• دوشنبه / ۲۲ بهمن ۱۳۹۷ / ۱۰:۳۸
  • دسته‌بندی: هرمزگان
  • کد خبر: khalijefars-53739

شناسایی بزرگترین محموله گوشت در بندرشهید رجایی؛

توضیحات معاون گمرک درباره محموله گوشت در بندر شهید رجایی

27910127-3208-4CF5-A6EA-450E6F09772A

صف هاى طولانى خريد گوشت قرمز، فروش آنلاين و سهميه بندى گوشت بر اساس كد پستى منازل به آخرين و پر بازديد ترين اخبار كشور تبديل شده است.

كمبود گوشت يا عدم توانايى در خريد آن؟ مسئله اين است. آيا بالا رفتن ناگهانى و شديد قيمت گوشت به موضوع انباشت آن در بندر شهيد رجايى مربوط است؟ اصلى ترين علت عدم ترخيص گوشت چه بوده است؟ استفاده از معافيت سود بازرگانى!؟ يا مشكلات بانكى موجود؟گوشت از جمله كالاهاى اساسى است كه دولت براى رفع نياز آن در كشور تدابير جدى اتخاذ کرده است.

از اتخاذ تدابيرى جدى براى جلوگيرى از قاچاق اين كالا تا اختصاص ارز ٤٢٠٠ تومانى و جزو كالاهاى گروه اول كالايى قلمداد نمودن اين كالا و اخيراً بخشيدن كل سهم خود از حقوق ورودى يعنى حذف تمام و كمال سود بازرگانى؛ به هر حال به نظر مى رسد مشوق هاى فوق براى ترغيب وارد كنندگان جهت ورود اين كالا به كشور كافى باشد و در اصل مشوق ديگرى در اين باره به ذهن متبادر نمى شود...

اينك بايد ديد واردكنندگان گوشت در كشور از اين سياست هاى تسهيل گرانه دولت چگونه استقبال كرده و كالاى اساسي مايحتاج مردم را كه به مثابه امانتى به آنها سپرده شده است با چه حساسيتى و با چه فورس زمانى به صاحبان آن مى رسانند. بايد توجه داشت فارغ از تسهيلات اشاره شده از سوى دولت، نبايد از تسهيلات در نظر گرفته شده توسط گمرك - كه البته اين سازمان هم، جزئى از بدنه دولت محسوب مى شود، غافل بود. 

گرچه يكى از جدى ترين شعارهاى وزير امور اقتصادى و دارايى در اين برهه از زمان، پهن كردن فرش قرمز براى صادر كنندگان و توليد كنندگان است با اين وجود با تسهيلاتى كه معاون فنى رييس كل گمرك ايران از آنها نام مى برد مشخص و واضح است كه گمرك، عملاً زيرپاى اين واردكنندگان هم فرش قرمزى پهن كرده تا كالاى ضرورى و مورد احتياج مردم، هر چه زودتر توزيع شده و خللى از اين سبب در اين روند احساس نشود.

معاون فنى و امورگمركى گمرك ايران از اتمام تشريفات گمركى يك ميليون و ١٥٥هزار كيلوگرم از محموله هاى بزرگ گوشت هاى وارداتى در گمرك شهيدرجايى بندرعباس و پيگيرى اظهار مابقى اين محموله ها از سوى صاحبان كالا خبرداد.

به گزارش ايسنا، منطقه خليج فارس، مهرداد جمال ارونقى در پى درج خبرى تحت عنوان" توضيحات وزير اقتصاد درباره كانتينرهاى گوشت بدون صاحب در گمرك" عنوان كرد: مطابق آمار اخذ شده از منطقه ويژه بندرشهيدرجايى در خصوص موجودى كانتينرهاى يخچالى، در حال حاضر به تعداد ٦١٩كانتينر گوشت در منطقه ويژه اقتصادى شهيد رجايى دپو شده است. وى افزود: برابر آمار استخراج شده از سوى گمرك ايران يك ميليون و ١٥٥هزار و ٨٨٦كيلوگرم از اين محموله ها طى ١٩فقره اظهارنامه واردات قطعى به گمرك شهيد رجايى اظهار شده و تشريفات اين اظهارنامه ها در مسيرسبزو خارج از نوبت انجام و در مرحله صدور پروانه الكترونيكى يا خروج شبانه روزى از گمرك هستند.

جمال ارونقى تصريح كرد: با این وجود قسمت اعظم این محموله ها هنوز به گمرک اظهار نشده اند و دلیل این اقدام (عدم اظهار کالا به گمرک، انجام تشریفات گمرکی و خروج کالا) در دست بررسی است.

وى ادامه داد: طبق بررسی های اولیۀ صورت پذیرفته از سوی گمرک شهیدرجايی و تماس با صاحبان کالا، مشکلات بانکی و یا عدم صدور قبض انبار، دلیل عدم اظهار کالا به گمرک عنوان شده است؛ این امر در حالی است که در جلسه ميان گمرک ایران و بانک مرکزی، مرجع مذکور قویاً این موضوع را رد كرده است.

معاون فنى و امورگمركى گمرك ايران اظهار كرد: از سوی دیگر همزمان با تخلیۀ کالا در اماکن متعلق به مرجع تحویل گیرنده (مانند سازمان منطقۀ ویژۀ بندر شهید رجائی) قبض انبار صادر مى شود و علی الاصول، این مورد نیز نمی تواند از معاذیر مطروحه در این خصوص قلمداد شود.

اين مقام مسئول در ادامه تأكيد کرد: با توجه به این که وفق مفاد تبصرۀ 4 ذیل مادۀ 24 قانون امور گمرکی تعیین مهلت کالا در مناطق آزاد و مناطق ویژۀ اقتصادی براساس ضوابط قانونی مناطق مذکور در اختیار سازمان های مسئول این مناطق است و با عنایت به اینکه کالای ذکر شده از جمله کالاهای اساسی (گروه 1 کالائی) است که مورد نیاز کشور هستند، از اداره کل بنادر و دریانوردی استان هرمزگان درخواست شده به قید فوریت و در اسرع وقت اقدامات صورت پذیرفته در این خصوص را جهت گزارش نهايی موضوع به رئیس کل گمرک ایران و نیز وزیر امور اقتصادی و دارائی و متعاقباً دولت، به گمرک اعلام كند.

جمال ارونقى خاطر نشان كرد: چنانچه صاحبان کالاهای مذکور مشکلاتی از جهت اظهار کالا به گمرک دارند به قید فوریت به گمرک شهید رجائی یا گمرک ایران مراجعه و مشکلات خود را عنوان كنند تا تدابیر لازم جهت اظهار این کالای اساسی به گمرک صورت پذیرفته و ترتیب انجام تشریفات گمرکی و ترخیص شبانه روزی کالا و متعاقب آن توزیع آن در بازار فراهم شود.

وى ادامه داد: وزير محترم امور اقتصادى و دارايى در خصوص "بلاصاحب " يا "قاچاق" بودن اين محموله ها چنين اظهارنظرى نكرده است.

جمال ارونقى خاطر نشان كرد: چنانچه صاحبان کالاهای مذکور مشکلاتی از جهت اظهار کالا به گمرک دارند به قید فوریت به گمرک شهید رجائی یا گمرک ایران مراجعه و مشکلات خود را عنوان كنند تا تدابیر لازم جهت اظهار این کالای اساسی به گمرک صورت پذیرفته و ترتیب انجام تشریفات گمرکی و ترخیص شبانه روزی کالا و متعاقب آن توزیع آن در بازار فراهم شود.

وى ادامه داد: وزير محترم امور اقتصادى و دارايى در خصوص "بلاصاحب " يا "قاچاق" بودن اين محموله ها چنين اظهارنظرى نكرده است و به نظر مى رسد اين موضوع برداشت شخصى خبرنگار محترم از مصاحبه صورت پذيرفته است كه بدينوسيله تشريح و جهت تنوير افكار عمومى اعلام  مى شود.

معاون فنى و امور گمركى گمرك ايران همچنين در ادامه در گفت و گو با ايسنا، در خصوص سوالى مبنى بر" ترخيص گوشت از چه زمانى شروع و تا چه زمانى ادامه خواهد داشت؟" عنوان كرد: قسمت عمده اين محموله ها به گمرك شهيد رجايي اظهار نشده است اما گمرك امادگى كامل را دارد كه در حداقل زمان ممكن تشريفات لازم را لحاظ و در حداقل زمان ممكن ترخيص كند.

جمال ارونقى با اشاره به اين كه فعاليت گمرك براى صدور اجازه خروج به صورت شبانه روزى خواهد بود، بيان كرد: گمرك آمادگى را كامل دارد تا در حداقل زمان ممكن و در مسير سبز ٦٠٠ كانتينر گوشت را ترخيص كند.

وى در خصوص سوال ايسنا، مبنى بر" وضعيت واردات برنج، مرغ و ميوه به چه صورت است؟" اظهار كرد: به طور كلى گمرك براى كالاهاى اساسي گروه ١ تمامى اقدامات بيان شده را لحاظ خواهد كرد، البته؛ اين موضوع زمانى انجام خواهد گرفت كه كالاها به گمرك اظهار شوند.

وى در پايان گفت: مطابق گفته وزير محترم اقتصاد تازمانى كه كالا به گمرك اظهار نشود، هيچگونه مسئوليتى متوجه گمرك نخواهد بود.

تهیه و تنظیم از اسما سارنگی، خبرنگار ایسنا، منطقه خلیج‌فارس

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.