• یکشنبه / ۱۱ آبان ۱۳۹۳ / ۱۵:۵۲
  • دسته‌بندی: خوزستان
  • کد خبر: khouzestan-55210

در نشست هم‌انديشي برنج‌كاران مطرح‌شد؛

بحران كم‌آبي تهديدي بزرگ برای تولید برنج در خوزستان

P163

رييس مجمع تشكل‌هاي كشاورزي كشور گفت:‌ كشاورزي خوزستان در اثر بحران كم‌آبي با چالش‌هاي بسیاری مواجه است که در اين ميان تولید برنج و به تبع آن كارخانه‌هاي شالي‌كوبي به دلیل كاهش سالانه توليد، با تهديدي بزرگی رو به رو هستند.

 

به گزارش خبرنگار اقتصادي خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا) -‌منطقه‌خوزستان- مسعود اسدی در جلسه هم‌انديشي برنجكاران و كارخانه‌داران برنج و بررسي قيمت برنج و شلتوك كه امروز، 11 آبان‌ماه برگزار شد، عنوان‌كرد: خوزستان قطب آب‌هاي جاري كشور است اما اكنون كشاورزان آن با محدوديت كشت مواجه شده‌اند. به طور نمونه در حوضه كرخه كه بخش زيادي از توليدات كشاورزي ما در آن انجام مي‌شود، ممنوعيت كشت از سوي سازمان آب و برق اعلام شده است.

 

وی افزود: ‌اتفاق نگران‌كننده‌تر اين است كه اخير سازمان آب و برق علاوه بر كشت تابستانه، كشت‌هاي زمستانه را نيز ممنوع كرده که اين اقدام بيشتر در حوضه‌هاي كرخه و مارون اعمال مي‌شود.

 

اسدي عنوان‌کرد:‌ بخش زيادي از مناطق خوزستان فقط از كار كشاورزي امرار معاش مي‌كنند و در شرايط ممنوعيت كشت مردم يك منطقه مانند هويزه به مدت 6 ماه درآمدي نخواهند داشت.

 

وي تاكيد بر نرخ‌گذاري قيمت تضميني گندم براساس نرخ تورم گفت: ‌براساس قانون، قيمت خريد تضميني محصولات كشاورزي بايد براساس نرخ تورم تعيين شود. پس با چه مجوزي قيمت خريد تضميني گندم فقط با 10 درصد نرخ تورم تعيين مي‌شود.

 

رييس مجمع تشكل‌هاي كشاورزي تصريح‌كرد:‌ كشاورزان خوزستان مظلوم‌ترين اقشار هستند كه با زحمات فراوان در گرماي 60 درجه انواع محصولات كشاورزي را توليد مي‌كنند اما متاسفانه در زمان فروش محصول خود با مشكل مواجه مي‌شوند و كسي از آنان حمايت نمي‌كنند.

 

مشکل اصلی بخش کشاورزی مدیریت منابع آبی است

 

در این جلسه همچنین سيدشكرخدا موسوي، نماينده اهواز در مجلس شوراي اسلامي گفت:‌ نه‌تنها در توليد برنج بلكه در بخش‌های مختلف خوزستان مشكلات فراواني وجود دارد كه متاسفانه مديران استان از بيان آن واهمه دارند.

 

وي با اشاره به اهمیت مصرف برنج در کشور، افزود: امروز توليد و مصرف برنج در خوزستان و كشور به‌میزانی افزایش یافته كه مصرف آن از نان هم مهمتر به نظر مي‌رسد.

 

نماينده اهواز در مجلس شوراي اسلامي بيان كرد:‌ كشاورز يكي از اركان‌هاي اصلي توليد است كه بايد بيش‌تر مورد توجه قرار گیرد زيرا اگر نيروي كار نباشد، نمي‌توان منابع موجود را بالفعل كرد.

 

موسوي با بيان اين‌كه متوليان بايد براي كشاورز برنامه‌ريزي كنند، اظهاركرد:‌ متاسفانه كشاورزي ما هنوز سنتي است و به همين دليل به نقطه ايده‌آل نرسيده است. چنانچه وزارت جهاد كشاورزي و ساير بخش‌هاي مربوطه بخش كشاورزي برنامه‌ريزي دقيقي براي ساماندهی این بخش نداشته باشند ضربه اصلي به كشاورز وارد می‌شود.

 

وي با بيان اين‌كه مشكلي در تامين آب كشاورزي خوزستان نداريم، تصريح‌كرد: ‌ما در استان مشكل آب نداريم، بلكه مديريت منابع آبي مشكل دارد. بيش از 13 ميليارد مترمكعب آب در رودخانه كارون جاري است كه نشانگر منابع آبي كافي براي تامين آب كشاورزي است.

 

نماينده اهواز در مجلس شوراي اسلامي خاطرنشان‌كرد:‌ براساس آمار وزارت نيرو، 20 ميليارد مترمكعب از منابع آبي خوزستان به خليج‌فارس می‌ریزد اما با این وجود ممنوعیت کشت محصول برای كشاورزان خوزستاني اعمال مي‌شود.

 

موسوي بيان‌كرد: ‌منابع آبي فراواني در خوزستان موجود است كه مي‌تواند تمام نياز آبي اراضي كشاورزي را تامين كند اما متاسفانه مديريت حاكم بر منابع آبي ما با كشاورزان همكاري نمي‌كند و در هر فصل، كشت تعدادي از محصولات ممنوع مي‌شود.

 

وي اظهاركرد: تا پيش از اين مشكلات تخصيص آب را به مديران غيربومي سازمان آب و برق ربط مي‌دادند اما در اين دوره سعي كرديم از نيروي‌هاي بومي استفاده كنيم؛ با این وجود متاسفانه شرايط حال با گذشته فرقي نكرده است.

 

نماينده اهواز در مجلس شوراي اسلامي با بيان اين‌كه اجراي طرح 550 هزار هكتاري ايراداتی دارد، گفت: ‌روند و برنامه آينده اجراي اين طرح و چگونگی كشت و تامين منابع آبي اراضي كه قرار است تسطيح شود، براي ما مبهم است. به همین منظور قرار است هفته‌آينده از وزير جهاد كشاورزي دعوت شود تا در خصوص پاسخگويي به اين سوالات در مجلس شوراي اسلامي حضور يابد.

 

موسوي خاطرنشان‌كرد: جايگاه برنج بايد در طرح 550 هزار هكتاري مشخص شود زيرا تعداد زيادي از كشاورزان ما برنجكار هستند و بايد حداقل 100 هزار هكتار از اين اراضي به كشت برنج اختصاص يابد.

 

همچنین محمد سواري، رييس انجمن برنجكاران خوزستان در اين جلسه با بيان اين‌كه سطح زيركشت برنج امسال كاهش 30 درصدي داشته است، گفت: سال‌گذشته 110 هزار هكتار سطح زيركشت داشتيم اما امسال به سطح 74 هزار هكتار كاهش يافته است.

 

وي افزود: اولين گله برنجكاران از جهاد كشاورزي است كه اهميتي به آنان نمي‌دهند و دومين گله از مسئولان ديگر است كه مشكلات را به مركز منتقل نكرده‌اند.

 

رييس انجمن برنجكاران خوزستان تصريح‌كرد:‌ برنجكاران شمالي هم‌صنف ما، يك درصد مشكلات ما را هم ندارند. به دليل وجود مشكلات زياد در توليد برنج هر سال تعداد برنجكاران كاهش مي‌يابد و بي‌انگيزگي آن‌ها در کشت برنج بيشتر مي‌شود.

 

سواري بيان‌كرد: در حال حاضر 2 هزار نفر در واحدهاي شالی‌‌كوبي مشغول به‌كارند. كاهش كشت برنج، تعطيلي واحدهاي برنج‌كوبي، پايين آمدن اشتغال و افزايش بيكاري را به دنبال دارد.

 

وي خاطرنشان‌كرد: جهادكشاورزي در توزيع نهاده‌ها بين استان‌ها سليقه‌اي عمل مي‌كند؛ به طوري كه نهاده‌ها در برخي شهرستان‌ها بيشتر و در برخي كمتر توزیع مي‌شود.

 

رئيس انجمن برنجكاران خوزستان تصريح‌كرد: صندوق بيمه محصولات كشاورزي نيز يكي‌ديگر از معضلات ما است؛ متاسفانه اين صندوق خسارت هر هكتار برنج را 70 هزار تومان تعيين كرده در حالي كه هزينه تمام شده هر هكتار بيش از چهار ميليون تومان است.

 

سواري خواستار تخصيص تسهيلات به عنوان سرمايه در گردش به واحدهاي شالي‌كوبي شد و اظهاركرد: این واحدها به دليل نداشتن سرمايه در گردش توانايي پرداخت وجوه كشاورزان برنجكار را ندارند. از طرفي وقتي كشاورز محصول خود را مي‌فروشد انتظار دريافت به موقع پول را دارد تا بتواند نسبت به جديد كشت اقدام كند.

 

وي افزود: قيمت تعيين شده براي خريد تضميني برنج با هزينه تمام شده توليد هم‌خواني ندارد؛ انتظار داريم قيمت تمام شده برنج با يك سود معقول تعيين شود كه براي شالي‌كوب و شالي‌كار به صرفه باشد.

 

به گزارش خبرنگار ايسنا تعداد زيادي از برنجكاران و شالي‌كوبان در اين جلسه هم‌اندیشی از مشكل تامين آب، برق، گاز و دیگر مشکلات ابراز نارضايتي كردند. همچنين از عدم حمايت سازمان‌هاي متولي بخش كشاورزي گله‌مند بودند.

 

از سوی دیگر در حالی که معاونان سازمان جهاد كشاورزي خوزستان براي پاسخگويي به كشاورزان به این جلسه دعوت شده بودند، اما در این نشست حضور نيافتند.

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.