• چهارشنبه / ۱۴ شهریور ۱۳۹۷ / ۱۵:۴۷
  • دسته‌بندی: هرمزگان
  • کد خبر: khalijefars-51318
  • خبرنگار : 50173

پس از دوازده سال سکوت؛

نخستین یادواره زنده یاد "صالح سنگبر" برگزار شد+فیلم

98856

یادآور مرگ"صالح سنگبر" در انزوا و بی‌کسی مفرط است. مردی بزرگ که با تمام مهربانی‌ها و خدماتش به ورزش، فرهنگ و اجتماع هرمزگان رنگ اعتنای روزگار را به خود ندید. زندگی صالح پر از فراز و فرود است.

به گزارش ایسنا، منطقه خلیج‌فارس، انگار روزگار به‌عمد نسبت به  او این‌همه سختی روا  می‌داشت. تنها و بریده در شهریوری گرم و سوزان به انزوای هتل اطلس پناه می‌آورد تا با خود درنگی داشته باشد، بی‌تردید فکر خلاص از زندگی، فکری نیست که در ثانیه و آنی به ذهن آدم برسد بلکه باید با آن زیسته باشی تا در فشاری دوباره به سویش بروی!

مرگ سوژه‌اش را انتخاب کرده است. بالاخره هیولای مرگ بر قربانی‌اش چنگ می‌اندازد، صالح پلان به پلان مرگش را طراحی کرده بود. باجناغش (محمد مذنبی) را وصی خود قرار می‌دهد، در نامه‌ای با عنوان نامه‌ای به هیچ‌کس گلایه و شکوائیه فراوانی از روزگار دارد، از همگان حلالیت می‌طلبد، شوکران سکرآوری می‌نوشد! دست بر سینه می‌گذارد و پاهایش را نیز روی‌هم قرار می‌دهد و پرشتاب فرشته مرگ را در آغوش می‌کشد ... حکایت غریبی است، آس های هنر و فرهنگ هرمزگان با مرگی خودخواسته از دنیا رفته‌اند!

ابراهیم منصفی،حسن کرمی، صالح سنگبر، رحمت‌الله عباسی دمشهری، محمدحسن جمشیدی و به روایتی ناصر عبداللهی؛ به‌هرحال صالح سنگبر در بین ما نیست و دریغ و درد که صالح سال‌ها در بین ما بود قدر شناسانه با او برخورد نکردیم.

به همت جمعی از فعالین فرهنگی و هنری استان هرمزگان و در رأس آن‌ها منصور نعیمی پس از دوازده سال از نبود زنده‌یاد صالح سنگبر در میان ما، نخستین یادواره این هنرمند و ورزشکار نامی هرمزگان با حضور جمعی از مسئولان و دوستدارانش در فرهنگسرای طوبی بندرعباس برگزار شد.

|

نت‌نویسی ترانه‌های سنگبر، موسیقی هرمزگان را جهانی می‌کند

یک فعال عرصه فرهنگ و هنر استان هرمزگان گفت: اگر خوانندگان به سراغ نت‌نویسی ترانه‌های زنده‌یاد سنگبر بروند، ترانه‌های صالح سنگبر و موسیقی هرمزگان با درخشش جهانی همراه خواهد شد.

منصور نعیمی در گفت‌وگو با ایسنا، افزود: برخی از چهره‌ها به‌صورت تابو درآمده و مسئولان امر نمی‌دانم برچه اصلی نمی‌خواهند به برگزاری یادواره‌ها و گرامیداشت آن‌ها تن دهند.

وی با بیان اینکه ازآنجایی‌که مسئولان معاونت فرهنگی اداره کل فرهنگ و ارشاد با توجه به شناختی که از بنده به‌عنوان طراح این یادواره داشتند، با برگزاری آن موافقت کردند، تصریح کرد: خدا را شاکرم این یادواره برگزار و بدون هیچ اتفاق حاشیه‌ای برگزار و تابوشکنی شد.

نعیمی با اشاره به اینکه افرادی همچون زنده‌یاد سنگبر نباید پشت پرده بمانند و باید به همگان و نسل‌های آتی معرفی شوند، اضافه کرد: با وجود تمام نواقص ازجمله دیر آغاز شدن مراسم، نتیجه لازم را گرفتیم و زحمات تمامی دوستان سبب شد مراسمی درخور شأن با تلاش یک‌هفته‌ای برگزارکنندگان به اجرا درآید.

این فعال عرصه فرهنگ و هنر استان هرمزگان با بیان اینکه زنده‌یاد سنگبر عمدتاً در بخش ترانه کار کرده است، عنوان کرد: ترانه "گنوغ" برگ برنده‌ای برای زنده‌یاد ناصر عبداللهی بود و سبب پیشرفت این خواننده شد و بسیاری از ترانه‌های صالح سنگبر امکان نت‌نویسی دارد و باید خوانندگان به سراغ آن‌ها بروند.

وی ادامه داد: اگر این اتفاق بیفتد ترانه‌های صالح سنگبر و موسیقی هرمزگان با درخشش جهانی همراه خواهد شد.

دلبستگی به گویش و زبان بندری، سنگبر را جاودانه کرد

یک فعال رسانه‌ای در حوزه فرهنگ و هنر گفت: امروز صالح در میان ما نیست اما میراث ارزشمند او "یادتن" و "کغار"با ما است، باشد که سنگبرهای زنده را دریابیم تا حسرتی دیگر بر دلمان نماند.

عباس رفیعی در گفت‌وگو با ایسنا، افزود: وجود صالح برای سیاست پیشگانی که پلکان ترقی‌شان شده بود و در میتینگ‌های سیاسی انتخاباتی‌شان تمام‌قد شعر می‌خواند و خوش بینانه از اصلاحات دفاع می‌کرد پشیزی ارزش نداشت نه کمکی، نه سفارشی، به روایت خود صالح در وصیت‌نامه‌اش، دوستان و نزدیکانش همیشه شرمنده عهد و عیال و خانواده بود و در چنبره افعی معشیت گرفتار، حکایت درخواست وام از بانک که در قالب شعری گزنده در کتاب به یادگار مانده‌اش "کغار" آمده است، مؤید همین موضوع است.

وی با بیان اینکه کتابی که یکی از دو یادگار سنگبر است و حکایت عجیب چاپ آن توسط یکی از همین ورشکستگان دوم خردادی از زبان "محمد مذنبی"وصی مرحوم صالح سنگبر شنیدنی است، اظهار کرد:  کتابی که با صرف هزینه زیاد به خاطر منفعت‌طلبی کاسب‌کارانه  با اغلاط املائی و اشتباهات فاحش به چاپ رسید، کتابی که باید خمیر می‌شد، فرد مدعی فرهنگ از پس دادن پول چاپ کتاب کغار استنکاف می‌کند و خرج مضاعفی بر روی دست محمد مذنبی که به صالح قول چاپ کغار داده بود، می‌گذارد. 

رفیعی با اشاره به اینکه به‌هرحال همت بلند مذنبی سبب شد کتاب در فرصت بعدی به نحو آبرومندانه‌ای چاپ و عرضه شود، خاطرنشان کرد: به‌شخصه اولین بار نام صالح سنگبر را در سال هفتادوچهار شنیدم، وقتی ترانه معروف "گنوغ" از حنجره طلایی ناصر عبداللهی خارج شد، ترانه‌ای فوق‌العاده قوی و تأثیرگذار که در همه‌جا شنیده می‌شد. استفاده از کلمات زیبا، بزنگاه‌های تأثیرگذار که با زبانی فخیم ادا می‌شد، برگیرائی ترانه می‌افزود.

وی ادامه داد: همه محافل موسیقیایی از تولد شاعر ترانه‌سرای با استعدادی صحبت می‌کردند که گرچه تازه‌وارد است اما دنیای ترانه‌سرایی و وسعت واژگانی بی‌نظیری دارد که می‌تواند در قالب کلمات وزین و نغز جملاتی دلنشین به گویش مردمان دردمند و پاکباز جنوب بگوید.

این فعال رسانه‌ای اضافه کرد: صالح در آن سال‌ها در اجراهای مختلف ناصر حتی در روستاها هم دیده می‌شد. دو زوج هنری که می‌توانستند سال‌ها مکمل هم باشند با اختلاف کوچکی ارتباطشان ازهم‌گسسته شد.

رفیعی با بیان اینکه زنده‌یاد سنگبر در سال‌های  ابتدائی دهه هشتاد در نشریاتی چون ندای هرمزگان، گامرون و  ارمغان بندر به مدیرمسئولی"عظیم دادرس" هم حضوری فعال داشت، اظهار کرد: دلبستگی به گویش و زبان بندری سبب شد صالح ستونی را به گویش بندری داشته باشد و با این زبان (وی بندری را زبان می‌دانستند) که تا آن زمان رسمی کتابت نشده بود، بنویسد. سنگبر بی‌شک پس از نصرک و رامی که تلاش شایسته‌ای در مطرح کردن و فخامت دادن به زبان و ادبیات بندری داشتند، نامی جاوید در عرضه ادبیات این سامان خواهد بود.

وی عنوان کرد: "یادتن" منظومه‌ای بلند در حسرت بندر نوستالژیک است. بندری که چهره‌اش در رهگذر تحول در حال دگرگونی بود. بندری که فقط به بندری‌ها تعلق داشت! انتشار این کتاب با جلد و کاغذی کاهی که بوی قدیم پسندی می‌داد چنان مورد استقبال هرمزگانی‌ها قرار گرفت که هر خانواده اصیل بندری یک نسخه چون زبوری در خانه داشت.

رفیعی در پایان گفت: امروز صالح در میان ما نیست اما میراث ارزشمند او "یادتن" و "کغار"با ما است، باشد که سنگبرهای زنده را دریابیم تا حسرتی دیگر بر دلمان نماند.

|

حرکات با توپ صالح سنگبر در فوتبال امروز به تکامل رسید

یکی از دوستان زنده‌یاد سنگبر گفت: زنده‌یاد سنگبر اسطوره ورزش ملی و استان بود و پدری مهربان و زندگی خوب و درگذشت نا به هنجار بود.

غلام توسلی در گفت‌وگو با ایسنا، با بیان اینکه زنده‌یاد سنگبر به‌نوعی بنیان‌گذار تیم ملوان نیروی دریایی در کشورمان است، تصریح کرد: حرکات با توپ صالح سنگبر در فوتبال، امروزه در فن مربیگری دنیا به تکامل رسیده و حرکاتش در گذشته مشابه گارینشاه برزیلی بود و در قهرمانی کشور در اهواز چنان درخششی داشت که روزنامه کیهان ورزشی به ستایش از سنگبر پرداخت.

وی ادامه داد: طبق گفته نزدیکان و خود زنده‌یاد سنگبر، وی به قطر سفر کرد و پس از مدتی در زمین فوتبال مشغول بازی تمرینی شد اما کسی تحویلش نگرفت تا اینکه یک روز مربی یمنی حاضر در زمین دو تیم را به زمین فرستاد تا بازی کنند و سنگبر در بیرون زمین روپایی می‌زد که مربی یمنی صدایش زد که به زمین برو و سپس وارد زمین شد و با دریبل‌های پیاپی گل‌های زیادی به ثمر رساند، سپس آن‌ها خواهانش شدند و وی عضو باشگاهی قطر شد و مدتی در قطر بازی کرد.

توسلی با بیان اینکه شش ماهی گذشت و به یکی از بهترین بازیکنان فوتبال قطر تبدیل شد، خاطرنشان کرد: سنگبر به مدیرعامل اعلام کرد که باید به ایران برود که با مخالفت مسئولین قطری مواجه شد و مقامات عالی‌رتبه قطری به منزلش آمدند و مدیرعامل باشگاه که شهردار دوحه هم بود، گفت باید با تیم نماینده بحرین بازی کند و سپس برود که آن بازی با شکست دو بر یک تیم قطری و البته گلزنی صالح همراه شد و سپس اجازه برگشت به بندرعباس پیدا کرد.

|

زنده‌یاد سنگبر تبحر خاصی در سرایندگی اشعار داشت

یک هنرمند هرمزگانی بیان کرد: زنده‌یاد صالح سنگبر شخصیت بسیار خاصی داشت و با هر قشر به راحتی خو می‌گرفت، هر فردی که با وی دیداری داشت شیفته وی می‌شد و با همه ارتباط بسیار خوبی داشت.

عیسی بلوچستانی در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: از خصوصیات وی که هم اکنون در خاطر دارم این بود که زنده‌یاد صالح سنگبر تبحر خاصی در سرایندگی اشعار داشت و در خصوص هر موضوعی که به وی گفته می‌شد به سرعت می‌توانست شعر بسراید.

سنگبر دل پر دردی از عدم توجه به حوزه فرهنگ هرمزگان داشت

رئیس شورای اسلامی شهر بندرعباس با بیان اینکه از برگزارکنندگان بزرگداشت زنده‌یاد صالح سنگبر تشکر می‌کنم، اظهار کرد: اینکه فردی به مانند صالح سنگfر را به جوانان کنونی معرفی می‌کنیم نشان از این است که به فعالیت‌های بزرگ وی در دوران حیاتش اهمیت داده‌ایم.

فیصل دانش در گفت‌وگو با ایسنا، افزود: موردی که صالح سنگfر را در جامعه مطرح می‌کند، سابقه ورزشی وی است و اولین موضوعی که وی را معرفی می‌کند اقدامات ورزشی‌اش است و بعدازآن فعالیت‌های هنری‌اش مطرح است.

وی ادامه داد: قطعاً کسانی که در آن زمان ورزش می‌کردند وی را به‌عنوان فوتبالیستی شایسته می‌شناختند و بازی فوق‌العاده‌ای را در آن زمان ارائه می‌کرده است و در شعر یادتن نیز به گلزنی های شگفت خودش اشاره‌کرده است.

دانش اضافه کرد: بسیار خوشحالم بدون دعوت در این مراسم که برای بزرگداشت زنده‌یاد صالح سنگبر برگزار شده بود توانستم حضور یابم.

وی خاطرنشان کرد: امیدوارم قدر افرادی به مانند صالح سنگبر که هم اکنون هم در جامعه ما وجود دارند را قبل از اینکه از دست بدهیم بدانیم و این عادت بدی است که برای فردی که از دست رفته یادبود برگزار کنیم.

رئیس شورای اسلامی شهر بندرعباس ابراز کرد: در روزهای پایانی که زنده‌یاد صالح سنگبر در قید حیات بود وی را ملاقات کرده بودم و دل پر دردی از عدم توجه به حوزه فرهنگ داشت که امیدوارم این نگاه‌ها عوض شود و این بزرگداشت‌ها نشان از آن دارد که اوضاع در حال تغییر هستیم.

دانش اضافه کرد: یکی از وظایف شورای اسلامی شهر می‌تواند همراهی با ناشرین کتاب باشد و در این موضوع می‌توانیم بسیار مؤثر عمل کنیم.

وی ابراز کرد: کمیسیون فرهنگی در حال حاضر به مقوله فرهنگ و مذهب بیش از هر موردی می‌پردازد و دیدگاه من این است که فرهنگ ابعاد مختلفی دارد که یکی از بعدهای آن بعد مذهبی است و باید توجه ویژه‌ای به نویسندگان و اهل‌قلم داشته باشیم و حتماً در این مقوله اعلام آمادگی خواهیم کرد.

این مقام مسئول اظهار کرد: برای چاپ مجدد کتاب صالح سنگبر قبل از اینکه موضوع را به شورای اسلامی شهر بندرعباس ببریم من و اسماعیل بواشه، اعضای حاضر شورای شهر در این مراسم رأی مثبت خود به این موضوع را اعلام کردیم و امیدوارم با نگاه خاص و ویژه فرهنگی دیگر اعضای شورای اسلامی شهر بندرعباس بتوانیم نظر مثبت دیگر اعضا را بگیریم و برای چاپ این کتاب همکاری‌های لازم را صورت دهیم.

 |

همبازی زنده‌یاد سنگبر در تیم فوتبال آرش بیان کرد: با زنده‌یاد سنگبر از کودکی در یک محله بزرگ شدیم و با هم فوتبال بازی می‌کردیم و در مسابقات مختلف در کنار هم‌بازی کردیم.

محمد مرادی در گفت‌وگو با ایسنا، ادامه داد: صالح بسیار علاقه به ورزش داشت و استعداد بسیاری در سرایندگی شعر داشت.

وی خاطرنشان کرد: به خاطر دارم در بسیاری از دیدارهایی که با صالح هم‌بازی بودم، آن مسابقات را با پیروزی پشت سر گذاشته‌ایم.

یاد نشدن از وی جفا است

معاون فرهنگی و هنری اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی هرمزگان تصریح کرد: برگزاری یادواره برای زنده‌یاد صالح سنگبر که از پیشکسوتان و ترانه‌سرایان استان هرمزگان بود، در سال‌های گذشته مقدور نشد و امسال با همراهی دوستان زنده‌یاد سنگبر برگزاری این یادواره صورت گرفت.

سعید موحدی در گفت‌وگو با ایسنا، افزود: حوزه فرهنگ و هنر، حوزه ریشه‌داری است و اگر بخواهیم ریشه‌های خود را فراموش کنیم، طبیعتاً امروز اتفاقی رخ نمی‌دهد و تمام تلاش ما این است به سوی زنده کردن این ریشه‌ها پیش رویم.

وی ابراز کرد: زنده‌یاد صالح سنگبر از ریشه‌های فرهنگی و هنری هرمزگان محسوب می‌شود و تأثیر وی در حوزه موسیقی و حتی ورزش در حال حاضر نیز دیده می‌شود.

موحدی اضافه کرد: به تعبیر من یاد نشدن از وی جفا است، ما برای برپایی این مراسم کار خاصی را صورت ندادیم، تنها همکاری کردیم تا دوستان هنرمند در کنار هم جمع شوند و یاد آن مرحوم را گرامی دارند تا حرکتی برای جوانان آینده باشد.

|

باید هنرمندان را در زمان حیاتشان یاد کنند

دختر زنده‌یاد سنگبر بیان کرد: بسیار خوشحالم که بعد از سال‌ها چنین یادواره‌ای برای پدرم برگزار شد و دوست داشتم اگر یادواره‌ای برایش برگزار می‌شود، مراسمی سزاوار شخصیتش باشد.

صدیقه سنگبر در گفت‌وگو با ایسنا، افزود: در این سال‌ها اگر یادواره‌ای برای پدرم برگزار نشد، شاید شرایط برگزاری یادواره‌ای شایسته نبود و این نخستین یادواره که برای پدرم برگزار شد، مسرت‌بخش بود و خوشحالم بعد از سال‌ها از پدرم به شیرینی یاد شد.

وی اضافه کرد: شخصیت پدرم کلاً دوست‌داشتنی بود و من به هنر وی بیشتر علاقه داشتم و از زمانی که من در خاطر دارم بیشتر فعالیت‌های هنری‌اش در ذهنم مانده است.

سنگبر خاطرنشان کرد: ذوق و قریحه هنری همه اعضای خانواده داریم اما آثار هنری‌مان را منتشر نکرده‌ایم.

وی در پایان گفت: باید هنرمندان را در زمان حیاتشان یاد کنند البته نا گفته نماند زنده نگه‌داشتن یاد هنرمندان هم بسیار خوب است و برگزاری یادواره مفاخر در زمینه‌های مختلف تجلیل جایگاه فعالیت آنان است.

تهیه و تنظیم از امیرحسین طالبی، خبرنگار ایسنا، منطقه خلیج‌فارس

 

***

برای دیدن گزارش ویدئویی ایسنا کلیک کنید

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.