• یکشنبه / ۶ آبان ۱۳۹۷ / ۱۵:۵۷
  • دسته‌بندی: هرمزگان
  • کد خبر: khalijefars-52106
  • خبرنگار : 50169

/آنچه در هشتاد و یکمین جلسه شورای شهر بندرعباس گذشت/

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی: سرانه مطالعه هرمزگان کمتر از یک دقیقه است/ ما نمی‌خواهیم کتابخانه شهدا را پاره‌پاره کنند

photo_2018-10-28_15-58-24

هشتاد و یکمین جلسه رسمی شورای اسلامی شهر بندرعباس با دستور کار "تعامل و هم‌اندیشی شورای اسلامی شهر بندرعباس با اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان هرمزگان" با حضور مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان هرمزگان برگزار شد.

به گزارش ایسنا، منطقه خلیج‌فارس، رئیس کمیسیون بهداشت، سلامت و خدمات شهری در این جلسه در نطق پیش از دستور خود اظهار کرد: کمیسیون خدمات شهری شورا در خصوص اخراج 8 کارگر از شهرداری منطقه 3 بندرعباس جلسات متعددی با شهردار، مدیر شهرداری منطقه 3، پیمانکاران و کارگران برگزار کرده است.

آبتین امیری با بیان اینکه این 8 کارگر دوباره مشغول به کار شده‌اند، افزود: اختلاف‌نظری حقوقی بین 3 پیمانکار پروژه‌ها وجود دارد که باید درزمینهٔ رفع این مشکلات فعال‌تر عمل کنیم تا در آینده با اخراج کارگران دیگری مواجه نشویم.

رئیس شورای اسلامی شهر بندرعباس در این جلسه تصریح کرد: قانون‌گذار بین اداره کل کتابخانه‌های عمومی و شهرداری ارتباطی قانونی و حقوقی را دیده که باید رعایت شود.

فیصل دانش با اشاره به اینکه جواب‌های شهرداری در خصوص وضعیت مالی و عمرانی مرتبط با اداره کل کتابخانه‌های عمومی هرمزگان معماهای بزرگ‌تری را ایجاد می‌کند و باید پاسخ صریحی در این خصوص داشته باشد، عنوان کرد: فارغ از اینکه شهری دارای کتابخانه باشد یا خیر شهرداری وظیفه دارد نیم درصد سهم اداره کل کتابخانه‌های عمومی را پرداخت کند.

وی خاطرنشان کرد: باید درزمینهٔ کتابخانه‌های شهری به بزرگی و پرجمعیتی بندرعباس که از نقاط مرزی نیز محسوب می‌شود و در معرض تهاجم فرهنگی بیشتری قرار دارد تلاش بیشتری شده و کتابخانه‌ها و بستر کتاب‌خوانی بیشتری برای آن در نظر گرفته شود.

رئیس شورای اسلامی شهر بندرعباس اضافه کرد: موضوع رسیدگی به بدهی‌های شهرداری به اداره کل کتابخانه‌های عمومی، پرداخت نیم درصد سهم این اداره کل، کتابخانه شهدا و سایر موضوعات مربوط باید در کمیسیون تلفیق حقوقی و فرهنگی با حضور نمایندگانی از اداره کل کتابخانه‌های عمومی و شهرداری بررسی شود.

رئیس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای اسلامی شهر بندرعباس نیز در این جلسه بیان کرد: بدون کتاب و کتابخانه‌ها با چه ابزاری می‌خواهیم به جنگ تهاجم فرهنگی رفته و نیازهای علمی و مطالعاتی شهر را برطرف کنیم؟

احمد عامری سیاهوئی با بیان اینکه نه‌تنها باید کتابخانه‌های بیشتری ایجاد شود بلکه باید محتوای کتاب‌های آن‌ها نیز تأمین و بررسی شود، ابراز کرد: اگر مساجد پایگاه‌های اولیه مساجد هستند، کتابخانه‌ها نیز کمتر از آن نیستند چراکه جایی برای بالندگی و رشد بیشتر هستند.

وی اظهار کرد: نه‌تنها کتابخانه شهدا باید به اداره کل کتابخانه‌های عمومی واگذار شود بلکه باید کتابخانه‌های دیگری هم آماده و در اختیارشان قرار داده شود.

یک  عضو شورای اسلامی شهر بندرعباس نیز در این جلسه افزود: اینکه شهردار در جلسات مهم با موضوعات مهم توسط شورا دعوت می‌شود اما در جلسات حضور پیدا نمی‌کند اصلاً قابل توجیه نیست، مأموریت بودنش هم قابل توجیه نیست و این شوراست که تشخیص می‌دهد شهردار باید در جلسات حضور داشته باشد چراکه کار شورا کار مردم است و هیچ کاری مهم‌تر از کار مردم نیست.

اسماعیل بواشه با اشاره به اینکه امروز با توجه به بارندگی که در سطح شهر رخ داد شهردار باید در شهر حضور می‌داشت، تصریح کرد: برای کارهای فرهنگی متولیان زیادی داریم و هر دستگاهی برای خود کاری انجام  می‌دهد و همه با هم در این زمینه در تعامل و هماهنگی نیستند.

وی با بیان اینکه از نظر بنده تورم بالای 80 درصد است و اینکه آمارهای مختلفی می‌دهند که درصدهای کمتری را نشان می‌دهد را اصلاً قبول ندارم، عنوان کرد: باید درزمینهٔ کتابخانه‌ها هم مانند مساجد و مدارس از ظرفیت خیرین استفاده شود.

این عضو شورای اسلامی شهر بندرعباس با اشاره به اینکه سمن‌ها باید درزمینهٔ کتاب و کتابخانه‌ها فعالیت بیشتری داشته باشند، خاطرنشان کرد: کمیت در این زمینه‌ تنها بخشی از ماجراست و کیفیت خیلی مهم‌تر است، اگر خروجی، اهداف و رسالت‌های کتاب‌ها نیز بررسی شود اتفاقات خوبی در سطح جامعه می‌افتد.

عضو دیگر شورای اسلامی شهر بندرعباس در این جلسه بیان کرد: داشتن شورایی به نام شورای فرهنگ عمومی که ریاست آن را نماینده ولی‌فقیه در هرمزگان دارد و استاندار و مدیران استانی عضو این شورا هستند نشانگر اهمیت مسئله فرهنگ است.

پرویز سالاری با بیان اینکه اگر طرح مدیریت واحد شهری اجرا شود بسیاری از مشکلات فرهنگی شهر نیز خودبه‌خود حل خواهد شد، ابراز کرد: نهادهایی مانند کتابخانه‌های عمومی و آموزش‌وپرورش که هزینه‌هایی را از شهرداری دریافت می‌کنند باید این مبالغ را در شهر بندرعباس هزینه کنند و نه در استان هرمزگان!

وی اظهار کرد: باید کمیته‌ای متشکل از کتابخانه‌های عمومی، شهرداری و شورای شهر تشکیل شود تا عملکردها در این زمینه بررسی شود.

نایب‌رئیس شورای اسلامی شهر بندرعباس نیز افزود: مرتب در جلسات بحث می‌کنیم و اجرا نمی‌شود در سال گذشته نیز چنین جلسه‌ای با اداره کل کتابخانه‌های عمومی برگزار کردیم و همین حرف‌ها زده شد اما خروجی نداشت.

جواد بلارک اضافه کرد: باید دقیقاً مشخص شود که چه کارهایی قرار است صورت گیرد تا اداره کتابخانه‌های عمومی تکلیف خود را بداند و اگر می‌خواهد اقدام حقوقی علیه شهرداری انجام دهد یا توافقی کند برنامه‌ریزی کند.

معاون امور زیربنایی و عمرانی شهرداری بندرعباس در این جلسه تصریح کرد: پروژه بلوار ساحلی بازمانده‌ای از دوران آقای سلطان‌زاده است و اصلاً پروژه شهرداری نبوده است، زمانی که بلوار ساحلی ضلع جنوبی کتابخانه شهدا ساخته شد مدتی از تعطیلی این کتابخانه گذشته بود.

عبدالرضا بهادر با اشاره به اینکه هیچ‌گاه بحث تخریب کتابخانه شهدا مطرح نبوده و همیشه حرف از احیای آن بوده است، عنوان کرد: بازسازی کتابخانه شهدا که انجام شد دعوا بر سر این بود که چه کسی متولی آن باشد، ما پیشنهاد دادیم که درازای آن از بخشی از مسجد علی بن ابی‌طالب (ع) به‌عنوان محل اجاره استفاده کنیم که موردتوافق قرار نگرفت.

وی با بیان اینکه در همان زمان بحث ساخت فرهنگسرا در مناطق کم برخوردار شهر نیز مطرح شده بود، خاطرنشان کرد: فرهنگسراها که ترکیبی از کتابخانه و مکان فرهنگی است در مناطق 2 و 3 شهرداری ساخته شد و قرار شد بخش کتابخانه آن به اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان واگذار شود.

معاون امور زیربنایی و عمرانی شهرداری بندرعباس با اشاره به اینکه چندین بار مناقصه پروژه ساخت کتابخانه مرکزی شهر بندرعباس برگزار شده اما پیمانکار انصراف داده است، بیان کرد: درازای 800 متر کتابخانه شهدا می‌توانیم در دو بخش 400 متری این فضا را در فرهنگسراها در اختیار اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان قرار دهیم.

معاون مالی و اقتصادی شهرداری بندرعباس نیز در این جلسه ابراز کرد: در خصوص نیم درصد سهم کتابخانه‌های عمومی ماهانه درخواستی از این اداره کل به شهرداری فرستاده می‌شده و شهرداری نیز مبلغی را پرداخت می‌کرده است.

محمد رستمی با بیان اینکه در یک ماه گذشته مبلغ 50 میلیون تومان به اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان پرداخت کرده‌ایم، اظهار کرد: جلساتی را با این اداره کل برای تعیین چگونگی پرداخت مطالباتش برگزار کردیم و قرار شد شهرداری ماهانه مبلغی را به حسابشان واریز کند.

وی با اشاره به اینکه شهرداری بدهی به اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان هرمزگان دارد که مقرر شده میزان این بدهی را احصا کرده و با تنظیم تفاهم‌نامه‌این مبالغ را پرداخت کنیم، افزود: تاکنون 13 میلیارد ریال از مطالبات اداره کل کتابخانه‌های استان را پرداخت کرده‌ایم.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان هرمزگان در این جلسه تصریح کرد: شورا به‌عنوان مهم‌ترین نهاد مشارکت سیاسی مطرح است و هر جا مشارکت سیاسی باشد پیامدها و دستاوردهایی دارد که یکی از آن‌ها همراهی و همدردی مردم است و دیگری احساس مالکیتی که مردم خواهند داشت و احساس مالکیت نیز همراهی مستمر آن‌ها را در پی خواهد داشت.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین محمد ذاکری با اشاره به اینکه مشارکت سیاسی آسیب‌هایی هم می‌تواند داشته باشد، عنوان کرد: یکی از این آسیب‌ها می‌تواند این باشد که مردم منتخب خود را می‌پذیرند و این پذیرش قواعدی دارد که متأسفانه برخی از منتخبین به آن پایبند نخواهند بود، البته بنده به شخص خاصی در این زمینه اشاره ندارم.

وی با بیان اینکه هرکس باید در جایگاه خود قرار گرفته و کار خود را انجام دهد، خاطرنشان کرد: مشکل اصلی کشور ما این است که هیچ‌کس در جای خود قرار ندارد، هر فردی با هر تخصصی به هر پیشنهاد مدیریتی نه نمی‌گوید و این است که افراد در جای خود قرار ندارند.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان هرمزگان با اشاره به اینکه شورای شهر و شهرداری هم هرکدام وظایفی دارند که باید آن‌ها را انجام دهند، بیان کرد: اداره کل کتابخانه‌های عمومی متولی کتاب و کتابخانه‌هاست و به این دلیل از سال 82 مستقل شده تا کتاب در حاشیه قرار نگیرد.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین ذاکری با بیان اینکه امروز فرهنگ به نیاز دست چندم و کالای لوکس تبدیل شده است، اظهار کرد: نهادهای بسیاری در فرهنگ ورود کرده‌اند اما خروجی در این زمینه نمی‌بینیم.

وی با اشاره به اینکه استان هرمزگان با 63 کتابخانه رتبه ج را در سطح کشور دارد، افزود: در شهر بندرعباس تنها 5 کتابخانه داشته و استان هرمزگان از جهت عضویت کتابخانه رتبه 27 را در سطح کشور دارد.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان هرمزگانبا بیان اینکه استان هرمزگان در استفاده از اینترنت رتبه 15 کشور را دارد، تصریح کرد: سرانه مطالعه کشور 3 دقیقه و در استان هرمزگان کمتر از یک دقیقه است، وقتی زیرساختی نداریم چطور می‌توان این سرانه را بالا برد.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین ذاکری با اشاره به اینکه کتابخانه مرکزی شهر بندرعباس که قرار بود با 7 هزار و 500 متر زیربنا بزرگ‌ترین کتابخانه جنوب کشور باشد 10 سال پیش کلید خورده و چهار سال است متوقف شده است، عنوان کرد: ما باید بستری را فراهم کنیم تا مردم کتاب‌خوان شوند.

وی با بیان اینکه کتابخانه شهدا زمانی ساخته شد که هنوز بلوار ساحلی در کار نبود و تخلفی صورت نگرفته که بخواهد مشمول ماده 100 قانون شود، خاطرنشان کرد: با توجه به اجرای طرح تعریض بلوار طالقانی مقرر شد کتابخانه شهدا در اختیار شهرداری قرار گیرد و ظرف یک سال کتابخانه‌ای در ضلع شرقی پارک دباغیان ساخته شود و در این مدت شهرداری موظف شد محلی را با همان متراژ 800 متر برای اداره کل کتابخانه‌ها اجرا کند، اکنون 5 سال از آن موضوع گذشته و نه کتابخانه به ما تحویل داده شده و نه مبلغی بابت اجاره آن پرداخت شده است.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان هرمزگان با اشاره به اینکه همچنینی مقرر شد شهرداری کتابخانه دیگری درازای مطالبات این اداره کل ساخته و تحویل دهد، بیان کرد: هرچه زمان بیشتری می‌گذرد بدهی‌های شهرداری به اداره کل کتابخانه‌های عمومی هرمزگان بیشتر می‌شود از طرفی هم هزینه زیادی برای بازسازی کتابخانه شهدا کرده و سؤال اینجاست که چرا برای ساختمانی که متعلق به خودش نبوده این همه هزینه کرده است.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین ذاکری با بیان اینکه شهرداری بابت سهم نیم درصد چندین میلیارد تومان به اداره کل کتابخانه‌ها بدهکار است، ابراز کرد: اگر بخواهیم از طریق تهران اقدام کنیم تمام هزینه یکجا از حساب شهرداری کسر می‌شود اما ما نخواستیم چنین کاری کنیم و دوست داشتیم تا در این زمینه به توافق برسیم و شهرداری کم‌کم بدهی‌های خود را پرداخت کند.

وی با اشاره به اینکه شهرداری باید به کار خود برسد و کار کتابخانه‌ها بر عهده ماست نه شهرداری، اظهار کرد: تفاهم‌نامه‌ای که درزمینهٔ کتابخانه شهدا تنظیم شده از اول هم اشتباه بوده و باید به این اشتباه پایان داده شود و این کتابخانه به ما بازگردانده شود، کم‌خرج‌ترین راه‌حل نیز برای شهرداری همین است.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان هرمزگان با بیان اینکه من باید از مسئولیت خود دفاع کنم و از شورا می‌خواهم درزمینهٔ پایان دادن به اشتباه تفاهم‌نامه کتابخانه شهدا به ما کمک کند، افزود: از استاندار تا مردم همه موافق هستند تا کتابخانه شهدا به اداره کل کتابخانه‌ها واگذار شود.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین ذاکری با اشاره به اینکه کتابخانه شهدا به این دلیل قبل از ساخت بلوار ساحلی تعطیل بوده که منتظر صدور مجوز بازسازی از شهرداری بوده است، تصریح کرد: ما نمی‌خواهیم کتابخانه شهدا را در دو تکه به ما تحویل دهند و پاره‌پاره‌اش کنند، آن را به ما بازگردانند و در بعد کتابخانه‌های فرهنگسراها را به ما واگذار کنند.

وی در پایان با بیان اینکه هر جلسه‌ای باید خروجی داشته باشد، خاطرنشان کرد: تا زمانی که خروجی از این جلسه حاصل نشود من از صحن شورا بیرون نمی‌روم.

به گزارش ایسنا، در پایان این جلسه مقرر شد مسائل مطرح شده در جلسه به کمیسیون تلفیق حقوقی و فرهنگی ارجاع داده شده و نتایج آن در جلسات بعدی اعلام شود.

گزارش از لیدا رضائی، خبرنگار ایسنا، منطقه خلیج‌فارس

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.