• دوشنبه / ۸ مرداد ۱۳۹۷ / ۰۰:۲۴
  • دسته‌بندی: لرستان
  • کد خبر: lorestan-78536

/ گزارش/ مشکلات مزمن دامن‌گیر برخی طرح‌های لرستان

57318761
جلسه ستاد تسهیل هراز چندگاهی برای رفع مشکلات واحدهی تولیدی استان برگزار می‎شود.

به گزارش ایسنا منطقه لرستان، در جلسه این هفته ستاد تسهیل استان به ریاست دکتر سید موسی خادمی استاندار لرستان موضوعات مختلف کارخانه سیمان، کارخانه فولاد ازنا و الیگودرز و دیگر واحدهای تولیدی استان مورد بررسی قرار گرفت.

تلاشمان این است که روند راه‌اندازی کارخانه قطع نشود

 در این جلسه شیرازی مدیرعامل شرکت فولاد ازنا با بیان اینکه تمام تلاشمان این است که روند راه‌اندازی این کارخانه قطع نشود، افزود: یکی از مشکلات این کارخانه بدهی آب آن است که با توجه به اینکه هنوز راه‌اندازی نشده آب منطقه‎ای 150 میلیون تومان برای آن لحاظ کرده است.

وی ادامه داد: همچنین برای گذاشتن پست برق فولاد ازنا نگرانی‌هایی وجود دارد.

شیرازی اضافه کرد: این پروژه دارای مصوبه بانک بوده و با این وجود تسهیلات بانکی آن در بانک صنعت معدن معطل است.

مدیرعامل شرکت فولاد ازنا بیان کرد: همچنین برای ایجاد پست برق به 30 میلیارد تومان اعتبار نیاز است.

افزایش نرخ دلار در افزایش قیمت فولاد تاثیر گذاشته است

در ادامه این جلسه بیات یکی از مدیران کارخانه فولاد الیگودرز گفت: یکی از مشکلات کارخانه ما نیز تسهیلات است، هنگامی‎که درخواست تسهیلات دادیم قیمت شمش 1400 تومان بود که الان به 4400 تومان رسیده و عملا تنها می توانیم 2500 تن را خریداری کنیم در حالیکه قبل از گران شدن بنا داشتیم 500 تن خریداری کنیم.

وی اضافه کرد: افزایش نرخ دلار در افزایش قیمت فولاد تاثیر گذاشته است و به سختی می توانیم مواد اولیه کارخانه را تامین کنیم.

بیات افزود: این کارخانه ظرفیت تولید 100 هزار تن فولاد در سال را دارد.

شرکت فولاد ازنا برای عقد قرارداد به شرکت گاز مراجعه نکرده است

در ادامه این جلسه لطفعلیان مدیرعامل شرکت گاز لرستان اظهار کرد: سال گذشته صورت جلسه‎ای را برای شرکت فولاد ازنا داشتیم که بنا بود ظرف 10 روز برای عقد قرارداد به این شرکت مراجعه کنند اما متاسفانه مراجعه نکردند.

وی ادامه داد: ساخت پست برق بین 3 تا 6 ماه طول می‎کشد و کنتور ایستگاه متریک  از خارج وارد می‎شود و چنانچه این شرکت اقدام نکند برای تهیه این کنتور با مشکل مواجه خواهد شد.

فولاد ازنا 7 قسط بدهی دارد و هنوز به تعهدات خود عمل نکرده است

دکتر رضا میرزایی مدیرعامل شرکت آب منطقه‎ای لرستان نیز در مورد آب مصرفی شرکت فولاد ازنا گفت: آبونمان 30 درصد کل آبهاست که آن را در نظر گرفته‎ایم و باتوجه به اینکه این پروژه در حال ساخت است آنها نیز از آب استفاده می‎کنند.

وی بیان کرد: پروژه تامین آب این شرکت در حال انجام است و ظرف مدت 5 تا 6 ماه آبنده به انجام می‌رسد.

میرزایی مبلغ قرارداد میان آب منطقه‎ای و شرکت فولاد ازنا را 2 میلیارد و 300 میلیون تومان اعلام کرد و با بیان اینکه 1میلیارد و 300 میلیارد تومان آن توسط فولاد ازنا پرداخت می‌شود، بیان کرد: این مهم تا پایان آبانماه انجام خواهد شد.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‎ای لرستان افزود: فولاد ازنا 7 قسط بدهی دارد و هنوز به تعهدات خود عمل نکرده است.

پروژه فولاد ازنا به 350 تا 400 میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد

در این جلسه گودرز امیری معاون اقتصادی استاندار لرستان با بیان اینکه فولاد ازنا جزو پروژه‎هایی است که در قالب یک‎هزار میلیارد تومان سرمایه‎گذاری می‎خواهد و چنین پروژه‎ای نباید برای 150 میلیون تومان زمین بماند، افزود: آب منطقه ای استان در بحث قضایی دست نگه دارد و اجازه دهد تا پایان آبانماه این موضوع به انجام برسد.

وی در مورد برق این کارخانه گفت: مقرر شده شرکت فولاد ازنا حداکثر ظرف مدت یک هفته مسیر انتقال گاز را بدون معارض انجام دهد و استانداری نیر طرح انتقال برق را تا منطقه ویژه ازنا انجام خواهد داد.

معاون اقتصادی استاندار لرستان افزود: برق را طبق اصل ماده 88 قانون الحاقی (2) به مجتمع ازنا تحویل می‎دهیم و هزینه پست اختصاصی را دولت نمی‎تواند به این شرکت بدهد چون خلاف قانون است.

امیری گفت: تسهیلات این پروژه تصویب و آماده انعقاد قرارداد است و ظرف 10 تا 20 روز آینده تسهیلات 85 میلیارد تومانی آن پرداخت خواهد شد و سوال اینجاست این پروژه به 350 تا 400 میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد تا به بهره‌برداری برسد به فرض اینکه تسهیلات بانکی را دریافت کرد مابقی اعتبار را از کجا می‌خواهد تامین کند.

لرستان دارای طرح های راکد به دلایل مختلف است

در این جلسه دکتر سید موسی خادمی استاندار لرستان با بیان اینکه بزرگترین مشکل کارخانه فولاد ازنا تسهیلات بانکی است که باید به طریقی تامین مالی شود، اظهار کرد: مشکل صنایع راکد  استان را می‌توان در سه بخش بررسی کرد.

وی با بیان اینکه در بخش نخست برخی طرح ها به دلیل گذشت زمان، فرسودگی و قدیمی بودن ماشین الات و از دست دادن بازار با شکست مواجه می شوند، افزود: همچنین در برخی موارد نیز طرح دارای توجیه اقتصادی است اما به دلیل عدم اهلیت تخصصی و مالی مجری راکد می شود.

استاندار لرستان گفت: بسیاری از افراد منابع لازم مالی ند ارند و به سیستم بانکی متکی هستند به همین دلیل نمی توانند افزایش قیمت ناشی از تورم را پوشش دهند.

خادمی اضافه کرد: بخش سوم نیز افراد دارای صلاحیتی هستند که طرح انان توجیه اقتصادی دارد اما به دلیل مسائل خارج از اراده همانند مثل تحریم یا افزایش ناگهانی قیمت دچار مشکلاتی می شوند که باید به انان کمک کرد.

بسیاری از واحدها مشکلات مزمنی دارند که دامنگیر آنها شده است

وی با بیان اینکه لرستان دارای طرح های راکد به دلایل مختلف است، افزود:در جلسه ستاد تسهیل امروز تعدادی از طرح ها که مشکلات جدی داشتند بررسی و تصمیماتی برای آنان گرفته شد.

استاندار تصریح کرد: بدهی برخی واحدهای تولیدی به دستگاه‎های دولتی از جمله آب، برق و گاز تمدید شده و مقرر شد ارائه خدمات این دستگاهها ادامه داشته باشد.

استاندار لرستان گفت: برخی بانک ها نیز اقدام علیه تولیدکنندگان بدهکار را به تعویق انداختند و مشکلاتی که در استان قابلیت بررسی نداشت از طریق ملی پیگیری می‎شود.

نماینده عالی دولت در استان با بیان اینکه یکی سری از مشکلات این واحدها در استان قابل حل نیست و بناست در اهران پیگیر مشکلات آنان باشیم.

خادمی با بیان اینکه بسیاری از واحدها مشکلات مزمنی دارند که دامنگیر آنها شده است و این مشکلات براحتی قابل حل نیستند، عنوان کرد: بدلیل مشکلات حقوقی و مالی شاید مشکلات این واحدها حل نشود.

خادمی افزود: چنانچه آیین نامه مصوبه بند 'و ' تبصره 16 قانون اجرا شود بخشی از مشکلات انباشته شده حل می شود چرا که بر اساس این قانون، اگر بدهکاران اصل وام را با سود پرداخت کنند جرائم آنان بخشوده می شود.

به گزارش ایسنا یکی از مشکلاتی که دامنگیر واحدهای تولیدی استان شده است موضوع عدم اهلیت سرمایه‎گذار، نبود توان مالی سرمیاه گذار و عدم همکاری برخی شرکت‎های خدماتی، عدم توجیه اقتصادی طرح‎ها و به روز نبودن تکنولوژی و ماشین آلات است که مسئولین امر باید قبل از تصویب یک طرح اهلیت سرمایه گذار را بسنجند و سپس اقدام به این امر کنند تا پروژه‎های جدید به سر جمع پروژه‎های راکد استان اضافه نشود موضوعی که توسعه استان را زیر سوال می‎برد.
|
|

گزارش از آزیتا یوسفیان خبرنگار ایسنا منطقه لرستان

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.