• شنبه / ۲۲ بهمن ۱۳۹۰ / ۱۴:۵۵
  • دسته‌بندی: خوزستان
  • کد خبر: khouzestan-22634
  • خبرنگار : khouzestan-17020

نخستين كنگره ادبی شاعر النبی در اهواز برگزار شد

P1242

نخستين كنگره ادبی شاعر النبي عصر روز پنج‌شنبه (20 بهمن 90) در تالار مهتاب كتابخانه مركزي خوزستان برگزار شد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)‌ از خوزستان اين كنگره با پخش سرود ملي ‌جمهوري اسلامي ايران و معرفي هيات داوران متشكل از دكتر عباس عباسي‌طايي، استاد حسن ساعدي، دكتر محمد جوروند، استاد حاج عباس حزباوي و دكتر عدنان غزي، از شاعران و اديبان برجسته شعر عربي استان خوزستان، شروع شد.

سپس يكي از داوران به معرفي كنگره، تشريح آثار رسيده و بيان معيارهاي آن پرداخت. دكتر عباس عباسي‌طايي پس از خواندن قطعه‌اي عربي و خوش‌آمدگويي به حاضران گفت: اولين كنگره شاعر النبي در دو بخش شعر شعبی و شعر فصيح برگزار مي‌شود. كل آثار رسيده 120 قصيده بودند كه 90 قصيده به زبان زيباي شعبي هستند كه در مرحله اول 15 قصيده را انتخاب كرديم و در مرحله دوم شش قصيده را براي حضور در بخش مسابقه كنگره برگزيديم تا در اين بخش شش شاعر شعرخواني كنند.

وي افزود: توقع ما از شاعران استان خوزستان در بخش شعر فصيح بيشتر از اين بود اما كل قصيده‌هاي رسيده در اين بخش 30 قصيده بود. در مرحله اول 10 قصيده و در مرحله دوم شش قصيده را براي شركت در بخش مسابقه انتخاب كرديم كه در بخش شعر فصيح شش شاعر داريم.

عضو هيات داوران بيان كرد: 12 شاعر حاضر در بخش مسابقه نخستين كنگره شاعر النبي جوايزي به طور مساوي دريافت مي‌كنند. سپس جايزه شاعر برگزيده در هر بخش به مباركي عباي حضرت رسول اكرم (ص) عبايي به نام «بردة ‌النبي» اهدا مي‌شود؛ عبايي كه حضرت رسول (ص)  به كعب بن ‌زهير بن‌ بني سلمه اهدا كرد. گفته مي‌شود در كشور تركيه بعضي از آثار باقيمانده از عباي حضرت رسول‌ (ص) وجود دارد.

عباسي‌طايي درباره معيار گزينش آثار براي شركت در بخش مسابقه ادامه داد: هر شعر عناصري مانند موسيقي به معناي وزن شعر، چه داخلي و چه خارجي، خيال، عاطفه و چيزي به نام رنگ را هم مي‌توان اضافه كرد. مي‌توانيم شعر را به انسان تشبيه كنيم. انسان جسمي دارد و اين جسم حركتي دارد. حركت جسم همان موسيقي و وزن است. حركت از روح انسان مي‌آيد. اين يك تشبيه زنده است. روح در شعر همان عاطفه، احساس و خيال است. همچنين اين حركت را در رنگ انسان هم مي‌توان ديد. اگر انساني سالم و قوي باشد شكل و هيكل او تحسين ما را بر‌مي‌انگيزد. شعر هم ما را تكان مي‌دهد همان طور كه ديدن زيبايي ما را تكان مي‌دهد و خداوند زيبا است و زيبايي را دوست دارد. علت اين تكان خوردن ما همان شعر است.

وي افزود: فكر و وحدت موضوع، خيال، عاطفه و احساس، حالت موسيقيايي و وزن داخلي و خارجي و قافيه ميزان سنجش ما براي تعيين برترين‌ها است و امتيازاتي داده مي‌شود و اشعار درجه‌بندي مي‌شوند. ما اين گونه برترين اشعار را براي حضور در بخش مسابقه تعيين كرديم.

به گزارش خبرنگار ايسنا، در ادامه آيت‌الله دكتر محسن حيدري، نماينده مردم خوزستان در مجلس خبرگان رهبری، ضمن تبريك ولادت حضرت رسول اكرم (ص) و امام جعفر صادق (ع) و دهه مبارك فجر و پيروزي انقلاب شكوهمند اسلامي از حاضران، شعرا، علماء، مسؤولان، هيات داوران كنگره و برگزاركنندگان اين كنگره تشكر كرد.

 

وي افزود: تاريخ اثبات كرد اشاره‌هايي براي نبوت پيامبر اكرم (ص) وجود دارد كه در زمان و در شب ولادت رسول خدا (ص) اتفاق افتاد. اين حوادث با تدبير عالم غيب به دست قدرت خداوند اتفاق افتاد. ماه‌ها قبل از اين حادثه واقعه اصحاب فيل اتفاق افتاد كه براي از بين بردن كعبه و مكه آمده بودند. اين اتفاقات در مكه به منظور اشاره‌هايي به نبوت اتفاق افتادند.

 

او ادامه داد: حوادث و اشاراتي در نقطه‌اي ديگر از زمين به نام ايران اتفاق افتاد. خاموش شدن آتشكده‌‌هاي فارس بعد از گذشت هزار سال و خشك شدن درياچه ساوه و سقوط 14 پايه از ايوان كسري انوشيروان امپراطوري ايران از جمله اين حوادث بودند.

 

وي خاطرنشان كرد:‌ هر يك از اين حادثه‌ها رمز خاصي دارد و رموز همه آن‌ها يك چيز است و آن افول شرك و عبادت بت‌ها و عبادت غيرخدا  و آمدن توحيد و انتشار نور توحيد الهي است.

 

 امام جمعه موقت اهواز و عضو مجلس خبرگان رهبري اظهار كرد: حادثه 14ستون ايوان كسری پس از 14 قرن مبهم مانده بود و هيچ كس نمي‌توانست از آن تفسيري واضح و شفاف ارايه دهد تا اين كه رهبر كبير انقلاب جمهوري اسلامي ايران امام خميني ‌(ره) آمد و آن سخنراني تاريخي را انجام داد كه سقوط آن 14 ستون به معناي سقوط نظام شاهنشاهي در ايران پس از گذشت 14 قرن است. در پايان قرن چهاردهم نظام شاهنشاهي سقوط كرد كه هزاران سال بر ايران حكمراني مي‌كرد و ملت ايران نمي‌توانست از آتش آن رهايي پيدا كند.

 

وي خاطرنشان كرد: از حادثه سقوط نظام شاهنشاهي در ايران مي‌فهميم كه ميان انقلاب جمهوري اسلامي ايران و اسلام اصيل محمدي رابطه‌اي تاريخي وجود دارد. آن حوادث فقط در مكه و ايران اتفاق افتاده بودند و هيچ حادثه ديگري در هيچ جای زمين كه مربوط به ولادت پيامبر اكرم (ص) باشد، نمي‌بينيم.

 

امام جمعه موقت اهواز بيان كرد: تفسير آن حوادث بيداري اسلامي است كه در ملت‌هاي اسلامي ديده مي‌شود. اين بيداري اسلامي از سال پيش در مصر و تونس و ليبي و يمن و بحرين و اردن و در مناطق ديگر تخت‌هاي استبداد دست نشانده‌هاي آمريكا و اسراييل را ويران كرد و تا سقوط ديگر دست نشانده‌هاي آمريكا در منطقه مانند آل خليفه و آل سعود پايان نمي‌پذيرد.  

 

آيت‌الله حيدري افزود: امروز دوست و دشمن اعتراف مي‌كنند كه اين بيداري اسلامي از بركات انقلاب اسلامي و از بركت فكر امام خميني (ره) رهبر كبير انقلاب و رهبر انقلاب اسلامي امام خامنه‌اي است. از دستاوردهاي داخلي و خارجي انقلاب اسلامي آموزش‌هاي اهل بيت‌ (ع) است. اسلام حقيقي كه انسان را تربيت الهي مي‌كند اسلام اهل بيت (ع) است و بزرگ‌ترين دليل آن اين است كه انگيزه اين ملت‌ها كه بر عليه ظالمان قيام كردند فكرشان را از اهل بيت گرفته‌اند.

 

او ادامه داد: ملت‌هاي تونس، مصر، يمن، ‌ليبي و بحرين براساس آموزش‌هاي اهل بيت قيام كردند كه انقلاب اسلامي آن را تقديم كرد. اين آموزش‌ها نتيجه جهادی سخت است كه مردان و زنان مومن طي 14 قرن آن را رهبري كردند. پدران و مادران‌مان را فراموش نكنيم كه ما را تربيت الهي كردند كه همان تربيت اهل بيت است. درصدر آن‌ها عشاير عرب خوزستان است. پدران ما در عشاير عرب خوزستان اولين كساني بودند كه اسلام اصيل و اسلام اهل بيت را قبول كردند.

 

در ادامه اين مراسم با اهداي جوايز و لوح تقدير از حضور بزرگاني همچون عباس عباسي‌طايي، استاد سيدمحمد شعاع فاخر، ملا فاضل سكراني و حاج عباس حزباوي تجليل به عمل آمد.

 

به گزارش ايسنا در بخش شعر شعبي مرتضي مقدم‌زاده رتبه سوم، مجاهد عمراني رتبه دوم و حميد حيدري موفق به كسب رتبه اول و برنده عباي عربي (بردة النبي) شد. در بخش شعر فصيح نيز شيخ مهدي ساري رتبه سوم، سعود بيت سعيد رتبه دوم و مصطفي غافلي رتبه اول و عباي عربي (بردة ‌النبي) ‌را دريافت كرد.

 

از ديگر برنامه‌های اين مراسم می‌توان به شعرخوانی به زبان عربی و تقدير از هيات داوران، شخصيت‌ها، شاعران و هياتي كه از كشور عراق آمده بودند، نام برد.

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.