• سه‌شنبه / ۱۷ مهر ۱۳۹۷ / ۱۶:۵۶
  • دسته‌بندی: هرمزگان
  • کد خبر: khalijefars-51807
  • خبرنگار : 50169

/دستور کار 13 میلیارد تومانی محل جنگ و جدل اعضای شورای شهر بندرعباس/

دانش: شما سال گذشته مگر اکثریت نبودید؛ جهانبخش: اگر اکثریت بودیم اقلیت را گوشه دیوار نگذاشتیم

1

هفتاد و هفتمین جلسه رسمی شورای اسلامی شهر بندرعباس با دستور کار جلسه "بحث و بررسی در خصوص تفاهم‌نامه فی‌مابین استانداری هرمزگان، شورای شهر بندرعباس و شهرداری بندرعباس در خصوص اخذ عوارض آلایندگی ناشی از صنایع آلاینده استان هرمزگان" برگزار شد.

به گزارش ایسنا، منطقه خلیج‌فارس، فیصل دانش، رئیس شورای اسلامی شهر بندرعباس در این جلسه اظهار کرد: جلسه قبل با توجه به اینکه ایرادات داخلی در شورا ایجادشده بود این نیاز احساس شد جلسه غیرعلنی برگزار و به موضوعات داخلی شورا پرداختیم و دوستان من اختلافات داخلی را حل کرده و سعی کردند تشنج را به جامعه منتقل نکنیم.

در ادامه عضو شورای اسلامی شهر بندرعباس گفت: با توجه به اینکه این تفاهم‌نامه باید به کمیسیون حقوقی می‌رفت، قانون به ما اجازه نمی‌دهد مستقیم وارد آن شده و به بحث پرداخت؛ در مورد خرج کرد آلایندگی باید متممش پیوست شود و بودجه شهرداری افزایش یابد.

اسلام باوقار خاطرنشان کرد: از رئیس شورای اسلامی شهر بندرعباس می‌خواهم این موضوع از دستور کار در بیاید و به کمیسیون حقوقی رود اما ازآنجاکه یک‌بند مربوط به کمک مالی به تیم فوتسال آذرخش بود و در کمیسیون هم تصویب‌شده مبلغی پرداخت شود، پیشنهاد دارم امروز مصوبه تیم آذرخش را پیش ببریم و مابقی در کمیسیون حقوقی بررسی شود و کاری پخته به صحن علنی شورای شهر ارائه شود.

مدیر امور مالی شهرداری بندرعباس در این جلسه گفت: برداشت بنده از این موضوع آن است که تفاهم‌نامه‌ای در این باب نوشته‌شده و باید 13 میلیارد را اخذ کنیم اما پولی هنوز به‌حساب شهرداری بندرعباس نیامده که بخواهیم این هزینه‌ها را انجام دهیم و این مسئله نادیده گرفته‌شده است و درگذشته مبلغی برای تیم فوتسال آذرخش در نظر گرفته‌شده است.

حمیدرضا سلیمی بابیان اینکه در ذیل این تفاهم‌نامه استاندار هرمزگان پارافی مبنی بر پیگیری پول تخصیص داده‌شده نوشته است درصورتی‌که هنوز تخصیص نیافته است، اضافه کرد: در قانون آمده که باید عوارض آلایندگی از سوی صنایع آلاینده به‌حساب شهرداری واریز شود و پولی که به‌حساب شهرداری آمده برایش تصمیم بگیریم، اگر پول را دریافت نکنیم و سپس هزینه‌ای انجام شود یعنی هزینه‌ای که به گردن شهرداری می‌افتد.

|

در ادامه رئیس شورای اسلامی شهر بندرعباس بابیان اینکه متمم بودجه باید دیده شود اما زمانش الآن نیست، خاطرنشان کرد: تیم فوتسال آذرخش بندرعباس از گذشته سه باز از محل اعتبارات شهرداری بندرعباس پول دریافت کرده  و الآن قرار است کمک دیگری به آن شود.

دانش اظهار کرد: اگر به همان اکتفا کنیم مسکنی موقتی است، تیم ورزشی که به لیگ می‌رود باید دغدغه روحی نداشته باشد و وقتی بداند تا آخر فصل مشکلات مالی و معنوی ندارد با روحیه بازی می‌کند.

وی بابیان اینکه آنچه درگذشته انجام‌شده بحث کمک 500 میلیون تومانی است اما اکنون بحث کمک یک و نیم میلیارد تومانی است، عنوان کرد: موضوع دیگر مطرح‌شده بحث فاضلاب است، شورای شهر بندرعباس سه میلیارد تومان را برای برطرف کردن مشکلات پساب و یک میلیارد تومان برای روشنایی ساحل در نظر گرفته است.

دانش با اشاره به اینکه این موضوعات بسیار مهم هستند و می‌توانیم قبل از اینکه پولی دریافت بگیریم، تصمیم بگیریم کجا هزینه شود، تصریح کرد: با توجه به اینکه این تفاهم‌نامه وجود دارد، فکر می‌کردم مدیرمالی شهرداری بندرعباس با شهردار هماهنگ باشد چون یک‌طرف این تفاهم‌نامه شهردار است.

رئیس شورای اسلامی شهر بندرعباس بابیان اینکه 13 میلیارد تومان پول را که سال‌هاست نمی‌توانستیم بگیریم اکنون قرار است دریافت کنیم، افزود: این بابی است برای آغاز دریافت عوارض آلایندگی، ما باید حسن نیت خود را نشان دهیم تا دوباره بتوانیم مطالبه گری کنیم پس باید به دید مثبت به این موضوع نگاه کنیم.

همچنین در ادامه دیگر عضو شورای شهر بندرعباس بابیان اینکه استاندار کمک کرد و حق ما را گرفت و اما قرار شد کمک‌هزینه پنج میلیارد تومانی مسجد جامع بندرعباس از محلی در تهران پرداخت شود اما نمی‌دانم چرا این موضوع کمک‌هزینه در دل این 13 میلیارد تومان آمده است، خاطرنشان کرد: چرا شورای شهر بندرعباس تبدیل به ماشین امضا شد، هر اتفاقی می‌خواهد رخ دهد، به‌حساب شهرداری واریز و شورای اسلامی شهر بندرعباس تصویب کند.

اسلام باوقار بابیان اینکه گفته‌شده آلایندگی باید به شهرداری پرداخت و در جهت فضای سبز هزینه شود اما قرار نبود این مبلغ از تهران در این قالب وارد شهرداری شود، خاطرنشان کرد: قرار نیست هر موضوعی که به صحن شورا آمد، اعضای شورای اسلامی شهر مصوب کنند.

وی با تأکید بر اینکه نگاه به جناح سیاسی نکنیم و باید منطقی به این موضوع نگریست، اضافه کرد: این تفاهم‌نامه باید به کمیسیون حقوقی ارجاع داده شود تا اشکالاتش برطرف شود و سپس به صحن شورای اسلامی شهر بندرعباس بیاید.

باوقار بابیان اینکه مشکلات فاضلابی که سال‌هاست به دریا می‌ریزد آیا با این سه میلیارد تومان حل می‌شود، اظهار کرد: 12 نفر کادر اجرایی در باغ گل‌های بندرعباس به دلیل نبود بودجه لازم اخراج شدند، ای‌کاش می‌آمدند و اعلام می‌کردند 200 میلیارد تومان حق شهرداری بندرعباس است اگر مازادی واریز شد آن را برای کمک‌هزینه به سایر محل‌ها تصویب کنید.

این عضو شورای اسلامی شهر بندرعباس در پایان گفت: اگر بر اساس نظر فردی رأی دهیم جداست و اگر براساس باندبازی رأی دهیم جداست و باید بدانیم این خیانت به مردم است و فکر می‌کنم این موضوع مشکل قانونی دارد

|

در ادامه سلیمی، مدیرمالی شهرداری بندرعباس گفت: اگر شورا چیزی مصوب کند شرط تحقق این مبلغ را بگذارد تا دینی بر دوش شهرداری بندرعباس گذاشته نشود.

بر همین اساس رئیس شورای اسلامی شهر بندرعباس گفت: می‌خواهیم به تفاهم‌نامه‌ای رأی دهیم که براساس آن 13 میلیارد تومان می‌خواهیم، دریافت کنیم.

در ادامه یکی از اعضای شورای اسلامی شهر بندرعباس گفت: تیم فوتسال آذرخش تیم مردمی است که هم موفق بوده و هم تلاش کرده از نیروهای ماندگار استفاده کند.

احمد عامری بابیان اینکه از طرف دیگر حجم بالای تماشاگران حاضر در سالن فجر، نشان از موفقیت این تیم بوده و این تیم مثل یک موجود زنده است که اگر به آن اکسیژن نرسانیم می‌میرد، خاطرنشان کرد: ما اعضای شورای اسلامی شهر بندرعباس هستیم، نباید ارزش‌ها را کنار بگذاریم و باید بدانیم مسجد جامع هم جزئی از نفس مردم است و پیشنهاد می‌دهم بندها را به ترتیب مصوب کنیم.

پس‌ازآن باوقار، عضو شورای اسلامی شهر بندرعباس بابیان اینکه بحث بنده مخالف و موافق نیست، افزود: مخالف مسجد جامع نیستم بلکه می‌گویم پول گرفتن و خرج کردنش منظور بنده نیست بلکه باید به صحبت‌های طبق قانون مدیرمالی شهرداری بندرعباس استناد کنیم، اگر اکنون 2 میلیارد تومان به باشگاه اروند بندرعباس کمک شود، فردا 100 باشگاه دیگر شهر بندرعباس می‌آیند و آن‌ها هم خواستار کمک هستند.

وی بابیان اینکه چه اشکالی دارد این دستور کار به کمیسیون برود و برگردد، اضافه کرد: بنده می‌گویم به خاطر کمبود بودجه، کارکنان را اخراج نکنید بلکه هر میزان پول‌دارید ازاین‌دست کمک‌ها صورت بگیرد.

در ادامه دیگر عضو شورای اسلامی شهر بندرعباس افزود: پنج میلیارد تومانی که بابت مسجد جامع بندرعباس هزینه می‌شود از محل متمم بودجه خواهد بود و اشکال قانونی ندارد.

محمدجواد بلارک بابیان اینکه صنایع غرب بندرعباس با ادعای رعایت استانداردها خود را شامل پرداخت عوارض آلایندگی نمی‌دانند، اضافه کرد: استاندار بالاخره از طریقی این بودجه را جذب کرده و می‌توانست به شهرداری بندرعباس پرداخت نکند و به شهر دیگری از استان اختصاص دهد حال ازآنجاکه بندرعباس با مشکلات بیشتری دست‌وپنجه نرم می‌کند، این پول را به شرطی که این کمک‌ها انجام شود، قرار است به شهرداری بندرعباس واریز شود.

|

همچنین یکی از اعضای شورای شهر بندرعباس بابیان اینکه قرار بود کمک‌هزینه مسجد جامع بندرعباس از محل دیگری دریافت شود، خاطرنشان کرد: اگر قانون مشخص کرده پولی که گرفته می‌شود در چه مواردی هزینه شود، تکلیف روشن است.

فاطمه جراره اضافه کرد: اگر این پول از محل عوارض آلایندگی است و قانون گفته باید در فضای سبز هزینه شود حرف زدنمان بیهوده است و باید مسائل حقوقی‌اش بررسی شود و تفاهم‌نامه بر اساس آن تنظیم شود.

در ادامه مجید عسکری زاده، دیگر عضو شورای اسلامی شهر بندرعباس بابیان اینکه با کلیات این تفاهم‌نامه موافقیم، افزود: نامه‌ای از استانداری آمده که مبلغی از عوارض آلایندگی دریافت شده و به شهرداری بندرعباس واریز می‌شود که این موضوع حق ما است زیرا صنایع غرب بندرعباس هوا را آلوده می‌کنند؛ منتظریم بعد کلیات، جزئیات این تفاهم‌نامه را بررسی کنیم.

یکی از اعضای شورای اسلامی شهر بندرعباس بابیان اینکه نمی‌دانم چرا مسائل را پیچیده می‌کنیم و همین عامل سبب می‌شود به نتیجه نرسیم، خاطرنشان کرد: موارد مطرح‌شده شبهه‌ایجاد می‌کند چون رئیس شورای اسلامی شهر بندرعباس آن را مطرح کرده عده‌ای مخالف هستند درحالی‌که  با رایزنی شخصی این 13 میلیارد تومان احیاشده و استاندار اعلام کرده این پول از محل ارزش‌افزوده نیست.

آبتین امیری خاطرنشان کرد: پنج میلیارد تومان مسجد جامع به این دلیل پرداخت‌نشده که شهرداری بندرعباس اعلام کرده این پول حق ما است و چون کمک‌هزینه به مسجد جامع صورت نگرفته است، استاندار هرمزگان به دنبال کسب رضایت هم شهرداری بندرعباس و هم نماینده ولی‌فقیه در استان هرمزگان است.

وی اظهار کرد: معتقدم استاندار این پول را احیا کرده و اعلام کرده این پول را برای استان هرمزگان می‌گیریم و اگر مسائل و موارد اعلام‌شده حل شد و کمکی از سوی شهرداری بندرعباس صورت گرفت، این پول به شهرداری بندرعباس پرداخت می‌شود.

امیری با اشاره به اینکه این موضوعات روی هوا نیامده بلکه یک ماه است به کمیسیون بودجه رفته و بررسی‌شده است و اگر قبول نداریم پس رأی ندهیم و آن مواردی که قبول داریم را رأی دهیم، تصریح کرد: اینکه می‌گویند شهرداری بندرعباس خود مشکلات دیگری دارد باید تحت عنوان طرح‌های دیگری مطرح و کمک گرفته شود.

این عضو شورای شهر بندرعباس بابیان اینکه در مورد کارکرد پولی که قرار است به‌حساب شهرداری بندرعباس واریز شود باید بدانیم  بخشی مربوط به مسئولیت اجتماعی، بخشی در امور فرهنگی، بهداشتی و بخشی در ورزش و ساماندهی دریا قرار است هزینه شود، عنوان کرد: هر بار با یک دیدگاهی تصویب این دستور کار به عقب‌افتاده است، تکلیف را مشخص کنید تا بندهای مخالف در محلی دیگر هزینه شود.

|

همچنین دیگر عضو شورای اسلامی شهر بندرعباس بابیان اینکه استاندار هرمزگان تعامل خوبی با شورای اسلامی شهر بندرعباس دارد و همراهی‌اش قابل‌تقدیر است، افزود: اما اینکه همکاری صورت بگیرد و مبلغی که حق شهرداری بندرعباس بوده با قلدری دریافت شود، صحیح نیست و باید محل هزینه کرد آن را باید مشخص کنیم، چون ما نماینده مردم هستیم.

کیانوش جهانبخش با اشاره به اینکه آقای امیری می‌گوید، رئیس شورای اسلامی شهر بندرعباس از ظرفیت شخصی‌اش رایزنی کرده به نظر من توهین به شورای اسلامی شهر بندرعباس و زیر سؤال بردن دانش است، اضافه کرد: آقای دانش بدون مشورت همکارانش کاری نمی‌کند، حالا شاید ما نزدیکش نباشیم اما حتماً با دوستانش مشورت کرده است!

وی اظهار کرد: هرکاری خارج از مجموعه قرار است انجام شود باید در کمیسیون حقوقی بررسی شود، اصل 101 قانون اساسی می‌گوید از تبعیض جلوگیری و شورا حق ندارد تصمیم خاص بگیرد، شورا جای مسائل محلی و سیاسی و فرقه‌ای نیست، من استاد قنبر راستگو را به محل شورای شهر بندرعباس آوردم تا جهت برطرف شدن مشکلاتش کمکی صورت بگیرد اما گفتند جهانبخش دارد هم‌صنفی‌هایش را کمک می‌کند.

جهانبخش بابیان اینکه، اینکه اعلام می‌شود تصمیم گرفته‌شده، شائبه است، اگر به باشگاه اروند می‌خواهند بدهند پس اگر شهرداری بندرعباس پول دارد به بقیه باشگاه‌ها هم بدهد، اضافه کرد: الآن به باشگاه نایبند زمین دادیم اما پول هم ندارند بسازند پس 200 میلیون از این مبلغ تفاهم‌نامه را بدهیم تا بسازند دیگر سراغ ما هم نمی‌آیند؛ بندبند این تفاهم‌نامه باید در کمیسیون حقوقی بررسی شود!

در پاسخ به صحبت‌های جهانبخش، نوبت به آبتین امیری رسید تا وی بابیان اینکه ما هیچ پیشنهادی برای کمک به مسجد اهل سنت و باشگاه اروند ندادیم و خود استاندار پیشنهاد داده است، افزود: باشگاه اروند بودجه‌ای را برای ساخت سالنی که در حال ساخت است لازم دارد؛ هیچ‌گاه اعلام نکردیم مخالف کمک به باشگاه‌های دیگر هستیم بلکه هر باشگاهی کمک می‌خواهد اعلام کند، رایزنی می‌کنیم تا استانداری کمک کند.

در همین خصوص جهانبخش پاسخ داد: هرلحظه که جلو می‌رویم زاویه‌ای از این ماجرا عیان می‌شود؛ اکنون امیری بعد جدیدی را باز می‌کند و اعلام می‌کند قرار است سالن ساخته شود، من اصلاً خبر ندارم پس ای‌کاش این موضوع برای ما شفاف شود.

دانش، رئیس شورای اسلامی شهر بندرعباس بابیان اینکه می‌گویید تصمیمات شورا باید عام باشد، بازی با کلمات است موضوعات اگر خاص باشد هم می‌تواند عام تلقی شود، خاطرنشان کرد: شورای شهر بندرعباس مصوبه پنج میلیارد تومانی را پشت سر گذاشت که در مصوبه اشاره کردیم باید این پول از منبع دیگری به شهرداری بیاید، از منبع دیگری نیامد و پرداخت هم نشده است پس تخلف صورت گرفته اما اکنون که راهکار برایش دیده‌شده است و می‌توان از محل مبلغ موردنظر در تفاهم‌نامه وصول شود.

وی بابیان اینکه از این به بعد ما باید با شفافیت دقیق‌تری شهرداری را ببینیم یعنی اعلام شو در ماه گذشته چه میزان شهرداری درآمد داشته و چقدر هزینه شده است، اظهار کرد: جوری با کلمات بازی نکنیم که نتوانیم پولی دریافت کنیم و برای مردم هزینه کنیم.

در همین خصوص دیگر عضو شورای اسلامی شهر بندرعباس گفت: با برخی صحبت‌هایی که آقایان باوقار و جهانبخش کردند موافقم چرا که برای اینکه شبهه‌ای در آن نباشد باید به کمیسیون تلفیق ارجاع داده شود.

اسماعیل بواشه بابیان اینکه اما مسئله مهم آن است که آذرخش برای رفتن به مسابقات مشکل مالی دارد و باید کمک به این تیم را در دستور کار قرار دهیم، تصریح کرد: در خصوص اینکه با این پول حقوق پرداخت شود تا کارمندان اخراج نشوند، باید بدانیم که در شهرداری بندرعباس به‌طور مداوم استخدام جدید صورت می‌گیرد پس این پول جوابگوی همه کارکنان نیست و نمی‌تواند مانع اخراج کارمندی شود.

وی بابیان اینکه اگر شهردار این تفاهم‌نامه را امضا کرده می‌توانست امضا نکند و می‌توانست بگوید جای دیگری می‌خواهم خرج کنم، اظهار کرد: شهرداری موظف است ماهانه هزینه‌ها و درآمدهایش را اعلام کند و من به‌عنوان خزانه‌دار به صحن شورا گزارش دهم.

|

پس‌ازاین صحبت‌ها رئیس شورای اسلامی شهر بندرعباس با اشاره به اینکه پیشنهاد می‌کنم کلیات تفاهم‌نامه را به رأی بگذاریم و تصویب کنیم، خاطرنشان کرد: موضوع کمک پنج میلیارد تومانی به مسجد جامع قرار شد از محل ارزش‌افزوده داده نشود اما یک میلیاردش داده شد، باید این مبلغ تصویب شود تا شهرداری این تخلف را هم جایگزین کند.

در همین منوال بود که بحث بین دانش و جهانبخش بالا گرفت و دانش بابیان اینکه شما سال گذشته مگر اکثریت نبودید، با پاسخ جهانبخش مواجه شد مبنی بر اینکه ما اگر اکثریت بودیم اقلیت را گوشه دیوار نگذاشتیم و افزود: اگر سند قانونی بیاورم باید این موضوع به کمیسیون حقوقی برود چه کسی پاسخگو است.

دانش در پاسخ به جهانبخش بابیان اینکه کمیسیون تطبیق باید مسائل حقوقی، شرعی و ... را بررسی کند، خاطرنشان کرد: درست نیست چون ریس شورا یا کمیسیونی نیستیم، جو شورا را برهم بریزیم!

جهانبخش بازهم سکوت نکرد و این بار در مقام پاسخگویی ، خاطرنشان کرد: شما که ۸ رأی اعضای شورای شهر را دارید و ما هرچه بگوییم حرف خودتان رأی می‌آورد پس چه ایرادی دارد به کمیسیون برود از چه می‌ترسید؟ من چهار روز است سکوت کرده‌ام، شما هرچه دلتان خواست گفتید، آقای دانش اینجا جای کار سیاسی کردن نیست، اینجا شورا است و باید کار شورایی کنید!

در ادامه جراره، عضو شورای اسلامی شهر بندرعباس گفت: حتماً اولویت‌ها در جلسه‌ای مطرح‌شده اما این مشکلات چطور مشخص‌شده است، کاش شهردار با اعضای شورای اسلامی شهر صحبت می‌کرد تا مشخص می‌شد دقیقاً اولویت چه چیزی است و ای‌کاش اینقدر شورای چهارم و پنجم نکنید.

همچنین امیری، دیگر عضو شورای اسلامی شهر بندرعباس اظهار کرد: این پولی که قرار است به‌حساب شهرداری واریز شود، استاندار دیدگاهش را راجع به پرداختش ارائه کرده یعنی اگر پولی پرداخت شود، اعلام‌شده در فلان جا خرج شود، یعنی اگر قبول نکنید پول نمی‌آید، منت باشد یا نه استاندار می‌گوید پولی که وصول می‌کنم از هر حسابی باشد باید در فلان جا هزینه شود!

وی تصریح کرد: با این عملکرد ممکن است این مبالغ را در اختیار ما نگذارند و استاندار هم دیگر این پول‌ها را در اختیار شهرداری قرار نمی‌دهد.

عسکری زاده، دیگر عضو شورای شهر بندرعباس اظهار کرد:  هرکسی می‌خواهد به ما هرمزگانی‌ها حقمان را بدهد سرمان منت می‌گذارد، این پول باید براساس مطالبه گری مردم هزینه شود، این پول حق ماست باید بگیریم و خودمان مدیریت کنیم

جهانبخش، عضو شورای شهر بندرعباس هم در پایان گفت: نظرم بر این است کلیات تصویب شود و پول بیاید اما در خصوص هزینه کردش دوباره با استاندار جلسه گذاشته شود، شاید اولویت جایی که به شهردار گفته‌شده و مشورت داده‌شده با مطالبات اعضای شورای اسلامی شهر و مردم مغایرت داشته باشد.

|

به گزارش ایسنا، در پایان جلسه جنجالی و طولانی شورای اسلامی شهر بندرعباس که با غیبت پرویز سالاری و فرزانه آرامش و ترک جلسه از سوی اسلام باوقار در میانه‌های جلسه و همچنین اعلام ترک جلسه از سوی کیانوش جهانبخش باوجود حضورش، دستور کار "بحث و بررسی در خصوص تفاهم‌نامه فی‌مابین استانداری هرمزگان ،شورای شهر بندرعباس و شهرداری بندرعباس در خصوص اخذ عوارض آلایندگی ناشی از صنایع آلاینده استان" پس از تصویب کلیات جهت بررسی جزئیات هزینه کرد به کمیسیون تلفیق بودجه و حقوقی ارجاع داده شد.

این در حالی است که اعضای شورای اسلامی شهر بندرعباس با فوریت در حال حاضر کمک 300 میلیون تومانی به تیم فوتسال آذرخش بندرعباس و 200 میلیون تومانی به ورزش محلات را تصویب کردند.

تهیه و تنظیم از لیدا رضائی، خبرنگار ایسنا، منطقه خلیج‌فارس

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.