• شنبه / ۱۴ مهر ۱۳۹۷ / ۲۱:۰۷
  • دسته‌بندی: لرستان
  • کد خبر: lorestan-79897

از برج امید تا آبشار مصنوعی درب گنبد؛ معاون استاندار لرستان: به‎دور از هیاهو فعالیت می‎کنیم

IMG_20181006_225853_096
معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری لرستان از تخصیص یازده‌درصدی بودجه عمرانی استان خبر داد.

به گزارش ایسنا منطقه لرستان، دکتر احمد مرادپور در جمع خبرنگاران گفت: در بودجه امسال، 728 میلیارد تومان بودجه عمرانی برای استان تصویب‌شده که در شش‌ماهه اول امسال، یازده درصد آن تخصیص‌یافته است.

وی با اشاره به‌ضرورت بحث اطلاع‌رسانی و ضرورت انعکاس خدمات دولت، بیان کرد: برای انعکاس فعالیت‌ها در معاونت‌ها نیازمند بودجه و اعتبار هستیم که فعلاً نداریم ولی اعتقادداریم خدمات گسترده دولت آن‌چنان‌که بایدوشاید به مردم اطلاع‌رسانی نشده است.

مرادپور با بیان اینکه به‎دور از هیاهو فعالیت می‎کنیم، اظهار کرد: به‌نظر ما باید استاندار لرستان یک مشاور رسانه‌ای داشته باشد و معاونت‌های استانداری نیز تا اخبار با سرعت در اختیار رسانه‌ها قرار گیرد.

وجود 6298 کیلومتر راه روستایی در استان

این معاون استاندار در ادامه با بیان اینکه 6298 کیلومتر راه روستایی در استان وجود دارد بر ضرورت نگهداری از آنها تأکید کرد و گفت: با توجه به وضعیت منابع استان نگهداری و بهسازی این راه‌ها بسیار دشوار بوده ولی خوشبختانه اداره کل راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای در این بخش موفق عمل کرده است.

مرادپور یادآور شد: نگهداری از حریم جاده‎ها و محورهای روستایی در کنار اعتبارات نیازمند تعامل و همکاری مردم است و دراین‌بین نیازمند کار فرهنگی هستیم.

اگر تصمیم‌گیرنده بودم برج امید را نمی‌ساختم

این مسئول با اشاره به ساختمان نیمه‌کاره استانداری لرستان با نام برج امید گفت: قبل از اینکه ما بیاییم در حال تعطیل شدن بود و به دلیل نبود اعتبار پیشرفت ضعیفی داشت. هیچ‌کس از این ساختمان که نماد توسعه استان نیز باشد کسی بدش نمی‌آید.

مرادپور تصریح کرد: اگر من تصمیم‌گیرنده در آن زمان بودم این برج امید را نمی‌ساختم و بجای آن چند ساختمان کوتاه‌تر مانند استانداری کرمانشاه ایجاد می‌کردم.

وی با بیان اینکه ما الآن مستأجر دانشگاه علوم پزشکی و آزاد هستیم، این کار را درشان استانداری ندانست و افزود: برج امید دو قرارداد 146 میلیارد و 800 میلیونی و یک قرارداد بیش از 35 میلیارد تومانی داشته. کارهای باقیمانده با توجه به افزایش قیمت‌ها نیازمند 60 تا 70 میلیارد تومان است.

مرادپور یادآور شد: این ساختمان قرار بوده از محل فروش املاک موجود استانداری بسازند و پولی از سازمان مدیریت کشور نخواسته‌اند. استاندار نیز روزانه پیگیر این موضوع است. در حد 10 میلیارد تومان قول کمک شده که به 5 میلیارد تومان رسید.

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار لرستان اذعان کرد: گرفتن پول در شرایط فعلی بسیار سخت است آن‌هم زمانی که تعهد داده باشیم پولی نمی‌خواهیم. چون ردیف اعتباری این برج ندارد. تمامی مبلغ حاصله از فروش ساختمان استانداری هزینه شده است.

معارفه شهردار الشتر در هفته جاری

وی در خصوص وضعیت مبهم شهرداری الشتر نیز گفت: وضعیت را قبول دارم، این وضعیت در تمام کشور نیز وجود دارد، شهرهایی که شورا دارند ما حق مداخله در کار شورا را نداریم.

مرادپور افزود: در اختیارات و وظایف آن شوراست که یک شهردار را عزل و نصب کند. فقط ما بعد از مشخص شدن شهردار حکمش را می‌زنیم. موقعی مسائل سیاسی وارد مسائل خدماتی می‌شود مشکل ایجاد می‌کند.

وی تأکید کرد: در هر شهری مسائل سیاسی به مسائل فنی و اجرایی کشیده شد، سیستم مختل می‌شود. متأسفانه در خیلی از شهرها این مشکل را داریم.

این معاون استاندار از معرفی شهردار الشتر در هفته جاری خبر داد و افزود: اعتقاد دارم اگر یک طرح جامع گردشگری برای کهمان لحاظ شود می‌تواند استان لرستان را تغذیه کند و این موضوع مستلزم همراهی و ورود اهالی خود منطقه است تا آنجا به یک مرکز تفریحی تبدیل شود و اشتغال‌زایی را به همراه داشته باشد.

وضعیت نامناسب کتابخانه‌های عمومی

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری لرستان در خصوص کتابخانه‌های عمومی نیز گفت: وضعیت نامناسب آنها را قبول دارم. بازدیدی که از کتابخانه گلدشت خرم‌آباد انجام دادم حاکی از آن است که پس از چهار سال از افتتاح نشست کرده است.

وی بیان کرد: دزدی پیمانکار، عدم دقت مشاور، بی‌توجهی کارفرما و... در این پروژه محرز است.

مرادپور خاطرنشان کرد: خود دستگاه باید مدعی این موضوع شود، اگر این کار را انجام نداد بعد ما ورود پیدا خواهیم کرد و مدعی خواهیم شد.

کندبودن چارخطه محور خرم‌آباد پل‌دختر

این معاون استاندار همچنین با اشاره به کندبودن چارخطه محور خرم‌آباد پل‌دختر، گفت: این محور مسیر بسیار سختی بوده و کوهستانی و الآن هم به اعتبارات قطره‌چکانی خورده ولی باوجوداین مشکلات فعال هستند هرچند روند کند است.

مرادپور افزود: با مدیرکل راه‌وشهرسازی صحبت کرده‌ام تا پروژه سرعت بیشتری به خود بگیرد.

عدالت در پروژه‌های عمرانی باید رعایت شود

وی با بیان اینکه عدالت در پروژه‌های عمرانی باید رعایت شود، به آزادراه خرم‌آباد اراک و راه‌آهن اشاره کرد و از آنها به‌عنوان دو پروژه ملی یاد کرد و افزود: شرکت زیرساخت متولی آن‌هاست و زیرمجموعه وزارت راه‌وشهرسازی، وظیفه ما نظارت عالیه بوده و چون در استان هستند پیگیرشان هستیم.

معاون استاندار با بیان اینکه استاندار لرستان جلسات بسیار زیادی برای این پروژه‌ها با وزیر برگزار کرده است، اظهار کرد: آزادراه آن قسمتی که در داخل استان است مشکلی ندارد و به‌زودی به بهره‌برداری خواهد رسید ولی قسمت اراک خیلی عقب بوده و باید سرعت بیشتری به کار بدهند.

وی بیان کرد: راه‌آهن استان یکی از پیچیده‌ترین راه‌آهن‌های کل دنیاست. مسیر راه‌آهن بیشه به اندیمشک دارای ناب‌ترین جاذبه‌های گردشگری است.

مرادپور اعتبار این راه‌آهن را 469 میلیارد تومان اعلام کرد و گفت: برای تکمیل پیش‌بینی این است بین یک هزار تا 1500 میلیارد تومان نیاز داشته باشد. فعلاً مشکل اعتباری دارد. جا دارد از سردار عبدالهی برای کارهایی که در استان انجام داد تشکر می‌کنم.

وی در خصوص اینکه تملک برخی اراضی در این دو پروژه انجام‌نشده، تصریح کرد: بودجه و اعتبارت تملک شرکت زیرساخت و قرارگاه خاتم تمام‌شده است.

سلیقه‌ای برخورد کردن با دفع آب‌های سطحی مرکز لرستان

مرادپور در خصوص دفع آب‌های سطحی مرکز لرستان گفت: این موضوع کاملاً تخصصی بوده ولی متأسفانه ما هر دفعه با آن سلیقه‌ای برخورد کرده‌ایم.

این معاون استانداری لرستان افزود: کوه‌های اطراف خرم‌آباد اصلی‌ترین حوضه آبریز آب‌های سطحی این شهر هستند.

وی تأکید کرد: جمع‌آوری آب‌های سطحی خرم‌آباد در شرایط فعلی به این راحتی نیست. باید طرح جامعی برای آن در نظر بگیریم و آن را انجام بدهیم. این موضوع در حوزه وظایف شهرداری بوده و ما هم کمک خواهیم کرد.

نمی‌خواهیم پل قدیمی دره خزینه را احیا کنیم

این مقام مسئول در خصوص پل دره خزینه پل‌دختر نیز گفت: این پل را به مشاور دادیم، پل قدیمی پلی کارگاهی بود تا کارگران پیمانکار از روی آن عبور کنند.

مرادپور افزود: ما نمی‌خواهیم همان پل را احیاء کنیم. پایه‌های این پل ضعیف بوده و کابل‌ها و زیر پایه‌های آن نیز استاندارد نیستند و عرض آن کم است.

وی تصریح کرد: این پل باید دوباره طراحی و با مواد و مصالح جدید ساخته شود و در اطراف آن نیاز است تأسیسات گردشگری ایجاد شوند. اگر می‌خواهیم توجیه فنی و اقتصادی داشته باشد باید همین کار را انجام دهیم.

این مسئول یادآور شد: این کار به میراث فرهنگی داده‌شده و مشاور گرفته تا مطالعات را انجام دهد.

طلب حلالیت از وزیر نیرو و آقای حاج رسولی‌ها

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری لرستان در خصوص تخصیص آب به استان و مباحث پیش‌آمده در این زمینه پس از صحبت‌های وی در فضاهای مجازی و عکس‌العمل‌های به وجود آمده، گفت: نماینده وظیفه‌ای دارد و دولت هم وظیفه‌ای. نمایندگان وظیفه قانون‌گذاری دارند و نظارت بر اجرای آن است. ازلحاظ جایگاهی من نباید حرف در خصوص تخصیص می‌زدم.

مرادپور بیان کرد: در همین‌جا اگر در صحبت‌هایم هرچند عمدی هم نبوده، سهوی توهینی به وزیر نیرو و آقای حاج رسولی‌ها شده از آنها طلب حلالیت دارم ولی اگر آنها هم ظلمی به مردم استان کرده‌اند بیایند و طلب حلالیت کنند.

وی اضافه کرد: بیایند و جبران کنند. حاضرم صدبار دیگر از آقای حاج رسولی‌ها معذرت‌خواهی کنم ولی تخصیصمان را درست کنند. ما دنبال طلبمان هستیم و به‌هیچ‌عنوان نه آقای استاندار و نه نمایندگان کوتاه نخواهند آمد.

مقاوم‌سازی واحدهای روستایی نیازمند فرهنگ‌سازی

این معاون استانداری در خصوص مقاوم‌سازی واحدهای روستایی نیز گفت: الآن دولت اعتباری برای این کار ندارد، خود روستاییان باید بیایند و مراجعه کرده و تسهیلات ارزان‌قیمت دریافت کنند.

وی بیان کرد: بنیاد مسکن متولی کار هست و پیگیری می‌کند. مقاوم‌سازی واحدهای روستایی نیازمند فرهنگ‌سازی است. صداوسیما و رسانه‌ها بیشتر در این زمینه ورود کنند.

تأخیر در احداث بزرگ‌ترین آبشار مصنوعی را جبران می‌کنیم

مرادپور در خصوص آخرین وضعیت احداث بزرگ‌ترین آبشار مصنوعی در شهر زیارتی سیاحتی درب گنبد و اینکه استاندار لرستان در مراسم گازرسانی به روستاهای این شهر در حضور وزیر دادگستری قول اختصاص اعتبار برای این پروژه را داده بودند، گفت: پیگیر آن هستیم، یک مقداری در آن تأخیر افتاده ولی به امید خدا آن را جبران خواهیم کرد.

مکان هتل صخره‌ای مناسب نیست

 وی همچنین با بیان اینکه هتل صخره‌ای جزو برنامه‌های اصلی استاندار بوده و هست، بیان کرد: این هتل موانع و مشکلاتی داشت، جانمایی این هتل از اول خوب نبوده و جای مناسبی برای هتل نیست، باید کمک کنیم تکمیل شود.

مرادپور تصریح کرد: مشکل بخش راه‌وشهرسازی هتل رفع شده و در مرحله واگذاری است، الآن مشکل قیمت هست که اختلاف‌نظر وجود دارد.

وی بیان کرد: به راه‌وشهرسازی گفته‌ایم اگر ظرف سه ماه سرمایه‌گذار پای‌کار آمد و کار را شروع کرد حمایت شود و در غیر این صورت خلع ید شود.

8000 میلیارد برای تکمیل پروژه‌های نیمه‌تمام

این معاون استاندار  با اشاره به پروژه‌های نیمه‌تمام استان نیز گفت: به جرات می‌گویم اگر پروژه‌های نیمه‌تمام افتتاح می‌شدند اکنون چیزی به نام بیکاری در کشور نداشتیم.

وی افزود: در استان لرستان تعداد زیادی پروژه نیمه‌تمام وجود دارد که برای تکمیل و بهره‌برداری از آنها 8000 میلیارد تومان نیاز داریم.

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار با بیان اینکه تکمیل این پروژه‌ها ۱۵ سال به طول خواهد انجامید، گفت: این پروژه‌ها با اعتبارات فعلی دولتی قابل‌اجرا نبوده و باید آن‌ها را به بخش خصوصی واگذار کرد.

ترمینال برون‌استانی، برج‌های دوقلوی خرم‌آباد،  زیرگذر بهارستان و... از دیگر پروژه‌های مورد سؤال خبرنگاران در این نشست بود که معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار توضیحاتی در خصوص آن‌ها ارائه کرد.

|
  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.