• سه‌شنبه / ۹ بهمن ۱۳۹۷ / ۰۹:۳۰
  • دسته‌بندی: کردستان
  • کد خبر: kordestan-40668

/انقلاب اسلامی در چهل سالگی/

با اصلاح مصوبات وزارت کشور؛ بازارچه های موقت کردستان بازگشایی می شود

index

معاون امور اقتصادی و توسعه منابع استاندار کردستان گفت: امیدواریم در هفته جاری با اصلاح مصوبه های قدیمی ابلاغ شده از سوی وزارت کشور، بازاچه های موقت مرزی برای واردات کالاهایی که دولت آن ها را تعریف کرده بازگشایی و زمینه فعالیت پیله وران دوباره فراهم شود.

حسین فیروزی در بازدید از خبرگزاری ایسنا، منطقه کردستان، با اشاره به حجم مبادلات مرزی در 9ماهه نخست سال جاری اظهار کرد: در بازارچه بین المللی باشماق و سیرانبند حدود یک هزار و 200میلیون دلار صادرات صورت گرفته که رشد 115درصدی نسبت به مدت مشابه سال گذشته را در این زمینه نشان می دهد.

وی با تاکید بر اینکه بازارچه های موقت مرزی حدود 164میلیارد تومان برای گمرکات کشور درآمد ایجاد کرده اند افزود: بازارچه های موقت مرزی در مرداد سال 96 با مصوبه دولت مبنی بر راه اندازی مجدد این بازارچه ها بازگشایی شدند و در این خصوص یکی از استانهای پیشرو بوده ایم اما در مدت کوتاهی و به دلیل نوسانات قیمت ارز و ممنوعیت یک هزار و 339 عدد کالا این بازارچه ها به طور موقت تعطیل شده اند.

معاون امور اقتصادی و توسعه منابع استاندار کردستان با بیان اینکه پیشنهاد شده است سه بازارچه موقت سروآباد، خانم شیخان مریوان و سیرانبند بانه بازگشایی شوند تصریح کرد: این سه بازارچه موقت سهمیه استان هستند و امیدواریم در هفته جاری با اصلاح مصوبه های قدیمی ابلاغ شده از سوی وزارت کشور، بازاچه های موقت مرزی برای واردات کالاهایی که دولت آن ها را تعریف کرده بازگشایی و موجبات فعالیت پیله وران دوباره فراهم شود.

وی درخصوص تدوین سند آمایش سرزمین و تلاش برای همگام سازی آن با سند آمایش آموزش عالی استان کردستان عنوان کرد: گروه مشاوره این سند برعهده دانشگاه شهید بهشتی تهران است که اکنون با اتمام فاز اول(شناخت و مطالعه اولیه) درحال بررسی مرحله دوم مطالعاتی این سند هستند.

تقویت مبادلات مرزی از اهداف اصلی سفر استاندار به سلیمانیه بود

فیروزی ادامه داد: هدف اصلی از دیدار استاندار کردستان با استاندار سلیمانیه، موضوع تقویت مبادلات مرزی در مرز باشماق، تسهیل و تسریع اعلام رسمی شدن مرز سیرانبد بانه با توجه به انعقاد تفاهم نامه میان حکومت مرکزی عراق با جمهوری اسلامی ایران و بازگشایی مرز و بازارچه سیف سقز بود.

وی با بیان اینکه هر سه هدف اصلی این سفر در دستور کار طرف ایرانی و عراقی قرار گرفته است خاطرنشان کرد: خوشبختانه طرف عراقی برای پیشبرد اهداف این سفر اعلام آمادگی کرده است و حتی تیمی از حکومت اقلیم کردستان عراق برای تسریع در بازگشایی مرز سیف از این بازارچه دیدار کرده اند و ما نیز به نوبه خود در بخش هایی که مربوط به طرف ایرانی است فعالیت هایی را برای اجرای هرچه سریعتر این اهداف شروع کرده ایم.

معاون امور اقتصادی و توسعه منابع استاندار کردستان گفت: یکی دیگر از اهداف سفر تشویق سرمایه گذاران عراقی برای سرمایه گذاری در استان کردستان بوده است که در نتیجه جلسه ای که با حضور فعالان اقتصادی عراقی در کنسولگری جمهوری اسلامی در سلیمانیه برگزار شد،   3گروه از سرمایه گذاران عراقی برای تنظیم تفاهم نامه اخیرا به استان کردستان سفر کرده اند.

وی با اشاره به سفر مدیرکل برق استان سلیمانیه اقلیم کردستان عراق به سنندج اظهار کرد: در نتیجه بازدید هیئتی از اقلیم کردستان عراق از صنایع مرتبط با برق در استان کردستان، زنجان و تهران قراردادی در زمینه های فنی مهندسی و همچنین صادرات کالاهای ایرانی تولید شده در صنعت برق به کشور عراق منعقد شد.

فیروزی بررسی موضوع اعزام نیروی کار به اقلیم کردستان عراق را یکی از اهداف دیگر سفر استاندار به اقلیم کردستان عراق دانست و افزود: در سال های قبل تعدادی از هم‌میهنانمان در شمال عراق مشغول به کار بوده اند، اما به دلیل عدم وجود تفاهم نامه با کشور عراق، وجود عوارض عبور و مرور مرزی بالا و نبود بیمه کار، این افراد مجبور به ترک این کشور شده اند.

وی تصریح کرد: این مسئله از سوی استاندار کردستان مورد پیگیری قرار گرفت، بخشی از کار اعزام نیروی کار به شمال عراق بر عهده وزارت امور خارجه کشورمان و بخش دیگری برعهده وزارت کار، تعاون و رفاه اجتماعی است که این موضوع به صورت جدی از سوی استاندار درحال پیگیری است.

معاون امور اقتصادی و توسعه منابع استاندار کردستان، با بیان اینکه بودجه عمرانی کردستان در سال آینده کاهش نیافته است عنوان کرد: بودجه و اعتبارات استان کردستان در زمین های جاری و عمرانی نسبت به سال 97 کم نشده و حتی افزایش هم یافته است.

وی ادامه داد: هیچکس منکر کمبودها در جامعه‌ی ما نمی شود و در مسیر توسعه همچنان به ایده آل هایمان نرسیده ایم، اما نیاز است که دستاوردهایمان را فراموش نکنیم و امید بیشتری را به جامعه و نقش آفرینان حوزه اقتصادی ببخشیم که بتوانند راه نرفته پیش‌رو را بپیمایند.

فیروزی، امیدبخشی را خمیرمایه هرگونه پیشرفت دانست و بیان کرد: رسانه های نقش موثری در امید بخشی به جامعه دارند و از ارکان توسعه جامعه به شمار می روند و می توانند در پرتو افکنی به نقاط مبهم در زمینه برنامه ریزی و اجرای برنامه های توسعه موثر باشند.

وی با اشاره به دستاوردهای جمهوری اسلامی در شاخص های کلان توسعه استان کردستان از سال های دور تا اکنون گفت: جمعیت استان کردستان در سال 57 چیزی حدود 600هزار نفر بوده که اکنون این رقم به یک میلیون و 605هزار نفر رسیده است و درصدهایی که در مورد شاخص های توسعه مطرح می شود باید با در نظر گرفتن جمعیت کل استان در آن بازه زمانی باشد.

معاون امور اقتصادی و توسعه منابع استاندار کردستان اظهار کرد: در سال 57 چیزی حدود 29درصد جمعیت استان با سواد بوده اند که در سال 97 جمعیت با سواد استان با بیش از 80درصد رشد به جمعیت یک میلیون و 605هزار نفری رسیده است.

وی با بیان اینکه توسعه زیرساخت های ارتباطی و مخابراتی در دهه 50 با زمان حال قابل قیاس نیست و اقدامات بسیار خوبی در سال های اخیر انجام گرفته افزود: تمام نقاط استان کردستان با فناوری فیبرنوری و سایر امکانات ارتباطی تجهیز شده و این مهم سرعت انتقال داده را تا چند صد برابر افزایش داده است.

فیروزی تصریح کرد: کلیه روستاهای بالای 10خانوار در استان کردستان از نعمت زیرساخت های ارتباطی برخوردارند و تا پایان امسال بیش از یک هزار روستا به اینترنت پرسرعت متصل می شوند و تاکنون بیش از 680روستا به اینترنت پرسرعت مجهز شده اند.

وی با اشاره به رشد غیرقابل تصور در زمینه توسعه مراکز بهداشتی و درمانی و تربیت نیروهای انسانی متخصص عنوان کرد: در سال های قبل از 57 پزشکان بنگلادشی و هندی با تخصص کم در مراکز بهداشتی و درمانی تمرکز در نقاط شهری فعالیت داشته اند.

معاون امور اقتصادی و توسعه منابع استاندار کردستان ادامه داد: میزان مرگ و میر مادران باردار و کودکان زیر یک سال در سال های 57 بسیار زیاد بوده که این آمار اکنون به 3 مرگ از یک هزار زایمان رسیده که حتی درصدکمتری از استانداردهای جهانی را نشان می دهد.

وی با بیان اینکه سهم استان کردستان در دهه 50 از حوزه های مختلف اقتصادی، تولید ناخالص داخلی و فعالیت های صنعتی صفردرصد بوده است خاطرنشان کرد: اکنون حدود 8درصد از تولید ناخالص داخلی استان از فعالیت های صنعتی حاصل می شود که نشان از وجود کارخانه های صنعتی در کردستان است.

فیروزی گفت: تنوع بخشی و حجم تولیدات محصولات کشاورزی در کردستان به صورت قابل توجهی افزایش یافته، به طوری که امسال یک میلیون و 300هزار تن گندم مازاد بر مصرف کشاورزان خریداری شده است.

وی با اشاره اینکه ارزش افزوده محصولات باغی بسیار قابل توجه است و یک هکتار زمین باغی چندین برابر یک هکتار زمین کشاورزی دیم ارزش اقتصادی دارد اظهار کرد: تولید محصولات باغی در استان کردستان در سال 57 حدود 65هزار تن بوده است که این رقم در سال جاری به 305هزار تن رسیده و رشد 367درصد تولید محصولات باغی را نشان می دهد.

معاون امور اقتصادی و توسعه منابع استاندار کردستان افزود: صنایع تبدیلی باغی و کشاورزی در سال 57 وجود نداشته که درحال حاضر 128واحد صنایع تبدیلی کشاورزی و باغی در استان کردستان در حال فعالیت هستند.

وی با بیان اینکه دامداری و مرغداری صنعتی و نیمه صنعتی در سال 57 وجود نداشته است تصریح کرد: درحال حاضر 3هزار و 31 مرکز دامداری صنعتی و نیمه صنعتی همچنین764واحد مرغداری صنعتی با تولید سالیانه 80هزار تن مرغ گوشتی در سطح استان کردستان درحال فعالیت هستند.

فیروزی با تاکید بر اینکه بیش از 13هزار نفر صنعت تولید مرغ گوشتی درحال فعالیت هستند عنوان کرد: مصرف مرغ گوشتی در استان کردستان 32هزار تن در سال است و با توجه به ظرفیت بالای تولید مرغداری ها، 2.5 برابر مصرف استان، مرغ گوشتی در مرغداری های صنعتی تولید می شود.

وی با اشاره به اینکه افزایش تنوع بخشی به محصولات کشاورزی که موجب پایداری اقتصادی، رونق اقتصادی و افزایش ارزش افزوده می شود ادامه داد: تولیدات زراعی کردستان در سال 57 چیزی حدود 478هزار تن بوده که این رقم در سال 97 به 2میلیون 237هزار تن رسیده است و رشد 358درصدی تولیدات را نشان می دهد.

معاون امور اقتصادی و توسعه منابع استاندار کردستان خاطرنشان کرد: ظرفیت انبارهای ساده ذخیره سازی گندم در سال57 در کردستان حدود 15هزار تن بوده که این رقم در سال 97 با رشد 234درصدی به 50هزار تن رسیده است.

وی گفت: ظرفیت ذخیره سازی گندم در سیلوهای استاندارد در سال 57 حدود 28هزار تن بوده که این رقم اکنون با رشد یک هزارو 543درصدی به 460هزار تن رسیده است و با بهره برداری از چند سیلوی در دست ساخت، این ظرفیت 100هزارتن دیگر افزایش می یابد.

فیروزی با اشاره به عملکرد سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کردستان اظهار کرد: تعداد جوازهای صنعتی صادر شده در سال 57 تنها یک جواز بوده که در سال 88 به یک هزار 344 جواز رسیده و در سال 97 تا 2هزار 585 جواز افزایش یافته است.

وی افزود: تعداد پروانه های بهره برداری شرکت صنعت، معدن و تجارت در سال 57 تنها 3پروانه بوده که در سال88 به 348 مورد و در سال 97 با رشد 50درصدی نسبت به سال 88 تا 522 پروانه بهره برداری افزایش یافته است.

معاون امور اقتصادی و توسعه منابع استاندار کردستان با بیان اینکه معدن فعالی در کردستان در سال 57 وجود نداشته تصریح کرد: در سال 88 تعداد معادن فعال در استان کردستان به 28 مورد و در سال 97 با رشد 389درصدی تا 137معدن افزایش پیدا کرده است.

وی عنوان کرد: در سال 57 واحدهای صنفی پروانه کسب نداشته اند اما در سال 88 حدود 117هزارو 642 واحد صنفی دارای پروانه کسب بوده اند و با رشد 168 درصدی این رقم در سال 97 به 315هزارو 665 پروانه کسب رسیده است.

فیروزی در خصوص اینکه آمارها نشان دهنده عدم وجود فعالیت های سازماندهی شده سازمان صنعت، معدن و تجارت در دهه 50 است و تقریبا سهم استان کردستان در فعالیت های معدنی در آن زمان ناچیز بوده ادامه داد: اقتصاد سال 57 مردم کردستان جنبه کشاورزی معیشتی داشته و از سال 57 تا سال های بعد از جنگ تحمیلی عملا در کردستان در حوزه صنعت و معدن کاری صورت نگرفته است.

وی خاطرنشان کرد: آمار و ارقام جدید نشان می دهد در سال های اخیر آهنگ و شتاب رشد صنعتی و معدنی در استان با شیب مناسبی درحال افزایش است و آینده درخشانی در انتظار توسعه صنعتی کردستان است.

معاون امور اقتصادی و توسعه منابع استاندار کردستان با بیان اینکه آمارهای ارائه شده معمولا اقتصاد کردستان را با میانگین های کشوری مقایسه می کند که شاید این مقایسه ناامید کننده باشد گفت: برای رشد اقتصادی؛ بنیان های فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی لازم است تا به نتایج مطلوب برسیم و اگر به آهنگ رشد اقتصادی استان در سال های اخیر توجه شود در میابیم که شتاب رشد اقتصادی کردستان کاملا امیدوار کننده است.

وی با اشاره به امکان واگذاری زمین به سرمایه گذار در شهرک های صنعتی اظهار کرد: در سال 57 شهرک و ناحیه صنعتی وجود نداشته که این مهم در سال 68 به 2 شهرک صنعتی با 100هکتار وسعت رسیده و با توجه به رشد 850درصدی در سال 97، به 19 شهرک و ناحیه صنعتی با یک هزار و 442هکتار وسعت اراضی، افزایش یافته است.

فیروزی افزود: مساحت زمین های واگذار شده به سرمایه گذاران در سال 68 تنها 6 هکتار بوده که این رقم با رشد 4هزار و 600درصدی در سال 97 به 282هکتار رسیده است.

وی تصریح کرد: در سال 72 اجرای عملیات آبخیزداری در اراضی به وسعت 17هزارو 752هکتار انجام شده که در سال 97 به 460هزار هکتار رسیده است.     

معاون امور اقتصادی و توسعه منابع استاندار کردستان با بیان اینکه عملا مشترک گاز خانگی و خطوط انتقال گاز در سال 57 وجود نداشته است عنوان کرد: در سال 72 تعدا مشترکین گاز استان کردستان به 382 مشترک رسیده که این رقم در سال 97 با رشد یک هزار و 350درصدی به 347هزار و 729 مشترک افزایش یافته و اکنون تمام شهرهای استان کردستان از نعمت گاز طبیعی برخوردار هستند.

وی ادامه داد: خطوط انتقال گاز در استان کردستان در سال 72 حدود 165 کیلومتر بوده که در سال 97 با رشد780درصدی به یک هزارو 452 کیلومتر رسیده است و 100 درصد جمعیت شهری تحت پوشش شبکه گازرسانی قرار دارند و تا پایان سال نیز 97درصد جمعیت روستایی تحت پوشش گاز رسانی قرار خواهند گرفت.

فیروزی خاطرنشان کرد: تعداد تلفن ثابت شهری در سال 57 چیزی حدود 5هزار و 55 مشترک بوده که در سال 97 با رشد 7هزار و 686درصدی به 393هزار و 600 مشترک شهری رسیده است.

وی گفت: در سال 57 تلفن ثابت روستایی در کردستان وجود نداشته است که این مهم در سال 68 به 3هزار و 840 مشترک رسیده و در سال 97 این تعداد به 126هزارو 467 مشترک افزایش یافته است.

معاون امور اقتصادی و توسعه منابع استاندار کردستان با اشاره به آمار روستاهای برخوردار از ارتباط روستایی اظهار کرد: تعداد روستاهای دارای ارتباط روستایی در سال 57 تنها سه روستا بوده که با رشد 53هزار و 266درصد در سال 97 به یک هزار و 601 روستا رسیده است.

وی افزود: تعداد مشترکین برق خانگی استان کردستان در سال 57 چیزی حدود 27هزار و 650 مشترک بوده که در سال 97 با رشد یک هزار و 813درصدی به 529هزارو 55 مشترک رسیده است.

فیروزی با بیان اینکه در سال 57 تنها 6 روستای استان کردستان از نعمت برق برخوردار بوده اند تصریح کرد: این تعداد در سال 97 با رشد 28هزار درصدی به یک هزار و 686 روستای برق کشی شده رسیده است.

وی با اشاره به تولید مازاد برق در نیروگاه های کردستان عنوان کرد: ظرفیت نیروگاه های تولید برق در استان کردستان در سال 57 چیزی حدود 18مگاوات بوده است که این رقم در سال 97 با رشد 5هزارو 345درصدی به 980مگاوات رسیده است و اکنون کردستان 2برابر مصرف خانگی و صنعتی خود برق تولید می کند.

معاون امور اقتصادی و توسعه منابع استاندار کردستان ادامه داد: تعداد مشترکین برق صنعتی، تجاری و کشاورزی که یکی از شاخص های مهم توسعه یافتگی اقتصادی بشمار می آید در سال 57 حدود 3هزار و 833مشترک بوده که در سال 97 با رشد 2هزار و 60 درصدی به 82هزارو 805مشترک رسیده است.

وی با بیان اینکه طول شبکه آبرسانی روستایی به 2هزارو 241 کیلومتر رسیده خاطرنشان کرد: تعداد مشترکین آب روستایی در سال 76 چیزی حدود 7هزارو 11 مشترک بوده که این تعداد در سال 97 به 125هزارو 248مشترک افزایش یافته است.

فیروزی گفت: تعداد مشترکین آب شهری در سال 72 در حدود 88هزارو 266 مشترک بوده که این تعداد در سال 97 با رشد 297درصدی به 350هزارو 498مشترک رسیده است.

وی با اشاره به میزان تولید آب شرب شهری اظهار کرد: میزان تولید آب شهری در سال 72 حدود 4هزارو 800هزار متر مکعب بوده که این رقم در سال 97 با رشد 2هزارو 226درصدی به 111هزارو 670 مترمکعب رسیده است.

معاون امور اقتصادی و توسعه منابع استاندار کردستان افزود: تعداد مدارس شهری در سال 57 حدود 117 مدرسه بوده که این تعداد در سال 97 با رشد 593درصدی به 811مدرسه رسیده است.

وی تصریح کرد: تعداد مدارس روستایی در سال 57 چیزی حدود 593 مدرسه بوده که این تعداد در سال 97 با رشد 277درصدی به یک هزارو 976 مدرسه رسیده است.

فیروزی با مقایسه مساحت فضاهای آموزشی در سال های 57 و 97 عنوان کرد: مساحت فضاهای آموزشی در سال 57 در حدود 183هزارو 25متر مربع بوده که در سال 97 با رشد 529درصدی به یک میلیون 152هزارو 731 مترمربع رسیده است.

وی با بیان اینکه اعتبارات عمرانی استان کردستان در حوزه آب در سال 97 یک هزارو 240 میلیارد تومان بوده ادامه داد: تعداد سدهای تکمیل شده و در دست ساخت در سال 57 تنها 2سد بوده که در سال 97 با رشد 800درصدی به 18 سد رسیده است

معاون امور اقتصادی و توسعه منابع استاندار کردستان در پایان یادآور شد: ذخیره آب پشت سدها در حال حاضر 3میلیاردو 800میلیون متر مکعب است که با اتمام پروژه های عمرانی در این حوزه، حجم آب های ذخیره‌ای پشت سدها تا 5میلیارد متر مکعب افزایش می یابد.

 

 

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.