• پنجشنبه / ۱۳ تیر ۱۳۹۸ / ۰۲:۵۷
  • دسته‌بندی: کردستان
  • کد خبر: kordestan-42407

/گزارش ایسنا از آیین اختتامیه و حاشیه‌های کنگره مشاهیر کُرد/

تجلیل از مشاهیری که تاریخ کردستان را باز نوشتند

تجلیل از مشاهیری که تاریخ کردستان را باز نوشتند

در آیین اختتامیه نخستین کنگره بین المللی مشاهیر کرد، از سال‌ها خدمت 30 نفر از نامداران کُرد در عرصه‌های مختلف تجلیل به عمل آمد و برگ زرین دیگری به کتاب فرهنگ و هنر و تاریخ استان کردستان افزوده شد.

به گزارش ایسنا، منطقه کردستان، هنر، فرهنگ، موسیقی، ادبیات، علم و دانایی، واژه‌هایی عجین شده با زندگی کُردها هستند. کُردها با استقامت هستند همچون کوه آبیدر و شاهو، زلال و باصفا هستند همچون رود سیروان و دوستدار فرهنگ و هنر هستند به قدمت سنت‌ها و آداب‌ و رسوم چندین هزار ساله‌شان.

اگر کتاب تاریخ کُردها را ورق بزنید موسیقی جزء جدایی ناپذیر از زندگی کُردهاست و هنرمندان بسیاری را در این عرصه به جامعه بشری تقدیم کرده‌اند.

زندگی کُردها اگرچه همیشه با سختی‌هایی همراه بوده است اما آنقدر زیبایی در آن وجود دارد که سال‌ها می‌توان در مورد آن کتاب نوشت.

اما شهر سنندج و تالار مولوی دانشگاه کردستان چهارشنبه شب(12 تیر 98) میزبان مشاهیری بود که کُردها سال‌ها انتظار داشتند آنها را از نزدیک ببینند.

بهترین اتفاق کنگره مشاهیر کُرد را شاید بتوان حضور استاد مظهر خالقی، خواننده محبوب و نام آوازه کُرد پس از چهار دهه به زادگاهش دانست که اشک شوق را از دیدگان بسیاری از کُردها جاری کرد.

ازدحام جمعیت در محل برگزاری کنگره

آیین اختتامیه این کنگره در شرایطی در تالار مولوی دانشگاه کردستان برگزار شد که این سالن مملو از جمعیت شده بود و تعداد بسیار زیادی از مردم، ایستاده مراسم را نظاره می‌کردند.

جالب بود که این مراسم در سالنی به نام «مولوی» که خود یکی از مفاخر است برگزار شد و تقارن زیبایی در نام تالار با عنوان کنگره وجود داشت.

اجرای برنامه را دو مجری زن و مرد کُرد با پوشش لباس‌های کُردی برعهده داشتند و تعداد زیادی از مشاهیر و حضار سالن هم با لباس کُردی در مراسم حاضر شده بودند.

این برنامه ساعت شش بعدازظهر و با حضور عباس صالحی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی آغاز شد و در دو بخش تا ساعت 12 شب ادامه داشت.

سخنرانی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، دکتر اسعد اردلان و محمدعلی سلطانی دو نفر از نویسندگان و ادبای کُرد و استاد مظهر خالقی خواننده اسطوره‌ای کردها در بخش اول آیین کنگره انجام شد.

فرهنگ و هنر غنی کُردها بخشی از ذخایر بشریت است

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در سخنانش، به فرهنگ و هنر غنی کُردها اشاره و آن را بخشی از ذخایر بشریت دانست.

عباس صالحی همچنین به غنای زبان کُردی اشاره و عنوان کرد: زبان کُردی با هزاران سال تاریخ خود، به عنوان یک زبان زنده و مستمر گنجینه‌ای از اشارات است‌.

وی در ادامه راه اندازی رشته زبان و ادبیات کُردی و پژوهشکده کردستان شناسی در دانشگاه کردستان را جزو اتفاقات خوبی عنوان کرد که در چند سال اخیر در استان کردستان صورت گرفته است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در بخش پایانی سخنانش در مورد زیرساخت‌ها و رویدادهای فرهنگی استان سخن به میان آورد و پروژه تالار مرکزی شهر سنندج، ایجاد هشت پلاتو تئاتر، راه اندازی خیابان و گذر فرهنگ و هنر و برگزاری جشنواره‌های فیلم کُردی، لباس کُردی، رسانه های کُردی و ... را از جمله اقدامات در دستور کار عنوان کرد.

مشاهیر از فرهنگ و میراث گذشتگان محافظت کرده‌اند

دکتر اسعد اردلان، ادیب و فعال فرهنگی کرد هم طی سخنانی گفت: مشاهیر و مفاخر از فرهنگ و میراث گذشتگان خود محافظت کرده‌اند که ما نیز باید از میراث که آنها بر جای می گذارند حفاظت و حراست کنیم.

وی افزود: ادیبان و مشاهیر برخلاف برخی فعالان عرصه‌های دیگر هیچگاه دچار خودشیفتگی و غرور نشده‌اند.

اردلان همچنین با اشاره به ارزشمند بودن برگزاری کنگره مشاهیر کُرد، خاطرنشان کرد: استقبال و حضور مردم در برنامه‌های این کنگره نشان داد که مردم سنندج عاشق نام آوران و مشاهیر خود هستند.

محمدعلی سلطانی، پژوهشگر کُرد نیز در ادامه این مراسم به غنای ادیبات کُردی اشاره و عنوان کرد: ادبیات هیچ یک از اقوام ایرانی با ادبیات کُردی برابری نمی‌کند که این را می‌توان از مواردی همچون وجود 40 هزار بیت به زبان هورامی از یارسان‌ها دریافت.

وی در سخنان خود، گفت‌وگوی عالمان و نخبگان کُردها با گویش های مختلف را از جمله دستاوردهای کنگره بین المللی مشاهیر کُرد عنوان کرد و افزود: کُردها ملتی فرهنگی و یاریگران آزادی و عدالت در جهان هستند.

اما شاید جذاب‌ترین بخش آیین اختتامیه به سخنرانی استاد مظهر خالقی اختصاص داشت، هنگامی که پشت تریبون حاضر شد همه ایستاده او را تشویق می‌کردند و سراپا گوش شده بودند برای شنیدن سخنانش.

شهرم را با "مستوره اردلان" و "آیت الله محمد مردوخ" می‌شناسم

خالقی که با صدایی گرفته صبحت‌های خود را آغاز کرد دلیل این گرفتگی صدا را گفتگوهایی بسیار زیاد چند روز اخیر دانست و گفت: اینجا شهر من و زادگاه من است، هر کسی به زادگاهش فخر دارد و افتخار می‌کند. من شهرم را با "مستوره اردلان" می‌شناسم مورخ، نویسنده و شاعر؛ با آیت الله محمد مردوخ می‌شناسم و دیگر بزرگانی که این فرهنگ را به ما دادند تا اهل فرهنگ و هنر و علم باشیم.

این خواننده اسطوره ای کُرد افزود: امروز افتخار می‌کنم که در میان افرادی که سال‌ها جستجویشان می‌کردم قرار دارم. سال‌هاست صدایشان را در بیرون از شهر و دیارم می‌شنیدم.

وی به دعوت دانشگاه کردستان و استقبال استاندار کردستان برای حضور در کنگره مشاهیر کُرد اشاره و تصریح کرد: خرسندم، اولین باری که قدم به وطنم گذاشتم و برگشتم با این حرکت فرهنگی عظیم که وعده داده شده بود، برگشتم.

خالقی در بخش پایانی سخنانش تاکید کرد: تابع فرهنگ و هنر انسانی هستم و چیز دیگری جز این در من تاثیرگذار و لذت بخش نیست.

پخش کلیپ معرفی مشاهیر کُرد

در ادامه برنامه چند کلیپ جهت معرفی چند تَن از مشاهیر کُرد پخش شد و بخش اول آیین اختتامیه با تجلیل از چند نفر از مشاهیر، پایان یافت.

پس از وقفه‌ای کوتاه، بخش دوم آیین اختتامیه مشاهیر کُرد آغاز شد.

بخش دوم آیین اختتامیه، به پخش کلیپ مشاهیر کُرد و تجلیل از آنها اختصاص یافت و در قسمت‌های پایانی آن میکاییل اصلان، خواننده و هنرمند کُرد نیز به اجرای موسیقی کُردی پرداخت.

اعطای کلید شهروندی کردستان به مشاهیر

یکی از اقدامات قابل توجه در تجلیل از مشاهیر کُرد، اعطای کلید طلایی شهروندی و نصب نشان مشاهیر کُرد بر روی لباس آنها بود.

در ادامه، برای آشنایی بیشتر اسامی مشاهیری را که در این کنگره مورد تجلیل قرار گرفتند، می‌خوانید.

«میکائیل اصلان» هنرمند و موزیسین، «نزند بگیخانی» شاعر و نویسنده، «کلیم‌الله توحدی» پژوهشگر و نویسنده، «مظهر خالقی» خواننده و هنرمند، «هادی ضیاالدینی» مجسمه‌ساز و نقاش، «بیژن ذوالفقار نسب» مربی فوتبال، «کیانوش رستمی» وزنه بردار، «قطب‌الدین صادقی»، استاد دانشگاه، نویسنده، فیلمنامه‌نویس، کارگردان، «محمدعلی سلطانی» کردپژوه، «اسعد شیخ‌الاسلامی» فعال حوزه علوم دینی، «بختیارعلی» نویسنده، «انور قره‌داغی» خواننده و موسیقی‌دان، «محمدعلی قره داغی» پژوهشگر، «کیهان کلهر» نوازنده و موزیسین، «علی‌اکبر مرادی» موزیسین، نصرت‌الله معین وزیری نویسنده، «کردستان موکریانی» شاعر و نویسنده، «عز‌الدین مصطفی‌رسول» سیاست‌مدار، «معصوم علی معصوم» جراح و متخصص قلب، «شهرام ناظری» خواننده و موزیسین، «لطیف هلمت» شاعر و نویسنده، «عثمان هورامی» خواننده، «میشل لیزنبرگ» کُردشناس و «ملاحیدر مصطفوی» عالم دینی در این مراسم مورد تجلیل قرار گرفتند.

نقاط ضعف نخستین کنگره مشاهیر کُرد

اما از جمله نقاط ضعف این کنگره، مکان برگزاری آن بود که 500 صندلی تالار مولوی دانشگاه کردستان جوابگوی حجم بسیار زیاد جمعیت و در شان یک برنامه بین المللی نبود. این مسئله بی نظمی و ناهماهنگی‌هایی را رقم زده بود.

همچنین یکی از اتفاقات ناخوشایند، بی احترامی به عکاسان خبری قبل از آغاز آیین اختتامیه کنگره بود که بهتر بود، افرادی که در بخش تشریفات اینگونه مراسم‌ها قرار داده می‌شوند به نقش و جایگاه عکاسان خبری واقف باشند و در حق کسانی که بخش زیادی از امر اطلاع رسانی اینگونه مراسم‌ها را بر دوش می‌کشند چنین رفتارهایی را روا ندارند.

نخستین کنگره بین المللی مشاهیر کُرد با تمام نقاط قوت و ضعف خود به پایان رسید، اما آنچه ماندگار است قدرشناسی بود که از مشاهیر در قید حیات صورت گرفت.

گزارش از ویدا باغبانی، خبرنگار ایسنا، منطقه کردستان


  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.