• یکشنبه / ۲۰ مرداد ۱۳۹۸ / ۱۲:۴۵
  • دسته‌بندی: کردستان
  • کد خبر: kordestan-42804

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای کردستان:

کردستان برای تامین آب خود نیازمند سدهاست

کردستان برای تامین آب خود نیازمند سدهاست
مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای کردستان با اشاره به اینکه تمامی پروژه‌های سدسازی استان دارای مطالعات زیست محیطی هستند، گفت: استان کردستان برای تامین آب خود در بخش‌های شرب و کشاورزی و صنعت نیازمند سد است.

به گزارش ایسنا، منطقه کردستان، کامران خرم در بازدید از خبرگزاری ایسنا که به مناسبت گرامیداشت روز خبرنگار صورت گرفت، اظهار کرد: شرکت آب منطقه‌ای وظیفه تامین آب در بخش‌های کشاورزی و شرب و صنعت را برعهده دارد که برای تامین آب ما نیاز به سدها داریم.

وی افزود: با توجه به برنامه ریزی‌های صورت گرفته تا سال 1425 نیاز آبی شرب کل استان از محل منابع آبی مطمئن تامین و در نظر گرفته شده است که عمده آن از سدهای استان تامین می‌شود.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای کردستان عنوان کرد: در جواب افرادی که مدعی هستند سدسازی سیاست درستی نبوده و با مسایل زیست محیطی سازگار نیست باید بگوییم که تمامی پروژه‌های سدسازی استان دارای مطالعات زیست محیطی بوده است. در جایی که منابع آبی و زیرزمینی مطمئنی را نداریم به جز احداث سد نمی‌توان منابع آب آنجا را تامین کرد که یکی از اهداف احداث سدهای استان کردستان همین مسئله تامین آب شرب است.

وی با بیان اینکه به احداث سدهای جدید هم نیاز داریم، ادامه داد: هیچ سدی در استان نبوده که بدون اینکه به آن نیاز داشته باشیم احداث شده باشد چون همگی براساس نیاز بوده و همچنین مازاد بر نیاز هم تاسیسات هم ایجاد نکرده‌ایم.

خرم، حجم مخازن تمامی سدهای استان را بالغ بر 2 میلیارد و 548 میلیون مترمکعب عنوان کرد و گفت: از این میزان مدیریت حدود 1.4 میلیارد مترمکعب آن در اختیار ما نبوده و فقط 1.4 میلیارد مترمکعب از آن را در اختیار داریم.

وی در ادامه سخنان خود یا اشاره به اینکه بخش کشاورزی یکی از ظرفیت‌های اصلی استان است، ذکر کرد: 120 هزار هکتار از اراضی کشاورزی استان در حال حاضر آبی است اما خوشبختانه با توجه به پیگیری مسئولان و نمایندگان استان، در تیرماه امسال توانستیم مجوز تبدیل 96 هزار و 104 هکتار دیگر از اراضی استان را به اراضی آبی بگیریم.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای کردستان در بخشی دیگر از سخنان خود میانگین بارندگی استان را 13.5 میلیارد مترمکعب و 460 میلی‌متر در سال عنوان کرد و افزود: با توجه به بارش‌های مناسب در سال جاری وضعیت منابع آبی استان به نسبت سال گذشته و چند سال اخیر شرایط مطلوبی داشته است به طوری که میانگین باران استان در سال آبی جاری برابر با 633 میلی‌متر(معادل 18.5 میلیارد مترمکعب) بوده است که در مقایسه با سال آبی قبل و آمار درازمدت شاهد 33 و 38 درصد افزایش هستیم.

وی اضافه کرد: این وضعیت بارشی سبب افزایش حجم جریان‌های سطحی در تمام حوضه های آبریز و ورودی به مخازن سدهای در حال بهره برداری استان شده است. از سوی دیگر در خردادماه سال جاری نسبت به ابتدای سال آبی(مهرماه سال 1397) و خردادماه سال قبل، به ترتیب 83.1 و  38.6 میلیون متر مکعب از کسری مخازن آبخوان های آبرفتی استان جبران شده است .

خرم همچنین در مورد منابع آلاينده آب استان همچون واژگونی تانکرها و سموم شیمیایی کشاورزی و اینکه گفته می‌شود فاضلاب 51 روستا به سد قشلاق سنندج می‌ریزد، گفت: وظیفه جمع آوری و دفع بهداشتی فاضلاب شهرها و روستاها برعهده شرکت های آبفا و آبفار است. شرکت آب منطقه‌ای اعتبار خاصی را در این زمینه ندارد اما ما هم نسبت به این مسئله بی تفاوت نیستیم.

وی ادامه داد: زهاب‌هاي كشاورزی و ورود واريزه‌های سم و كود ناشی از عمليات مختلف كشاورزی، فاضلاب های بهداشتی (انسانی) و فاضلاب های صنعتی به منابع آبي و نيز واژگوني تانكرها بويژه در محورهاي مواصلاتي مجاور رودخانه ها جزو مهمترين تهيدات كيفی منابع آب هستند.

خرم تصریح کرد: در واقع علاوه بر كمبود زيرساخت ها و نبود اعتبارات مالي لازم در برخي بخش ها به ويژه در خصوص احداث تصفيه خانه هاي فاضلاب در روستاها (توسط شركت آب و فاضلاب روستايي) بعضا ضعف فرهنگ عمومي در حفاظت كمي و كيفي منابع آبي را نيز مي توان به عنوان عمده ترين عوامل افزايش آلودگي منابع آبي برشمرد كه نيازمند عزم جدي مسئولين و مردم به منظور ارتقاء فرهنگ اجتماعی فرهنگ اجتماعی جامعه و نيز همكاري و هماهنگي دستگاه هاي اجرايی در اين زمينه است.

وی در مورد وضعیت آب سد قشلاق اظهار کرد: حوزه آبریز 51 روستا در محدوده دریاچه سد قشلاق قرار دارند اما اینگونه نیست این فاضلاب کل این روستاها تجمیع شده باشد و به دریاچه سد قشلاق بریزد. ذکر این نکته ضروریست که به دلیل فاصله زیاد عمده روستاهای بالادست مخزن سد، بخشی از این مواد آلاینده بوسیله توان خود پالایش جریان رودخانه داشته و همچنین بر اثر انجام فعل و انفعالات شیمیایی و تابش آفتاب در طول مسیر رودخانه به طور قابل توجهی کاهش یافته و خروجی آب شرب به جهت انجام کامل فرآیندهای شیمیایی در محل تصفیه خانه سنندج توسط شرکت آبفا، عاری از هرگونه آلودگی و مواد آلاینده بوده و به صورت مستمر و با زمان بندی منظم تحت پایش شبکه بهداشت و درمان استان و این شرکت قرار دارد.

خرم ادامه داد: در این مکان مشکل عمده ما 2 روستای بزرگ حسین آباد و سراب قامیش بودند که خوشبختانه تصفیه خانه روستای حسین آباد به بهره برداری رسید و تصفیه خانه سراب قامیش نیز توسط شرکت آبفار در دست احداث بوده که امیداوریم سال آینده به اتمام برسد.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای کردستان در مورد کیفیت آب شرب شهر سنندج به شهروندان این اطمینان را داد که این آب دارای کیفیت‌های لازم آب شرب بوده و طی آزمایشات صورت گرفته هیچگونه آلودگی غیرعادی در آن مشاهده نشده است و مرتب نیز توسط شرکت آبفا، دانشگاه علوم پزشکی و شرکت آب منطقه‌ای آزمایش و نمونه‌برداری‌های لازم بر روی آن صورت می‌گیرد.

وی همچنین به بیان اینکه بنا بر اصل 46 قانون توزيع عادلانه آب، متولی و مسئول پيگيري، ممانعت و جلوگيري از آلودگي منابع آب اداره كل محيط زيست استان است، به سایر اقدامات صورت گرفته در حوزه حفاظت از منابع آبی اشاره توسط شرکت آب منطقه ای اشاره و عنوان کرد: اقداماتی همچون استقرار سامانه هشدار آلاينده هاي نفتي در رودخانه چهل گزي واقع در حوضه آبريز سد قشلاق به منظور تشخيص و شناسايي سطوح آلوده منابع آبي به مشتقات نفتي، انجام مطالعات مربوط به تعيين حريم كيفي منابع آب زيرزميني (با اولويت منابع شرب) در كليه محدوده‌های مطالعاتی واقع در استان كردستان، انجام مطالعات طراحي شبكه پايش كيفيت آب و آلاينده هاي آن در كليه محدوده هاي مطالعاتي واقع در استان كردستان و پايش پارامترهاي كيفي مخازن سدهای در دست بهره برداری در برنامه های مدون زمانی منظم صورت گرفته است.

خرم در بخشی دیگر از سخنان خود در مورد افت سطح آب‌های زيرزمينی دشت‌های قروه و دهگلان اظهار کرد: این دو شهر منابع آبی زیرزمینی مناسبی دارند اما متاسفانه این منابع رو به افول و نابودی است و آب شرب این منطقه به نقطه سربسته رسیده که برای تامین آب آنها قرار است از آب سد آزاد استفاده شود.  

وی همچنین در مورد اقدامات صورت گرفته توسط شرکت آب منطقه ای جهت جلوگیری از کاهش آب های زیرزمینی دشت‌های ممنوعه قروه و دهگلان گفت: استقرار گروه‌های گشت و بازرسی حفاظت از منابع آب زیرزمینی و سطحی، نصب و بهره برداری از 2 هزار و 50 دستگاه کنتور هوشمند آب و برق و حجمی هوشمند تا پایان سال گذشته، پلمپ و مسلوب المنفعه کردن بیش از 500 حلقه از چاه های غیرمجاز محفوره در این مناطق و پلمپ چاه های غیرمجاز مشمول قانون تعیین تکلیف چاه های آب فاقد پروانه محفوره، اصلاح پروانه های بهره برداری متناسب با وضعیت اقلیم و کشت منطقه با همکاری سازمان جهادکشاورزی، ساماندهی شرکت های حفاری فعال در استان کردستان، توقیف دستگاه های حفاری غیرمجاز در منطقه و شناسایی و رفع منابع آلاینده منابع آب، ساماندهی کلیه درخواست های حفر چاه جایگزین در اثر کاهش فاحش آبدهی و یا تخریب ساختمان چاه (نقص فنی) و ارائه خدمات در صورت احراز شرایط لازم و در نتیجه کاهش حفاری در سنوات اخیر صورت گرفته است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای کردستان در پایان سخنان خود از رسانه به عنوان ظرفیتی بزرگ یاد و خاطرنشان کرد: خبرگزاری ایسنا یکی از مورد وثوق‌ترین‌های خبرگزاری‌های کشور است که اخبار آن در جهت توسعه استان قرار گرفته است.

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.