• دوشنبه / ۱۹ شهریور ۱۳۹۷ / ۱۲:۴۳
  • دسته‌بندی: خوزستان
  • کد خبر: khouzestan-111241
  • خبرنگار : 50231

کتاب «فن بیان و آیین سخنوری» نعمت نعمتی به چاپ هفتم رسید

کتاب «فن بیان و آیین سخنوری» نعمت نعمتی به چاپ هفتم رسید
نعمت نعمتی از چاپ هفتم کتاب «فن بیان و آیین سخنوری» خبر داد. 
  
 این نویسنده و مدرس فن بیان در گفت‌وگو با ایسنا ـ منطقه خوزستان، گفت: به همت جناب آقای سپهری‌نیا، مدیر مسوول انتشارات گیوا در تهران، این کتاب در 160 صفحه به چاپ هفتم رسید. 
  
مدیرعامل موسسه فرهنگی هنری "باران اندیشه" که تجربه سال‌ها تدریس در دانشگاه‌های ایران و خارج از کشور در زمینه فن بیان، مهارت بداهه‌گویی، گویندگی و اجرا و سخنرانی را در کارنامه آموزشی و هنری خود دارد در خصوص اهمیت فراگیری فن بیان اظهار داشت: تجارب مهمی که طی بیش از 30 سال تدریس در دانشگاه‌ها، مراکز مشاوره، سازمان‌ها، موسسات آموزشی به دست آورده‌ام و آن چیزی نیست جز بی‌توجهی یا کم‌توجهی والدین و مراکز آموزشی پیش از دبستان به تقویت ایجاد ارتباط  کلامی در کودکان. 
  
وی تصریح کرد: نادیده گرفتن چنین آموزش مهمی باعث شده  که اکثر کودکان در شرایطی به دبستان و سیستم آموزشی وارد شوند که متاسفانه حتی حداقل مهارت ‌ای کلامی پایه‌ای را به درستی فرانگرفته‌اند و دربرقراری ارتباط شفاهی با دیگران بسیار ضعیف هستند. این مهم، بعدها در سطوح بالاتر نظام آموزشی یعنی تا زمان دانشگاه ادامه یافته و منجر به این معضل شده و می‌شود که در زمانی که افراد باید از داشته‌های علمی و فکری خویش استفاده و آن را به دیگران منتقل کنند دچار مشکلات عدیده شوند و سرانجام به شخصیت‌هایی با این خصیصه‌ها تبدیل شوند: کم‌حرف، بی‌حوصله، خجالتی، گوشه‌گیر، نگران و گاهی اوقات سراپا استرس. 
  
نعمتی ادامه داد: به عنوان مشت نمونه خروار، وقتی گزارشگر صدا و سیما، میکروفن خود را جهت مصاحبه با یکی از شهروندان به طرف وی می‌گیرد مخاطب دچار تنش، تپش قلب، خشکی دهان و لرزش می‌شود و در نهایت از حال می‌رود و عاقبت متوسل به اورژانس می‌شوند که منجر به وصل سرم و تحت مراقبت گرفتن شخص برای چند ساعت در اورژانس می‌گردد! 
  
وی اضافه کرد: این در حالی است که یکی از سازمان‌هایی که رسالت انتشار خبر کتاب را دارد صدا و سیما است و در حالی که این ‌کتاب به چاپ هفتم رسیده اما حتی یک جمله در مورد آن به مخاطبان ارایه نشده است. علت چیست و باید آن را در کجا جست‌وجو کرد؟ این مثال نه تنها در مورد کتاب بنده که همه است و مصداق مشت نمونه خروار بود. 
  
این نویسنده و مدرس دانشگاه تاکید کرد: این درد است، معضل است، بغض است و هزاران عنوان دیگر که به نظر من باید متولیان آموزشی به جد، پی‌گیر شوند تا هر چه سریع‌تر در حل آن بکوشند و پیشنهاد من این است که "اصول سخنوری و فن بیان" را از همان آغاز پیش دبستانی به کودکان آموزش دهیم و یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های فکری والدین این باشد که کودکان، نوجوانان و جوانان خود را مجهز به دانش هوش عاطفی یا هوش هیجانی کنند که همانا ایجاد ارتباط فرزندانشان با دیگران است. 
  
وی یادآوری کرد: هوش عاطفی بیش از این را نیز شامل می‌شود اما چون پرداختن به آن وقت و مجالی دیگر را می‌طلبد به همین مقدار بسنده می‌کنم که بخشی از آن را دربرمی‌گیرد با این پیام مهم که بیاییم آموزش "اصول سخنوری و فن بیان" را جدی بگیریم. 
  
نعمتی در مورد مطالب مختلف کتاب "فن بیان و آیین سخنوری" گفت: شاید این تنها کتاب فن بیان باشد که با رویکرد روانشناختی تالیف شده چراکه با توجه به سی‌واندی سال تدریس، پژوهش و مطالعه در منابع مختلف به این نتیجه رسیده‌ام که چگونگی سخن گفتن و بیان ریشه در لایه‌های پنهان ذهن آدمی دارد و در صورتی که بتوانیم با آموزش درست و پویا، موجب بالا بردن اعتماد به نفس، تقویت حافظه و کاهش استرس هنرجویان شویم جای امیدواری است که از بیان درست و مطلوب برخوردار شوند. 
  
این مدرس فن بیان و آیین سخنوری ادامه داد: به همین خاطر این کتاب دربرگیرنده نکات روانشناختی است که می‌توان فهرست‌وار به پرورش صدا، ریتم در بیان، لحن در بیان، مراحل سخن گفتن موثر، مهارت‌های سخنرانی، مخاطب‌شناسی، چگونه هنگام سخنرانی بر ترس خود غلبه کنیم؟ تمریناتی جهت تنفس درست و تقویت تمرکز حواس، تماس چشمی، تمرین‌های ضروری برای سخنرانی و گویندگی و دیگر نکات لازم برای پرورش صدا و بیان اشاره کرد. اما از فصل‌های بارز این کتاب که مبین رویکرد روانشناختی است فصلی است که مختص پرداختن به "روانشناسی خجالت" است. 
  
او در خصوص چگونگی تدریس "فن بیان و گویندگی" گفت: در کارگاه‌های فن بیان آن چه اهمیت دارد کاربردی بودن آنها است که بلافاصله بعد از گفتن مبانی نظری به مبحث عملی آن می‌پردازیم و هنرجویان به صورت ریشه‌ای وارد بخش عملی بیان می‌شوند به گونه‌ای که در پایان ترم پیشرفته می‌توانند به خوبی در حضور دیگران سخنرانی کنند. 
  
وی خاطرنشان کرد: فن بیان و گویندگی شامل سه ترم مقدماتی، میانی و پیشرفته است که در طول برگزاری کارگاه‌ها به ریزترین موارد بیان اشاره خواهد شد و با توجه به پتانسیل هنرجو، سطح کلاس وی مشخص می‌شود و به شکل کاربردی با وی کار خواهد شد. 
  
نعمتی افزود: جالب است بدانید که از بدو تاسیس "موسسه باران اندیشه" تاکنون شرکت کنندگان در این کارگاه‌ها را استادان دانشگاه‌، مشاوران، روان‌شناسان، دانشجویان، هنرجویان تئاتر و سینما، مدیران روابط عمومی، کارمندان  و دیگر اقشار جامعه تشکیل می‌دهند. 
  
این مدرس فن بیان گفت: خوشبختانه تاکنون موسسات آموزشی متعددی از سراسر ایران از جمله اهواز، ماهشهر، آبادان، خرمشهر، ایذه، شاهین شهر، اصفهان، شیراز، تهران، کرج و خرم‌آباد متقاضی برگزاری کارگاه‌های آموزش فن بیان و سخنوری بوده‌اند که به یاری خداوند بزرگ توسط مدیر برنامه‌ریزی موسسه باران اندیشه برنامه‌ریزی به عمل می‌آید و خدمات آموزشی ارایه خواهد شد. 
  
وی ادامه داد: در ضمن سال جاری کارگاه‌های آموزش فن بیان و سخنوری ویژه مدیران و برخی مقامات استان به صورت خصوصی و جهت اقشار گوناگون به صورت عمومی در موسسه فرهنگی هنری باران اندیشه برگزار شده و یک سمینار نیز برای مدیران و اهالی اندیمشک اجرا گردید که متاسفانه مفتخر به شرفیابی به حضور رییس محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی اندیمشک نشدم. 
  
نعمتی با اشاره به میزان حمایت مسوولان آموزشی فرهنگی هنری از ترویج فن بیان در استان تصریح کرد: متاسفانه نه تنها از حمایت متولیان فرهنگی هنری استان آن گونه که باید برخوردار نیستم که اصولا برخی افراد اطلاع ندارند چنین کارگاه‌هایی در موسسه برگزار می‌شود تا به ترغیب افراد به منظور مجهز شدن به تکنیک‌های فن بیان اهتمام ورزند اما من همچنان به رسالت خود ادامه می‌دهم که هدف غایی همانا زکات علم و نشر آن است. 
  
نعمت نعمتی، مدرس فن بیان، داستان‌نویس و شاعر خوزستانی است. از همکاری وی در تدریس فن بیان با موسسات آموزشی و دانشگاه‌ها می‌توان به برگزاری کارگاه فن بیان با رویکرد برقراری ارتباط موثر ویژه اعضای هیات علمی، اساتید و مدیران دانشگاه آزاد اهواز، برگزاری همایش فن بیان با رویکرد ارتباط موثر ویژه مدیران و کارشناسان اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خوزستان، برگزاری کارگاه فن بیان و هنر سخنوری ویژه کودکان و نوجوانان به دعوت پتروشیمی امیر کبیر بندر ماهشهر، تدریس فن بیان ویژه دانشجویان دانشگاه شهید چمران و جندی شاپور اهواز، برگزاری کارگاه آموزش فن بیان برای کودکان و نوجوانان در اهواز، تدریس فن بیان و سخنوری در دانشگاه ملی استرالیا برای دانشجویان ایرانی مقطع دکتری اشاره کرد. 
  
علاقه‌مندان به فراگیری فن بیان، ثبت‌نام در کارگاه‌های فن بیان و تهیه کتاب "فن بیان و آیین سخنوری" می‌توانند با موسسه باران اندیشه که در اهواز، نادری، خیابان حافظ، جنب کتابفروشی رشد واقع شده با تلفن‌های 32924725و 32930142  تماس بگیرند و یا به شماره 09014442839 پیام دهند.
  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.