• سه‌شنبه / ۱۳ فروردین ۱۳۹۸ / ۱۴:۱۱
  • دسته‌بندی: کردستان
  • کد خبر: kordestan-41419

«سيزده به در» روز آشتی با طبيعت

«سيزده به در» روز آشتی با طبيعت

  شهروندان هر ساله در آخرين روز تعطيلات نوروز جهت گذراندن ساعاتی در كنار خانواده و دامان طبيعت به اطراف شهرها و پارک‌ها و مناطق خوش آب و هوا ميروند تا آماده شروع مجدد فعاليت‌های روزمره كاری خود شوند اما به جهت گذراندن یک روز خوب و سهیم بودن در حفظ محیط زیست و منابع طبیعی خدادادی لازم است نکاتی رعایت شود.

به گزارش ایسنا منطقه کردستان، "سعدی نقشبندی"، مدیر کل منایع طبیعی و آبخیزداری کردستان، در پیامی به مناسبت فرا رسیدن بهار و روز آشتی با طبیعت، تاکید کرد که  ضمن رعايت قوانين و مقررات راهنمايی و رانندگی و توصيه‌های سازمان مديريت بحران كشور، حتماً قبل از عزيمت به محل، اتومبيل خود را چک كنيد كه از نظر فنی سالم باشد تا هم خودتان به سلامت برويد و برگرديد و هم به خاطر نقص فنی اتومبيل، آلودگی بيشتری وارد طبيعت نكنيد.

  اگر از حاشيه جنگل يا ديگر مناطقی كه محل سكونت حيوانات است؛ می‌گذريد، سرعت تان را كم كنيد، از جاده‌های موجود در طبيعت استفاده کرده و خارج از آنها تردد نکنید و محل اسكان را هم طوری انتخاب کنيد كه فاقد پوشش گياهی بوده تا باعث له و كوبيده شدن گياهان نشود، يادمان نرود طبيعت، خانه گياهان و حيوانات است و ما مهمانشان هستيم پس ميزبانانمان را آزار ندهيم.

رعايت نظافت و پاكيزگی محيط زيست

  هنگام عزيمت كيسه پلاستيک بزرگ با خودتان ببريد و دم دست تان بگذاريد، بعد هر چه آشغال جمع شد داخل كيسه ريخته و آخر سر هم؛ كيسه‌ها را با خودتان ببريد و داخل سطل آشغال های شهری بيندازيد. پوست ميوه‌ها، پوست تخمه، باقيمانده غذا را با اين توجيه كه در طبيعت جذب می‌شود؛ در طبيعت رها نكنيد .

  پخت و پز غذا و روشن كردن آتش

  تا حد امكان از روشن كردن آتش پرهيز كنيد، مگر در مكان هايی كه برای همين كار در نظر گرفته شده‌اند، اگر روی زمين آتش روشن كرديد حتما چوب مورد نياز را با خود برده و از شكستن شاخه درختان سبز خوداری کنيد؛ در نهايت آتش و حتی خاكستر آن را با آب و خاک خاموش كنيد.

 آشغال های اطراف محل استقرار و بطری های پلاستيكی و شيشهای را جمع آوريی كنيد تا در فصل گرما زمينه ايجاد حريق فراهم نشود .

  حيوانات را آزار ندهيد

  لطفا به بچه هايتان ياد بدهيد كه به حيوانات آزار نرسانند و به جايش از ديدن شان لذت ببرند. حيوانات جزء چرخه طبيعت هستند و حتماً وجودشان لازم بوده كه خداوند خلق شان كرده است. اگر هم دوست شان نداريد لزومي ندارد از آنها متنفر باشيد و آزارشان دهيد. بگذاريد به طور طبيعی زندگی شان را بكنند. لانه پرندگان يا حيوانات وحشی را خراب نكنيد يادتان نرود ما مهمان آنها هستيم و آنها ميزبان.

حفاظت و حمايت منابع طبيعي (جنگلها ومراتع)

  در روزهاي اخير و برابر اعلام كارشناسان، متخصصين و رسانه های عمومی از عوامل مهم سيل‌های حادث شده؛ بهره برداری بی رو يه از منابع طبيعي، تخريب و تصرف اراضی ملی به خصوص اراضی واقع در حريم و بستر رودخانه ها و به طور كلی از بين بردن پوشش گياهی بوده است لذا در روز «سيزده به در» روز آشتی با طبيعت ضمن خودداری از قطع شاخ و برگ درختان و پرهيز از صدمه زدن به نهال های غرس شده، از شاخه های درختان برای تاب بازی بچه ها استفاده نشود، درخت ها جان دارند و شاخه هايشان معمولا تاب تحمل چنين وزنی را ندارند از تردد با خودرو در سطح مراتع خودداری شود .

همكاری بامامورين منابع طبيعی

  اكيپ های كشيک ادارات منابع طبيعي و آبخيزداري در مركز استان و شهرستانهاي تابعه در اين تعطيلات نوروزي و در تمام ايام سال فعال و آماده انجام وظيفه هستند.

هم استاني ها مي توانند از طريق شماره تلفن 1504 امداد جنگلها و مراتع گزارشات خود را در رابطه با تخريب و تصرف منابع طبيعي، آتش سوزی، قطع جنگلها و قاچاق چوب و ذغال، چراي دام بدون پروانه چرا و چراي دام خارج از فصل چرا اطلاع رساني کنند .

همكاری انجمن ها و گروههاي مردمي فعال در زمينه منابع طبيعي و محيط زيست

  در طول ايام سال و بخصوص در فصل بهار تعدادي از همشهريان در سطح استان، اعضای انجمن ها و NGO ها و هيات هاي ورزشي و گروههاي كوهنوردي ضمن گردش و كوهنوردي؛ در مسير برگشت نسبت به جمع آوري مواد زائد و پلاستيكي در طبيعت اقدام می کنند، اين سنت حسنه قابل تقدير است و اميدواريم كه در روز "سيزده به در" عموم مردم نيز با اقدامی مشابه دين خود را به منابع طبيعي و محيط زيست ادا کنند.

با توجه به تنوع زياد، تشابه ظاهري قارچ ها و سنتي بودن برداشت ، استفاده از آنها خطرات زيادي به همراه داشته؛ چراكه تشخيص سمي بودن يا خوراكي بودن فقط با انجام تست سميت در آزمايشگاه امكان پذير است و هيچگاه به يقين نمی‌توان گونهای را خوراكي تشخيص داد.

در بسياري از جوامع محلي استان متاسفانه كماكان با روشهاي سنتي و بر اساس شكل ظاهري و محل رشد اقدام به تشخيص خوراكي بودن اين قارچ ها كرده و روانه بازار فروش می‌كنند. از ديگر معضلات موجود در اين زمينه مطرح كردن واژه ارگانيك به قارچ هاي خوراكي و مصنوعي (صنعتي) به قارچ هاي پرورشي است كه كاملاً غلط و غيرعلمي است .

مهمترين توصيه هاي مرتبط با پيشگيري از آسيبهاي سيل

  برابر اعلام كارشناسان از 40 مورد بلاياي طبيعي در جهان هميشه حدود ٣٣ حادثه غيرمترقبه در ايران رخ می‌دهد كه مهمترين آن زلزله است ولی تازگي ها اين حادثه سيل است كه خسارات مالي و جاني بسياري در بر داشته است لذا رعايت موارد زير كه از طرف سازمان مديريت بحران هم توصيه شده ؛ضروري است:

براي آگاهي و اطلاع بيشتر از وقوع و پيشروي سيل به پيامهاي راديو و تلويزيون گوش دهيد .

در صورت آگاهي از خطر وقوع سيل همسايه ها و اطرافيان را كه در معرض خطر هستند باخبر کنيد .

از جويبارها، كانالهاي فاضلاب، تنگه ها و درهها و رودخانه هاي خشك شده كه به ظاهر آرام اند دور شويد، زيرا به طور ناگهاني و بدون هشدار در آنها سيل جاري می‌شوند .

از سكونت در ويلا، خانه باغ ها و چادر زدن و توقف خودرو در منطقه سيل خيز يا در مسير و بستر رودخانه به منظور گردش ، جداً خودداري کنيد .

از ساخت و ساز در بستر و حريم رودخانهها و مناطق سيلخيز، بپرهيزيد .

از نزديك شدن به رودخانه هاي سيلخيز و تهيه عكس و فيلم از آنها خودداري شود .

براي زمانهاي اضطراري در ظرفهاي مطمئن، آب سالم و غذاهاي كنسرو شده ذخيره کنيد و در دسترس داشته باشيد.

اسناد و اوراق بهادار و اشياء قيمتي را در كيف يا جعبه ضد آب، در جاي مطمئن و امن قرار دهيد .

كليد اصلي برق و شير اصلي آب و گاز را قطع کنید .

براي حفظ ايمني خود هنگام وقوع سيل از عرض و سواحل رودخانهها و پلها عبور نكنيد .

اگر ضرورت دارد از محل اقامت خود خارج شويد، از امنيت خود در مناطق درگير سيل اطمينان حاصل نماييد

سيل باعث خروج مارها و ديگر خزندگان از لانههاي خود ميشوند، پس از وقوع سيل مراقب گزش آنها باشيد .

با تشکر مدیر اداره كل منابع طبيعي و آبخيز داري استان كردستان


  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.