• جمعه / ۴ آبان ۱۳۹۷ / ۲۱:۵۲
  • دسته‌بندی: خوزستان
  • کد خبر: khouzestan-112809

واعظی تاکید کرد: تسریع در اجرای خط راه‌آهن شلمچه به بصره

IMG-20181026-WA0007
رئیس دفتر رییس جمهور بر اتصال هسته راه آهن شلمچه به بصره تاکید کرد.

به گزارش ایسنا – منطقه خوزستان، محمود واعظی امروز ( 4 آبان ماه) پس از بازدید از مرز بین المللی شلمچه در نشست ستاد اربعین که در سالن جلسات پایانه تجاری این مرز برگزار شد، اظهار کرد: طی سفری که به خوزستان داشتم هم روز گذشته و هم امروز در مرز های چذابه و شلمچه شاهد آن هستم که همه مسئولان و کسانی که برای این امر بسیار مهم در حال تلاش هستند یک عشق و انگیزه مضاعفی در وجودشان قابل مشاهده بوده و معلوم است که هیچ کدام از این عزیزان این کار را به عنوان یک ماموریت اداری انجام نمی دهند. معمولا کسانی که مسافر هستند مقداری حوصله کمتری دارند و زود رنج هستند. خستگی و سختی های مختلفی دارند و معمولا سفر زمینی در شرایط اربعین سفر آسانی نیست هر چند هدف والایی بوده اما انسان در یک مقطعی ممکن است دچار کم طاقتی شود.

وی افزود: من شاهد بودم که دست اندرکاران هم در چذابه و هم در شلمچه خیلی خوب مراعات مردم و زائران را می کردند و یک همبستگی بین مسئولان و مردم خوزستان به برکت انقلاب وجود دارد. این اربعین هم نیز یک مناسبت ویژه ای است. اربعین امام حسین (ع) در حال تبدیل شدن به یک کنگره عظیم معنوی و عبادی است که اثرات بسیار سیاسی برای جهان شیعه و اسلام دارد.

وی ادامه داد: به نظر می رسد که نمی توان به آسانی از کنارش گذشت و در شرایطی که در عراق وجود دارد، همه شاهد آن هستیم که به خوبی در آن کشور برگزار شده است. امسال نیز امنیت کامل برقرار خواهد بود و آنچه اتفاق می افتد اتفاق بزرگی است. ما اعتقاد داریم که هیچ مدالی بالاتر از این مدال نیست که ما به زائر امام حسین(ع) خدمت کنیم.

واعظی با بیان اینکه اقدامات تشکیلاتی بسیار خوبی در مرزهای استان خوزستان انجام شده است، گفت: سال گذشته که در حال رفتن از این منطقه بودم به آقای استاندار گفتم در اواخر سفر اربعین باید برای سال آینده برنامه ریزی کرد و امسال شاهد بودم که تفاوت ها نسبت به سال گذشته اعم از جاده ایی، آب، برق و سایر موارد بسیار زیاد و به‌خوبی انجام شده است که در همه اینها نسبت به سال گذشته تغییرات بسیار مشهود بوده و جا دارد تشکر کرد.

وی افزود: سال گذشته مشاهده شد که منطقه آزاد با چه انگیزه ای این کارها را دنبال می کند و این به مدد وجود افرادی مثل جناب زمانی مدیرعامل این سازمان بوده که خود نیز علاقه مند است و آقای بانک دبیر شورای عالی مناطق آزاد هم هرچند ممکن است از نزدیک نقش موثری نداشته باشد اما در همین وادی هستند اما تشکر مهم تر را باید از مردم کرد.

وی حضور مردم و خدمات رسانی به زائرین اربعین حسینی را باعث تبدیل این حرکت به کنگره دانست و بیان کرد: اگر مردم نبودند این اربعین که اکنون به کنگره تبدیل شده است بوجود نمی آمد زیرا شروعش مردم بودند که رفتند و آغازش را تشکیل دادند که این نیز خواست همگانی بود و بر این اساس مهم است که از مردم تشکر شود. الان هم خودشان خدمت می کنند. سال های گذشته دیده بودیم برخی مواکب از استان های دیگر آمده بودند اما امسال مشاهده می شود اکثر مواکب بومی خوزستان هستند و این اوج عشق و علاقه آنها را نشان می دهد که امیدواریم خداوند این انگیزه، علاقه و عشق را زنده نگه دارد تا این راه همیشه زنده بماند.

واعظی به بحث امنیت اشاره و خاطرنشان کرد: همه کسانی که در بحث امنیت خدمت می کنند اقدامات فوق العاده‌ای انجام می دهند، هم در این طرف و هم هماهنگی هایی که در آن سوی مرز انجام می‌دهند. در مجموع همه نیروی های نظامی و انتظامی تلاش کردند که زائران ما در امنیت کامل بروند و برگردند.

وی به طرح های اجرا شده در شلمچه و چذابه اشاره کرد و ادامه داد: طرح هایی که هم در شلمچه و هم در چذابه طراحی و اجرا شد بسیار طرح های خوبی هستند که می توانند ماندگار بمانند. دیشب در اثر بارندگی خیلی از زائران به زحمت افتادند و برخی از چادرها با مشکل مواجه شدند، اگر بتوان تدابیری اندیشید که موکب های ثابت داشت که همیشه از آنها استفاده کرد، قطعا می تواند اقدامات خوبی صورت گیرد. امیدواریم همه دست به دست دهند. آنچه مربوط به دولت، منطقه آزاد، مردم و شهرداری است انجام شود زیرا این نیز کاری است که باید دست به دست هم بدهیم که این طرح جامع و مهم حتما انجام شود.

رئیس دفتر نهاد ریاست جمهوری در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اتصال هسته راه آهن شلمچه به بصره، خاطرنشان کرد: از روز چهارشنبه که قرار گذاشتیم به خوزستان سفر کنیم موضوع مهمی که باید در دستور کار قرار می گرفت اتصال هسته راه آهن شلمچه به بصره بود که باید این را نیز عملیاتی کنیم. این موضوع را پس از سفر سال گذشته به اطلاع دکتر روحانی رساندم که باید این کار انجام شود. ایشان نیز استقبال کرد اما گرفتاری های ما و سخت گیری هایی که برخی وزارتخانه ها انجام دادند، باعث شد کار آنطور که همه علاقمند بودند انجام نشود اما ما با استاندار خوزستان صحبت کردیم و در این زمینه مقداری اطلاعات گرفتیم. همچنین قبل از این سفر با آقای اسلامی کاندیدای وزارت راه هم صحبت کردیم و گفتیم  که نیت کنند چنانچه اگر رای اعتماد مجلس را گرفتند اولین چیزی که پیگیری شود مسئله راه آهن باشد، ایشان نیز گفتند شما از قول من به هرکس لازم است قول بدهید که هر کاری که  لازم باشد برای اجرای این طرح انجام خواهم داد. جناب دکتر بانک دبیر شورای عالی مناطق آزاد هم نیز برای اجرای خط ریل راه آهن به بصره بسیار علاقمند هستند.

وی با بیان اینکه خوزستان می تواند 50 درصد بازار عراق را تامین کند، افزود: قرارمان بر این است تا هفته آینده و اگر جناب اسلامی رای بیاورد، در تهران جلسه ای با مسئولان استانی و منطقه برگزار کنیم و در آن جلسه این موضوع نیز صورت جلسه می شود که طرح هرچه سریعتر عملیاتی شود. به هر حال خوزستان به تنهایی می تواند 50 درصد بازار عراق را تامین کند، لذا اگر قطار وجود داشته باشد مسئله هزینه هم رفع خواهد شد و هزینه حمل و نقل که کاهش یابد کالای ایران در مقابل کالاهای وارد شده از کشورهای دیگر مزیت پیدا می کند. فکر می کنم علاوه بر این موارد مسئله گردشگری و حذف روادید باعث شده تا چهره آبادان و خرمشهر تغییر کند.

وی تصریح کرد: به نظر ما باید گردشگری را علاوه بر استان خوزستان به دیگر استان ها تسری داد که این نیز موضوع بسیار مهمی است.

وی اظهار کرد: امیدواریم سال آینده طرح جامع هم در چذابه و هم در شلمچه اجرایی شده باشد و اگر لازم است سازوکار و هیات امنایی تشکیل شود تا اجرای آن با جدیت دنبال شود.

واعظی انتخابات کشور عراق را یک مزیت بسیار مهم برای کشور ایران دانست و خاطر نشان کرد: مزیت دیگری که با آن مواجه شدیم انتخابات در عراق بود که آقای عادل عبدالمهدی خودش بسیار علاقمند با روابط با ایران و هم سرافرازی شیعه در منطقه و جهان است. ما امسال با مشکلات زیادی مواجه شدیم اما بنا بر ایام پیاده روی اربعین حسینی نگران زائران نبودیم. حدود یک ماه است که مذاکره می کنیم دینار را به ایران بیاورند تا در ایران توزیع کنیم اما متاسفانه مدام به هفته آینده واگذار می کردند و بالاخره در هفته گذشته به ما اعلام شد که این موضوع امکان پذیر نیست. این طرحی که با سرعت انجام و اجرا شد با مشکلات بسیاری مواجه است و گزارشی که امروز صبح در چذابه دادند با دوربین ضبط شده دیده شد که هر کس در کمتر از دو دقیقه ارز خود را دریافت می کند.
  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.