• جمعه / ۱۳ مهر ۱۳۹۷ / ۱۰:۲۹
  • دسته‌بندی: هرمزگان
  • کد خبر: khalijefars-51728
  • خبرنگار : 50173

مدیرکل تعزیرات حکومتی استان هرمزگان:

صلاحیت رسیدگی و بررسی پرونده های قاچاق، بر عهده تعزیرات حکومتی است

02

سمینار مشترک هم اندیشی و تعامل ستاد نظارت گمرکات هرمزگان و اداره کل تعزیرات حکومتی این استان برگزارشد.

به گزارش ایسنا، منطقه خلیج فارس، ناظر گمرکات استان هرمزگان و مدیرکل گمرک شهید رجایی هدف از برگزاری این سمینار را هماهنگی و همکاری بیشتر جهت تسریع در روند رسیدگی به پرونده های قاچاق و رفع موانع عنوان کرد.

علیرضا دشتانی با بیان عملکرد گمرکات استان به ارائه آمار مقایسه ای درآمدها و میزان واردات، صادرات و ترانزیت پرداخت و اظهار کرد: تسریع در روند رسیدگی و رفع مشکلات مراجعین، صاحبان کالا و نمایندگان قانونی آنان،  از آغاز فعالیت این مدیریت در گمرکات استان در دستور کار قرار گرفت.

وی افزود : مسایل و موضوعات مطرح شده  تا حد ممکن و اختیارات تفویض شده به این حوزه،  حل گردید و عملا نیازی به ارجاع ارباب رجوع به گمرک ایران وجود ندارد، مگر در موارد خیلی خاص که حتما باید در ستاد مرکزی و در حوزه ریاست کل یا معاونین گمرک ایران بررسی و پیگیری شود.

وی خاطرنشان کرد:  ایجاد سامانه جامع گمرکی و پنجره واحد تجارت فرامرزی با حضور دستگاههای مرتبط در زمینه صادرات و واردات و همچنین نصب و راه اندازی دستگاه ایکس ری کانتینری پرسرعت با تصویربرداری الکترونیکی  روزانه حدود 800 الی 1500 کامیون جهت شناسایی و کنترل قاچاق و مخصوصا مواد مخدر، از اقدامات مهمی است که طی دو سال اخیر صورت در گمرکات استان انجام شده است.

ناظر گمرکات استان هرمزگان اظهار کرد:  خدمات در گمرک شهید رجایی همگام با تکنولوژی و امکانات نوین موجود و با حضور شبانه روزی کارشناسان ارائه می شود.

مدیرکل گمرک شهید رجایی،  ارتباط الکترونیکی همزمان با حدود 30 سازمان مرتبط با تجارت در سامانه جامع گمرک، را  یکی از دستاوردهای گمرک جمهوری اسلامی ایران در سال های عنوان کرد و گفت : همزمان با کارشناسان امور گمرکی ما، سایر دستگاههای همجوار، نیز به اسناد و پروانه های اظهار شده گمرکی دسترسی دارند که در روند رسیدگی فوری این اسناد و پیشگیری از قاچاق تاثیرات بسیار مثبتی به همراه داشته است.

علیرضا دشتانی با قدردانی  از مدیرکل تعزیرات حکومتی استان هرمزگان، قضات شعب، مدیران و معاونین  بخاطر تعامل و  پیگیری سریع و مجدانه پرونده های ارجاع شده از گمرک، ابراز امیدواری کرد این همکاری و تعامل استمرار یابد.

وی افزود: از سایر نهادها و سازمانهای مرتبط بخصوص سازمانهای نظارتی انتظار می رود که نسبت به موضوعات مرتبط گمرکی و روند رسیدگی پرونده های ارسالی جهت بررسی و تعیین تکلیف، همکاری کنند.

در ادامه مدیر کل تعزیرات حکومتی استان هرمزگان نیز اظهار کرد: گمرکات استان هرمزگان حدود 50 درصد از حجم تجارت کشور را بر دوش دارد و ما برتلاش های شبانه روزی و خدمات بی وقفه این مرزبانان اقتصادی کشور، واقفیم و در حد توان و اختیارات قانونی مناسبات و تعاملات خود را حفظ و استمرار خواهیم کرد، البته ممکن است تخلفات یا اشتباهاتی هم در بخشی صورت بگیرد که بیشتر خطاها، سهوی و از روی سهل انگاری یا خلاهای قانونی است و نباید مابقی خدمات و زحمات عزیزان گمرکی مورد فراموشی و بی مهری قرار گیرد.

سید مرتضی مدنی اظهار کرد: گمرکات استان با ارائه خدمات قابل توجه به اقتصاد کشور، مردم و دولت ضمن بالا رفتن درآمدهای مالیاتی دولت از ورود قاچاق سازمان یافته جلوگیری می کنند، اما همواره مورد بی مهری قرار گرفته و از همه طرف درصدد تخریب این نهاد خدمتگزار بر می آیند و این بی انصافی است.

وی افزود: در این اوضاع و شرایط خاص کشور بخاطر وجود مشکلات اقتصادی و نوسانات ارز و آشفتگی بازار، با اینکه بیشترین خدمات جهت رفع مشکلات از طرف گمرک انجام می گیرد، اما بیشترین هجمه ها و حمله ها از طرف برخی اشخاص، شرکت ها و سازمانهای همتراز به سمت گمرک بوده اما در این شرایط سخت به لطف الهی گمرک روسفید و سربلند بیرون آمده و با تلاش مدیران و کارکنان گمرکات استان رسانه ها بویژه صدا و سیما نیز با انعکاس اخبار مفید و به موقع علاوه بر کاهش تنش  های بازار توزیع و مصرف، گوشه ای از این هجمه ها و بی مهری ها را جبران نمودند که این اقدام قابل تقدیر است.

مدنی اظهار کرد: در شرایط حساس اقتصادی اخیر کشور، با اطلاع رسانی و انعکاس اخبار به موقع از حسن نیت و نحوه فعالیت ها و پیگیری های گمرکات استان هرمزگان در جهت رفع موانع و مشکلات بازرگانان و شرکت های تولیدی همچنین تسریع در ترخیص کالاهای ضروری و اساسی مردم و کشور، از هجمه ها و نگاه های منفی کاسته و مردم و مسئولان به واقعیت ها پی برده و متوجه زحمات و خدمات ارزنده گمرک شده و این لطف الهی است در پاسخ به عده ای که علیه گمرک شایعه پراکنی می کردند و همه باید بدانند که در روند ترخیص کالاها یا واردات و صادرات،گمرک به تنهایی دخیل نیست و گاها سازمانهای دیگر با عدم رسیدگی بموقع در امور زمینه را برای عدم تسهیل رویه ها فراهم می سازند.

مدیرکل تعزیرات حکومتی استان هرمزگان افزود: اگر چه بررسی دقیق اسناد اظهار شده و انجام امور و تشریفات قانونی در جهت ترخیص کالاها، در برخی مواقع ممکن است زمان بر باشد، اما این امر طبیعی است و امیدواریم همه دستگاههای مربوطه و مرتبط امور صادرات و واردات و تجارت با وفاق، همدلی و همچنین تعامل، همکاری و هماهنگی نسبت به پیگیری و بررسی اسناد و انجام تشریفات اداری و قانونی ترخیص کالاها، تلاش مستمر نمایند تا موجبات خشنودی مردم و صاحبان کالا و رضای الهی را فراهم کنند.

سید مرتضی مدنی در بخش دیگری از صحبت های خود، با اشاره به شرایط کنونی کشور و مشکلات اقتصادی بیان کرد: سعی ما بر این بوده که در کوتاهترین زمان ممکن به پرونده های قاچاق و احتکار، رسیدگی کرده و احکام آن را سریعا صادر کنیم، البته لازم است یادآوری کنم، طبق قانون بیش از 98 درصد، صلاحیت رسیدگی و بررسی پرونده های قاچاق، بر عهده تعزیرات حکومتی است و دلیل آن نیز بخاطر دقت نظر کافی و تسریع در روند بررسی و صدور احکام توسط قضات زحمت کش این سازمان است، اما متاسفانه بعضا می بینیم این قانون به اشتباه بد تفسیر و برداشت شده و برخی نهادهای دیگر در این موضوع دخالت کردند.

وی در پایان با بیان اینکه این خلاف قانون است و می توانند در این خصوص نص‌ صریح قانون رو بطور شفاف مطالعه کنند، اضافه کرد: البته ما امیدواریم هر سازمانی اگر به وظایف قانونی خود عینا عمل کند و در امور داخلی دیگر سازمان‌ها دخالت نکنند دیگر شاهد بوجود آمدن مشکلات فعلی نظیر: آشفتگی  و عدم تعادل بازار و در نهایت نارضایتی آحاد جامعه نخواهیم بود.

به گزارش ایسنا، در این جلسه مشترک کارشناسان و مدیران گمرکات هرمزگان، مدیران و قضات شعب اداره کل تعزیرات حکومتی استان نسبت به روند ترخیص کالا و نحوه بررسی و انجام امور گمرکی و تشریفات قانونی، همچنین چگونگی تسریع یافتن و رسیدگی به پرونده های قاچاق، با هم به تبادل نظر پرداختند.

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.