنشان کرد: تمام کسانی که این نمایشگاه را برگزار کرده اند با عشق و علاقه به ائمه اطهار (ع) و به اندازه توان خود به دستگاه اهل بیت عصمت و طهارت(ع) خدمت کرده اند.

این نمایشگاه از پنجم تا سیزدهم ماه محرم در مسجد صاحب الزمان(ع) شهرستان سیریک برای بازدید عموم دایر شد.

                                                                                                                                                      

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.