• جمعه / ۹ آبان ۱۳۹۳ / ۰۵:۴۳
  • دسته‌بندی: لرستان
  • کد خبر: lorestan-51410

در نشست معاون وزارت ارشاد مطرح شد؛

ترویج قرآن و عترت بالاترین کار فرهنگی است

8587897887171007483492526145

حجت‌الاسلام میرعمادی با بیان اینکه بالاترین کار فرهنگی ترویج قرآن و عترت است و همه کارهای فرهنگی تحت‌الشعاع قرآن و عترت قرار دارند، گفت: در نام‌گذاری سال آن‌چه مدنظر مقام معظم رهبری بوده است همانا فرهنگ برخاسته از قرآن و عترت است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) منطقه لرستان، حجت‌الاسلام والمسلمین سیداحمد میرعمادی، نماینده ولی‌فقیه در استان و امام جمعه خرم‌آباد در نشست معاون قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با فعالان قرآنی لرستان که در سالن دانشگاه فرهنگیان خرم‌آباد برگزار شد، ضمن تسلیت ایام سوگواری سرور و سالار شهیدان امام حسین(ع)، گفت: این‌که حجت‌الاسلام حشمتی در آغاز دوره مسئولیتشان اهتمام ورزیدند و به استان‌ها سفر کردند که اکنون هم به لرستان آمدند، نشان‌دهنده همت بلند و اراده قوی او برای تقویت مسائل قرآنی و دینی است.

وی با بیان اینکه همه مسئولان به‌دنبال این هستند که فرهنگ قرآن در جامعه ترویج شود، افزود: آن‌ها به‌دنبال این هستند که مردم با قرآن و عترت آشنا شده و مسیر سعادت را با آن‌ها جستجو کنند و همچنین به وصیت پیامبر اکرم(ص) عمل کنند که ضامن سعادت دنیا و آخرت ما قرآن و عترت است که اگر این دو باهم باشند، ما در هدایت هستیم و اگر از هم جدا شوند چیزی جز ضلالت و گمراهی در پی نخواهد داشت.

حجت‌الاسلام میرعمادی با بیان این‌که به برکت نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران ما امروز شاهد بالندگی جامعه قرآنی هستیم، ادامه داد: چهره‌های قرآنی امروز در عرصه بین‌المللی نقش‌آفرینی می‌کنند، در گذشته وهابیت به ما دو تهمت بزرگ می‌زدند، یکی این‌که می‌گفتند شیعه نماز نمی‌خواند؛ چراکه در ایام حج می‌دیدند چند نفری از شیعیان بعد از نماز از مسجد خارج شده و به بازار می‌رفتند.

نماینده ولی‌فقیه در لرستان تهمت دوم را این دانست که وهابیت می‌گفتند که شیعه قرآنی دیگر دارد، عنوان کرد: به برکت فتوای امام راحل(ره) مبنی بر حضور شیعیان در مسجدالنبی در نماز اهل سنت این تهمت از ما دور شد و به برکت حمایت‌های بی‌نظیر مقام معظم رهبری از قرآن امروز برجستگان قرآن، قاریان ممتاز بین‌المللی، حافظان کل قرآن، مدبران و مفسران قرآن از جمهوری اسلامی ایران هستند.

وی ادامه داد: امروزه در زمینه تعلیم، تفسیر، تدبر و دفاع از قرآن جمهوری اسلامی ایران پیشتاز است و فعالیت قرآنی مشهود در جامعه نشان‌دهنده این موضوع است و نسل جوان و نوجوان و حتی خردسالان ما با قرآن پرورش پیدا می‌کنند که جای حمد و ثنای الهی را دارد.

حجت‌الاسلام میرعمادی با بیان این‌که خداوند در قرآن می‌فرماید: سه گروه در مورد قرآن مسئولیت دارند، عنوان کرد: گروه اول خداوند متعال بود که قرآن را به‌صورت اکمل بر قلب نازنین پیامبر اکرم(ص) نازل کرد و خداوند متعال هرچه که بشریت به آن نیاز داشت که هدایت شوند، نازل کرد.

نماینده ولی‌فقیه در لرستان با اشاره به این‌که خداوند قرآن را نازل کرد که دستورالعمل باشد، افزود: خداوند قرآن را برای همیشه نازل کرد که همه مایحتاج بشر برای هدایت در آن وجود دارد.

وی دسته دوم را رسول اکرم(ص)، ائمه هدی(ع) و در عصر غیبت علما، روحانیت، بزرگان و مراجع دین دانست و ادامه داد: اینان مسئولیت تفسیر و تبیین قرآن را برعهده دارند، و باید حقایق قرآن را بازگو کنند تا متون متعدد قرآن برای مردم روشن شود که مردم هم به ظاهر و هم به باطن قرآن دسترسی پیدا کنند.

حجت‌الاسلام میرعمادی بخش سوم را تدبر، تفکر، تعلیم و تعلم در قرآن دانست و عنوان کرد: آشنا کردن مردم با قرآن که تمدن بزرگ اسلامی به برکت آن به‌وجود آمد و جامعه جهانی بزرگ صدر اسلام، فتوحات اسلامی به برکت همین قرآن به وجود آمد، مسئولیت مؤسسات قرآنی است.

نماینده ولی‌فقیه در لرستان با اشاره به این‌که ما در برابر قرآن مسئول هستیم، اظهار کرد: قرآن همواره از سوی دشمنان مورد هجمه بوده است، پس باید از آن دفاع کنیم؛ چرا که امروز هم کسانی هستند که می‌خواهند با قران مقابله کنند، کسانی مانند شرکت‌های غربی و اروپایی عده‌ای را اجیر کردند و فرستادند به کشورهای عربی که زبان عربی را بیاموزند تا بتوانند با قرآن مقابله کنند و حتی سوره‌هایی مانند سوره‌های قرآن بیاورند که حتی یک‌سری سوره تقلیدی را در فضای مجازی نیز پخش کرده بودند.

وی با بیان این‌که امروز هم برای مقابله با قرآن بعضی از سوره‌های آن را حذف می‌کنند، عنوان کرد: بعضی از آیات قرآن را کنار می‌زنند که این‌ها بخشی از مبارزات و مقابله با قرآن است و از همه بالاتر دشمنان و استکبار جهانی به‌دنبال مبارزه با قرآن ناطق، حافظان، نگهبانان و مفسران قرآن هستند که این‌ها همه برای مقابله با قرآن است.

حجت‌الاسلام میرعمادی با بیان این‌که اهانتی که به قرآن صورت می‌گیرید عمق کینه‌توزی استکبار جهانی است، افزود: چگونه دنیای غرب می‌خواهد به حقوق بشر، آزادی بیان و کتاب افتخار کند درحالی که قرآن این کتاب هدایت را می‌سوزاند و به آن اهانت می‌کند و این‌ها هیچ‌گونه عکس‌العملی نشان نمی‌دهند؛ لذا این نشان‌دهنده این است که همه این‌ها دروغ است و باطن قضیه مقابله با قرآن است.

نماینده ولی‌فقیه در لرستان با اشاره به این‌که روح قرآن، ولایت، امام و حجت خداست، عنوان کرد: آن‌ها قرآن بدون روح را می‌خواهند و آن را به‌عنوان یک چیز زینتی می‌بینند و قرآنی که در آن برائت و عزت، پیام صلح و دوستی، پیام تقوا، طهارت و ایمان باشد و قرآنی که بیدارکننده باشد و سربلندی را به ارمغان بیاورد و سبب رشد و تعالی و پیشرفت جامعه شود را نمی‌خواهند.

وی با توجه به فرمایش امام خمینی(ره) که می‌فرمایند: آن‌ها که به‌دنبال اسلام آمریکایی هستند تا اسلام ناب، بیان کرد: اسلام ناب قران کریم و بر گرفته از قرآن و عترت است که آن‌ها این اسلام ناب را نمی‌خواهند و وظیفه ما این است که اسلام ناب برخواسته از قرآن و عترت را به دنیا و جامعه معرفی کنیم.

حجت‌الاسلام میرعمادی با اشاره به این‌که ما باید قرآن ناطق را در کنار قرآن صامت ببینیم، اظهار کرد: قرآنی که تربیت‌کننده و هدایت‌کننده است و عقل بشری و استعدادهای نهفته را شکوفا می‌کند، و به تعبیر امام علی(ع) هیچ کسی با قرآن همنشینی نکرد مگر این‌که چیزی از او کم شد و یا چیزی به او اضافه شد که در هدایتش زیاد شد و از گمراهی‌اش کم شد، که این قرآن برای ما اثرگذار است.

نماینده ولی‌فقیه در لرستان با اشاره به این‌که قرآن زندگی بشر را تغییر می‌دهد، افزود: این قرآن است که اینده بشر را تأمین کرده و می‌کند و رسالت ما نیز بسیار سنگین است؛ چراکه باید در این راستا تلاش کنیم و انتظار این است که پشتیبانی‌ها در زمینه قرآن ادامه داشته باشد.

وی عنوان کرد: معاونت قرآن و عترت در ارشاد اسلامی برای این شکل گرفته است که به این اصل اساسی بپردازد و جای شکر و سپاس دارد و مسئولان این عرصه هم باید تلاش کنند؛ چراکه اگر جامعه‌ای با قرآن رشد پیدا کند آن جامعه از آسیب‌ها حفظ می‌شود.

نماینده ولی‌فقیه در لرستان با اشاره به نام‌گذاری سال از طرف مقام معظم رهبری به نام اقتصاد و فرهنگ با عزم ملی و مدیریت جهادی، اظهار کرد: بالاترین کار فرهنگی ترویج قرآن و عترت است.

وی با بیان این‌که همه کارهای فرهنگی تحت‌الشعاع قرآن و عترت قرار دارند، افزود: در نام‌گذاری سال آن‌چه مدنظر مقام معظم رهبری بوده است همانا فرهنگ برخاسته از قرآن و عترت است.

حجت‌الاسلام میرعمادی گفت: در لرستان یک رشد خوبی از لحاظ کیفی و کمی در زمینه مؤسسات قرآنی داشته‌ایم و علاوه بر این در استان لرستان حافظان و قاریان ممتازی داریم که در سطح ملی و فراملی نیز خوش درخشیده‌اند و علاوه بر این اساتیدی در استان داریم که علاوه بر تدریس در دانشگاه‌ها به‌عنوان مدیران مؤسسات قرآنی و یا در حیطه تلاوت و حفظ قرآن نیز فعالیت دارند.

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.