• شنبه / ۴ خرداد ۱۳۹۲ / ۰۹:۵۸
  • دسته‌بندی: خوزستان
  • کد خبر: khouzestan-39748

تقويم را ورق بزنيد!

امروز روز دزفول است؛ شهری از سپیده دم تاریخ

امروز روز دزفول است؛ 
شهری از سپیده دم تاریخ

عضو انجمن دوستداران میراث فرهنگی و گردشگری دزفول گفت: شهرستان دزفول یکی از قدیمی‌ترین شهرهای ایران است و ویژگی‌های ارزشمند بسیاری دارد که می‌توانند در سطح ملی و جهانی مطرح شوند؛ داشته‌هایی که تاکنون کمتر در حد شایسته‌ای به آنها پرداخته شده است.

محمد آذرکیش در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) ـ منطقه خوزستان ـ اظهار کرد: با مطالعه در خصوص توانمندی‌های دزفول به این نتیجه می‌رسیم که کمتر شهرستانی در کشور وجود دارد که تمام ویژگی‌های دزفول را به طور همزمان و یکجا داشته باشد؛ از ظرفیت‌های بالای باستانی گرفته تا بناهای متنوع تاریخی و مذهبی، از شخصیت‌ها و علمای وارسته تا سرداران شهید و ایستادگی مثال زدنی مردم این شهر در دوران دفاع مقدس، از جاذبه‌های طبیعی متنوع و زیست محیطی کم نظیر تا چاه‌های نفت و زمین‌های حاصلخیز کشاورزی همه و همه در کنار هم شهری کم نظیر اما غریب و گمنام را در شمال خوزستان به نام دزفول خلق كرده است.

او يادآوري كرد: با نگاهی به تاریخ چند هزار ساله شهرستان دزفول و آثاری که به عنوان اثر ملی به ثبت رسیده‌اند، می‌توان چند اثر مهم را معرفی كرد. اولین اثر مهم که ارزش طرح در سطح ملی و جهانی دارد تپه‌های باستانی چغامیش دزفول است که با شماره 487 در سال 1344 به ثبت رسیده‌اند.

اذرکیش توضيح داد: این تپه‌ها آثار چندین تمدن از چند هزار سال پیش از میلاد مسیح تا شکوفایی تمدن شوش را در دل خود جای داده‌اند. از آثار کشف شده در این تپه‌ها که حاصل کاوش‌های باستان‌شناسان دانشگاه شیکاگو می‌باشد می‌توان به سه اثر مهم اشاره كرد.

این دوستدار میراث فرهنگی درباره سه اثر کشف شده مهم در چغامیش گفت: اولین و قدیمی‌ترین خشت‌های پخته در عصر پیدایش خط در این منطقه یافت شده‌اند که چغامیش دزفول را به عنوان اولین مرکز خط و کتاب ایران زمین مطرح مي‌كند. از دیگر ویژگی‌های چغامیش دزفول کشف مهری گلی است که کهن‌ترین سند دریانوردی ایرانیان می‌باشد. همچنین قدیمی‌ترین لوح همنوازی موسیقی جهان در این محوطه‌های باستانی یافت شده که قدمت هر یک به بیش از 5000 سال می‌رسد و به خاطر قدمت و ارزش این محوطه باستان‌شناسان،دزفول را شهری از سپیده دم تاریخ نامیده‌اند.

او توضیح داد: از شهر باستانی "جندی شاپور" می‌توان به عنوان دومین اثر مهم تاریخی شهرستان دزفول نام برد؛ شهری باستانی که در آن اولین دانشگاه جهان تأسیس شد. نماد پیشگامی ایران در عرصه علم و اهمیت آموزش در بیش از 1700 سال پیش که خرابه‌های برجای مانده آن به شماره 46 در ریف آثار ملی در 24 شهریور 1310 به ثبت رسیده‌اند.

اذرکیش اظهار کرد: سومین اثر تاریخی مهم دزفول پل باستانی استواری است که شکوه و اقتدار ایرانیان را نزدیک به 18 قرن به نمایش گذاشته و به رخ جهانیان می‌کشد و به شماره 84 در 15 دی 1310 ثبت ملی شده است. از این پل می توان به عنوان قدیمی‌ترین پل استوار جهان نام برد.

او درباره دیگر آثار مهم دزفول بیان کرد: چهارمین اثر مهم تاریخی مسجد جامع این شهر است؛ یادگاری گرانبها از قرون اولیه اسلامی که با شماره 287 در 12 اسفند 1315 به ثبت ملی رسیده و همواره در طول حیاتش کانون تحولات مهم منطقه بوده است. همچنین پنجمین اثر مهم تاریخی، مقبره سردار و شهریار نامی ایرانی، یعقوب لیث صفاری، است که دزفول با افتخار آرامگاهش را در دل خود جای داده است و در تاریخ این سرزمین نام وی در راستای زنده نگه‌داشتن و حفظ هویت ملی ایرانی می‌تواند هم رده نامدارانی همچون فردوسی قرار بگیرد.

این دوستدار میراث فرهنگی خاطرنشان كرد: دزفول شهر سازه‌های آبی است و قدیمی‌ترین سیفون جهان در دوره ساسانی، قدیمی‌ترین سیستم آبرسانی رودخانه‌ای جهان و آسیاب‌های آبی تاریخی در سطح ملی حرف‌های بسیاری براي گفتن دارند.

وی گفت: رود همیشه جاری دز که از میان شهر آرام، باوقار و بی‌ادعا عبور می کند و زیباترین جلوه‌ها را در این مسیر می‌آفریند یکی از بی‌نظیر‌ترین نمادهای طبیعی ملی است و در کمتر جایی در کشور و حتی جهان یافت می‌شود که چنین رود زلالی مهمان شهر شود.

آذرکیش ادامه داد: در عرصه طبیعی نیز شهرستان دزفول حرف‌های بسیاری برای گفتن دارد. در شمال شهرستان آبشار شوی دزفول عنوان بزرگترین و زیباترین آبشار خاورمیانه را دارا است و می‌تواند به عنوان نماد مهمی از آثار طبیعی ایران مطرح شود و کمتر منظره‌ای در کشور داریم که چنین باشکوه طبیعت را جلوه‌گر شده باشد.

او اضافه کرد: در جنوب شهرستان نیز جنگل‌های ملی دز که آخرین بازمانده جنگل‌های نیمه گرمسیری ایران می‌باشند، واقع شده‌اند. این جنگل‌ها زیستگاه اصلی گوزن زرد و شیر ایرانی بوده و دارای طبیعتی بکر و غنی می‌باشند که شگفتی بازدیدکنندگان و علاقه‌مندان به طبیعت را برمی‌انگیزد.

وی با اشاره به یکی دیگر از شاخصه‌های مهم دزفول اظهار کرد: دزفول در کشاورزی و مرکبات یکی از قطب‌های مهم کشور است و دارای یکی از مرغوب‌ترین خاک‌های کشاورزی است و مرکبات آن به خصوص پرتقال کیفیت بالایی دارد. همچنین این شهرستان در تولید گل‌های مزارع رز و مریم در کشور بالاترین رتبه را دارد.

این دوستدار میراث فرهنگی تصریح کرد: در زمینه معماری بافت تاریخی دزفول یکی از ارزشمندترین بافت‌های تاریخی کشور است که ده‌ها اثر ملی از آن به ثبت رسیده است. بافتی آجری با معماری غنی بومی که بخش مهمی از معماری اصیل و ارزشمند ایرانی را دارا است و به "ونیز خشک" (موزه آجری ایران) معروف است.

او اضافه کرد: در شمال شهرستان روستای سنگی "لیوس" این بار با بافت سنگی یکپارچه با چند صد سال قدمت و معماری بی‌نظیر شکوه همزیستی با طبیعت را به رخ بازدیدگنندگان می‌کشد و در کشور کم نظیر است. همچنین صنایع دستی دزفول با قدمتی بس طولانی و پشتوانه‌ای غنی از هنر، ذوق و اصالت ایرانی به خصوص در سه رشته در کشور حرف‌های بسیاری برای گفتن دارد. در رشته خراطی، دزفول موفق به دریافت مهر اصالت از سازمان جهانی یونسکو شده و در زمینه کپوبافی و ورشوسازی در کشور با ارایه محصولاتی متنوع این شهرستان را به قطب مهمی از این رشته‌ها بدل ساخته است.

آذرکیش، با بیان این که دزفول پایتخت مقاومت ایران است، یادآور شد: دزفول چشمه همیشه جوشان شهادت، ایثار و سنگر امن استقامت است. شهر سرداران شهید و شهر موشک‌ها که در میان همه شهرهای کشور به عنوان نمونه‌ترین شهر در حوزه مقاومت برگزیده شد و به همین مناسبت چهارم خرداد به نام دزفول نام‌گذاری شد.

وی ادامه داد: آستانه متبرکه سبزقبا علیه‌السلام (برادر تنی امام رضا علیه‌السلام) در دزفول نیز ظرفیت‌های معنوی و فرهنگی بسیار بالایی دارد. دزفول نیز مانند قم و شیراز می‌تواند به عنوان چهارمین حرم معنوی کشور طرح گردد. همچنین علمای عظیم‌الشانی چون خاتم الفقهاء و المجتهدین شیخ مرتضی انصاری دزفولی، شاعران توانمندی چون ناهیدی و کاشف دزفولی جایگاه مطرح شدن در سطح ملی را داشته و لازم است تا به شایستگی از آثار ارزشمندشان بهره‌برداری شود. قلم نی دزفول نیز سال‌ها است به عنوان مرغوب‌ترین در سطح ملی و جهانی مطرح است.

 این دوستدار میراث فرهنگی خاطرنشان کرد: این همه پتانسیل و ویژگی برجسته در نام دزفول جای گرفته و فراتر از یک شهر ساده به عنوان سی‌امین شهر پر جمعیت کشور قابلیت مطرح شدن به عنوان یک شهر ملی را دارا است. با این همه متأسفانه جایگاه آن در بسیاری موارد نظیر کتاب‌های درسی، رسانه‌ها، سایت‌ها ، کتابچه‌ها و تورهای گردشگری کشوری خالی است.

او اضافه کرد: مردم دزفول بایستی به عنوان شهروندان و وارثان شهری چنین پرافتخار به خود ببالند و تلاش كنند دزفول را به جایگاه واقعی خود برسانند تا مردمان ایران زمین به داشتن آن افتخار كنند و آن را بخشی مهم از هویت و دلبستگی‌های خود بدانند. رسیدن به این مهم نه تنها همراهی تک‌تک مردم این دیار بلکه همه مسؤولان محلی و کشوری را طلب می‌كند و رسیدن به چنین جایگاه ملی و جهانی علاوه بر ایجاد فرصت برای استفاده همه ایرانیان از این ظرفیت‌های گرانبها زمینه تعریف پروژه‌های ملی را برای شتاب بخشیدن به توسعه  دزفول بزرگ فراهم می‌آورد.

کد خبرنگار: 17027

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.