• شنبه / ۱۴ مهر ۱۳۹۷ / ۱۲:۳۷
  • دسته‌بندی: هرمزگان
  • کد خبر: khalijefars-51746
  • خبرنگار : 50173

بررسی آثار چهارگانه"رخشان بنی اعتماد" در "چهارشنبه‌های فیلم" کانون نما+فیلم

IMG_9566

جلسه اول "چهارشنبه‌های فیلم" کانون نما سازمان دانشجویان جهاد دانشگاهی هرمزگان با اكران فيلم"نرگس" و با هدف بررسی موضوع زن و خانواده در آثار رخشان بنی اعتماد ویژه دانشجویان برگزار شد.

به گزارش ایسنا، منطقه خلیج‌فارس، فیلم "نرگس" با بازی ابوالفضل پور عرب، فریماه فرجامی، عاطفه رضوی، رضا کرم رضایی و سایر بازیگران در اوایل دهه هفتاد بر روی پرده سینما رفت و مورد استقبال منتقدین سینما قرار گرفت.

خلاصه‌ای از فيلم:

"عادل" شخصى بی‌خانه و بى حامى است، درحالی‌که به خاطر دزدى اخيرى كه داشته است از دست مأموران فرار می‌کند، با دخترى به نام نرگس آشنا می‌شود، عادل به او كه پدرى پير و بيمار دارد كمك می‌کند و درنهایت شیفته‌اش می‌شود و تصميم به ازدواج با نرگس می‌گیرد. آفاق كه عادل را بزرگ كرده است، دست به فداكارى می‌زند و خود را مادر عادل معرفى می‌کند و براى همسر خود به خواستگارى مي‌رود و ....

یک کارشناس علوم اجتماعی در گفت‌وگو با ایسنا، گفت: رخشان بنی اعتماد یکی از کارگردانان موفق سینمای ایران در حوزه‌ زنان است.

بنیامین انصاری نسب عنوان کرد: نگاهی که وی به زنان جامعه دارد، نگاهی کاملامتفاوت است، با دیدن فیلم‌های این کارگردان می‌توان فهمید که دغدغه‌های یک زن فیلمساز که با درد و رنج هم نوع خود آشنا است، می‌تواند نسبت به نگاه یک کارگردان مرد بسیار متفاوت‌تر و اساسی‌تر باشد.

وی افزود: در حقیقت شناخت ما ازنظر اجتماعی نسبت به آن طبقه تغییر می‌کند و  بعدى دقیق‌تر و موشکافانه‌تری از درد و رنج چنین طبقه‌ای جامعه را می‌بینیم.

این کارشناس با بیان اینکه سه مرحله‌ی دیگر تا بسته شدن پرونده آثار رخشان بنی اعتماد، در حوزه زنان باقی‌مانده است، بیان کرد: در هفته‌های آینده فیلم‌های "زیرپوست شهر"، "خون بازی" و "قصه‌ها" برای اکران به روی پرده خواهند رفت.

|

وی با بیان اینکه با اکران فیلم"قصه‌ها"، پرونده آثار این کارگردان بسته می‌شود، عنوان کرد: هرچه جلو می‌رویم رشد و شکوفایی شخصیت‌ها را خواهیم دید.

انصاری نسب بیان کرد: "قصه‌ها" تبلور و تکمیل شخصیت‌های داستانی بنى اعتماد را در طول چهار دهه  به ما نشان می‌دهد و بازهم اندیشیدن به اینکه سرانجام برای زنآنچه خواهد شد؟  را برای بیننده به دنبال خواهد داشت.

وی با اشاره به نام چهار تن از بانوان کارگردان موفق در حوزه زنان افزود: خانم‌ها میلانی، حکمت، درخشنده و بنی اعتماد در تعدادى از آثار خود به بیان دغدغه زنان جامعه پرداخته‌اند، که در این میان بنی اعتماد و میلانی بیشترین توجه و تمرکز را آن‌هم با دیدی فمینیستی به این حوزه داشته‌اند.  

این کارشناس در خصوص ویژگی‌های متفاوت سینمای امروز ایران و سینمای دهه 70 بیان کرد: کاهش فاصله اجتماعی با مخاطب در سینمای دهه 70 و همچنین همزادپنداری و واقع پذیری با جامعه در آن دوره به نسبت آثار امروزی پررنگ‌تر بوده است.

وی اظهار کرد: از ویژگی‌های بارز فیلم "نرگس" می‌توان به  انتخاب طبقه پایین جامعه برای مانور شخصیت‌های  داستان، زندگی در جنوب شهر، خانه‌های کوچک با اشیاء ساده و فاقد هرگونه امکانات رفاهی اشاره كرد.

انصاری نسب با اشاره به اینکه انتخاب اسامی شخصیت‌های داستان بسیار هوشمندانه بوده است، افزود: عادل کنایه از عدم رعایت عدالت اجتماعی، آفاق کرانه گیتی و جهان بزرگ يك زن، نرگس معشوق كه در عين خشن بودن مهربان و با اراده است.

|

وی با اشاره به اینکه سه شخصیت فيلم "نرگس"با تمام ویژگی‌های مشترک و متفاوت در کنار هم به ایفای نقش پرداختند، بیان کرد: "عادل" شخصیتی زورگو و پرخاشگر، بلندپرواز و خیال‌پرداز، بیکار و بی حامی را داراست، "آفاق" که خودزنی بی‌سرپرست است با تمام آنچه دارد پرستار عادل است، عاشق است و برای امرارمعاش خود و عادل دست به دزدی می‌زند، همچنین "نرگس" باشخصیت قانع و صبور، واقع‌بین و زحمتکش، عاشق و فداکار نقش نوعروس و هووی "آفاق" را ایفا می‌کند.

وی ادامه داد: از ویژگی‌های مشترک "آفاق" و "نرگس" صداقت در عشق، فداکاری، جسارت و شجاعت را می‌توان نام برد، همچنین عشق "آفاق" به عادل مادرانه و زنانه است و عشق "نرگس" به همسرش کاملاً زنانه است.

کارشناس علوم اجتماعی با بیان اینکه کارگردان این اثر ویژگی مشترک زنان را به نمایش گذاشته است افزود: تابعیت و کوتاه آمدن در مقابل خواسته‌ها و سلایق همسر، نگرانی و آینده‌نگری، مراقبت و صبوری، واقع‌بینی و قناعت، اراده قوی و محکم به‌ویژه در زنان ایرانی در این اثر نیز به شکل واضح به چشم می‌خورد.

وی در پایان گفت: بنی اعتماد در سکانسى براى انتقال پيام و خواسته‌اش بسيار دقيق عمل كرده است به اين صورت كه "نرگس" پس از تلاش‌های فراوان براى يافتن شغلى مناسب براى همسر تازه رهاشده از بند و مواجه‌شدن با شرط استخدام، يعنى عدم سوءسابقه تصميم می‌گیرد دست به دامن دادیار شود و  پس از بيان درخواستش وقتى جوابى نمی‌گیرد این‌چنین توجه داديار را براى كمك رساندن جلب می‌کند، " حالا كه عادل آزادشده است، وقتى به خاطر سوءسابقه‌اش به او كار نمی‌دهند چطور انتظار داريد بازهم دزدى نكند"! درنهایت موفق می‌شود از داديار كمك بگيرد.

معاون فرهنگی جهاد دانشگاهی واحد هرمزگان در گفت‌وگو با ایسنا، افزود: کانون نما، يك کانون نمایش و نقد فیلم که قرار است با تحلیلی دقیق و نگاهی موشکافانه فیلم‌ها و پرونده‌های بازشده را بررسی کند.

محمد دلپسند بیان کرد: اساس کار در این کانون، نقد و بررسى تأثیرات فرهنگی و اجتماعی قالب هنری سینما در جامعه است. به عبارتی سینما و زیباشناسی سینما به‌عنوان یک قالب هنری فنی در این برنامه مورد بحث نیست، در مقابل در اين برنامه بیشتر تأثیرات فرهنگی اجتماعی سینما در جامعه به بحث گذاشته می‌شود.

وی عنوان كرد: اتاق فکر کانون نما تصميم دارد به اکران فیلم‌های متفاوت از کارگردانان گوناگون بپردازد و به‌مرور برنامه‌های مختلفى از اين كانون اعلام خواهیم کرد تا شاهد حضور و همراهى هرچه بیشتر منتقدان فيلم و دانشجویان باشیم.

معاون فرهنگى جهاد دانشگاهى واحد هرمزگان اظهار کرد: انتخاب "رخشان بنی اعتماد" و آثار این کارگردان و روند فیلم‌سازی وی در چهار دهه كه جزء برجسته‌ترین فیلم‌سازان اجتماعی سینمای معاصر ایران است، روند کاری و آفرینش‌های هنری وی در اين بازه‌ی زمانى را تبديل به آیینه‌ای تمام‌نما و تمام‌قد از شرایط اجتماعی معاصر ایران كرده است.

دلپسند در پایان گفت: امید داریم با دعوتی که از خانم بنی اعتماد به‌عمل‌آمده است جلسه پایانی را با حضور این کارگردان فعال در حوزه‌ی زنان و مشکلات آنان در جامعه به‌نقد و بررسى بپردازيم.

|

به گزارش ایسنا، در پایان این جلسه پس از کارشناسی بنیامین انصاری نسب، نیز دانشجویان و حضار با بیان نظرات و برداشت خود از فیلم"نرگس"به گفت‌وگو و نقد فیلم پرداختند.

تهیه و تنظیم از اسما سارنگی، خبرنگار ایسنا، منطقه خلیج فارس

 

***

برای دیدن گزارش ویدئویی ایسنا کلیک کنید

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.