• دوشنبه / ۱۰ دی ۱۳۹۷ / ۱۰:۱۰
  • دسته‌بندی: لرستان
  • کد خبر: lorestan-81563

مشکلات متعدد و بدون متقاضی بودن مسکن مهر لرستان

images
پروژه مسکن مهر امسال وارد فاز ده ساله خود شده اما متاسفانه در لرستان همچنان مفتوح است.

به گزارش ایسنا منطقه لرستان، اگر چه دولت وعده کرده بود پرونده مسکن مهر در سال ۹۶ بسته می‌شود، اما با این حال واحدهای مسکن‌مهر باقی‌مانده در دست تعاونی‌ها و واحدهای مسکونی بدون متقاضی همچنان بلاتکلیف‌ هستند.

کارگروه شورای مسکن استان به بررسی و تعیین تکلیف واحدهای مسکن مهر لرستان اختصاص داشت، موضوعی که نه تنها مشکلی را حل نکرد بلکه برای برخی‌ها دردسرساز شده است.

شبکه فاضلاب مسکن مهر به شبکه اصلی متصل شود

در این جلسه محمد پیامنی، معاون راه و شهرسازی لرستان  با بیان اینکه در حال حاضر 4554 واحد از مجموع مسکن مهر استان که معادل ۱۰ درصد هستند به اتمام نرسیده‎اند، اظهار کرد: در مجموع 1500 واحد از این واحدها در بخش دولتی، 2300 واحد در بخش تعاونی‌ها و ۶۳۴ واحد در بخش خود مالک استان باقی مانده که تکمیل نشدند.

وی با اشاره به مشکلات واحدهای مسکن مهر استان، گفت: دفع فاضلاب مسکن مهر کمالوند در شهر خرم‌آباد یکی از این مشکلات بوده که باید مورد بررسی قرار گیرد و مرتفع شود. 

پیامنی با اشاره به اینکه  وزارت راه و شهرسازی بر واگذاری پروژه‌های فاقد متقاضی مسکن مهر به کمیته امداد تاکید کرده است، تصریح کرد: دستگاه‌های خدمات‎رسان باید نسبت به اجرای تاسیسات زیربنایی این واحدها که قرار است به کمیته امداد واگذار شود اقدام کنند.

معاون راه و شهرسازی استان گفت: باید شبکه فاضلاب این واحدها توسط آب و فاضلاب استان بررسی و به شبکه اصلی متصل شود.

انتقادهایی بجا بر مسکن مهر وارد است

در این جلسه رضا خالقی، مدیرکل راه و شهرسازی استان با بیان اینکه 44 هزار واحد مسکن مهر در استان ساخته شده که 90 درصد آنها تکمیل و به متقاضیان تحویل داده شده و 10 درصد باقی مانده نیازمند همت جدی استان است، افزود: متاسفانه مشکلات مبتلا به آن همچنان پابرجاست و موضوعی که امسال نیز براین مهم اضافه شده افزایش قیمت مصالح ساختمانی و دستمزدها بوده است.

وی ادامه داد: مسکن مهر موضوعی است که به آن انتقاد وارد است و بسیاری ازآنها بجاست اما در حال حاضر این مهم به مطالبه عمومی تبدیل شده است.

مدیرکل راه و شهرسازی لرستان اضافه کرد: به عنوان مسئولین موظف به اتمام این پروژه هستیم.

خالقی گفت: چنانچه شهرداری‌ها پایان کار را برای این واحدها صادر کنند، سایت به سایت درصد سهم شهرداری‌ها را پرداخت خواهیم کرد.

دوباره کاری دستگاه‎های خدمات‌رسان  در مسکن مهر

در ادامه این جلسه غلامرضا لطفعلیان، مدیر عامل شرکت گاز لرستان با بیان اینکه علمک‎های گاز نصب شده‌ در مسکن مهر بین 50 تا 100 سانتی‌متر هستند در حالیکه طبق استاندارد باید 2 متر و 70 سانتی‌متر باشند، اضافه کرد: متاسفانه تغییرات در مسکن مهر به قدری زیاد است که مجبور به تعویض دوباره علمک‌ها هستیم.

وی با بیان اینکه 70 درصد علمک‌های گاز مسکن مهر باید تعویض شوند، پشنهاد داد: بهتر است به یک جمع‎بندی برسیم و هنگامی‎که ساختمان‎ها آماده شدند دستگاه‎های خدمات‌رسان کار خود را انجام دهند، تا دوباره کاری صورت نگیرد.

641 واحد مسکن مهر ازنا دفع فاضلابشان بصورت جذبی است

در ادامه این جلسه حمیدرضا کرموند مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب لرستان  در مورد مشکل دفع فاضلاب واحدهای مسکن مهر منطقه کمالوند در شهر خرمآباد، گفت: خط جمع کننده فاضلاب در این منطقه در یک نقطه متمرکز شده و لزوما باید از یک مسیر اجباری عبور کند.

وی ادامه داد: در این راستا از سمت شهر خرم‌آباد این خط انتقال کامل اجرا شده و در یک نقطه که باید به سمت اراضی مسکن مهر منحرف شود متوقف شده است.

کرموند با بیان اینکه سه تا چهار پیمانکار را هر دفعه برای این کار انتخاب کرده‎ایم و بنا بود که این معبر بازگشایی شود، ادامه داد: اما متاسفانه نتیجه‌ای حاصل نشد و مجبور شدیم قرار داد را خاتمه بدهیم.

کرموند با تاکید بر اینکه در این منطقه باید 1400 متر خط انتقال اجرایی شود، عنوان کرد: فاضلاب منطقه در حال حاضر دفع می‌شود.

وی مطرح کرد: چنانچه علوم پزشکی در این مسیر معبری به ما بدهند که بتوانیم این خط انتقال را تکمیل کنیم قضیه فاضلاب حل می‌شود.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب لرستان  بیان کرد: همچنین 641 واحد مسکن مهر ازنا از طریق چاه جذبی فاضلاب آنها دفع می‌شود.

کف منازل مردم پلدختر با کمترین بارش پر از آب می‎شود

در این جلسه نعمت دستیاری فرماندار پلدختر با انتقاد از وضعیت مسکن مهر در این شهرستان گفت: نیاز است کارگروه فنی به پلدختر بیاید و مسائل و مشکلات مسکن را احصا و گزارش دهد.

وی اضافه کرد: در مواردی که مددجوی معلولی متقاضی مسکن مهر است این واحدها آسانسور، پارکینگ و زیرساخت لازم را ندارند.

فرماندار پلدختر اضافه کرد: متاسفانه به دلیل سیلابی بودن این شهرستان کف منازل مردم با کمترین بارش پر از آب می‎شود.

ستاد بحران در مسکن مهر پلدختر مستقر شوند 

وی با بیان اینکه بیش از 450 هکتار زمین در این شهرستان وجود دارد که آبریز آنها به مسکن مهر پلدختر ختم می‎شود، گفت: مسکن مهر در این شهرستان به مشکل حادی تبدیل شده که به محض اعلام هواشناسی استان مبنی بر ورود سامانه بارشی به استان باید ستاد بحران در مسکن مهر پلدختر مستقر شوند.

دستیاری با اشاره به اینکه همچنین محوطه‎سازی مسکن مهر در پلدختر مشکل دارد، بیان کرد: متاسفانه هیچ استانداردی در ساخت مسکن مهر این شهرستان رعایت نشده است.

فرماندار پلدختر تاکید کرد: نمی‌خواهیم کانال مسیل را که منتهی به مسکن مهر است تغییر دهیم و اگر زاویه 90 درجه آن را به 50 درجه تغییر دهیم مشکل حل می‎شود.

وی یادآور شد: تبعات غیرکارشناسی بودن طرح مسکن مهر اکنون گریبانگیر متقاضیان شده است و متاسفانه ایرادات بسیاری براین طرح وارد است .

جانمایی‌های نامناسب مسکن مهر

در ادامه این جلسه احمد مرادپور، معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری لرستان، با بیان اینکه هر دولتی که سرکار می‌آید با توجه به مشکلات جامعه برای موضوعی نسخه‎ای می‌پیچد، افزود: در جامعه ما کسانی هستند که فاقد مسکن هستند و مسکن مهر ایجاد شد تا بخشی از مشکلات مردم را برطرف کند.

وی ادامه داد: بشترین مشکل مسکن مهر به تامین زمین برمی‎گردد و متاسفانه این موضوع سبب جانمایی‌های نامناسب برای ساخت این واحدها شده است.

مرادپور با اشاره به اینکه ارزش افزوده برای ساخت مسکن افزایش یافته است، بیان کرد: در لرستان 44 هزار واحد ساخته شد و چنانچه هر واحد را صد متر درنظر بگیریم 4 میلیون و 400 متر مربع می‎شود و همین واحدها را امروز با 8 میلیارد و 800 میلیون تومان نمی توان ساخت.

این مسئول گفت: باید بدانیم این سرمایه‎ای است که در استان هزینه شده است و باید تکمیل و مورد استفاده قرار گیرد هرچند برای ایجاد زیرساخت‎های زیربنایی و روبنایی نیز اعتبار نیاز است.

وی اضافه کرد: هرچند نقدهای زیادی به مسکن مهر وارد است اما شرکت‎های خدمات رسان باید باقی مانده کارهایی که مانده را انجام دهند و امکانات لازم را برای مردم فراهم سازند.

ایجاد کاربری‎های مختلف در مسکن مهر

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری لرستان یادآور شد: با ایجاد کاربری‎های مختلف آموزشی، بهداشتی، تجاری، ورزشی و فضای سبز در مسکن مهر می‎توان اشتغال ایجاد کرد و ضرورت دارد راه و شهرسازی استان این کاربری‎ها را مشخص کند و دستگاه‎ها نیز ملزم به انجام آنها هستند.

مرادپور به معضل سیلاب و آب گرفتگی در مسکن مهر پلدختر اشاره کرد و گفت: مسکن مهر پلدختر به معضل حادی در این شهرستان تبدیل شده است که باید دقیق تر به آن توجه شود و مطالعاتی برای حل آن صورت گیرد. 

معاون استانداری لرستان ادامه داد: مشخص نیست تغییر مسیر آب و احداث کانال در امتداد سایت مسکن مهر پلدختر بر چه اساسی بوده اما به هر حال با انجام یک کار غیرفنی، مردم و مسئولان درگیر مشکل شده‎اند.

وی تاکید کرد: تیمی متشکل از بحران، دفتر فنی، شهرداری، آب منطقه‎ای و فرمانداری پلدختر بازدیدی میدانی از محل داشته باشند تا براساس مستندات بتوانیم برای حل این مهم تصمیمی اساسی اتخاذ کنیم.

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری لرستان با بیان اینکه  در سال های گذشته سیل بندهای منابع طبیعی در حاشیه شهرها ایجاد نشده که باید از این پس نسبت به این مهم توجه شود، عنوان کرد: شاهدیم منابع طبیعی طرح‎های آبخیزداری خود را در خارج از شهرها انجام می‎دهد و نیازاست این عملیات‎ها را در داخل شهرها انجام دهد. 

طولانی شدن روند تکمیل واحدهای مسکن مهر این سازه‌ها را به لحاظ  اقتصادی بی‌ارزش خواهد کرد و ضرورت دارد مسئولین  نسبت به تسریع در تکمیل آن‌ها در راستای خانه‌دار شدن اقشار ضعیف جامعه مبادرت ورزند.

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.