• چهارشنبه / ۶ تیر ۱۳۹۷ / ۱۵:۳۰
  • دسته‌بندی: هرمزگان
  • کد خبر: khalijefars-50352
  • خبرنگار : 50169

مدیرکل تعزیرات حکومتی استان هرمزگان:

با ملتهب کنندگان بازار برخورد می‌شود/نباید با کالاهای ملوانی مقابله شود

با ملتهب کنندگان بازار برخورد می‌شود/نباید با کالاهای ملوانی مقابله شود

مدیرکل تعزیرات حکومتی استان هرمزگان گفت: عده‌ای که به خود اجازه داده از وضعیت تحریم و گرانی سوءاستفاده کرده و با ایجاد جوسازی و التهاب جو بازار را ناامن کنند اصلاً پذیرفته نیست و این افراد شناسایی و اعمال قانون خواهند شد.

به گزارش ایسنا، منطقه خلیج‌فارس، سید مرتضی مدنی فدکی صبح امروز در نشستی خبری که به مناسبت هفته قوه قضاییه برگزار شد، اظهار کرد: با خروج آمریکا از برجام شاهد نوسانات ارز بودیم که بازار نیز به‌تبع آن متأثر شد، البته افزایش کرایه حمل نیز در افزایش قیمت کالا و خدمات بی‌تأثیر نبود؛ تعزیرات بین دو مقوله گرانی و گران‌فروشی تفاوت قائل است و گرانی در برخی کالاها افزایش‌یافته است.

وی ادامه داد: در این بحث که عده‌ای به خود اجازه داده از وضعیت سوءاستفاده کرده و با ایجاد جوسازی و التهاب جو بازار را ناامن کنند اصلاً پذیرفته نیست و این افراد شناسایی و اعمال قانون خواهند شد.

مدیرکل تعزیرات حکومتی استان هرمزگان اضافه کرد: متخلفینی که سابقه داشته باشند هم تعطیلی با نصب پارچه و هم لغو پروانه کسب را خواهد داشت،  اصناف و بازاریان در خیلی مسائل ما را همراهی کردند و سعی کردند در راستای رعایت حقوق مردم پیش روند.

مدنی فدکی افزود: باید حساب بازاریان و اصناف را از متخلفین و کسانی که به دنبال جوسازی و ایجاد التهابات هستند جدا کرد،  خیلی از پرونده‌ها توسط اتاق اصناف معرفی‌ شده است و همراهی خوبی بین سازمان صنعت و معدن، اتاق اصناف و تعزیرات حکومتی وجود دارد و در بحث نظارت و بازرسی‌ها مشکلی نداریم.

وی تصریح کرد: هدف ما پیشگیری از تخلفات، آموزش اصناف و بازاریان و مردم است، در مجموعه تعزیرات با توجه به اتفاقاتی که در بازار رخ داده و سوءاستفاده‌هایی دارد از افزایش قیمت‌ها صورت می‌گیرد، گشت‌ها را در دو نوبت صبح و ظهر تقویت کردیم بازار رسد می‌شود و جایی که منجر به تشکیل پرونده شود خارج از نوبت اعمال قانون می‌شود.

مدیرکل تعزیرات حکومتی استان هرمزگان خاطرنشان کرد: به همه اصناف توصیه می‌کنیم کالای ایرانی عرضه کنند که در تولید و اشتغال تأثیر دارد و رعایت انصاف را مدنظر قرار دهند، به مردم نیز توصیه می‌کنم کالای ایرانی بخرند و با توجه به نوسانات ایجاد شده بهترین مجازات متخلفین نخریدن اقلام گران است و باید در این زمینه اقدامی عمومی صورت بگیرد.

مدنی فدکی با بیان اینکه هم‌وطنان می‌توانند از طریق سامانه تعزیرات حکومتی و یا تماس یا حضور در این دستگاه شکایات خود را ثبت کنند و در اسرع وقت رسیدگی خواهد شد، عنوان کرد: رسانه‌ها باید درزمینهٔ تقویت اعتمادسازی جامعه و رسد بازار ما را کمک کنند.

وی با اشاره به اینکه تعزیرات حکومتی ماهیت قضایی دارد؛ در حوزه نظارت بازرسی وظیفه‌ای ندارد و هر حوزه‌ای متولی نظارت و بازرسی خود را دارد، بیان کرد: اگر تعزیرات حکومتی به‌عنوان مدافع حقوق مردم احساس کند درجایی بازرسی ضعیف است یا دستگاه‌ها درخواست کمک کنند رأساً حضور پیدا می‌کند.

مدیرکل تعزیرات حکومتی استان هرمزگان اظهار کرد: آشنایی مردم با قوانین و وظایف دستگاه‌ها در کاهش وقوع جرم تأثیر گزار است، یکی از دلایل افزایش پرونده‌های قضایی در تعزیرات جهل مردم به قانون است؛ رضایت مردم برای تعزیرات نقش اثرگذاری دارد و بسیار حائز اهمیت است.

مدنی فدکی افزود: جدیت بیشتر در حوزه پیشگیری از تخلف، آموزش، سفر به شهرستان‌ها، دیدار با مردم و آگاهی بخشی به آنان از اولویت‌های تعزیرات حکومتی است.

وی اضافه کرد: اولویت بعدی ما این است که در بهبود فضای کسب‌وکار تأثیرگذار باشیم و تعزیرات با جدیت در اقدامات پیشگیرانه و برخورد شدید با قاچاقچیان دانه‌درشت  این کار را پیش می‌گیرد، خرده‌فروش و کوله بر نباید مورد برخورد قرار بگیرد، ملوانان به سمت قانون‌مند شدن می‌روند و  نباید با کالای آنان مقابله شود.

مدیرکل تعزیرات حکومتی استان هرمزگان تصریح کرد: هرمزگان استانی مهمان‌پذیر و توریستی است و فرهنگ ایرانیان به‌گونه‌ای است که سفرهایشان با سوغات و سوغاتی همراه است و به دنبال آن هستیم که کالاهای مسافران و مهمانان توقیف نشوند.

مدنی فدکی عنوان کرد: تسریع در رسیدگی‌ها، کاهش زمان رسیدگی و اجرای احکام از اولویت‌های دیگر تعزیرات است و احکام زمانی می‌تواند تأثیرگذار شود که در اسرع وقت رسیدگی و اجرا شود، اولویت بعدی ما دفاع از حقوق مردم در بخش‌های دولتی و خصوصی است.

وی خاطرنشان کرد: بورس باید در حوزه قیمت‌ها و دلایل برخی افزایش قیمت‌ها شفاف‌سازی بیشتری داشته باشد، آهن‌آلات، پتروشیمی و بسیاری کالاها از طریق بورس عرضه می‌شود و باید شفاف‌سازی بیشتری داشته باشند و توصیه ما این است نظارت بر بورس باید با جدیت بیشتری پیگیری شود.

مدیرکل تعزیرات حکومتی استان هرمزگان بیان کرد: در سه‌ماهه اول سال 97 جمعاً تعداد پرونده‌های وارده 4 هزار و 192 فقره به ارزش 537 میلیارد ریال بوده، 4 هزار و 327 فقره پرونده مختومه، میزان محکومیت‌ها بالغ‌بر 300 میلیارد ریال و میزان وصولی 48 میلیارد ریال است، از میان پرونده‌های وارده دو هزار و 580 فقره مربوط به کالا و خدمات دولتی ، 144 فقره پرونده بهداشت و درمان، هزار و 468 پرونده قاچاق کالا و ارز بوده است.

مدنی فدکی افزود: 16 درصد افزایش ورودی پرونده، 20 درصد افزایش پرونده مختومه، 61 درصد کاهش پرونده‌های مانده، 3 هزار و 355 فقره پرونده وارده اجرای احکام، 3 هزار و 766 فقره پرونده مختومه،230 نفر زندانی داشته‌ایم؛ در حوزه پرونده وارده اجرای احکام 2 درصد افزایش داشته‌ایم.

وی اضافه کرد: در سه‌ماهه اول سال 97، 7 فقره پرونده برای متخلفین سابقه‌دار، 4 فقره اجراشده و 3 فقره پرونده مانده است، در سال 96، 44 مورد تعطیلی داشتیم که 20 فقر اجراشده و 24 مورد به علت عدم قطعیت اجرانشده است.

مدیرکل تعزیرات حکومتی استان هرمزگان تصریح کرد: شرکتی خارج استان در بحث تعهدات ارزی سه میلیون و 484 هزار و 510 یورو و همچنین 5 میلیارد و 593 میلیون و 600 هزار ون کره جنوبی تخلف ارزی داشته است، این شرکت در سال‌های 90-91 توسط یکی دو مورد از بانک‌ها مورد شکایت قرار گرفت؛ اعضای این شرکت سوری ارز را از بانک موردنظر تحویل گرفته بودند اما در قبالش کالایی وارد کشور نکرده بودند؛ با شکایت بانک این تخلف مورد رسیدگی قرار گرفته و احکام اجراشده است، تعدادی از این شرکت‌ها وجود خارجی ندارند و شناسایی نمی‌شوند؛ شرکت دیگری نیز 11 میلیارد و 750 میلیون و 701 ون کره جنوبی تخلف ارزی داشته است.

مدنی فدکی عنوان کرد: یک پرونده بنگاه املاک داشته‌ایم که متخلف مبلغ 150 میلیون تومان حق کمیسیون بابت معامله‌ای گرفته است، این پرونده شاکی خصوصی داشته و متخلف به پرداخت 560 میلیون تومان به دولت و 140 میلیون تومان به شاکی محکوم شده که البته حکم قطعی نشده است.

وی خاطرنشان کرد: 688 فقره پرونده در طرح ضیافت ماه رمضان امسال وارد شعب شد، 777 فقره مختومه شد و میزان محکومیت دو میلیارد و 609 میلیون و 270 هزار و 944 ریال بوده است.

 

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.