• دوشنبه / ۸ بهمن ۱۳۹۷ / ۱۶:۰۰
  • دسته‌بندی: هرمزگان
  • کد خبر: khalijefars-53512
  • خبرنگار : 50173

رئیس دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان:

آمبولانس دریایی برای انتقال بیماران اورژانسی است/مدافع حمایت از بخش خصوصی هستم

آمبولانس دریایی برای انتقال بیماران اورژانسی است/مدافع حمایت از بخش خصوصی هستم

رئیس دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان با بیان اینکه ما برای جمعیت غیر ثابت هرمز منابعی نداریم و باید به 6 هزار نفر ساکن در جزیره خدمات دهیم، طبق استانداردها باید یک یا دو پزشک آنجا داشته باشیم اما این تعداد بیشتر است، تصریح کرد: ما نمی توانیم براساس شبکه تصویب شده وزارت بهداشت آنجا بیمارستان بسازم و یا سونوگرافی بگذارم، آنچیزی که سلامت آنان را تامین می کند این است که باید ترانسپورت استاندارد داشته باشند، اصرار به اعزام نباید باشد، با ناجی سپاه قرار داد بستیم، آمبولانس دریایی از قشم حدود نیم ساعت تا 45 دقیقه طول می کشد از قشم به هرمز برسد و همین زمان برای آماده سازی بیمار اعزامی لازم است، آمبولانس برای انتقال بیماران نیست و برای انتقال بیماران اورژانسی است و به درخواست انتخابی مردم صورت نمی گیرد.

به گزارش ایسنا، منطقه خلیج فارس، دکتر حسین داوودی ظهر امروز در نشستی خبری اظهار کرد: ابتدای فعالیتم گفتند داوودی فلان حزبی است و باید برود و بنده گفتم پا از کفش من بیرون آورید چراکه اگر تصمیم بگیرم بمانم می مانم، اگر قرار باشد غریبه ها بخواهند در کار مملکت فضولی کنند مردم ما مردم روز سخت هستند.

وی افزود: دانشگاه علوم پزشکی مولود انقلاب است، ما قبل انقلاب یکی دو بیمارستان در هرمزگان داشتیم اما اکنون 21 بیمارستان در سطح استان داریم، اکنون پنج ام آر آی داریم، 11 دستگاه سی تی اسکن، دو دستگاه آنژیوگرافی، رودیوتراپی لو انرژی و های انرژی، 67 پایگاه اورژانس، 36 رشته، 6 رشته دکتری، 19 رشته لیسانس، 7 رشته در فوق لیسانس، سه رشته در پی اچ دی، 290 نفر عضو هیئت علمی، بیش از سه هزار دانشجو، دانشکده پزشکی، پرستاری، مامایی، پیراپزشکی، داروزسازی، دندانپزشکی داریم.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان تصریح کرد: 684 متخصص، 92 فوق تخصص در استان هرمزگان در حال فعالیت هستند، در حوزه بهداشت 1720 بهیار، 650 خانه بهداشت در روستاهای مختلف، 327 مرکز جامع شهری روستایی داریم و گستردگی خدمات بسیار وسیع است.

داوودی عنوان کرد: در حوزه پژوهشی 44 مرکز تحقیقات، رشد، شرکت دانش بنیان، مرکز پژوهش و تحقیقات داریم، 349 پروژه بهداشتی شروع کردیم، 130 پروژه را تا هفته دولت آماده کرده بودیم و 100 پروژه آماده برای دهه فجر داریم و تا هفته سلامت سال آینده تمام می شوند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان اضافه کرد: 5 بیمارستان در حال ساخت داریم، یک 264 تخت خوابی را با پالایشگاه نفت ستاره نیز آغاز کرده ایم،  یک 160 تخته خوابه در میناب، 130 تخت در بیمارستان کودکان با خیرین سلامت آغاز کرده ایم، 70 تخت بستک را با کمک خیرین، توسعه اورژانس های بیمراستان های دولتی را نیز داشته ایم.

داوودی افزود: 12خانه بهداشت، 8 مرکز جامع سلامت، 5 آزمایشگاه، 73 محل اسکان نیروهای متخصص، سیستم زنجیره سرما در بندرلنگه با حدود 200 میلیارد تومان اعتبار پروژه هایی است که برای دهه فجر سال 98 آماده بهره برداری داریم، امسال نیز 68 متخصص به شهرستان های مختلف ما در استان اضافه شده است.

وی خاطرنشان کرد: هیچ وسیله ای به دلیل کمبود یا نبود استفاده مجدد نمی شود، استفاده مجدد وسیله ای بر اساس دستورالعمل و استانداردهای ابلاغی وزارت بهداشت خواهد بود، ممکن است سختگیری های آموزشی به دانشجویان صورت بگیرد برای استفاده درست از بیت المال.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان با اشاره به اینکه تاکنون کمبود در زمینه داروی بیهوشی آنقدر نبوده که به کنسل شدن عمل جراحی منجر شود، بیان کرد: بعد از همکاری که با پالایشگاه نفت ستاره داشتیم صنایع دیگر ورود نکرده اند البته صحبت هایی شده که در بخش بهداشت و درمان ورود پیدا کنند.

داوودی ابراز کرد: در استان هرمزگان حضور خیرین را بسیار پررنگ دیدم و بسیاری از پروژه های ما با کمک خیرین پیش می روند، بنده صنایع را هم در حوزه وظایف اجتماعی شان خیر می دانم.

وی اظهار کرد: چندین بار برای بازدید به اورژانس هرمز رفتیم، مردم هرمز برای ما جایگاه ویژه ای دارند و شهدای بسیاری را برای این مملکت داده و زحمت کشیده این انقلاب هستند، اما مطالبات مردم باید واقعی باشد، هرمز جمعیتی 6 هزار نفری دارد و مرکز بهداشت آن 32 کارمند، رادیولوژی، آزمایشگاه، مامایی، داروخانه، اورژانس 115 زمینی و 3 پزشک مستقر دارد، روزی 80 تا 100 نفر در هرمز مراجعه  می کنند، از ابتدای سال تا کنون بیش از 800 هزار نفر در شب دیده شده اند، و هیچ شهر مشابهی در هرمزگان با این تعداد جمعیت این امکانات را ندارد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان افزود: ما برای جمعیت غیر ثابت هرمز منابعی نداریم و باید به 6 هزار نفر ساکن در جزیره خدمات دهیم، طبق استانداردها باید یک یا دو پزشک آنجا داشته باشیم اما این تعداد بیشتر است.

داوودی تصریح کرد: ما نمی توانیم براساس شبکه تصویب شده وزارت بهداشت آنجا بیمارستان بسازم و یا سونوگرافی بگذارم، آنچیزی که سلامت آنان را تامین می کند این است که باید ترانسپورت استاندارد داشته باشند، اصرار به اعزام نباید باشد، با ناجی سپاه قرار داد بستیم، آمبولانس دریایی از قشم حدود نیم ساعت تا 45 دقیقه طول می کشد از قشم به هرمز برسد و همین زمان برای آماده سازی بیمار اعزامی لازم است، آمبولانس برای انتقال بیماران نیست و برای انتقال بیماران اورژانسی است و به درخواست انتخابی مردم صورت نمی گیرد.

وی خاطرنشان کرد: قرار است آمبولانسی در هرمز مستقر شود که تا عید نوروز این اتفاق خواهد افتاد، ما برای تهیه سه آمبولانس قرارداد بستیم قرار بود تا اسفند تحویل دهند که ممکن است کمی بیشتر طول بکشد، در قشم مشکل متخصص به آن صورت نداریم، این سه آمبولانس را یا در بندرعباس یا قشم یا هرمز مستقر می کنیم، این شناورها چون سرعت بالایی دارند حتی اگر در هرمز مستقر نباشند هم قبل از آماده سازی بیمار به جزیره می رسند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان خاطرنشان کرد: من نمی‌توانم برای جزیره شش هزار نفری بیمارستان بسازم و گستردگی همین امکانات و خدمات هم برای بیش از 15 هزار نفر  یعنی دو برابر جمعیت است که برای حفظ شان مردم هرمز بوده و بیشتر از این کاری از من بر نمی آید، برای بخش خصوصی هم هرکس بخواهد در جزیره مطب بزند برای صدور مجوز همکاری خواهیم کرد.

داوودی اضافه کرد: تا بیمارستان بشاگرد مورد اعتماد مردم قرار بگیرد، مردم مراجعه کنند و بتوانیم متخصصان بیشتری مستقر کنیم، زمان می برد و به همکاری رسانه ها نیز در این زمینه نیاز داریم، اگر بخواهیم در مناطق دور افتاده خدمات خوبی ارائه دهیم باید بیشتر به تقویت ترانسپرت بپردازیم.

وی تصریح کرد: برنامه توسعه سه سال ای برای توسعه اورژانس خود داریم، حدود 60 دستگاه آمبولانس را اضافه و جایگزین می کنیم، تا پایان امسال به 85 پایگاه می رسیم.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان عنوان کرد: برای ارائه خدمات آنقدر کمبود نیرو نداریم که اختلالی ایجاد شود اما در زمینه نیروی انسانی در همه حوزه های خدمات درمانی و بهداشتی نسبت به شاخص های کشوری کمبود داریم.

داوودی بیان کرد: به صورت کلی با هیچکس مخالفتی ندارم اما جهاد دانشگاهی می خواهد بخش خصوصی را با اسم دولتی راه بیندازد و از نظر بنده باید بگذاریم بخش خصوصی رشد کند و با هر پیشنهاد بخش دولتی که قصد ورود در بخش خصوصی را داشته باشد مخالفت می کنم، رویان امکاناتی در هرمزگان ندارد، ما این امکانات را در استان داریم و بهتر است اجازه دهیم بخش خصوصی در این زمینه رشد کند.

وی ابراز کرد: سیاست ما این است که انقباضی در حوزه گسترش خدمات بهینه نداشته باشیم و از همه ظرفیت هایی که با نگاه خدمتی وارد می شوند حمایت می کنیم، جهاد دانشگاهی در خصوص مرکز ناباروری ورود پیدا کرد، سیاست دولت این است که کلیه پوشش خدمات برای زوج های نابارور کامل باشد اما مرکز رویان در تهران هزینه ای حدود 5 تا 6 میلیون برای هر زوج رقم می زند، علی رغم اینکه غیرمنطقی بود اما نظر موافق دادیم و برای وزارت بهداشت فرستادیم.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان اظهار کرد: ما 27 تخت دیالیز در بندرعباس داریم و 35 تخت دیگر را نیز اضافه خواهیم کرد.

داوودی افزود: آمار مبتلا به ایدز تا پایان آذر ماه امسال هزار و 322 نفر شامل 953 مرد و 369 زن در گروه سنی 21 تا 35 سال اعلام شده است.

وی در پایان خاطرنشان کرد: درخصوص غربالگری ایدز در مدارس آموزش و پرورش موافقت خود را اعلام نکرده تا ما بتوانیم درخواست را به کارگروه بفرستیم.

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.