• یکشنبه / ۱۱ آبان ۱۳۹۳ / ۱۳:۱۴
  • دسته‌بندی: کردستان
  • کد خبر: kordestan-15208
  • خبرنگار : 50142

/گزارش/

مردی که انسانیت را در حمایت از جذامیان معنا کرد...

کارشناس بهداشت و بازنشسته دانشگاه علوم پزشکی کردستان است، در 25 سالگی خدمتش در علوم پزشکی، به دانشگاه دولتی برای ادامه تحصیل راه یافت و دوره کاردانی به کارشناسی را گذراند تا تجارب خود را برای خدمت صادقانه تر به خاک مادری اش تکمیل کند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، منطقه کردستان، اسدالله ساعدپناه مردی خستگی ناپذیر از تبار رنج و سختی که مواجهه با ناملایمات را خوب می شناسد از سال  54 که در علوم پزشکی استخدام شد لحظه ای از فکر خدمت به مناطق دور افتاده و بیشتر محروم استان کردستان فارغ نشد.

در آن سال ها با پای پیاده، کوه ها و جاده های خاکی و هه وارهای مختلف روستاهای مناطق کردستان را به نیت خدمت و تزریق واکسیناسیون خردسالان و بزرگسالان و به ارمغان آوردن سلامت برای جامعه پیموده است، بدون اینکه احساس خستگی کند.

می گوید زمانی که در اندیشه برداشتن گام هایی به سوی رهایی از تن و تن دادن به خوبی در این مسیر است انگار که عبادت می کنم و نجوای صحبت هایم را با خداوند می شنوم.

او گفت: برای رسیدن به هدف های والا و متعالی فقط باید خالص بود و رضای خدا را دید. مابقی کار به خودی خود در مسیر صحیح فراهم می شود. چون به این شعر مولانا اعتقاد کامل دارد که ای برادر تو همه اندیشه ای مابقی خود استخوان و ریشه ای.

 اولین بار با دیدن فردی که به جذام مبتلا شده بود ترغیب شد تا به آسیب دیدگان از این بیماری کمک کند. خود می دانست مسیری که انتخاب کرده است سخت و موانع زیادی به همراه دارد، و کم هستند افرادی که در این مسیر با دستان خالی می خواهند ظرف پر برای این قشر آسیب دیده عزیز فراهم کنند.

تمام سختی های راه نتوانست مانعی و خللی در یاری رساندن به این قشر آسیب دیده در وی ایجاد کند. برخی اوقات خود را شرمنده می دید از این که نتواند دل شکسته و روی رنجور مبتلایان به جذام  را شاد کند.

 بیماران بهبود یافته، اما آسیب دیده ای که چشمان باز و دستان گشاده به سوی کمک های این مرد دارند، مردی که لبخند ملیح پنهانی بر چهره دارد و با توکل به خدا و نیت خالصانه هر دری را به قصد جمع آوری کمک می زند.

زمانی که این بیماری را به قصد جمع آوری کمک برای آسیب دیدگان از جذام، با مردم در میان می گذارد و مردم عجیب نسبت به این عزیزان جبهه می گیرند سخت نگران می شود و در شگفتی فرو می رود.

به گفته وی این کار را نه به بهانه به دست آوردن بهشت و نه از ترس جهنم انجام می دهد، بلکه تنها عشق و علاقه قلبی، او را به این کار وا داشته است.

اگر بارها و بارها به در بسته بخورد درهای دیگری را به امید یافتن روزنه ای برای یاری رساندن به بهبودیافتگان از جذام می زند چون باور دارد "خدا گر ز حکمت ببندد دری، ز رحمت گشاید در دیگری".

اسدالله ساعدپناه 61 سال سن دارد، کارشناس بهداشت و بازنشسته دانشگاه علوم پزشکی است.

از سال 79 که 300 نفر جذامی در کردستان وجود داشت، ترغیب شد تا انجمنی برای حمایت از جذامیان کردستان که در آن سال ها وجود نداشت، تشکیل شود.

به گفته خود او برای یافتن راه حلی برای کمک بیشتر به جذامیان کردستان، بارها در زمان نمایندگان مختلف مردم در مجلس شورای اسلامی به آن جا رفته در صورتی که نتیجه مطلوب حاصل نشده است.

در حال حاضر سخت مشغول جمع آوری کمک های مردمی برای تکمیل ساختمان چند منظوره ای است که انجمن حمایت از جذامیان کردستان کمر همت به تکمیل و اتمام آن بسته است.

این ساختمان با 350 متر مربع که در سایت اداری سنندج واقع شده است، در تاریخ 22 اسفندد ماه 82 به مبلغ 21 میلیون تومان خریداری و بنا شد در دو طبقه احداث شود.

تاکنون مردم و افراد خیر بازار بانه، مبلغ 280 میلیون تومان کمک جمع آوری کرده اند که به گفته آقای ساعدپناه نقش و جایگاه صدیق گوهری دیگر یار این انجمن در کردستان نباید نادیده گرفته شود چرا که اگر حضور و اعتبار این مرد نبود شاید این ساختمان تا این مرحله هم نمی رسید.

ساختمانی که قسمتی از آن برای استراحت بیماران آسیب دیده شهرستانی و حین مراجعه به سنندج، جهت درمان در دست احداث است.

وی می گوید: قسمتی از ساختمان به آزمایشگاه و اتاق پزشک اختصاص می یابد و قسمتی دیگر از آن در صورت تکمیل، به صورت استیجاری به اجاره شرکت یا افراد مورد تقاضا در می آید که عایدی آن نیز مضاف بر سایر کمک ها به عنوان مستمری در اختیار آسیب دیدگان قرار می گیرد.

وی افزود: در حال حاضر بیماری که وضعیت خطرناکی در جامعه داشته باشد نداریم و صحبت از افرادی است که در گذشته بیمار و بهبود یافته آسیب دیده اند، که به دلیل اینکه یا قطع عضو شده و یا شکل ظاهری آن ها دچار مشکل جدی است، نمی توانند در شغل و جایگاهی حاضر شوند.

این عضو انجمن حمایت از جذامیان کردستان تصریح کرد: جذامیانی که از این بیماری آسیب
 دیده اند، به دلیل تغییر شکل ظاهری و اینکه آن ها در جامعه کمتر در انظار عموم پذیرفته و ظاهر می شوند، به شدت محتاج حمایت نهادهای دولتی و مردمی هستند چرا که از نظر معیشت در مضیقه هستند.

ساعدپناه اعلام کرد: ریشه کنی این بیماری به واسطه حذف عامل بیماری امکان پذیر است و با زنده ماندن عامل بیماری، جذام به صورت کامل از بین نرفته است. اگر چه در دنیا و با موج صنعتی شدن و پیشرفت بهداشت در کشور ما، موارد جدیدی از این بیماری گزارش نشده و این نوید بخش بهبود سلامت در جامعه ایران است.

وی افزود: برخی از بیماران آسیب دیده در بعضی از شهرستان های کردستان هنوز تحت پوشش هیچ نهاد کمک رسانی نیستندو در نوبت بررسی وضعیت هستند.

تنها عایدی این بیماران بهبود یافته، هر سه ماه 40 هزار تومان است که نان خشک سفره آنان را نیز تامین نمی کند و این مبلغ از طریق حساب سپهر صادرات به حساب شخصی آنان واریز می شود.

انجمن حمایت از جذامیان کشور نیز هر چهار ماه یک بار مبلغ سه میلیون تومان به انجمن حمایت از جذامیان کردستان کمک می کند که در مقایسه با تعداد این آسیب دیدگان در کل استان ناچیز است.

شایان ذکر است که انمن حمایت از جذامیان کشور تاکنون مبلغ 45 میلیون تومان برای احداث ساختمان انجمن مردمی حمایت از جذامیان کردستان پرداخت کرده است.

ساعدپناه تعداد جذامیان بهبود یافته سنندج را 10 نفر عنوان و افزود: این تعداد در شهرستان های بانه 38 نفر، دیداندره 18 نفر، سقز 26 نفر، بیجار 6 نفر، کامیاران 19 نفر، قروه 18 نفر و مریوان و سروآباد 9 نفر می باشند که در مجموع از 200 مبتلای بهبود یافته در کردستان 140 نفر از آنان تحت پوشش انجمن مردمی حمایت از جذامیان استان می باشند.

وی در ادامه تصریح کرد: زمانی که ایدز و ایبولا دنیا را به کام خود فرو برده است و مردمان روزگار ما با خاطری آسوده از کنار این مصیبت های بزرگ جامعه بشری عبور می کنند، ظلمی آشکار و نابخشودنی در ارتباط با رفتار ما در قبال جذامیان بهبود یافته است.

این عضو انجمن خیریه حمایت از جذامیان کردستان بیان کرد: در زمان مهندس نجار و مهندس شهبازی استانداران سابق کردستان و مراجعه به آنها نتیجه مطلوبی در ارتباط با کمک به این قشر آسیب دیده حاصل نشد.

وی ادامه داد: حتی بیمارانی که نیازمند عصا، عینک، ویلچر و سایر وسایل مورد نیاز خود هستند به دلیل عدم اختصاص بودجه کافی از طرف نهادهای دولتی مرتبط این مشکل بزرگ را یدک می کشند.

به گزارش ایسنا، جُذام یا خوره یکی از بیماری‌های واگیردار و عفونی مزمن است که از طریق دستگاه تنفسی فوقانی و پوست منتقل می‌شود و عمدتاً پوست و اعصاب محیطی را درگیر می‌کند.

کارشناسان سازمان جهانی بهداشت جذام را چنین تعریف کرده‌اند: جذام، عبارت است از شخصی که دچار ضایعه‌های هیپوپیگمانته، قرمز رنگ بدون حس، درگیری اعصاب محیطی، از دست دادن حس و اسمیر پوستی مثبت از نظر باسیل‌های اسیدفاست، به صورت منفرد یا مجموعه‌ای از این تغییرات باشد.

مشخص شده‌است که خط سیر مناطق جذام‌خیز کشور، از خراسان شروع شده وپس از گذشتن از مازندران، گیلان، زنجان و آذربایجان، به کردستان و کرمانشاه، منتهی می شود. دوره نهفتگی بیماری جذام متغیر است و احتمالاً ۲ تا ۱۰ سال است، اما می‌تواند تا ۲۰سال یا بیشتر به طول انجامد.

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.