• دوشنبه / ۲۸ فروردین ۱۳۹۱ / ۱۲:۰۳
  • دسته‌بندی: کردستان
  • کد خبر: kordestan-2291
  • خبرنگار : 50140

/اختصاصی ایسنا/

کارشناس آموزش خانواده: رفتار خصمانه والدین بر گرایش فرزندان به سوی اعتیاد تاثیر گذار است

IMG_2911
کارشناس آموزش خانواده گفت: تقویت باورهای دینی، شرکت دادن فرزندان در مراسم  مذهبی، آموزش انجام فرایض توسط والدین و مربیان از عوامل مهم پیشگیری از انواع آسیب های اجتماعی است.

حمیدرضا ترکمندی در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه کردستان، اظهار داشت: خانواده به عنوان اساسی ترین و مهمترین رکن نظام اجتماعی تاثیر به سزایی در پیشگیری از آسیب های اجتماعی در جامعه دارد، در مورد اعتیاد به مواد مخدر نیز به جرات می توان گفت خانواده با اتخاذ شیوه های تربیتی نامناسب می تواند عامل اصلی این گرایش باشد.

وی بیان کرد: مواردی از قبیل آشفتگی عاطفی همچون احساس حقارت، طغیان فرزندان علیه والدین برای اثبات استقلال خود، بی اعتنایی و بی توجهی والدین، عدم پذیرش از سوی خانواده و دوستان، استفاده از خونسردی ظاهری برای استتار مشکلات عاطفی، غلبه نامناسب بر اضطراب، ترس زیاد از شکست، تقلید از والدین یا همسالانی که به مصرف مواد مخدر روی آورده اند و موارد بسیار دیگر، نشان از عدم مهارت کافی فرزندان در برخورد با مشکلات پیش روی و عدم توجه خانواده به آموزش رفتار ها و مهارت هایی چون (نه گفتن)، (جرات ورزی)، (عدم لزوم همچشمی و تقلید)، (انتخاب مطلوب دوستان)، دارد که در  پدیده شوم اعتیاد، همیشه  تاثیر کارکردهای ناقص خانواده، مشخص بوده است.

وی با اشاره به لزوم نظارت والدین بر فرزندان و پرهیز از بی بند و باری در تربیت، گفت: والدینی که هیچ گونه نظارتی بر رفت و آمد و دخل و خرج فرزندان، ساعات حضور و خروج از منزل، نشست و ملاقات دوستان خود به نام یا بهانه احترام برای استقلال فرزند یا تقلید و همچشمی از اقوام و فامیلان ندارند، و یا اگر معتقد به برتری سبک مساوات طلب بین فرزند و همسر باشند، احتمال گرایش فرزندان آنها به اعتیاد به مواد مخدر بیشتر خواهد بود.

وی تصریح کرد: البته این بدان معنی نیست که مقصر این آسیب، فقط خانواده است و سایر بخش های نظام اجتماعی کل، در اعتیاد جوانان هیچ نقشی ندارند.

ترکمندی در مورد سایر عوامل اعتیاد خاطر نشان کرد: از سوی دیگر تنوع و ارزانی مواد مخدر و محرک، در دسترس گذاشتن رایگان مواد توسط سوداگران مرگ با قیمت بسیار پایین آن، توطئه جنگ نرم برای نابودی نسل جوان با توسل به شیوع و همه گیری آسیب های اجتماعی، سودآور بودن تجارت مواد مخدر، تکیه بر افزایش مشتریان و مصرف کنندگان به هر نحو ممکن، در اختیار گذاشتن فرمول های ساخت مواد مخدر و محرک صنعتی و غیره از عوامل وجود و در دسترس بودن مواد مخدر برای اعتیاد بیشتر نوجوانان و جوانان است.

وی تصریح کرد: امروزه در آمد مواد مخدر در سطح جهانی بعد از سلاح، در رتبه دوم و حتی صنعت نفت، بعد از تجارت مواد مخدر در جایگاه بعدی قرار دارد که واضح است باندهای بین المللی مواد مخدر به سادگی از بازارهای پر سود مصرف، به خصوص در کشورهایی که نماد مبارزه با استکبار هستند، نخواهند گذشت و با لطایف الحیل علاوه بر استفاده از مسیر ترانزیت، سعی در اشاعه مصرف را دارند و در این راستا ضمن اینکه تبلیغ مستقیم برای مصرف مواد مخدر را کنار گذاشته اند، بامطالعه و شناخت ویژگیهای دوره های مختلف سنی، استعمال مواد را، مفید معرفی کرده و یا حتی ترویج عرفان های نوظهور، گروه های ناهمنوا، گروه های مطرود، گروه های موسیقی و آواز مبتذل و غیره، یکی ازملزومات لازم برای ورود به این گروه ها را استفاده از مواد مخدر، معرفی کرده اند.

کارشناس مسایل اجتماعی با اشاره به اهمیت نقش ماهواره و اینترنت در این راستا گفت: ترغیب نوجوانان و جوانان به رفتار های خود تخریبی در سایتهای اینترنتی بیگانگان و برنامه شبکه های ماهواره ای مانند ترجیح دادن لذت موقت بر آرامش طولانی، بی احتیاطی، هیجان های حادثه ساز، رانندگی خطرناک، جذاب وانمود کردن عشق ویرانگر و ماجراهای عشقی، مقدس جلوه دادن شکست های عشقی و جنسی، جذاب جلوه دادن پوچ گرایی و غیره، موارد بسیار عجیبی است که توطئه و قصد شوم سوداگران مرگ و افراد پشت پرده جنگ نرم را نمایان می سازد.

وی گفت: از این دست حیله ها و ترفند ها، اخیراً تبلیغاتی در برخی سایت های فارسی زبان مشاهده شده که ذر مصرف برخی مواد مخدر یا محرک اعتیاد آور، موجب لاغری خانم ها، مانکن شدن، زیبایی ظاهری، تقویت قوای جنسی و غیره خواهد شد، که یک اقدام غیر انسانی و بدون هیچ مبنای علمی می باشد.

ترکمندی با اشاره به برخی نتایج بررسی ها، تحقیقات طولی و میدانی و مطالعات زیادی که در مورد عوامل پدیده اعتیاد انجام شده گفت: در خیلی از اظهارات کارشناسان، نقش نظارت خانواده و روابط  همسران در گرایش به مواد یا پیشگیری از اعتیاد، غیر قابل انکار است.

وی اظهار داشت: دوستان ناباب، تهور نوجوان و اتخاذ سبک تربیتی نامناسب توسط والدین، فرزندان را در آینده به سوی اعتیاد خواهند کشاند.

وی بیان کرد: شورش فرزند علیه والدین و خانواده سختگیر افراطی خود، می تواند یکی از دلایل روی آوردن به مواد مخدر باشد، چنانچه نزدیکترین دوست نوجوان یکی از انواع مواد مخدر را مصرف نماید، می توان به یقین پیش بینی کرد که خود نوجوان در آینده به مصرف چنین موادی روی خواهد آورد.

وی تصریح کرد: دلیل تهور نوجوانان برای شروع اعتیاد این است که دست کم در آغاز کار اعتقاد ندارند که ممکن است از این طریق به مصیبتی بزرگ گرفتار شوند.

این مدرس آموزش خانواده،درباره ناسازگاری همسران و عدم توجه والدین به هویت یابی و عزت نفس فرزندان گفت: این گونه نوجوانان (مصرف کنندگان مواد مخدر) در واکنش به تبعیض های اجتماعی و گاه واکنش به بیماریهای جسمانی و در هم ریختگی محیط خانوادگی خودشان، هر گونه کوشش برای یافتن معنا و احساس هویت را به کلی کنار می گذارند.

وی اظهار داشت: تلاش برای گریز از تنش ها، فشارهای زندگی و فرار از کسالت و بی حوصلگی از دلایل مصرف مواد مخدر نوجوانان است.

ترکمندی گفت: آشفتگی های موجود در روابط خانوادگی یکی از دلایل اعتیاد جوانان بوده و در برخی موارد مصرف مواد مخدر به وسیله نوجوان حاکی از احساس بیگانگی و احساس طرد شدگی وی است.

وی همچنین با اشاره به راهکارهایی با توجه به همکاری خانه و مدرسه و نهادهای مرتبط برای پیشگیری از سوء مصرف مواد مخدر گفت: با همکاری نیروهای انتظامی، فرمانداری ها، بهزیستی، انجمن های مردمی، بهداشت و درمان و آموزش و پرورش در مدارس و کلیه دوره های تحصیلی، کلاس های آموزش خانواده با تاکید بر پیشگیری از اعتیاد نوجوانان با حضور الزامی و توام پدر و مادر دانش آموزان تشکیل گردد که کلیه هزینه های این آموزش ها بسیار  کمتر از آسیب های شیوع اعتیاد در جامعه است.

 وی عنوان کرد: در آموزش خانواده مدارس، جلسات مختلف سخنرانی و در رسانه ملی و استانی، سبک های مناسب مدیریت قاطع و محبت آمیز در خانواده به والدین آموزش داده شود، که چنانچه دارای روحیه دموکراتیک، احترام آمیز و پذیرا باشند امکان رشد تدریجی استقلال در فرزندان فراهم شده و خطر اعتیاد به مصرف مواد مخدر و محرک کمتر خواهد شد.

ترکمندی با اشاره به اهمیت آموزش مهارت های زندگی، استفاده از خدمات مراکز مشاوره و اهتمام برای تقویت باورهای دینی گفت: آموزش مهارت های زندگی باید از دوره ابتدایی تحصیلی به دانش آموزان آغاز و حتی در سطح دانشگاه ها نیز تداوم یابد و برای نوجوانان و جوانانی که خارج از مراکز فوق هستند، توسط  بخش های اجتماعی نیروی انتظامی، بهزیستی و سایر سازمانهای ذیربط آموزشهایی در نظر گرفته شود.

وی گفت: می توان به مهارتهای لازم مانند: مهارت جرات ورزی، نه گفتن، حل مسئله، شیوه برخورد با فشارها و ناملایمات زندگی، تفکر خلاق و غیره اشاره کرد.

وی تصریح کرد: استفاده از خدمات مراکز مشاوره و روانشناسی تاثیر بسیار مهمی در پیشگیری از آسیب هایی چون اعتیاد به مواد مخدر و یا مقابله با آنها دارد، ترویج فرهنگ استفاده از مراکز مشاوره روانی توسط خانواده ها و فرزندان باید در اولویت کار رسانه و مسئولان امر قرار گیرد.

وی افزود: تقویت باورهای دینی، شرکت دادن فرزندان در مراسم  مذهبی، آموزش انجام فرایض توسط والدین و مربیان از عوامل مهم پیشگیری از انواع آسیب های اجتماعی است.

ترکمندی در پایان خاطرنشان کرد: خوشبختانه در کشور ما در مقایسه با برخی کشورهای غربی با استناد به منابع موجود منتشر شده از آمارهای داخلی آنها، فراوانی معتادان و مجموعاً میزان جرم و بزه کاری نوجوانان و جوانان پایین تر است، که البته این موضوع نباید دستگاه های ذیربط و خانواده ها را از اهمیت آموزش و اقدامات پیشگیرانه، غافل کند.

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.