• چهارشنبه / ۲۵ مرداد ۱۳۹۱ / ۱۰:۳۱
  • دسته‌بندی: خوزستان
  • کد خبر: khouzestan-28435
  • خبرنگار : khouzestan-17014

گشت‌وگذار در يكي از برترين‌موزه‌هاي علمي كشور؛

تأملي كوتاه در دنياي بزرگ علم و طبيعت

P705

"پيرمرد جادويي؛ سازه‌اي باوزني حدود 900 كيلوگرم كه با استفاده از 10 قانون فيزيكي بر روي 2 استوانه بانوك يك ميلي‌متري قرار دارد؛ اين سازه حركتي رفت و برگشتي داشته و قادر به صحبت كردن است.

 

دستگاهي كه انرژي خط مركزي بدن را با اتصال سطحي لامپ‌هاي 220 ولتي با روشن كردن لامپ‌ها، به برق تبديل مي‌كند.

 

بزرگترين قلب تمام الكترونيكي جهان كه 600 بيماري مختلف قلبي و عروقي را نشان مي‌دهد و تمام اجزاء آن ضربان و حركت دارد و ..."

 

اين‌ها سخنان رئيس موزه علم و طبيعت دانشگاه شهيدچمران اهواز در توصيف بخش‌هايي از سالن علم است و گوشه‌اي از تجسمّ‌هاي عيني علم در اين موزه را بيان مي‌كند؛ موزه‌اي كه بيش از 40 اختراع بين‌المللي را در خود جاي داده است.

 

خلاقيت و عرضه ايده‌هاي نوآورانه يكي از ابزارهاي ضروري براي تحول و پيشرفت‌هاي همه جانبه جوامع امروزي محسوب مي‌شود و بي‌شك يكي از مكان‌هايي كه بي‌اختيار، شوق تحقيق و تفحص پيرامون جهان هستي را در نهاد هر انسان آگاه بر مي‌انگيزاند، موزه است.

شورای بین‌المللی موزه که زیر نظر یونسکو فعالیت می‌کند در بند سه و چهار اساسنامه خود موزه را این‌گونه تعریف کرده‌است:

«موزه مؤسسه‌ای‌ست دائمی و بدون هدف مادی که درهای آن به روی همگان باز است و در خدمت جامعه و پیشرفت آن فعالیت می‌کند. هدف موزه‌ها، تحقیق در آثار و شواهد به‌جای‌مانده انسان و محیط زیست او، گردآوری آثار، حفظ و بهره‌وری معنوی و ایجاد ارتباط بین این آثار، به ويژه به نمایش گذاردن آن‌ها به‌منظور بررسی و بهره معنوی است.»

نخستین موزه‌ها مجموعه‌های خصوصی افراد توانمند، خانواده‌ها و موسسات هنری بود که شامل اشیا طبیعی و نایاب می‌شد. در ایران ساخت اولین موزه به ناصرالدین شاه قاجار و پس از بازگشت وی از سفر اروپا نسبت داده می‌شود.

موزه‌ها از ديرباز گنجينه‌هاي ملل و ميراث نسل‌هاي مختلف را در خود جاي داده و به عنوان نمود و تبلور تمدن و پيشرفت‌هاي جوامع نقش ويژه‌اي در تبيين جايگاه علمي و فرهنگي هر ملت داشته‌اند؛ امروزه با گذشت چندين هزار سال از آغاز تمدن بشري و پيشرفت‌هاي شگرف علوم، موزه‌ها هم به طور تخصصي تفكيك شده‌اند.

 

گونه‌های زیادی از موزه وجود دارد از مجموعه‌های بزرگ در شهرهای بزرگ که انواع مجموعه‌ها را پوشش می‌دهد تا موزه‌های کوچک که یک یا چند دسته خاص را شامل می‌شود. این دسته‌ها شامل هنرهای زیبا، هنر کاربردی، صنایع دستی، باستان‌شناسی، مردم‌شناسی، قوم‌شناسی، تاریخ، تاریخ فرهنگی، تاریخ نظامی، علم، فناوری، موزه کودکان، نقشه، تاریخ طبیعی، سکه‌شناسی، گیاه‌شناسی و تمبرشناسی و کاخ موزه‌ها است.

 

 در اين ميان موزه‌هاي علم و طبيعت با پيوند دنياي علم و طبيعت، عرضه تجسم‌هاي عيني از علم، ايجاد تلنگر روحي، بيدار كردن ايده‌هاي خاموش و تحريك استعدادهاي نهفته، نقش بي‌بديلي در رشد خلاقيت، شكوفايي و بارور كردن ايده‌هاي نوين دارند؛

 

به گزارش خبرنگار علمي‌وآموزشي خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا) ـ منطقه خوزستان ـ يكي از برترين موزه‌هاي كشور، موزه علم و طبيعت دانشگاه شهيد چمران اهواز با قدمتي حدود 10 سال است كه در ضلع شرقي طبقه همكف كتابخانه مركزي دانشگاه، در فضايي حدود 2 هزار مترمربع و در 2 سالن مجزا به نام‌ سالن علم و سالن طبيعت در 2 طبقه، واقع شده است.

 

براي آشنايي بيشتر با بخش‌هاي مختلف اين موزه با رئيس موزه علم و طبيعت دانشگاه به گفت‌وگو پرداختيم.

 

دكتر بيژن برازنده به بيان توضيحي درباره تاريخچه موزه پرداخت و گفت: ايده ايجاد موزه با جمع‌آوري نمونه‌هاي پراكنده صنعتي و جانوري در دانشكده‌ها و آزمايشگاه‌هاي مختلف دانشگاه از سال 80 شكل گرفت و با پيشنهاد و پيگيري از طريق رؤساي وقت و اخذ موافقت‌هاي اوليه، نقل و انتقال اشياء و دستگاه‌ها و تمركز وسايل در مكان فعلي تا سال 82 انجام و موزه به طور رسمي در هفته پژوهش همان سال توسط مسؤولان وقت افتتاح شد.

 

وي خاطرنشان كرد: در اوايل موزه به بخش‌هاي پزشكي، ميكروب‌شناسي، اسكلت‌شناسي، تاكسيدرمي ‌جانوران و گياهان خشك شده، نمونه‌هاي اندكي از سخت‌پوستان و تعدادي وسايل اسقاطي صنعتي تحت عنوان بخش سير تحول تكنولوژي، محدود بود.

 

رئيس موزه علم و طبيعت دانشگاه شهيد چمران اهواز هدف اصلي كاركنان موزه را از كار طاقت فرسا در موزه، ايجاد انگيزه علمي و تحريك استعدادهاي نهفته در تمام اقشار تحصيلكرده براي خلق ابداعات و اختراعات و القاي ايده‌هاي مختلف براي آشكارسازي تفكرات خلاقانه اين اقشار جهت انجام كارهايي كه غير ممكن به نظر مي‌رسند، عنوان كرد و افزود: در موزه، فرمول‌هاي رياضي و فيزكي به طور عملي، تجسمي مي‌شود و رويكرد موزه جلوگيري از اتلاف وقت بازديدكنندگان و دوري از هرگونه بيهودگي است.

 

برازنده تصريح كرد: تصور اشتباهي كه به ويژه بين عامه مردم وجود دارد اين است كه ما حيوانات را با اتصال به برق، خشك مي‌كنيم اما در موزه حتي يك مورچه هم كشته نمي‌شود و تمام حيوانات موزه حيوانات تلف شده‌اي هستند كه اجساد آن‌ها به صورت اهدايي يا از باغ‌وحش‌هاي مختلف به موزه آورده شده‌است.

 

وي اظهارداشت: در حال حاضر سالن علم موزه شامل بخش‌هاي علوم پزشكي، فيزك‌مدرن، سير تحول تكنولوژي، اسكلت كامل و ناكامل جانوري، حيوانات آليزارين شده (ماده‌اي كه به بافت‌ها رنگ خاصي مي‌دهد)، حيوانات فرمالين شده ‌، سخت‌پوستان، آبزيان دريايي، زمين‌شناسي، گياهان دارويي، حشرات ، ماكت بزرگ خرمشهر در زمان جنگ، كشتي نوح، بخش معرفي آلبرت انيشتين، كره جادويي، پيرمرد جادويي و تونل برنولي است. در سالن طبيعت هم انواع ديوراماها (مناظر ساخته شده به شكل طبيعي)، پستانداران، خزندگان، پرندگان، حشرات، نرمتنان و نماي مركزي طبقه همكف، خودنمايي مي‌كند.

 

رئيس موزه علم و طبيعت دانشگاه شهيدچمران اهواز تصريح كرد: در حال حاضر بخش پزشكي موزه شامل بخش‌هاي آسيب‌شناسي، جنين‌شناسي، خون‌شناسي، ميكروب‌شناسي، انواع مولاژهاي ميكروبي، اسكلت‌شناسي، آناتومي، تصاوير شماتيك و واقعي ميكروب‌ها، تصاوير هنري ميكروب‌ها براي تدريس، دستگاه‌هاي اختراعي و فوق‌العاده حساس اكوكارديولوژي، اسپيرولوژي و ‌الكتروكارديوگرافي نوري، انواع تست‌هاي خون، تشخيص برخي از ميكروب‌ها، بهداشت عمومي و اطلاعات پزشكي است.

 

برازنده ادامه داد: دستگاه اكوكارديوگرافي ‌بسياري از بيماري‌هاي قلب و عروق را كه باتست‌هاي عادي قابل رديابي نيستند، ثبت و نشان مي‌دهد. همچنين دستگاه اسپيرومتري(اسپيرولوژي) براي ثبت و رديابي بسياري از بيماري‌هاي تنفسي و دستگاه‌ الكتروكارديوگرافي براي ثبت فعاليت سيتول، دياستول و بيماري آني و اورژانسي قلب بر روي نوار به كار مي‌رود. اين تست‌ها در موزه براي متقاضيان انجام مي‌شود.

 

 

رئيس موزه علم و طبيعت دانشگاه شهيدچمران اهواز افزود: در بخش تشخيص بيماري، طي آزمايشات متنوع و استفاده از انواع محلول‌ها، مواد و ابزار آزمايشگاهي، تشخيص انواع بيماري‌ها اعم از عادي، عفوني و بدخيم براي متقاضيان و يا برخي از بيماران داوطلب انجام مي‌شود. در بخش قلب و عروق، طبق نظر كارشناسان مربوط و مسئوولان متخصص تهران، بزرگترين پيكره قلب و عروق تمام الكترونيك جهان باوزني حدود 3 تن و اندازه‌اي حدود 46 هزار و 292 برابر قلب طبيعي قرار دارد. تمام اجزاء اين قلب كه كار ساخت آن حدود 40 ماه به طول انجاميد، مانند قلب طبيعي ضربان و حركت دارد و بيش از 600 نوع بيماري قلبي و عروقي را به 2 شكل نوري و واقعي نشان مي‌دهد. همچنين ساختار آن به گونه‌اي طراحي شده كه جهت تدريس بهتر دانشجويان رشته‌هاي مختلف و علاقه‌مندان تمام اجزاء آن قابل باز و بسته شدن است.

 

برازنده همچنين با معرفي بخش سلول‌شناسي انسان اظهار داشت: در اين قسمت پيكره سلول با ابعاد يك ميليارد برابر اندازه طبيعي و با دقت خارق‌العاده، دقيقاً بر مبناي ساختار مولكولي سلول انسان ساخته شده و در معرض ديد علاقه‌مندان قرار گرفته است.

 

رئيس موزه علم و طبيعت دانشگاه شهيد چمران اهواز درباره بخش فيزيك مدرن توضيح داد: در اين بخش، الكتريسيته، الكترومغناطيس، پلاسما، ليزر، قوانين شكست و سرعت نور، شكست صوت، آيينه‌ها و زوايا براساس قوانين رياضي، فيزيك و هندسه نمايش داده و تدريس مي‌شود. همچنين دستگاه‌ تسلا ‌يا معكوس يونيزاسيون الكتروني با قدرت توليد بيش از يك ميليون ولت و نمايش آزمايش‌هاي انواع قوانين پيچيده‌ فيزيك، در اين بخش قرار دارد.

 

برازنده افزود: دستگاه تبديل انرژي خط مركزي بدن به برق با استفاده از آناليز 2 دستگاه مركزي پس از طي مراحل مختلف آزمايشي، به نام "درخت كريسمس"، انرژي خط مركزي بدن فرد را به برق تبديل مي‌كند و با اتصال سطحي لامپ‌هاي 220 ولتي به بدن شخص با استفاده از همان برق خروجي، لامپ‌ها روشن مي‌شوند. دستگاه ديگري كه در بخش فيزيك مدرن وجود دارد، دستگاه‌ تبديل انرژي خروجي فرد به صوت است؛ در اين سيستم كه خود شامل چندين دستگاه پيچيده است، فرد پس از طي مجموعه‌اي عمليات خاص قادر مي‌شود انرژي خروجي از تن يا دست خود را شبيه صداي حداقل 48 نوع پرنده بشنود و حتي اين انرژي قابل اندازه‌گيري بوده و مانند اثرانگشت در هيچ 2 فردي حتي 2 خواهر يا برادر 2 قلو، يكسان نيست.

 

وي يكي‌ديگر از بخش‌هاي فيزيك مدرن را دستگاه تبديل انرژي خروجي به تصوير عنوان كرد و توضيح داد: در فرآيندي كه در اين دستگاه طي مي‌شود شخص قادر است انرژي خروجي خود را پس از طي مراحل آزمايشي مربوطه و قرار گيري در وضعيت مورد نظر، در مانيتور مخصوصي كه به همين مناسبت طراحي شده، به صورت تصوير ببيند. با اين دستگاه حتي مي‌توان در تشخيص برخي از بيماري هاي روحي، رواني، افسردگي، اضطراب، تشويش، برخي بيماري‌هاي خوني، سرد مزاجي يا گرم مزاجي و همچنين مهرباني و عواطف افراد پي برد.

 

رئيس موزه علم و طبيعت دانشگاه شهيد چمران اهواز همچنين به توضيح درباره دستگاه "فالس افتالمو كياسما اپتيك"  ‌پرداخت و تصريح كرد: با استفاده از اين دستگاه كه از لامپ‌هاي تصوير ترانزسيتوري با ولتاژ بالا، خازن‌هاي بزرگ، يك منبع نور مركزي و استوانه سنترال ‌ساخته شده، با ايجاد خطايي كه دستگاه در سيستم اعصاب مغزي‌ـ‌بينايي پس پسري و آهيانه ايجاد مي‌كند، فرد مي‌تواند به راحتي كف دست خود را به صورت سوراخ شده ببينيد بدون آن كه از دست فردخون بيايد؛ همچنين مي‌تواند از پشت اين سوارخ اشيا را ببينيد. اين دستگاه‌ها هيچ گونه خطر و ضرري براي استفاده كننده در هر مقطع سني ندارد.

 

 دكتر برازنده افزود: در قسمت ديگري از بخش فيزك‌مدرن موزه دستگاه آيينه‌هاي جادويي قرار گرفته كه در اين دستگاه با استفاده از زواياي هندسي خاص، قراردهي 28 آيينه در موقعيت‌هاي مختلف، كيت‌هاي متنوع الكترونيكي، ترانزسيتورها وترانس‌هاي مناسب، پديده‌هاي تصاوير بي‌نهايت، كمپوزيسيون، پرسپكتيو، هندسه اقليدسي، خطاهاي چشم، ديدن اشياء و يا تصاوير غيرواقعي و تصاوير مجازي كه وجود خارجي ندارند، قابل مشاهده هستند. در دستگاه پرتو آينه‌هاي ليزر هم با استفاده از پرتاب نور ليزر بر روي آيينه‌هاي ثابت، آيينه‌هاي در حال دوران باسرعت‌هاي مختلف و منشور متقاطع و آيينه‌ها، تصاوير و خواص ليزر در حالت‌هاي مختلف در معرض ديد، تجزيه و تحليل قرار مي‌گيرد؛ البته وسايل ابداعي و اختراعي بسيار ديگري مرتبط با اين بخش در حال آماده‌سازي و ساخت و ساز است كه به محض اتمام كار در معرض نمايش قرارداده مي‌شود.

 

وي همچنين به توضيح درباره ديگر بخش‌هاي سالن علم پرداخت و خاطرنشان كرد: ‌اسكلت پستانداران و پرندگان مختلف به صورت سالم و نيمه كامل در بخش اسكلت‌شناسي قرار گرفته است. همچنين بخش حيوانات شناور در فرمالين، جنين برخي از پستانداران، دوزيستان، نرم‌تنان و خزندگان در محلول فرمالين و در باكس‌هاي مختلف در معرض ديد بازديدكنندگان قرار دارد. در بخش حيوانان تهيه شده به روش آليزارين هم برخي از حيوانات كوچك پس از تشريح ‌و طي مراحل مختلف آماده‌سازي با محلول‌هاي شيميايي، رنگي مي‌شوند به گونه‌اي كه هرچه يك بافت جانوري سخت تر و متراكم‌تر باشد، رنگ قرمزي بيشتري به خود مي‌گيرد و بالعكس.

 

رئيس موزه علم و طبيعت دانشگاه شهيد چمران اهواز افزود: در بخش سخت‌پوستان و آبزيان هم اين جانوران هر كدام به روش خاص خود، تاكسيدرمي و آماده‌سازي شده و در معرض ديد قرار گرفته‌اند. انواع حشرات از قبيل گونه‌هاي مختلف پروانه‌ها، بيدها، سوسك‌ها، زنبورها، پشه‌ها ، مگس و... هم به روش خاص خود اتاله شده و در بخش حشرات موزه نگهداري مي‌شوند. قسمت ديگري از سالن علم، به بخش زمين‌شناسي اختصاص دارد كه انواع سنگ‌ها و كاني‌هاي مختلف از دوران‌هاي متفاوت زمين‌شناسي با شناسنامه كامل آن‌ها را شامل مي‌شود. بخش ديگري از سالن علم شامل تصاوير نقاشي شده، بيوگرافي، افتخارات و زندگينامه علمي بيش از 50 دانشمند طراز اول جهان است. همچنين مجسمه پنج دانشمند بزرگ دنيا با بيوگرافي كامل و افتخارات آن‌ها در معرض ديد بازديدكنندگان قرار دارد.

 

برازنده خاطرنشان كرد: به افتخار نبوغ خارق‌العاده آلبرت انيشتين و نام‌گذاري سال جهاني فيزك به نام وي، بخشي از موزه به معرفي اين دانشمند بزرگ اختصاص دارد كه شامل تصاوير متعدد رنگي، زندگي‌نامه كامل و افتخارات وي است.

همچنين سازه كشتي نوح در ابعاد 6 متر با ساختاري شبيه‌ زمان مربوط همراه با مردم و حيوانات كشتي و ماكت خرمشهر در زمان جنگ تحميلي در ابعاد 4 متر در 6 متر درون يك محفظه‌ي شيشه‌اي در بخش ديگري از موزه خودنمايي مي‌كند.

 

وي درباره كره جادويي در بخشي از اين موزه توضيح داد: اين كره براساس قوانين رياضي و فيزيك با وزني بيش از هزار و 200 كيلوگرم تنها بر روي يك استوانه با نوك تيز يك ميلي‌متري به صورت متعادل قرار دارد؛ به صورت رفت و برگشتي و دوراني حركت مي‌كند و توانايي صحبت‌كردن دارد. آخرين بخش سالن علم هم تونل برنولي است كه يك سفينه در ابعاد كوچك براساس قوانين دانيل برنولي، گازهاي سبك و ايجاد خلاء نسبي، شناوري فضانوردان درخلاء را بازسازي مي‌كند.

 

رئيس موزه علم و طبيعت دانشگاه شهيد چمران اهواز در بخشي ديگر به توضيح درباره سالن طبيعت پرداخت و افزود: در سالن طبيعت 13 ديوارماي بزرگ (ويترين و مناظر طبيعي) متناسب با زيست‌گاه‌هاي حيوانات مربوطه،‌ ساخته شده و در معرض ديد بازديدكنندگان قرار گرفته است.

 

برازنده افزود: انواع پستانداران مختلف، انواع افعي، مار پيتون، گونه‌هاي مختلف پرندگان بومي خوزستان و ديگر مناطق جهان، قاب‌هاي نفيس از حشرات مختلف اتاله شده در طرح‌هاي بسيار زيبا، بسياري از انواع خرچنگ‌هاي تاكسيدرمي ‌شده در قسمت‌هاي مختلف سقف سالن، پوست دباغي شده پستانداران مختلف با طراحي زيبا و قفسه‌هاي مختلف از انواع پرندگان،‌ خزندگان و برخي پستانداران كوچك همانند محيط طبيعي زيستگاه‌هاي اين حيوانات، بخش‌هاي مختلف سالن طبيعت را تشكيل مي‌دهد.

 

وي با اشاره به فعاليت‌هاي آموزشي موزه اظهارداشت: موزه علاوه بر پذيرش بازديد از گروه‌هاي مختلف و اردوهاي علمي - سياحتي، اقدام به برگزاري دوره‌هاي آموزشي كوتاه مدت زير نظر كارشناسان مربوطه براي تمام گروه‌هاي سني و در محل كلاس به روش‌هاي مدرن مي‌كند.

 

 رئيس موزه علم و طبيعت دانشگاه شهيد چمران درباره اين دوره ها توضيح داد: دوره آشنايي با علوم مختلف پزشكي و بهداشت عمومي با مباحث بيماري‌هاي بدخيم، بيماري‌هاي عمومي، بيماري‌هاي ژني، بيماري‌هاي اتوايميون، بيماري‌هاي زمينه‌اي، قلب‌وعروق، ميكروب‌شناسي عمومي، باكتري‌شناسي، ويروس شناسي، انگل‌شناسي، قارچ‌شناسي، خون‌شناسي، ايمني‌شناسي، داروشناسي، سم‌شناسي، ژنتيك، مواد بهداشتي و انواع ضد عفوني كننده‌ها، آشنايي با اصول كار انواع وسايل ثبت علائم پزشكي(راديوگرافي، الكتروكارديوگرافي، الكتروانسفالوگرافي، الكتروكارديوگرافي، ‌سونوگرافي،‌ماموگرافي، ترموگرافي، ام‌آر‌آي، سي‌تي‌اسكن، تيرواسكن) و پرسش و پاسخ پزشكي است.

 

برازنده خاطرنشان ساخت: دوره آشنايي با طبيعت و نحوه حفاظت از آن، از طريق نمايش فيلم، عكس و اسلايد شامل مباحث شناخت انواع گياهان و جانوران خوزستان و بررسي محيط زيست‌هاي گوناگون در اين استان، آشنايي با نحوه زندگي حيوانات و چگونگي حفاظت از آن‌ها، شناخت قوانين محيط زيست و بررسي عوامل آلوده‌كننده آن، نحوه احترام به طبيعت و ارج نهادن به محيط پيرامون و نحوه تهيه نمونه‌هاي گياهي و جانوري و نگهداري از آن‌ها به مدت طولاني‌ در موزه‌ها است.

 

وي سومين دوره آموزشي ارائه شده از سوي موزه را دوره آشنايي با قوانين فيزيك عنوان كرد و افزود: در اين دوره انجام آزمايشات عملي فيزيك عمومي با استفاده از وسايل و دستگاه‌هاي متنوع و شناخت موارد مختلف كاربرد فيزيك در زندگي روزمره تدريس مي‌شود.

 

رئيس موزه علم و طبيعت دانشگاه شهيد چمران اهواز با تاكيد بر تأثير شگرفت اين دوره‌ها در ارتقاء سطح علمي و شكوفايي استعدادها و باروري خلاقيت و توانمندي‌هاي دانشجويان و دانش‌آموزان، شركت در دوره‌هاي فوق را به اين قشر توصيه كرد و افزود: هزينه هر دوره براي هر نفر هزار و 500 تومان است و دوره‌ها به صورت گروهي برگزار مي‌شود.

 

وي ضمن دعوت از اقشار مختلف مردم براي بازديد از موزه اظهارداشت:‌ در صورت تمايل به بازديد از موزه جهت هماهنگي با حراست دانشگاه براي سهولت در تردد، بايد چند روز قبل با اين مركز تماس گرفته شود؛ برنامه كاري موزه مشابه ديگر ادارات دولتي است؛ بنابراين به جز ايام تعطيلات رسمي كشور، در ديگر ايام امسال از شنبه تا چهارشنبه و از ساعت 30/8 تا 14 آماده خدمات‌دهي به اردوهاي دانشجويي و دانش‌آموزي است. همچنين هزينه بازديد براي هر نفر 500 تومان و هزينه مجوز فيلمبرداري از موزه 2هزار و 500 تومان است.

 

برازنده افزود: تلفن تماس با موزه جهت هماهنگي با حراست دانشگاه، 3334149 و 3362491 است. همچنين در سايت دانشگاه شهيد چمران به نشاني http://www.scu.ac.ir، در بخش معاونت پژوهشي، در بخش موزه علم و طبيعت دانشگاه به معرفي موزه پرداخته كه البته اين بخش در حال تغيير است و پرتال جديد موزه به زودي تا مهرماه يا آبان‌ماه سال جاري راه‌اندازي مي‌شود.

 

رئيس موزه علم و طبيعت دانشگاه شهيد چمران اهواز با بيان اين ‌كه طرح‌هاي بسياري براي موزه درنظرگرفته شده، تصريح كرد: در صورت تأمين بودجه و حمايت‌هاي لازم، موزه آمادگي دارد طرح‌هاي بسياري در زمينه‌هاي زيست‌شناسي و فيزيك اجرايي كند.

 

 

وي تاكيد كرد: با توجه به آن‌كه بسياري از مطالب درسي به نحوي بسيار كاربردي، پربار، عيني و تجسمي در موزه به نمايش گذاشته شده، به تمام بخش‌هاي آموزش و پرورش، مدارس، مهدهاي كودك‌ها، پژوهشكده‌ها و حتي دانشجويان پيشنهاد مي‌شود كه يك روز از برنامه خود را به بازديد از موزه اختصاص دهند.

 

 

وي با تصريح بر وجود بيش از 40 اختراع بين‌المللي در موزه اظهارداشت: در بخش فيزيك مدرن حدود 17 اختراع بين‌المللي وجود دارد در حالي كه اين بخش از آبان‌ماه سال گذشته راه‌اندازي شد.

 

 

به گزارش خبرنگار ايسنا بازديد از موزه علم و طبيعت دانشگاه شهيد چمران اهواز حداقل به 2 ساعت زمان نياز دارد؛ تنها با صرف 50 دقيقه زمان مي‌توان بازديدي از بخش فيزيك‌مدرن داشت.

 

البته موزه علم و طبيعت دانشگاه شهيدچمران بخش‌هاي ديگري مانند كارگاه و كتابخانه نيز دارد كه در كتابخانه در حد توانايي و تخصيص اعتبار، كتاب‌ها و مجلات مرتبط با طبيعت و محيط زيست خريداري شده كه به اعضاي كتابخانه و يا علاقه‌مندان امانت داده مي‌شود.

 

كارگاه موزه شامل 2 بخش تاكسيدرمي و صنعتي است كه در بخش تاكسيدرمي،‌ حيوانات تلف شده يا اهدايي موزه طي مراحل مختلف آماده‌سازي و در معرض ديد قرار مي‌گيرد. در بخش صنعتي هم اختراعات، ابداعات و نوآوري‌هاي تمام رشته‌هاي مرتبط با علوم مهندسي و فيزيك ساخته مي‌شود.

 

به گزارش خبرنگار ايسنا موزه علم و طبيعت دانشگاه شهيد چمران اهواز، به دليل فعاليت‌هاي بسيار زياد تحقيقي، پژوهشي، آموزشي و ايجاد ارتباطات بسيار موثر و مستمر بين تمامي موزه‌ها و خانه‌هاي علم كشور در سال 83 به اتفاق آراء مسئوولان كشوري، معاونان وزرا، مسئولان تراز اول خانه‌هاي علم كشور و مديران موزه‌هاي مختلف، به عنوان دبيرخانه دائم موزه‌هاي علوم و تاريخ طبيعي و خانه‌هاي علم كشور انتخاب و نخستين همايش سراسري موزه‌هاي علوم و تاريخ طبيعي كشور به پيشنهاد مسؤولان موزه علم و طبيعت دانشگاه شهيد چمران در 29 ارديبهشت‌ماه سال 83 در محل آن برگزار شد.

 

البته مسؤولان اين موزه طرح‌هاي بسياري براي توسعه بخش‌هاي مختلف آن ارائه داده‌اند كه مستلزم تأمين اعتبار است؛ همچنين كمبود فضاي فيزيكي توسعه موزه را تا حدي با مشكل مواجه كرده‌است كه دست‌اندركاران در صدد رفع آن هستند.

 

 

گزارش از مرضيه باقري، خبرنگار ايسنا

 

 

كد خبرنگار: 17014

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.