• دوشنبه / ۲۹ بهمن ۱۳۹۷ / ۱۴:۵۴
  • دسته‌بندی: هرمزگان
  • کد خبر: khalijefars-53897
  • خبرنگار : 50169

رئیس‌جمهور در پاسخ به سؤال ایسنا:

امیدواریم سال آینده وعده اختصاص بودجه به جزایر هرمزگان عملی شود+فیلم

امیدواریم سال آینده وعده اختصاص بودجه به جزایر هرمزگان عملی شود+فیلم

رئیس‌جمهور در پاسخ به سؤال خبرنگار ایسنا گفت: کل ساحل جنوب برای ما بسیار اهمیت دارد، در کل سواحل جنوب ما از خوزستان تا سیستان و بلوچستان همه‌جا این تحول باید صورت بگیرد؛ بودجه‌ای در نظر گرفته شده بود که تابه‌حال اختصاص نیافته که به دلیل شرایط اقتصادی می‌تواند قابل‌قبول باشد امیدواریم سال آینده بتوانیم به این وعده عمل کنیم.

به گزارش ایسنا، منطقه خلیج‌فارس، حجت‌الاسلام حسن روحانی در نشست خبری در شهر بندرعباس اظهار کرد: از مردم هرمزگان برای استقبالشان تشکر می‌کنم، برای آینده استان نیز برنامه‌ریزی‌های خوبی انجام گرفت.

وی افزود: در پروژه‌های روز گذشته که مربوط به حوزه‌های کشاورزی، نیرو و راه بوده و عمدتاً در مسیر توسعه بندر این منطقه بود افتتاح شد و همچنین طرح‌های دیگری نیز آغاز شد.

رئیس‌جمهور تصریح کرد: شاهد افتتاح فاز سوم پالایشگاه نفت ستاره خلیج‌فارس و طرحی جدید در پالایشگاه بندرعباس بودیم و به‌آب‌اندازی زیردریایی فاتح که هر سه طرح اهمیت بالایی داشتند.

روحانی عنوان کرد: خوشحالم که برای سومین بار در این دولت به هرمزگان آمدم، بااینکه این سفر در قالب سفرهای استانی قرار نگرفته بود و برای چند افتتاح پروژه بود اما دیدار با مردم غرب برای ما بسیار محترم بود، در دولت قبل نیز خدمت مردم شرق هرمزگان رسیده بودیم؛ همچنین در این سفر در خصوص 12 پروژه جدید با 595 میلیارد اعتبار تصمیم گرفته شد.

وی در پاسخ به سؤال خبرنگاران خاطرنشان کرد: استان هرمزگان در بحث گردشگری جاذبه‌های خاص خود را دارد، قشم، کیش و هرمز مراکز بزرگی هستند و جاذبه‌های خوبی دارند، جزایر دیگری هم هستند که می‌توانند به مراکز گردشگری تبدیل شوند؛ از آن‌طرف شهر بندرعباس نیز می‌تواند به‌عنوان یکم مرکز گردشگری باشد چراکه ساحل بسیار خوبی دارد و برای توسعه ساحل اقدامات خوبی دارد شکل می‌گیرد؛ در شرق استان هم فضای خوبی داریم.

رئیس‌جمهور ادامه داد: دریا ویژگی خاص خود را  دارد و بسیاری از تفریحات مردم می‌تواند در دریا باشد، می‌توان با رفت‌وآمد به جزایر و همچنین بازی‌ها و ورزش‌های آبی این جاذبه را بیشتر کرد؛ هم باید جزایر را هم بنادر را باید فعال‌تر کنیم.

روحانی بیا کرد: مسئله بافت فرسوده را نیز داریم، در این سفر به محله چاهستانی ها رفتیم که به بازسازی بزرگی نیاز دارد، مردم تقریباً به‌صورت حاشیه‌نشینی زندگی می‌کنند؛ یکی از طرح‌های این دولت که از پارسال شروع شد و امسال وزارت مسکن در این زمینه فعال‌تر شده ساماندهی بافت فرسوده است، برای ساماندهی همه محلات فرسوده کشور که زیاد هم هستند در همه استان‌ها تسهیلات ویژه‌ای اختصاص دادیم و به همه استانداران اعلام کردیم اگر زمینی برای ساخت‌وساز آماده است مجانی واگذار کند، از نیروهای مسلح نیز خواستیم زمین‌های اضافی خود را اختصاص دهند و توسعه‌گرها برای ساخت‌وساز ورود کنند.

وی با بیان اینکه وزیر مسکن قول داده در دو سال آینده 400 هزار واحد مسکونی جدید بسازد، ابراز کرد: وقتی ما بتوانیم زمین مجانی در اختیار بگذاریم و بانک‌ها تسهیلات لازم را بدهند، واحدها در اختیار بافت فرسوده قرار می‌گیرد که 20 درصد بیشتر از واحدهای مردم است همچنین 50 درصد ساختمان‌های جدید برای خانه اولی‌ها است که با وام 6 درصد و بلندمدت در اختیارشان قرار می‌گیرد امیدواریم هرمزگان جز پیشتازان این طرح باشد.

رئیس‌جمهور اضافه کرد: با این طرح هم زندگی مردم بهتر و هم ارزش خانه‌هایشان بیشتر  می‌شود و هم این وضعیت نابسامان در برابر بلایای طبیعی بهتر می‌شود؛ از مسئولین استانی هم می‌خواهیم در این زمینه فعال‌تر باشند.

روحانی با اشاره به اینکه شرایط اقتصادی کنونی کشور مشکلاتی برای مردم و تولیدات کشور به وجود آورده است، اظهار کرد: اما فرصت خوبی برای صادرات است و صادرکنندگان فرصت خوبی دارند کالا و خدمات را صادر کنند، آمار و ارقام 11 ماهه امسال نیز نشان می‌دهد صادرات ما افزایش داشته است.

|

وی با بیان اینکه  باید برای صادرکنندگان تسهیلاتی فراهم شود که بخشی از ارز را به سامانه نیما برگردانند و برخی از آن را در بازار آزاد بفروشند، تصریح کرد: در این خصوص تصمیماتی اتخاذ شده بود که تسهیلات را بیشتر کردیم تا همه صادرکنندگان تشویق شوند.

رئیس‌جمهور با اشاره به اینکه در واردات مشکلاتی وجود دارد گردش نقدینگی کم است و ما تصمیمی گرفتیم تسهیلاتی در اختیار تولیدکنندگان قرار دهیم و برای اینکار 40 هزار میلیارد تومان در نظر گرفتیم، افزود: در بخش نیاز به مواد اولیه در مناطق آزاد تسهیلاتی فراهم کردیم که هرکس بخواهد واردات مواد اولیه داشته باشد استفاده کند و می‌توانند با پول صادرات خود نیاز واردات را نیز برطرف کنند.

روحانی با بیان اینکه تولید اگر فعال بماند و صادرات وضع بهتری داشته باشد بخش بزرگی از مشکلات معیشتی مردم حل می‌شود، عنوان کرد: ما همچنان برای کالاهای اساسی همان قیمت ارز سال جاری را برای سال آینده در نظر گرفته‌ایم که قیمت‌ها را کنترل کنیم.

وی با تأکید بر اینکه هرمزگان به‌طور طبیعی استان مهم و استراتژیکی است، خاطرنشان کرد: هرمزگان استانی بی‌نظیر است ازلحاظ موقعیت دریایی که دارد، حضور نیروهای مسلح دریایی، هوایی و زمینی و مناطق آزادی که دارد بنادر مهمی که در این استان است.

رئیس‌جمهور ادامه داد: برخی مناطق دیگر مثل بندرلنگه نیز در هرمزگان باید توسعه یابد در این سفر این تصمیم گرفته شد بنابراین استان هم ازلحاظ گردشگری، تجاری و موقعیت جغرافیایی مهم است و با طرحی که برای جاسک در خصوص خط لوله‌ای که مناقصه‌هایش شروع شده بر اهمیت استان افزوده می‌شود؛ خیلی دلم می‌خواهد این طرح را تا پایان این دولت به ثمر برسانیم تا بخشی از صادرات نفت را از جاسک انجام دهیم که امیدوارم این طرح تکمیل شود.

روحانی با اشاره به اینکه سرمایه‌گذاری‌های بزرگی در استان هرمزگان شکل خواهد گرفت، بیان کرد: بخش بزرگی از طرح بزرگراهی که در سراسر استان است عملیاتی شده و بخشی در دست اجراست، در این سفر 300 میلیارد تومان برایش تصویب شده است.

وی در خصوص توقع مردم هرمزگان درزمینهٔ اختصاص عوارض آلایندگی صنایع هرمزگان به استان، ابراز کرد: حرف منطقی است که در استانی که فعالیت اقتصادی در سطح ملی انجام می‌شود مردم استان از آن طرح استفاده کنند، همیشه در این طرح‌ها تأکید داریم از مردم بومی استان‌ها استفاده شود، اینکه بخشی از درامد این صنایع یا مالیت و عوارضی که پرداخت می‌کند به استان اختصاص یابد نیاز به لایحه و موافقت مجلس دارد، درزمینهٔ نفت و گاز چنین طرحی بوده در این بخش هم می‌توان به آن فکر کرد.

رئیس‌جمهور ادامه داد: استان هرمزگان قطب بسیار مهمی است، بزرگ‌ترین پالایشگاه کشور، منطقه و جهان، بزرگ‌ترین بندر کشور، مرکز مهم فولاد، حمل‌ونقل کالاهای کشور، در آن قرار دارد و به‌طور طبیعی امروز قطب مهم اقتصادی و دفاعی و استراتژیک برای کشور است، دولت موظف است زمینه‌های توسعه آن را فراهم کند و با این توسعه وضعیت اشتغال و معیشت مردم هم بهتر می‌شود.

روحانی در پاسخ به سؤال خبرنگار ایسنا مبنی بر اینکه "با توجه به تصویب اختصاص بودجه 10 میلیارد تومانی برای توسعه جزایر هرمزگان و با توجه به اینکه در آستانه جام جهانی در قطر بوده و هرمزگان می‌تواند در این زمینه شرایط خاص گردشگری را فراهم کند، این موضوع و توسعه گردشگری استان اکنون در چه مرحله‌ای قرار دارد؟" اظهار کرد: جام جهانی موضوعی است که وابسته به کشور میزبان است، ما میزبان نیستیم اما به‌طورکلی آبادانی سواحل و جزایر هدف مهمی است که دولت بر آن تأکید دارد.

وی با بیان اینکه برای سواحل جنوب کارهای خوبی صورت گرفته هرچند کافی نیست، افزود: در اروند نقاط آزاد را توسعه دادیم که تحرک اقتصادی خوبی به وجود آمده، بعدازآن در هرمزگان و همین‌طور طرح‌های بسیار خوبی در این دولت بوده هم در قشم و کیش و سایر موارد تحولات خوبی شکل گرفته و هم در سیستان و بلوچستان به این مسئله پرداخته‌ایم.

رئیس‌جمهور خاطرنشان کرد: کل ساحل جنوب برای ما بسیار اهمیت دارد، در کل سواحل جنوب ما از خوزستان تا سیستان و بلوچستان همه‌جا این تحول باید صورت بگیرد؛ بودجه‌ای در نظر گرفته شده بود که تابه‌حال اختصاص نیافته که به دلیل شرایط اقتصادی می‌تواند قابل‌قبول باشد امیدواریم سال آینده بتوانیم به این وعده عمل کنیم.


***

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.