• سه‌شنبه / ۲۷ فروردین ۱۳۹۸ / ۱۵:۵۷
  • دسته‌بندی: هرمزگان
  • کد خبر: khalijefars-54683
  • خبرنگار : 50169

/در صد و دوازدهمین جلسه رسمی شورای شهر بندرعباس چه گذشت/

از گزارش عملکرد شهردار بندرعباس تا درخواست‌های مدیرکل ارشاد هرمزگان

از گزارش عملکرد شهردار بندرعباس تا درخواست‌های مدیرکل ارشاد هرمزگان

صد و دوازدهمین جلسه رسمی شورای اسلامی شهر بندرعباس هرمزگان با دستور کار جلسه "تعامل و هم‌اندیشی شورای اسلامی شهر بندرعباس با اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان هرمزگان به مناسبت روز ملی خلیج‌فارس" برگزار شد.

به گزارش ایسنا، منطقه خلیج‌فارس، صد و دوازدهمین جلسه رسمی شورای اسلامی شهر بندرعباس هرمزگان با دستور کار جلسه "تعامل و هم‌اندیشی شورای اسلامی شهر بندرعباس با اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان هرمزگان به مناسبت روز ملی خلیج‌فارس" و با حضور شهردار بندرعباس و مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان برگزار شد.

رئیس شورای اسلامی شهر بندرعباس در این جلسه اظهار کرد: هرکدام از تلاش‌هایی که برای مقابله با بحران‌های بارندگی‌های اخیر صورت گرفت جای تشکر دارد چراکه اگر هرکدام از این اقدامات صورت نمی‌گرفت معلوم نبود جه حوادثی را در پیش داشتیم.

فیصل دانش تصریح کرد: تیم موفق وقتی موفق است که کاپیتان خوبی داشته باشد و در حل بحران سیل بندرعباس شاهد عملکرد خوب بندرعباس در کنار تیم شهرداری بودیم که جای تشکر دارد.

وی افزود: آن‌قدر شهرداری به برخی مسائل مثل فرهنگ، ورزش و ... ورود کرده که ادارات متولی به کار نظارتی و انتقادی پرداخته‌اند؛ شهرداری برای اداره شهر به‌تمامی مسائل شهر و در رأس آن مسائل فرهنگی توجه می‌کند.

عضو شورای اسلامی شهر بندرعباس در نطق پیش از دستور خود اظهار کرد: در چند روزی که درگیر مسائل سیل بودیم نیروهای خدو شهرداری تلاش بسیاری داشتند که از مشکل سیل در بندرعباس با کمترین خسارت گذر کنیم، بنده در بارندگی‌ها در خیابان‌ها حضور داشتم و شاهد تلاش شهرداران مناطق بودم و این جای تشکر دارد.

آبتین امیری ادامه داد: خوشبختانه  سیل خسارت چشمگیری نداشت، اولین مشکل طرح آبخیزداری شهر بندرعباس است که در دست مطالعه است و باید اجرا شود چون باید خروجی و ورودی شهر را به‌گونه‌ای هدایت کنیم که وارد شهر نشود.

وی اضافه کرد: مورد دیگر مشکل عدم وجود مدیریت واحد شهری است که موجب عدم هماهنگی در مدیریت شهری شده و مشکلات بسیاری را به وجود آورده است، باید اتحادی ایجاد شود تا مشکلاتی که میراث گذاشتگان است را حل کنیم.

عضو دیگر شورای اسلامی شهر بندرعباس در نطق پیش از دستور خود عنوان کرد: جا دارد از زحمات نیروهای شهرداری و شهردار تشکر کنم، بنده شاهد تلاش همه نیروهای شهرداری بودم که به‌صورت شبانه‌روزی تمام تلاش خود را کردند.

فاطمه جراره افزود: با پیشگیری می‌توان جلوی بسیاری از مشکلات شهری را بگیریم و مشکلات مناطق مختلف به‌خصوص بافت فرسوده شهر بندرعباس را بهتر است در طول سال بررسی و رفع کنیم تا در زمان بحران با مشکلات بزرگ‌تری مواجه نشویم.

وی خاطرنشان کرد: اگر نیاز به بودجه بیشتری به‌خصوص برای بافت فرسوده شهر لازم است تا در زمان بحران مشکلات کمتری پیش بیاید باید در شورا موردبررسی قرار گرفته و اضافه شود.

یک عضو دیگر شورای اسلامی شهر بندرعباس در این جلسه عنوان کرد: هدف مشترکی بین شهرداری و اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی وجود دارد، عمده‌این هدف رشد فضایل اخلاقی و جلوگیری از نفوذ فرهنگ بیگانه، فراهم کردن وحدت بین قومیت‌ها و مذاهب، تقویت روح پژوهش، ترویج دین و سبک زندگی به روش هنر و ... است.

احمد عامری سیاهوئی افزود: امیدوارم اعضای کمیسیون فرهنگی و سازمان فرهنگی ورزشی جلسه تخصصی با اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی داشته باشیم تا بتوانیم برنامه‌های کوتاه‌مدت میان‌مدت و درازمدتی را با این اداره تنظیم کنیم.

عضو دیگر شورای اسلامی شهر بندرعباس در این جلسه افزود: از شهردار و تمام مجموعه شهرداری که به وظایف خود عمل کردند و شرایطی فراهم کردند که شرمنده مردم نشویم، هیچ منتی بر شهروندان نیست و ما به وظیفه خود عمل کردیم.

کیانوش جهانبخش تصریح کرد: در کشور ما بیشتر از ساخت‌وساز، ساخت‌وپاخت درحال‌توسعه است و به حوزه فرهنگی هم کشیده شده و بسیار ناپسند است در حوزه فرهنگی و هنری درگیر ساخت‌وپاخت شده و اصل فرهنگ فراموش شود، ما احتیاج به افزایش سواد فرهنگی جامعه داریم.

وی عنوان کرد: اگر فرهنگ و ادب را از هم جدا کنیم نتیجه‌ای نمی‌گیریم و این پرخاشگری‌های در حوزه فرهنگ ناشی از پایین بودن سواد فرهنگی است، وقتی مجلس کمیسیون فرهنگی دارد و باید با التماس به حد نساب برسد باید به عمق ماجرا پی برد.

عضو شورای اسلامی شهر بندرعباس بیان کرد: باید اجازه داد متولیان فرهنگ و هنر نسبت به این مسائل در اجرا  و برنامه‌ریزی و اظهارنظر فعالیت کنند،.

جهانبخش خاطرنشان کرد: باید نگاهی به تصمیم‌گیری در حوزه فرهنگ بیندازیم، متأسفانه به فرهنگ نگاه صنفی، مذهبی، فرقه‌ای و ... می‌شود، هنوز نتوانستیم همسویی بین نهادهای فرهنگی که اگر سرجمع اعتباراتشان از اعتبار اداره ارشاد که متولی فرهنگ جامعه است بیشتر است، ایجاد کنیم.

وی بیان کرد: چه هزینه‌هایی می‌شود اما یک گروه تئاتر گیر 3 میلیون تومان پول برای رفتن به جشنواره است، اگر کمی از ریخت‌وپاش‌ها جلوگیری شود می‌توان در مسیر فرهنگی هزینه‌های بیشتری کرد.

عضو شورای اسلامی شهر بندرعباس ابراز کرد: ساخت فرهنگسراها و اماکن فرهنگی مختلف و حمایت از گروه‌های فرهنگی از کارهای خوب شهرداری است، اما همان‌طور که زمین‌های ورزشی در دست اهلشان است درزمینهٔ فرهنگسراها هم به دست اهل فرهنگ و هنر سپرده شود؛ امیدوارم شاهد تکمیل چرخه فرهنگی باشیم.

منشی شورای اسلامی شهر بندرعباس نیز در این جلسه اظهار کرد: ما انتظاراتی از اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی داریم، همه می‌گویند بندرعباس ایرانی کوچک است و از قوم‌های مختلف کشور به دلیل تنوع و تحرک شغلی و اقتصادی در این شهر هستند و این کار متولیان فرهنگ را سنگین‌تر می‌کند.

مجید عسکری زاده افزود: باید سعی در حفظ فرهنگ‌ها و خرده‌فرهنگ‌های بومی ‌شود و تعامل فرهنگی خوبی ایجاد شود.

وی افزود: باید دست افرادی را که این روزها مؤسسات بسیاری مجوزهای فرهنگی می‌گیرند که به اصل فرهنگ ضربه می‌زنند، موازی کاری درزمینهٔ فرهنگ زیاد است و باید برنامه‌ای برای اتحاد بین متولیان مختلف صورت بگیرد.

منشی شورای اسلامی شهر بندرعباس بیان کرد: موسیقی محلی ما جایگاه ارزنده‌ای دارد و باید برای حفظ آن کوشید، المان‌ها و نقاشی‌هایی که روی دیوارهای شهر کشیده می‌شود باید نشانگر فرهنگ شهر ما باشد.

عسکری زاده افزود: مردم هرمزگان همه قلیان‌کش هستند و باید در نمادسازی‌ها دقت بیشتری صورت بگیرد.

جراره، عضو شورای اسلامی شهر بندرعباس افزود: مردم از برنامه‌های فرهنگی راضی نیستند و توقع دارند در مناسبات مختلف برنامه‌های بهتری در جهت ایجاد نشاط برگزار شود.

شهردار بندرعباس نیز در این جلسه در تشریح گزارشی از عملکرد شهرداری در بارندگی‌های اخیر بیان کرد: سه جلسه مقابله با بحران انجام شد تا همه وظایف خود را بدانند، بخشی از مشکلات شهر برمی‌گردد به معابر و مشکلات آب‌گرفتگی که نیاز به برنامه‌های بلندمدتی هم دارد.

عباس امینی زاده افزود: کارهایی هم در چند سال گذشته انجام شده است و نیاز به برنامه کوتاه‌مدتی هم داشتیم ، امکانات سخت‌افزاری خود، دستگاه‌های دیگر و شرکت‌های بخش خصوصی را به کار گرفته و دهانه خورها را پاک‌سازی کردیم تا آب بتواند روان از رودخانه‌ها رد و وارد دریا شود و تا جایی که لازم بود برخی سدهای خور نایبند را هم از میان برداشتیم که اگر این کار صورت نمی‌گرفت حداقل 5 تا 6 محله شهر بندرعباس زیر آب می‌رفت.

وی عنوان کرد: بیش از 50 دستگاه سنگین لجستیکی و بیش از هزار نیروی انسانی در شب اصلی بارندگی استفاده کردیم و حمایت‌های استاندار و تیم مدیریت بحران در حوزه شهر بندرعباس همکاری‌های خیلی خوبی داشتند، شاید برخی تعطیلی مدارس را کاری سطحی می‌دانستند اما عامل مهمی در روانی مدیریت بحران بود.

شهردار بندرعباس تصریح کرد: ما فرض را بر این گذاشتیم بارندگی‌ها از صبح آغاز می‌شود تا از آسیب‌رسانی به دانش آموزان و ترافیک جلوگیری شود و در کاهش تردد شب نیز تأثیر گذاشت.

وی خاطرنشان کرد: پیش‌بینی شده بود تا 60 میلی‌متر بارندگی داشته باشیم که با وزش بادها وضعیت تغییر کرد و میزان بارش‌ها به 46 و 7 دهم رسید، این مدیریت خوب که صورت گرفت به علت همکاری همه دستگاه‌ها و مردم و لطف خداوند در پراکنش بارندگی‌ها بود.

شهرداری بندرعباس ابراز کرد: خور بالادست شهرک نبوت را اصلاح و جهت‌گیری به سمت نیروی هوایی کردیم، خورهای منتهی به شهرک نبوت، در خور سنگ کن و سهند پاک‌سازی کامل انجام دادیم، در خور نایبند حدود 4 دیواره را اصلاح کردیم، هرچند آب سرعت و حجم زیادی داشت حرکت خوبی داشت، فقط در بلوار امام حسین آب بالا زد که راه را بستیم تا ماشین‌ها گیر نکنند.

امینی زاده ادامه داد: در خور گورسوزان نیز پاک‌سازی‌های لازم انجام شد، برخی نیزارها را به‌عمد پاک‌سازی نکردیم تا سرعت آب روان‌ها کمتر شود، در محله چاهستانی ها، سنگ کن و نخل ناخدا مردم خودشان اطلاع‌رسانی و با ما همکار می‌کردند و مشکل مردم به حداقل رسید.

وی اضافه کرد: در دوراهی ایسینی هم مشکلات را برطرف کردیم، در محله شمیلی ها نیز کانالی به طول یک کیلومتر حفر کردیم و در شهرک پیامبر اعظم نیز در حدود 4 نقطه اصلاح معبر عبور آب انجام شد و این خود بسیار ارزشمند بود. شهردار بندرعباس افزود: اصل موضوع را به خدمات شهری واگذار کرده بودیم و باید از زحمات این معاونت تشکر کنیم.

شهردار بندرعباس بیان کرد: اگر بخواهیم به فعالیت‌های شهرداری در حوزه فرهنگ و هنر گریزی بزنیم باید فلسفه‌ای برای این فعالیت‌ها داشته باشیم که چرا شهرداری به این موضوع می‌پردازد، ما معتقدیم بخش عمده‌ای از شهر تنها ساختار فیزیکی شهر نیست بلکه هویت معنوی و روحی شهر است که مردم شهر را احاطه کرده و بر اساس عوامل مختلف در قالب فرهنگ کنار مردم هستیم.

امینی زاده افزود: هیچ‌کس نمی‌تواند اثرگذاری فرهنگ در شهر را منکر شود تا جایی که برای طراحی شهری پایدار باید سراغ الگوهای خوب شهر پایدار و باید بتواند رقابت‌پذیر باشد، یکی از مهم‌ترین عوامل اثرگذار در رقابت‌پذیری خلاقیت در شهر است.

وی ابراز کرد: همه می‌دانند مهم‌ترین عامل و مؤلفه وجود شهر خلاق پرداختن به فرهنگ و هنر و بهره بردن بیشتر از فرهنگیان و هنرمندان است، رویکرد شهرداری و حوزه‌های مختلف باید به دنبال ایجاد و رونق بسترهای فرهنگی و هنری است.

شهردار بندرعباس اظهار کرد: در شهری که مهاجرپذیری زیادی دارد، وجود خرده‌فرهنگ‌ها اگر در کنار هم هم‌جهت قرار نگیرند می‌تواند آسیب‌زا باشد، اما این موضوع می‌تواند تبدیل به یک فرصت باشد.

امینی زاده بیان کرد: ما به دنبال پایداری و خلاقیت شهر بندرعباس در قالب فولکلور هستیم و لازم است از همه هنرمندان و فرهنگیان بهره ببریم، بنابراین باید زیرساخت‌های شهر را افزایش دهیم، به دنبال این بودیم هرسال یک فرهنگسرا یا پلاتو را به شهر اضافه کنیم.

وی خاطرنشان کرد: اکنون دو فرهنگسرا در دو نقطه شهر ساختیم و در حال بهره‌برداری است، در محله نخل ناخدا در حال ساخت است و وعده فرهنگسرا و دارالقرآن بزرگی را به مردم شهر بندرعباس می‌دهیم اما نیاز است با اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی تعاملات بیشتری داشته باشیم و این آمادگی را داریم.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان هرمزگان نیز در این جلسه اظهار کرد: نگاه فرهنگی شورای شهر بندرعباس قابل‌ستایش است و این را به فال نیک گرفته و امیدوارم کارهای زیادی را با همکاری هم انجام دهیم.

رضا کمالی اضافه کرد: ارزش فرهنگ در جلوگیری از آسیب‌های اجتماعی بسیار زیاد است، جای امن برای فرزندانمان حوزه فرهنگ و هنر است تا بتوانند خود را شکوفا کرده و نیازهای اجتماعی خود را رفع کنند.

وی افزود: معمولی‌ترین مسئولیت‌هایی که برای شهرداری متصور هستیم ساخت‌وساز است، شهرداری وظایف بالاتری چون توسعه فرهنگی شهر را بر عهده دارد.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان هرمزگان تصریح کرد: اگر به شهری پایدار و ماندگار فکر می‌کنیم لازم است در آن هنرمندان نقش‌های پررنگ‌تری داشته باشند، خواهش ما این است بناهایی که شهرداری می‌سازد زودتر در اختیار هنرمندان قرار دهد.

کمالی عنوان کرد: تفاهم‌نامه بین شهرداری، کمیسیون فرهنگی شورا و اداره کل فرهنگ و ارشاد بسیار می‌تواند مؤثر باشد، متوسط بودجه فرهنگی برای هر هرمزگانی 281 تومان است و برای شهر بندرعباس هر نفر زیر 200 تومان است!

وی خاطرنشان کرد: استاندارد جهانی یک متر برای یک نفر در کشورمان برای 7 نفر و در بندرعباس برای 64 نفر است، در برخی شهرها ماند سیریک حتی یک صندلی برای فرهنگ نداریم.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان هرمزگان خاطرنشان کرد: از سازمان فرهنگی ورزشی خواهش داریم همان‌طور که تیم داری ورزشی می‌کند، کمی هم تیم داری فرهنگی داشته باشد، خیلی از انجمن‌های ما هزینه کمی دارند.

کمالی بیان کرد: ما اصلاً قصد تصدی‌گری فرهنگسراهای شهرداری نداریم اما در استفاده از آن‌ها همکاری مشترکی خواهیم داشت و حتی آمادگی داریم زمین فرهنگی در فرهنگسرای طوبا و کتابخانه امام خمینی در اختیار شهرداری بگذاریم و بنا را برای ما بسازد تمامی امکانات تخصصی را فراهم خواهیم کرد.

وی ابراز کرد: حق را برای خود قائلیم که طبق اساسنامه وزارت ارشاد در خصوص المان‌های شهری مشورت صورت گیرد و دبیر یادمان‌ها و المان‌های شهری اداره فرهنگ و ارشاد است.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان هرمزگان ادامه داد: اگر شهرداری ساخت کافه کتاب در پارک‌ها را به عهده بگیرد در تأمین کتاب و محصولات فرهنگی می‌توانیم کمک کنیم.

کمالی افزود: اسکله‌ها همان‌طور که بارانداز اقتصادی هستند، بارانداز فرهنگی هم هستند و به همین دلیل نیاز به مراقبت بیشتر دارد.

وی تصریح کرد: اولین جشنواره موسیقی را برگزار می‌کنیم که بخشی در تالار آوینی و بخشی به‌صورت خیابانی برگزار می‌شود تا نشاطی هم در سطح جامعه ایجاد شود.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان هرمزگان اظهار کرد: پیشنهاد دارم نمادی در شهر ایجاد شود و استانداری با همکاری شهرداری چنین کاری را صورت دهد.

کمالی افزود: تفاهم‌نامه‌ای برای روز خلیج‌فارس بین سازمان فرهنگی ورزشی شهرداری و اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی منعقد شده که در آن 15 جشنواره را به‌صورت هم‌زمان انجام می‌دهیم.

وی تصریح کرد: از شهرداری می‌خواهیم درزمینهٔ چاپ و نصب تبلیغات فیزیکی، فضاسازی و جشن فرهنگی در پارک غدیر، زمین چمن دوراهی ایسینی، فضاسازی 10 ایستگاه شادی، ایجاد کارناوال شادی خلیج‌فارس از ساحل سرو تا پارک غدیر در این جشنواره با ما همکاری داشته باشد.

گزارش از لیدا رضائی، خبرنگار ایسنا، منطقه خلیج‌فارس

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.