• سه‌شنبه / ۱۸ دی ۱۳۹۷ / ۰۷:۰۵
  • دسته‌بندی: لرستان
  • کد خبر: lorestan-81728
  • خبرنگار : 50175

/گزارش/ تخریب مراتع و سگ‎های ولگرد سوغات عشایر کوچ‎رو

index
ورود زود هنگام عشایر و دامداران استان ‎ های همجوار معضل بزرگی برای تخریب مراتع بروجرد محسوب می ‎ شود .

این عشایر از استان ‎ های خوزستان، همدان و کرمانشاه به مراتع استان و بروجرد هجوم می ‎ آورند و عبور زودهنگام عشایر و دامداران غیر ذی حق استان ‎ های دیگر به مراتع خسارات جبران ‎ ناپذیری بر جای خواهد گذاشت .

ورود زود هنگام عشایر و دامداران استان ‎ های همجوار موجب نابودی و تخریب مراتع می ‎ شود چون در این زمان مراتع تازه سبز شده و بر اثر هجوم دام ‎ ها له می ‎ شوند .

به گزارش ایسنا منطقه لرستان، ورود دامداران از 15 اردیبهشت به مراتع شهرستان بروجرد باید انجام شود اما متاسفانه زودتر از موعد انجام می‌شود .

معمولاً دام‌های ورودی به این شهر از بیراهه‌هایی که خود عشایر آن‌ها را به‌خوبی می‌شناسند وارد می‌شوند .

کوچ عشایر گریبانگیر بروجرد است

فاطمه گودرزی بخشدار مرکزی بروجرد دراین باره اظهار کرد: هر ساله کوچ عشایر مشکلات زیادی را گریبانگیر شهرستان بروجرد کرده است .

وی با بیان اینکه عشایر قشر تولیدکننده اصلی جامعه ما هستند، افزود : عشایر از استان ‎ های همجوار به بروجرد کوچ می ‎ کنند .

بخشدار مرکزی بروجرد خاطرنشان کرد: عشایر استان خوزستان به همدان با عبور از لرستان و به ویژه بروجرد برای این شهرستان دردسرساز می‌شود .

گودرزی بیان کرد: مسئله خشکسالی یکی از مشکلات عشایر است که باعث کوچ زودهنگام آنها به شهرستان می ‎ شود .

وی ادامه داد: در حالی عشایر باید کوچ بهاره خود را از ۱۵ اردیبهشت ماه آغاز کنند که سال گذشته بروجرد از نیمه اسفند میزبان کوچ زودهنگام آنان بود .

بخشدار مرکزی بروجرد اضافه کرد: متاسفانه در حالی شهرهای دیگر لرستان استقبالی از عشایر نداشته و اجازه اقامت را به آن‌ها نمی ‎ دهند که بروجرد به باراندازی برای عشایر غیر بومی تبدیل شده و از این بابت بسیار هزینه می ‎ پردازد .

گودرزی ادامه داد: یکی از معضلات عدم وجود مسئول عشایر در شهرستان است و عشایر در شهرستان متولی ندارد .

وی اظهار کرد: باید وظایف هر یک از دستگاه ‎ های اجرایی مشخص و تدابیری اتخاذ شود که علاوه بر رعایت تقویم کوچ شاهد حضور طولانی مدت عشایر در عرصه ‎ های این شهرستان نباشیم .

عدم اداره امور عشایر در شهرستان بروجرد منابع طبیعی را با مشکلاتی روبرو کرده است که مسئولین باید برای این مشکل چاره‌ای بیندیشند. از بین رفتن همیشگی پوشش و گونه ‎ های خوش‌خوراک و جایگزینی گونه ‎ های بدخوراک به عنوان یکی از اثرات چرای بی ‎ رویه دام صدمه ‎ ای جبران ناپذیر است .

عشایر در بدو ورود به استان، شهرستان بروجرد را هدف قرار می ‎ دهند

امیر ثقلینی رئیس اداره منابع طبیعی بروجرد نیز در این باره گفت: استان لرستان در مسیر کوچ ییلاق و قشلاق عشایر کوچ ‎ رو قرار دارد .

وی خاطرنشان کرد: بخشی از عشایر کوچ ‎ رو بومی استان همدان و بخش دیگر بومی لرستان هستند که چرای مفرط دام موجب تخریب بیش از حد و بی ‎ رویه مراتع شده و گاه آسیب ‎ های جدی را به عرصه ‎ های مرتعی وارد می ‎ کند .

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری بروجرد تصریح کرد: عشایر در بدو ورود به استان لرستان، شهرستان بروجرد را هدف قرار می ‎ دهند و کوچ زودرس در مراتع شهرستان انجام می ‎ شود .

ثقلینی ادامه داد: عشایر باید از نیمه دوم اردیبهشت ماه وارد بروجرد شوند ولی از اسفند ماه به این شهرستان کوچ می‌کنند .

فرسایش خاک ناشی از چرای بی ‎ رویه دام در طولانی مدت در فصل بارش ایجاد روان آب‏ها را به دنبال دارد که باید برای جلوگیری از تخریب مراتع و کشت‌زارهای شهرستان بروجرد، عشایر و دامداران از ورود زودهنگام دام ‎ ها به مراتع خودداری کنند .

بروجرد مامن عشایر شده است

مصطفی مصطفی ‎ وند رئیس اداره محیط زیست بروجرد در این باره اظهار کرد : بروجرد به تنها اتراق‌گاه و مامن لرستان برای این افراد و دام‌های آن‌ها تبدیل شده و بابت این میزبانی خسارات و هزینه ‎ های زیادی را می ‎ پردازد .

وی خاطرنشان کرد: سگ ‎ های ولگرد یکی سوغات عشایر برای شهرستان است که پس از خارج شدن از شهرستان تعداد سگ ‎ های ولگرد از آنها به جا می ‎ ماند .

رئیس اداره محیط زیست بروجرد بیان کرد: ورود دام ‎ ها به فضاهای سبز شهری و سطح شهر نارضایتی گسترده مردم را نیز به همراه دارد .

مصطفی ‎ وند ادامه داد: ریشه اصلی این مشکل به مبدأ و مقصد کوچ عشایر در استان ‎ های خوزستان  همدان برمی ‎ گردد، به طوری ‎ که آن ‎ ها پیش از موعد مقرر وارد حوزه لرستان شده و به بروجرد می ‎ آیند، اما استان همدان تا بازه زمانی تعیین کرده اجازه ورود به عرصه ‎ های این استان را نمی ‎ دهد .

وی بیان کرد: استفاده از ظرفیت دهیاران و روستائیان برای هدایت عشایر به سمت خروجی ‎ های بروجرد ضروری است تا از اتراق عشایر جلوگیری کنند .

رئیس اداره محیط زیست بروجرد اضافه کرد: حوزه شهرستان باید به ۴ منطقه آبسرده، دشت سیلاخور، شهر بروجرد و شهر اشترینان تقسیم شود .

راه حل اصلی این است که در ورودی ‎ های لرستان از ورود زودهنگام عشایر به استان جلوگیری شود، چرا که با حضور آن ‎ ها در عرصه ‎ های طبیعی و مرتعی بروجرد مدیریت کار بسیار دشوار خواهد شد .

نباتی رئیس جهاد کشاورزی بروجرد نیز در این باره گفت: رعایت تقویم کوچ عشایر نیازمند هماهنگی بین مسئولان استان ‎ های لرستان و خوزستان است .

وی تصریح کرد: جایی برای آبشخورها و مکان ‎ های اسکانی برای اسکان عشایر ایجاد و تعریف شود که علاوه بر خدمات ‎ دهی به این قشر می ‎ توان مانع اقامت طولانی و غیرقانونی آن ‎ ها شد .

رئیس جهادکشاورزی بروجرد خاطرنشان کرد: بیشترین خسارت حضور بیش از حد و طولانی مدت عشایر در بروجرد، از بین رفتن گیاهان خوش خوراک است که پیش از تولید دانه و امکان تکثیر آن ‎ ها در سال ‎ های بعد به خوراک دام ‎ ها تبدیل می ‎ شوند .

نباتی ادامه داد: در سال‌های گذشته آمار عشایر شهرستان بروجرد ارائه نشده و به همین دلیل اداره امور عشایری در این شهرستان تشکیل نشده است .

کوچ زودهنگام عشایر نزاع ‎ های را به دنبال داشته است

مقداد صارمی بخشدار اشترینان نیز در این باره اظهار کرد: کوچ زودهنگام عشایر در بروجرد و اشترینان در بعضی مواقع مشکلاتی مانند نزاع ‎ هایی را به دنبال دارد .

وی بیان کرد: باید خسارات و اثرات سوء حضور نابهنگام عشایر در بروجرد و اشترینان از طریق شورای تامین بروجرد به شورای تامین استان ابلاغ شده شود .

بخشدار اشترینان ادامه داد: پس از آن باید کارگروه مشترکی بین استان‌ ‎ های لرستان و خوزستان تشکیل و تصمیماتی برای جلوگیری از ورود عشایر به شهرستان بروجرد اتخاذ شود .

از جمله عوامل مؤثر در جلو آمدن تقویم کوچ عشایر جنوب که از اردیبهشت‌ماه آغاز می‌شود فقر مراتع این استان‌ها و مشکل تأمین علوفه دام است که باید با تامین نهاده‌های دامی و آب شرب مورد نیاز دام و انسان، از جامعه بهره‌بردار مراتع حمایت شود .

گزارش از زهره گودرزی خبرنگار ایسنا منطقه لرستان
  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.