• چهارشنبه / ۱۰ بهمن ۱۳۹۷ / ۱۶:۲۱
  • دسته‌بندی: هرمزگان
  • کد خبر: khalijefars-53534
  • خبرنگار : 50169

مدیرعامل شرکت برق منطقه ای استان هرمزگان:

خط عبور انتقال از دریا از اقدامات شاخص مان بود/تولید بالغ بر 16 میلیارد کیلووات بر ساعت برق در هرمزگان

خط عبور انتقال از دریا از اقدامات شاخص مان بود/تولید بالغ بر 16 میلیارد کیلووات بر ساعت برق در هرمزگان

مدیرعامل شرکت برق منطقه ای استان هرمزگان گفت: از کارهای شاخص ما در مسائل فنی از اول انقلاب تاکنون خط عبور انتقال از دریا است که ارتفاع 110 متر دارد که اولین بار در خاورمیانه بوده است.

به گزارش ایسنا، منطقه خلیج فارس، حسن کهوری در نشستی خبری اظهار کرد: در خصوص تولید برق قدرت نامی نیروگاه هایی که در استان بوده جمعا 100 مگاوات نیز در استان وجود داشت که امروز بالغ بر سه هزار و 231 مگاوات ظرفیت اسمی مان است.

وی با بیان اینکه نیروگاه بخار بندرعباس بهره برداری‌اش بعد از انقلاب صورت گرفت و نیروگاه خلیج فارس به دست توانمند نیروهای داخلی احداث شد، تصریح کرد: نیروگاه ایسین با 648 مگاوات باتولید داخل کشور راه اندازی شد، در نیروگاهای گذشته تنها 30 درصد راندمان داشت اما در حال حاضر یک نیروگاه کلاس اف با راندمان بالا و نزدیک به 58 درصد در حال احداث داریم که تا تابستان 98 افتتاح می شود، نیروگاه قشم نیز با تولید آبی که دارد راندمانش به بالای 80 درصد رسیده است.

مدیرعامل شرکت برق منطقه ای استان هرمزگان تصریح کرد: در سال 57 تنها 47 هزار کیلو وات ساعت تولید برق داشتیم اکنون بالغ بر 16 میلیارد کیلو وات بر ساعت در نیروگاه های استان تولید می شود.

کهوری افزود: قریب دو سال است در بخش تولید شرکت مستقلی ایجاد شده است، بالغ بر چهار هزار و 200 مگاوات نیز در دست احداث است، نیروگاه هزار و 400 مگاواتی سیریک را داریم که عملیات اجرایی اش آغاز شده است، بخش هایی از ترکیبی کردن نیروگاه های ایسین و سایر نیروگاه ها را داریم.

وی تصریح کرد: ما در شبکه های انتقال و فوق توزیع فعالیت می کنیم که خطوط ولتاژ را احداث و برق تولیدی نیروگاه ها را به ولتاژ مورد نظر توزیع می رسانیم، قبل انقلاب پست انتقالی نداشتیم که 27 مگا آمپر ظرفیت ترانس ها بود، اکنون بالغ بر 19 هزار و 874 مگا ولت آمپر ظرفیت پست های ماست که بالغ بر 140 دستگاه در سراسر استان داریم.

مدیرعامل شرکت برق منطقه ای استان هرمزگان عنوان کرد: قبل انقلاب هیچ شبکه برقی وجود نداشت و برق رسانی جزیره ای بود اما امروز تمام نقاط استان به شبکه برق وصل هستند، تا قبل انقلاب 88.7 کیلومتر مدار طول خطوط فوق توزیع داشتیم و امروز طول خطوط به 6 هزار و 396 کیلومتر مدار رسیده است.

کهوری خاطرنتشان کرد: پیک برق مصرفی استان در تابستان 57، 66 مگاوات بوده است، در تابستان سال 97 این عدد به سه هزار و 71 مگاوات رسیده است، از این سه هزار مگاوات حدود 30 درصد مربوط به مشترکین بزرگ صنعتی است، ما 15 مشترک بزرگ صنعتی داریم.

وی بیان کرد: در کل کشور 100 جامعه شهری و حدود 100 درصد جامعه روستایی از نعمت برق برخوردارند، تا پایان سال کلیه روستاهای بالای 10 خانوار دارای برق خواهند شد.

مدیرعامل شرکت برق منطقه ای استان هرمزگان ابراز کرد: شرکت توزیع هم مشترکین ریز بسیار زیادی دارد، نزدیک به 690 هزار مگاوات مربوط به مشترکین ریزاست.

کهوری اظهار با بیان اینکه کارهایی که بر روی شبکه ها انجام شده باعث شده خاموشی ها در برابر رطوبت و گرد و خاک و شرجی به صفر برسد، اظهار کرد: در دولت یازدهم و دوازدهم 50 پروژه در بخش پست به ظرفیت دو هزار و 934 مگا آمپر به مبلغ 539 و نیم میلیارد تومان و 18 پروژه خط به طول 550 کیلومتر مدار و اعتبار 192 میلیارد تومان بوده و جمعا 67 پروژه به ارزش 731 و نیم میلیارد تومان انجام شده است.

وی افزود: در هفته دولت 8 پروزه به ارزش 52 میلیارد تومان به بهره برداری رسید، اکنون نیز 7 پروژه با ارزش 140 میلیارد تومان دیگر آماده بهره برداری است.

مدیرعامل شرکت برق منطقه ای استان هرمزگان عنوان کرد: تعدادی از پروژه های آماده بهره برداری در دهه فجر امسال شامل خط 132 کیلو ولت کوش کنار به طول 120 کیلومتر مدار و پست موقت کوشکنار به ظرفیت 30 مگاولت آمپر، در بندرعباس بوستانو دو فیدر 63 کیلو ولت را افزایش دادیم که می تواند غرببندرعباس را پوشش دهد، برای تقویت برق پرورش میگو در تیاب یک پست سیار به ظرفیت 30 مگاولت آمپر، در لیردف جاسک پستی به  ظرفیت دو در 15 نصب و راه اندازی شده و ... است.

کهوری افزود: برای افق 1404 پیش بینی این است که مصرف برق به 5 هزار و 700 مگاوات برسد، برای اینکه بتوانیم اینب رق را تامین کنیم در بخش تولید 4 هزار و 200 مگاوات برنامه احداث نیروگاه داریم، در مجموعه برق منطقه ای در بخش پست ها 79 پروژه پست به ظرفیت 13 هزار و 463 مگاولت آمپر با اعتبار بالغ بر 3 هزار و 286 میلیارد تومان، در بخش خطور 82 پروز به طول 3 هزار و 82 کیلومتر مدار به اعتبار هزار و 585 میلیارد تومان در برنامه های خود داریم.

وی تصریح کرد: در جمع 161 پروژه با پیش بینی اعتبار 4 هزار و 871 میلیارد تومان تا امروز مصوب شده است، بحث استفاده از انرژی های تجدید پذیر را نیر داریم که تاکنون انرژی خورشیدی تصویب شده است، ما نیروگاه های مگاواتی خورشیدی توسط سرمایه گذار در قشم راه اندازی شده، حدود 300 نگاوات مجوز صادر کردیم که امیدواریم شرایط اقتصادی برطرف شود و سرمایه گذاران بتوانند کار خود را آغاز کنند.

مدیرعامل شرکت برق منطقه ای استان هرمزگان با بیان اینکه نزدیک یک مگاوات نیروگاه خانگی نصب شده است، اظهار کرد: در سال های اخیر 39 پروژه تحقیقاتی داشتیم که تنها 19 پروژه در حال اجراست و 20 پروزه دیگر به اتمام رسیده است، پروژه استحصال از آب دریا را نیز در دست مطالعه داریم، همچنین دستگاه تست روغت تپ چنجر را نیز داریم که در حال مطالعه است.

کهوری خاطرنشان کرد: ما نیاز به نیروهای متخصص داشتیم مکاتباتی با وزارت علوم داشتیم و به این منظور مجتمع آموزشی تبریز را مستقر کردیم، برای پرورش مدیران نیز کارشناسان را به تهران فرستادیم و اکنون ظرفیت نیروهای داخلی اشباع شده است اکنون بیش از 400 لیسانس و فوق لیسانس در برق منطقه ای هرمزگان داریم.

وی با اشاره به اینکه نگاه ما همگام بودن با صنعت برق جهان است، بیان کرد: از کارهای شاخص ما در مسائل فنی از اول انقلاب تاکنون خط عبور انتقال از دریا است که ارتفاع 110 متر دارد که اولین بار در خاورمیانه بوده است، انتقال برق از سرزمین اصلی به جزیره قشم انجام شد، بازطراحی فرایندها در کابل هنگام را داشتیم، مقرهای خطوط انتقال را 20 سال است کاشته ایم و اکنون نتیجه اش را برداشت می کنیم و پایداری برق را داریم.

مدیرعامل شرکت برق منطقه ای استان هرمزگان ابراز کرد: پست های فشار قوی ما به سوله ها انتقال یافته اند، برای خطوط فشرده باریک ترین دکل های کشور را تهیه کردیم که در شهر میناب هم داریم انجام می دهیم و کارهای بسیار دیگری که انجام شده است.

کهوری اضافه کرد: در بخش تعمیرات و نگهداری کلیه سرویس ها توسط متخصصین داخل استان انجام می شود، در بخش تعمیرات اساسی و ساخت تجهیزات نیز متکی به تخصص داخلی بودیم، سیستم های خنک کننده جدیدی طراحی کردیم و مشکل حرارتی که برای تجهیزات به وجود می آمد را برطرف کردیم، در بخش بهینه سازی نیاز به به روز رسانی داشتیم که بسیاری از این مشکلات را رفع کردیم و عمر تجهیزات را افزایش دادیم؛ آمادگی برای پیک مصرفی سال آینده از کارهای دیگری است که در دست اجرا داریم.

وی اظهار کرد: در بخش ساخت تجهیزات 100 درصد تجهیزات خطوط انتقل در داخل کشور تولید می شود و بخشی از آن توسط استان هرمزگان صورت گرفته است، در بخش پست ها نیز بیش از 95 درصد تجهیزات در داخل تولید می شود و امیدواریم به زودی به طور 100 درصد در صنعت برق خودکفا شویم.

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.